agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Hazeyn / Ateş Dikeni (Aday No. 1) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/34413.htm)

Hazeyn 14-10-2010 22:10

Hazeyn / Ateş Dikeni (Aday No. 1)

5 Eklenti(ler)
Bu ateş dikeni aldığımda daha uzundu yarım metre kadar boydan kısalttım.Şimdilik dallanrın büyümesini ve biraz daha uzayıp kalınlaşmasını bekliyorum ,ancak şimdiden yapılması gerekenler varsa fikirlerinizi bekliyorum.

Hazeyn 14-10-2010 22:12

4 Eklenti(ler)
Yaşı büyük ateş dikeni devamı...Farklı açılardan.İLK HALİNİDE EKLİYORUM.

Hazeyn 21-03-2011 10:45

4 Eklenti(ler)
31. ve 32. mesajdaki ateş dikeninin buğünkü halini paylaşmak istyorum.Bu halde ancak daha da gelişmesi ve dalların kalınlaşması için bekliyorum.

memet 21-03-2011 12:47

Ben aşağı doğru şekil vermeyi denerdim.
Ateş dikeni güzel olacak. Yaz içinde de budamalarla dalları kısaltabilirsiniz, yeterli kalınlığa geldiğini düşündüğünüzde.

Hazeyn 21-03-2011 13:35

Aslında bende aşağı yukarı kararsız kaldım, sağ alttaki dal yukarı doğru olunca uyumlu istikamette olsun diye düşünmüştüm.Bakalım biraz daha yaprak ve dallansın bakarız.

kalambaklı 21-03-2011 16:47

Sayın Hazeyn, güzel bir adayınız var, birde eğri olan kısmı bize doğru olarak bir fotoğraf yüklermisiniz.

Hazeyn 22-03-2011 09:53

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı (Mesaj 771762)
Sayın Hazeyn, güzel bir adayınız var, birde eğri olan kısmı bize doğru olarak bir fotoğraf yüklermisiniz.

Sayın kalambaklı istediğiniz resim bunlar sanırım.

bonsaisan 22-03-2011 19:50

Gelişmeler harika görünüyor ve dostlar sizi yönlendiriyorlar.
Geliştirmeye devam.
Saygılar

Harun Parlak 22-03-2011 21:15

1 Eklenti(ler)
Merhaba Hazeyn. Benim düşünceme göre tepedeki dalları şimdiden budayıp dallanmayı artırmayı teşvik etmek lazım. Alt dalları 1 nolu dal hariç tümünü temizlemek lazım ki güç istediğin dallara gitsin.

Mavi okla işaretlediğim dal birinci dal olabilmesi için yukardaki dallardan daha kalın olması gerekir.

Bunu sağlamak içinde temizlenmesi gereken dallar temizlenecek budanması gerekenler de budanacak. İlk dal tüm enerjiyi harcadığı için daha hızlı gelişip yukarıda ondan daha kalın olan dalları geçip ilk dal olmayı hak edecektir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Hazeyn 22-03-2011 21:21

Tekin ustam çok güzel özetlemişsin eline diline sağlık.Tavsiyelerine uyacağım.Teşekkür ederim.

Harun Parlak 24-03-2011 21:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 772455)
Tekin hocam çok güzel özetlemişsin eline diline sağlık.Tavsiyelerine uyacağım.Teşekkür ederim.

Merhaba Sayın Hazeyn. Bonsai için Türkiyede bana göre hoca ünvanını şu an için hak eden hiç kimse yoktur.
Daha önce başlamış olmak tecrübelerini paylaşan arkadaşlarımız elbet de var.
Hoca sözü yerine Usta ya da deneyimli denebilir belki.
Teşekkürler.

Hazeyn 03-05-2011 11:02

4 Eklenti(ler)
123. mesajdaki ateş dikeninde biraz düzenleme yaptım.Aslında kafamda bir form var ona doğru yavaş yavaş ilerlemek istiyorum.

