agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Charlaux / Meşe (Shohin) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/33830.htm)

Charlaux 23-02-2014 18:16

Charlaux / Meşe (Shohin)

3 Eklenti(ler)
Oncelikle hepinize merhaba,
Şu anda İskoçya'da eğitim gördüğümden Ebay'de uzun zamandır beğenebileceğim,uygun fiyatlı bir bonsai adayı arıyordum.Önceleri buradaki yerlere gidip baktım ancak tek bir mekan var ve o yerde de kaktüs çiçek türleri satılmakta.Sonraları bonsai nursery'leri denilen özel yerlere baktım;bütçem 20 pound civarındaydı çünkü hem ülkenin ekonomisi pound üzerine kurulu hem de bonsai buralarda bir turist ürünü olarak görünülmüyor;doğal olarak bu konuda bir turist gibi fiyatlandırmayı düşünmedim.Baktığım sitelerde gözüme çarpan en kötü ve tipsiz diye tabir edeceğimiz markette bulduğumuz bonsailerle aynı kalitede olan ve bir aday olarak bile adlandıramadığım türler 20-25 pound arasında geziyordu.En son çare olarak Ebay'e baktım ancak yine uygun türlerde bir görüntü sorun vardı ve geçen hafta 5 yaşında bir meşe ağacının listelendiğini gördüm ve ilgimi cekti.Sebeplerine gelince;

-Satıcı bu meşe ağacın kendisi tarafından yetiştirildiğini söyledi,ki sevindim çünkü bu ağacın bu topraklarda yetiştiğini ve kolay uyum göstereceğini gösteriyordu

-Güzel bir kurban dalının da olduğunu düşünüyorum,tarzını kendisi yaratmış gibi duruyor;hayalimde üst tarafından kuru dal efekti olan bir meşe shonin'i canlandı ama resmedemedim.

-Dal arasında çok hoş bir boğum var ama oraya ne olmuş bilemedim;çok büyük bir sorun teşkil etmeyecekse Haziram ayına erteleyeceğim.

Bu ağacı almadan önce aslında Sn.Sakaki'ye sormuştum ve türün shonin adayı olarak pek uygun olmadığını belirtmişlerdi;fakat bu kalitede hayalimdeki ağacı bulamadığımdan meşe ağacıyla yola katılmaya karar verdim.Kisacasi bu aday benim icime cok sindi,ve aramizda tanimlayamadigim bir cekim oldu,biraz da kedi sahip iliskisi gibi,kedi sahibini secermis o da beni secti herhalde ;) şartlar bitkinin lehinde gelişirse japon gülümle beraber maraton güzelleri olarak lanse etmeyi hedefliyorum.
Saygılar

badrobot 23-02-2014 19:18

Sn.Charlaux.
Adayınız hayırlı olsun.
Meşe Ağaçlarıyla ilgili bildiğim bir iki şeyi anlatmak isterim.
-Çok uzun ömürlü ağaçlardır. Doğada 900 yıl yaşarlar.
-Çok yavaş büyüyen, gelişen ağaçlardır. (bu özelliği sizi Bonsai aşamasında biraz zorlar.)
-Meşelerinde bir kaç alt varyetesi mevcut. Yaprakları küçük olan türleride var, çok büyük olan türleride...acaba sizinki hangi varyete?
Meşe Bonsai örnekleride mevcut ve hemde çok güzeller.
Ağacınızla size bol şans diler, bol Bonsai'li günler dilerim.

Kayahann 23-02-2014 19:21

Ben de palamuttan bi tane meşe yetiştiriyorum niye bu kadar yavaş büyüyor yanlış bi şey mi yapıyorum diye düşünüyordum :) demekki sorun bende değilmiş :)

Sakaki 23-02-2014 20:27

Sn Charlaux,

Ben olsam shohin için tercih etmem dedim ama tercih sizin elbette :)
İstedikten ve sabırlı olduktan sonra güzel bonsailer üretmemek mümkün değil. Güle güle büyütün inşallah.

Bu arada yeni lider olarak, son fotoğrafta sola dolu ayrılan ince dalı seçmeniz isabetli olur, diğer sağda kalan kalın dalı enerjiyi çekmemesi için budamanızı tavsiye ederim (kökünden)

Başarılar dilerim.

badrobot 23-02-2014 20:51

3 Eklenti(ler)
Bu ağacın uzun yıllar gelişimini beklemek gerekiyor. Eğer böyle yapacaksanız ağacı içinde bulunduğu küçük saksıdan, çok daha büyük saksıya almanızda çok büyük fayda var. Sakaki'nin söylediği soldaki dalı bırakma önerisi çok güzel. Ağacınız gelştikçe koniklik daha belirgin ve güzel bir görüntü verecektir.
Eklenti 471757
Fakat benim aklımada şöyle bir şeyde geldi. Y şeklindeki yapıyı kullanarak süpürge tarzınada yönelebilirsiniz.
Eklenti 471758
Eklenti 471759

