agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   tourkana / Akçaağaç (Bonsai Saksılı no:3 ) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/33929.htm)

tourkana 03-03-2014 14:29

tourkana / Akçaağaç (Bonsai Saksılı no:3 )

3 Eklenti(ler)
Bonsai fidanlığındaki çoklu gövdeye uygun bu fidanı alıştırma saksısından çıkarıp Yamadorian imzalı bu saksıya yerleştirdim. Kesişen birkaç dalı da telleyerek daha estetik hale getirdim.

tourkana 28-03-2014 10:58

2 Eklenti(ler)
Yapraklar çıkıyor , gözlemlediğim kadarıyla Acer'ler saksıdaki 2. yıllarında dallarını iyice dolduruyor.

Sakaki 28-03-2014 11:12

Merhaba tourkana,

Güzel bir acer ve güzel bir grup tarzı potansiyeli var adayında ama şimdiden konumlandırdığın saksının bu kadar küçük olması sence koniklik ve nebari gelişmini olumsuz etkilemeyecek mi veya bunun için uzun yıllar geçmesine ya da hiç gelişmemesine neden olmayacak mı?

Bence bonsai saksısına almadan önce birkaç sene daha geniş bir eğitim saksısında eğitsen çok daha harika olacağına inanıyorum. Bonsaide amacımız yaşlı, dramatik ve/veya tam anlamıyla doğal bir ağaç görünümü yakalamak olduğuna göre ya eğitim saksısını büyük tutmak gerek ya da eğer "shohin veya mame gibi bir boyutta ağaç düşünüyorum" dersen ağacın boyunu biraz daha kısaltmak gerek düşüncesindeyim.

Bunu, bonsaiye yeni başlayan arkadaşları yanlış yönlendirici ve kafalarını karıştırıcı olmaması amacıyla yazıyorum, yoksa seni sevip saydığımı çok iyi biliyorsun, ben de senin tarzının bu olduğunu zaten biliyorum :)

Başarılarının devamını dilerim.

tourkana 28-03-2014 11:21

Kök ve gövde gelişim aşamalarını toprakta 4 yıl -alıştırma saksısında 3 yıl olmak üzere bitirdi, zirve ve saksıya göre uzunluk konularında haklı eleştirine katılıyorum.
Zirveyi biraz daha merkeze alıp, diğer dallarda havai köklendirme ile çoğaltım yapmayı düşünüyorum ben de.

Harun Parlak 17-04-2014 15:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1264405)
Kök ve gövde gelişim aşamalarını toprakta 4 yıl -alıştırma saksısında 3 yıl olmak üzere bitirdi, zirve ve saksıya göre uzunluk konularında haklı eleştirine katılıyorum.
Zirveyi biraz daha merkeze alıp, diğer dallarda havai köklendirme ile çoğaltım yapmayı düşünüyorum ben de.

Sayın tourkana. Çoğaltmak derken zaten Türkiye deki en fazla acerler sizde bu çalışmanızı bence de sakaki nin dediği gibi daha hızlı gelişmesi için daha geniş kaplara almak daha görkemli bir bonsaimizin olması demektir.
Türk milleti olarak bizler sonucu hemen görmek istediğimizden bu tür aceleciliği hepimiz yapıyoruz zaman zaman. Ama artık kendimize sabırlı ol demenin zamanı geçiyor.
Kolay gelsin.

tourkana 17-04-2014 16:09

4 yıl toprak 3 yıl alıştırma saksısında geliştirdim diye belirttim zaten... Bu kadar saçak köke sahip olan bir ağacı bonsai saksısına almamak ayıp olurdu.(1. mesaj 1. foto)

Ara dalcıklar oluşması için geniş saksılara gerek yok bence.

Sakaki 17-04-2014 22:04

1 Eklenti(ler)
tourkana,

Aşağıdaki acer 2 yaşında ve bu iki yaşı 25-30 litrelik bir saksıda tamamladı ve iki parmak yani yaklaşık 5 cm kalınlığa ulaştı. Geçtiğimiz ay bahçeye indirdim, tahminimce 1 sene de toprakta kalırsa seneye yaklaşık 7-8 cm'yi bulur diye tahmin ediyorum. Benim işaret etmek istediğim sadece buydu aslında.

Eklenti 483919

atilla1106 17-04-2014 23:07

cok güzel begenmemek mümkündegil...

tourkana 23-10-2014 11:23

1 Eklenti(ler)
Akçaağacın yaprakları sonbahar normallerine uyup güzelce kızarmış. Sabah fotoğrafını çektim.

tourkana 03-05-2016 09:48

1 Eklenti(ler)
2016 yılı itibari ile son hali...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024