Hazeyn 19-11-2012 11:16

1 Eklenti(ler)
Ateş dikeni güncel hali...

Hazeyn 21-04-2014 09:06

Hazeyn/ Ateş dikeni

3 Eklenti(ler)
Güncel fotolar...

Sakaki 21-04-2014 10:08

Çok harika olmuş gerçekten, meyveli halini de hayal ettiğimde seyrine doyum olmayacak.
Bu aday, daha önce forumda gelişmelerini yüklediğin aday değil mi?

Başarılarının devamını diliyorum...

sagol 21-04-2014 10:42

Güzel olmuş elinize sağlık, meyveli halini de merak ediyorum....

badrobot 21-04-2014 10:49

Ağaçlarınız arasında en beğendiklerim arasında. Sert dalları yere paralelden dahada aşağıya eğmeniz daha yaşlı bir görüntü vermiş.
Resimden ağacı elbette üç boyutlu göremiyoruz, arkada dal durumu nasıl? Ateşdikeni ilgimi çeken bir ağaç. Kalın eğri bedenler bulursam almak istediğim bir tür.
Başarılarınızın devamını diler, tebrik ederim.

alibaba 21-04-2014 11:14

Gerçekten harika :)
Çok güzel işleriniz var, gıpta ile izliyorum

nicholai hel 21-04-2014 11:43

1 Eklenti(ler)
Artık şöyle bir kolaj çalışması görmek ağacın takipçileri için faydalı olacaktır. :)

Eklenti 484929

murat doğan 21-04-2014 14:01

çok hoş gerçekten. benim gibi bu işe yeni merak salmış arkadaşlara çok güzel bir görsel örnek olmuş ellerinize sağlık. meyveli halinin fotoğraflarını bekliyorum sabırsızlıkla. bende bir ateş dikeni edindim. uzun boyu nedeni ile havai köklendirme yaparak ikinci ağacı elde etmeye çalışıyorum. benim için güzel bir örnek oldu.

badrobot 21-04-2014 14:43

Çevremde hep soruyorlar; "BONSAİ NASIL YAPILIYOR" diye...
nicholai hel'in yaptığı kolaj çalışması Bonsai nasıl yapılır sorusuna çok güzel bir cevap.
Tebrikler nicholai hel ve Hazeyn.

Cemaleddin 21-04-2014 19:33

Sayın Hazeyn emeğinize bereket, çok güzel görünüyor...

Sağ İlk dalı kıvrımdan verseydiniz daha süper olurmuş... Tebrikler...

ParalelEvren 21-04-2014 20:29

2014 hali gerçekten çok güzel emeğinize sağlık...

anily 22-04-2014 07:22

Nebari ortaya çıktıkça daha güzelleşecek.
Elinize emeğinize sağlık!

Cemaleddin 22-04-2014 09:07

1 Eklenti(ler)
Sayın Hazeyn; Çok hoş görünen ağacınızı bilgisayara indirip seyrederken, ayrıntılı şekilde inceleme fırsatı buldum.
Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla:
Başlangıçta ağacınızın ilk fotoğraftaki yüzünü olması gereken gibi seçmişsiniz. Tam kıvrımdaki sürgün de doğru seçimmiş. Fakat Kıvrımdan sonra önden ve arkadan çıkan dallar (sağ-sol olmalıydı) sizi yanlış yönlendirmiş. Sizde o dallara uymayı tercih edip ağacın doğru yönünün açısını değiştirmişsiniz (arkaya doğru çevirerek). Aslında arkada olan sağ alt dalıda öne doğru çekmek zorunda kalmışsınız. Kıvrımdan sonra ağaç arkaya doğru eğiliyor, bu da yarı güvercin göğsü oluşmasına sebep olmuş...

Ateşdikeni hızlı gelişen ve çok sürgün veren bir çalı, benim önerim; tam kıvrımdan bir sürgün gözlemeniz ve sonra o sürgünü geliştirip sağ alt dalı budamanız ağacı oması gereken yöne çevirmenizi sağlayacaktır...
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum..