Charlaux 23-02-2014 22:07

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1252655)
Bu ağacın uzun yıllar gelişimini beklemek gerekiyor. Eğer böyle yapacaksanız ağacı içinde bulunduğu küçük saksıdan, çok daha büyük saksıya almanızda çok büyük fayda var. Sakaki'nin söylediği soldaki dalı bırakma önerisi çok güzel. Ağacınız gelştikçe koniklik daha belirgin ve güzel bir görüntü verecektir.
Eklenti 471757
Fakat benim aklımada şöyle bir şeyde geldi. Y şeklindeki yapıyı kullanarak süpürge tarzınada yönelebilirsiniz.
Eklenti 471758
Eklenti 471759

Merhaba sn.badrobot ve sn.sakaki,
Oncelikle yorumlariniz icin cok tesekkur ederim;kesinlikle deger veriyor ve saygi duyuyorum ancak gonlumden gecen kurbanlik dal sizin birakmami bahsettiginiz dal cunku ozellikle alttaki goruntusu beni cezbetmisti diyebilirim.Açıkçası sağ dalın kalması durumunda nasıl bir tarza yönelebilirim onu düşünmek istiyorum;sanki o boğumun civarlarında lider olursa üsttede kuru dal çalışması yapılabilirse hoş olabilirmiş gibi geliyor bana.Turu konusunda da saticiya mesaj attim,geri donus yaptiginda sizi de bilgilendirecegim.

Guncelleme : Saticisi turun quercus robur oldugunu belirtti.

Sevgiler

sagol 24-02-2014 16:21

1 Eklenti(ler)
Sayın Charlaux,

Meşeniz hayırlı olsun. Ben de Sayın Sakaki'ye katılıyorum ince dalı zirve yapmak daha uygun olur zannediyorum. Anladığım kadarıyla siz kalın dalı kullanıp, gövdedeki bayanımsı görünümü ortaya çıkarmak istiyorsunuz. Nasıl bir şey ortaya çıkar diye kabaca bir çizim yaptım. Kurbanlık 2 dalla alt kısım biraz daha kalınlaştırılıp(iskoç eteği gibi olur --şaka şaka), tepede de bir yeşil kısım olursa bunjin tarzı olabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

Cemaleddin 24-02-2014 19:25

Sayın Charlaux; Badrobot belirtmiş ama ben tekrar altını çizerek söylemek istiyorum; Saksınızı mutlaka büyütün, yoksa ağacınızın yeni sürgünleri cok zayıf olacak ve bu zayıf dallardan yeni sürgünler çıkartabilecek enerjisi olmadığı için bu ince dalları kurutacaktır. Kolayıklar diliyorum...

Charlaux 24-02-2014 20:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1253041)
Sayın Charlaux,

Meşeniz hayırlı olsun. Ben de Sayın Sakaki'ye katılıyorum ince dalı zirve yapmak daha uygun olur zannediyorum. Anladığım kadarıyla siz kalın dalı kullanıp, gövdedeki bayanımsı görünümü ortaya çıkarmak istiyorsunuz. Nasıl bir şey ortaya çıkar diye kabaca bir çizim yaptım. Kurbanlık 2 dalla alt kısım biraz daha kalınlaştırılıp(iskoç eteği gibi olur --şaka şaka), tepede de bir yeşil kısım olursa bunjin tarzı olabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

Sn.sagol,
Herhalte fotograf cekmede kusurluyum galiba ancak o yarasi ( yara oldugunu tahmin ediyorum ama kaynagi nedir cozemedim ) ortaya o kadar hos bir goruntu getirmis ki bakamadan edemiyorum bu guzellige.Agacim maalesef Iskoclasamadan Turkiye'li olacak;daha dogrusu olmak zorunda cunku 3 aylik tatilimde evdeki bakim alanina yerlestirecegim ve seneye yine bir adayla kendimi avutmaya calisacagim.Ancak tam hayalimdeki cizimi yansitmissiniz,tabi bu benim gorusum ama o dali sahibinin bilerek kirmadigini varsayarak soyluyorum agac dogal bir hasar gormus;doganin gercek ama ilginc gelen bir eseri olmus.
Sevgiler

Charlaux 24-02-2014 20:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1253112)
Sayın Charlaux; Badrobot belirtmiş ama ben tekrar altını çizerek söylemek istiyorum; Saksınızı mutlaka büyütün, yoksa ağacınızın yeni sürgünleri cok zayıf olacak ve bu zayıf dallardan yeni sürgünler çıkartabilecek enerjisi olmadığı için bu ince dalları kurutacaktır. Kolayıklar diliyorum...

