agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / Larix-2 (melez çam) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/34508.htm)

sagol 29-04-2014 20:26

sagol / Larix-2 (melez çam)

3 Eklenti(ler)
Geçen yıl komşumun aşırı sulamaktan köklerini çürütüp bana hediye ettiği Larix kendine geldi. Geçirgen bir toprak karışımına aldım.

Formu güzel ama tel yarası nedeniyle ben almamıştım. Yaranın etrafını kazıdım, gövdeye boyuna çizikler attım. Yarası iyileşirken koniklik sağlamaya çalışıyorum. Yaraları çabuk iyileştiren bir cins değil o nedenle sabırla bekleyeceğim.

Başladığımdaki hasta halini daha önce diğer larix de paylaşmıştım:

http://www.agaclar.net/forum/1200989-post17.htm

meetoo 29-04-2014 20:33

Sn sagol çok güzel hareketli bir gövde ... umarım uzun ömürlü olur ... ileride yan yatırıp kengai ya da han kengai olabilecek yapıda ..

sagol 30-04-2014 06:12

Teşekkürler Sayın meetoo,

Bu tarzla estetik görünüyor o nedenle tarzını değiştirmem zannediyorum ama konikliği artırabilirsem daha güzel görünecek.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meetoo (Mesaj 1277307)
Sn sagol çok güzel hareketli bir gövde ... umarım uzun ömürlü olur ... ileride yan yatırıp kengai ya da han kengai olabilecek yapıda ..

badrobot 30-04-2014 08:27

2 Eklenti(ler)
Ya biraz boyu kısa olsaydı ya da daha kalın olsaydı...daha güzel olmazmıydı? Bu türü hiç tanımıyorum. Hızlı mı büyür? Eğer hızlı gelişen bir türse, ağaç üzerinde bir kurbanlık dal bulup kalınlaşmasını sağlamakta fayda var.
Size kendi fikrimi anlatmadan geçemeyeceğim; Bu ağaca özel boyunu budama yapmadan kısaltabilir ve güzel bir görselliğe aşağıda çizdiğim gibi ulaşabilirsiniz.

sagol 30-04-2014 08:46

Teşekkürler sayın Badrobot,

Şu an kökü çok yeterli değil o nedenle uç bile almıyorum. Biraz kuvvetlenip yeni sürgünler verirse değişikliğe gidilebilir. Yukardaki yeşillik yavaş da olsa gövdede kalınlaşma yapacak ama inşallah aşağılardan da sürgün gelir.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1277461)
Ya biraz boyu kısa olsaydı ya da daha kalın olsaydı...daha güzel olmazmıydı? Bu türü hiç tanımıyorum. Hızlı mı büyür? Eğer hızlı gelişen bir türse, ağaç üzerinde bir kurbanlık dal bulup kalınlaşmasını sağlamakta fayda var.
Size kendi fikrimi anlatmadan geçemeyeceğim; Bu ağaca özel boyunu budama yapmadan kısaltabilir ve güzel bir görselliğe aşağıda çizdiğim gibi ulaşabilirsiniz.

Sakaki 01-05-2014 00:02

Bence boyunu kısaltmak veya kavisi keskinleştirmek yerine bir süre sabırlı olup gelişmesini/kalınlaşmasını beklemek daha mantıklı gibi, çünkü ne de olsa geriden patlama yapan nadir çam türlerinden birisi.

Bendeki larix'in de kalınlığı aslında boyuna göre iyi değil ama saksısını gittikçe büyüterek birkaç sene sabırla izleme kararı aldım ben de, ne de olsa sık bulabileceğimiz bir tür değil :)

Başarılar dilerim sn sagol!

sagol 01-05-2014 08:50

Teşekkürler sayın Sakaki,

Diğerinin saksısını büyütmüştüm, gelişmesi çok iyi gidiyor. İlk fırsatta bunun da saksısını değiştirim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1277890)
Bence boyunu kısaltmak veya kavisi keskinleştirmek yerine bir süre sabırlı olup gelişmesini/kalınlaşmasını beklemek daha mantıklı gibi, çünkü ne de olsa geriden patlama yapan nadir çam türlerinden birisi.

Bendeki larix'in de kalınlığı aslında boyuna göre iyi değil ama saksısını gittikçe büyüterek birkaç sene sabırla izleme kararı aldım ben de, ne de olsa sık bulabileceğimiz bir tür değil :)

Başarılar dilerim sn sagol!

sagol 07-04-2015 18:40

1 Eklenti(ler)
Larix yapraklandı. Larixin ilkbahar ve sonbahardaki görünümü hoşuma gidiyor.

Sakaki 08-04-2015 10:00

Sn sagol,

Bilmiyorum siz de aynını hissediyormusunuz ama bu ağacın ilkbaharda canlanışının verdiği görsel zevki bana çoğu ağacım vermiyor. Yeni filizlerin renginden midir yoksa yaprak şeklinden midir bilemiyorum ama gerçekten farklı bir güzellik...! :)

Bendeki melezçama sanırım Adana sıcağı çok aşırı geliyor olacak ki henüz yeni yeni canlanıyor. Sizinki İstanbul'u sevmiş gibi :)

sagol 08-04-2015 10:27

Sayın Sakaki,

Melez Çam serin ve nemli bölgelerde iyi yetişiyor. Larixlerin ilkbahardaki hali gerçekten şahane. İlerde fırsat bulursam yetişmiş bir larix alıp bahçede havai köklendirme ile çoğaltmaya çalışacağım.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1369307)
Sn sagol,

Bilmiyorum siz de aynını hissediyormusunuz ama bu ağacın ilkbaharda canlanışının verdiği görsel zevki bana çoğu ağacım vermiyor. Yeni filizlerin renginden midir yoksa yaprak şeklinden midir bilemiyorum ama gerçekten farklı bir güzellik...! :)

Bendeki melezçama sanırım Adana sıcağı çok aşırı geliyor olacak ki henüz yeni yeni canlanıyor. Sizinki İstanbul'u sevmiş gibi :)

sagol 23-04-2015 19:31

1 Eklenti(ler)
2 haftada çok değişti

badrobot 23-04-2015 20:01

Sayın Abim.
Ağaç çok güzel gelişmiş.
Gövde üzerinde boyuna 2 çizgi nasıl oluştu?

sagol 23-04-2015 21:35

Teşekkürler Şafak Bey,

Çizgileri ağaç kendini tedavi ettikçe koniklik sağlamak için atmıştım ama düşündüğümden yavaş geliştiğinden daha kapatamadı, zamanla kapanır.

İyi geceler...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1373125)
Sayın Abim.
Ağaç çok güzel gelişmiş.
Gövde üzerinde boyuna 2 çizgi nasıl oluştu?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024