Eklenti 485089 Olması gereken yüz

badrobot 22-04-2014 10:07

1 Eklenti(ler)
Cemaleddin Abinin söylediklerine kesinlikle katılıyorum. Böyle kıvrımlı bedenlerde dış bükey noktalarından dal verilmesi çok doğru bir karar. En baştan kıvrım noktasından çıkmış olan sürgün değerlendirilebilinirdi. Ama bu arada sevgili Hazeyn'nin ağacını ilk fotğrafa göre daha dikleştirdiğinide gözden kaçırmamak gerekiyor. Yani bu durumu farkına varmış olacakki, bertaraf etmeye, kışıklığı ütülemeye çalışıyor. Sevgili Hazeyn şimdi, bugün bu ağaca başlasa bu konuyu kesinlikle dikkate alacağını düşünüyorum. Ama ağaç 4 yıl önce başlanmış. Kimbilir Hazeyn'dende ne sular akmış geçmiştir, ne gibi deneyimler elde etmiştir bu uzun sürede, hepimiz gibi...
Eğer Cemaleddin Abinin söylediği yapılsaydı ağacın boyu en az 10cm daha kısa olabilirdi.
İyide sevgili Hazeyn'nin ağacı bugün bizlere yinede kötü bir görsellik vermiyor. Bence son derce başarılı bir çalışma, hatta ders niteliğinde bir çalışma.
Cemaledin abinin dikkatini ve tecrübesini takdir ediyor ve sevgili Hazeyn'i bu güzel çalışması için tekrar kutluyorum.

Hazeyn 22-04-2014 11:09

Bana söylenecek söz bırakmamışsınız, ilginizden ötürü teşekkür ederim. Aslında söyledikleriniz gibi veya daha farklı bir forumlarda da olabilridi ancak bir kere bu şekilde başlamış oldum, bunun yanında youtube de gördüğüm bir şekle uydurmaya çalışmamında etkisi oldu tabii. Sonuçta bu ağaç aslında tam hedeflediğim seviyeye henüz gelmedi biraz daha zamana ihtiyacım var. Herkese teşekkür ediyorum.

Hazeyn 22-04-2014 11:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemaleddin (Mesaj 1273902)
sayın hazeyn; çok hoş görünen ağacınızı bilgisayara indirip seyrederken, ayrıntılı şekilde inceleme fırsatı buldum.
Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla:
Başlangıçta ağacınızın ilk fotoğraftaki yüzünü olması gereken gibi seçmişsiniz. Tam kıvrımdaki sürgün de doğru seçimmiş. Fakat kıvrımdan sonra önden ve arkadan çıkan dallar (sağ-sol olmalıydı) sizi yanlış yönlendirmiş. Sizde o dallara uymayı tercih edip ağacın doğru yönünün açısını değiştirmişsiniz (arkaya doğru çevirerek). Aslında arkada olan sağ alt dalıda öne doğru çekmek zorunda kalmışsınız. Kıvrımdan sonra ağaç arkaya doğru eğiliyor, bu da yarı güvercin göğsü oluşmasına sebep olmuş...

Ateşdikeni hızlı gelişen ve çok sürgün veren bir çalı, benim önerim; tam kıvrımdan bir sürgün gözlemeniz ve sonra o sürgünü geliştirip sağ alt dalı budamanız ağacı oması gereken yöne çevirmenizi sağlayacaktır...
çalışmalarınızda başarılar diliyorum..

Eklenti 485089 olması gereken yüz

sayın cemalettin işaretlediğiniz yerdeki dalın büyümesine izin vermememin nedeni o daldan sonraki kalınlığın aşağıdan itibaren aynı kalınlıta devam etmesi, yani incelerek devam etseydi ilk dalı orası olarak bırakabilirdim. Maalesef kalınlık aynı oranda devam ettiği için doğal ve etkileyici olmaz diye düşündüm. Saygılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024