Merhaba sn.Cemaleddin,
Saksiyi 1 hafta icinde halletmeye calisacagim,bu arada bilemiyorum buranin hava meselesinde cam yaninda cam kapali mi kalmali yoksa acik mi birakayim ? (Ben artik alistim bu ruzgara ancak ciddi bir ruzgar var o yuzden kafamda soru isaretleri olustu;cunku ilk haftalarda uykumdan soguktan oturu 4-5 defa uyaniyordum cam kapali oldugu halde.)
Sevgiler

Cemaleddin 24-02-2014 21:00

Sayın Charleux, ağaç ve siz sürekli ceryan yapan yerde durursanız sağlığınız için sakıncalı olur sanıyorum... Ama ağaç dışarıda cereyan yapmayan bir yerde durursa daha iyi olur... Tabi saksısını büyüttükten sonra... Saksı da en az 3-4 litre olmalı diye düşünüyorum... Çalıştığımız ağaçların bonsai kıvamına gelene kadar büyük geliştirme saksılarında kontrollü bir şekilde geliştiriyoruz... Sevgiler...

Charlaux 24-02-2014 22:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1253175)
Sayın Charleux, ağaç ve siz sürekli ceryan yapan yerde durursanız sağlığınız için sakıncalı olur sanıyorum... Ama ağaç dışarıda cereyan yapmayan bir yerde durursa daha iyi olur... Tabi saksısını büyüttükten sonra... Saksı da en az 3-4 litre olmalı diye düşünüyorum... Çalıştığımız ağaçların bonsai kıvamına gelene kadar büyük geliştirme saksılarında kontrollü bir şekilde geliştiriyoruz... Sevgiler...

Sn.Cemaleddin,Burada ortaya cikan onemli bir sorunsa gunes yok,oda tek camli bir apartman odasi gibi dusunun ve oda sicak dolayisiyla camdan baska sansim yok;universitede okuyup ta bonsaiyle ugrasmanin zorluklari.

Charlaux 26-02-2014 18:10

Merhabalar,
Şu an meşe ile ilgili ne yapmam gerektiğine dair kabaca bir plan hazırlıyorum.En azından şu an için anladığım kadarıyla yapmam gerekenler;
1)Yaranın kapatılması
2)Saksının büyütülmesi

Yaranın ne olduğunu ve nasıl tedavi edebileceğime dair bir yanıt bulamadım;ancak dikkatimi çeken Tyrone bölgesinden (Kuzey İrlanda) St.Andrews'a gelmiş bu ağaçta olan bu durumun yarasız görseli burada sıklıkla var;herhalde rüzgarla alakalı bir durum.
Sevgiler

Sakaki 28-02-2014 09:19

Sn Charlaux,

Diğer başlıkta yüklediğiniz büyük fotoyu gördüm ama konu dağılmasın diye buraya yazmak istedim.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...oto-raf-19.jpg

O yara artık kendisini büyük ölçüde tamir etmiş ve kapatmış gibi görünüyor, kenardaki kurumuş kabuklar da bir süre sonra dökülecektir. En azından fotoğraftan öyle anladım ben. Bu aşamadan sonra oraya müdahale etmek pek mantıklı gelmiyor bana.

İnce dal ile yolunuza devam etmeniz bu bakımdan da yine iyi bir fikir bence. Bunjin bile yapacak olsanız, bahsettiğim dal henüz ince olduğundan telleme ile rahatlıkla istediğiniz şekli alacaktır.

Benim görüşüm bu, karar sizin :)

Charlaux 28-02-2014 18:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1254745)
Sn Charlaux,

Diğer başlıkta yüklediğiniz büyük fotoyu gördüm ama konu dağılmasın diye buraya yazmak istedim.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...oto-raf-19.jpg

O yara artık kendisini büyük ölçüde tamir etmiş ve kapatmış gibi görünüyor, kenardaki kurumuş kabuklar da bir süre sonra dökülecektir. En azından fotoğraftan öyle anladım ben. Bu aşamadan sonra oraya müdahale etmek pek mantıklı gelmiyor bana.

İnce dal ile yolunuza devam etmeniz bu bakımdan da yine iyi bir fikir bence. Bunjin bile yapacak olsanız, bahsettiğim dal henüz ince olduğundan telleme ile rahatlıkla istediğiniz şekli alacaktır.

Benim görüşüm bu, karar sizin :)

Merhaba sn.Sakaki,
Sizin görüşünüze saygı duyuyorum fakat bu ağaçta kalbimin sesini dinlemek istiyorum ve bir türlü ince dal fikrine ısınamıyor.Kendime de bir süre tanımam gerektiğini düşündüğümden şimdilik sadece saksı ve toprak değişimini yapacağım;uygun fiyata akadama buldum haftaya elimde olmasını planlıyorum;vermikulit,toprak ve akadama karışımına dikimini gerçekleştireceğim.Havalar camı tüm gün açık bırakabileceğim ısıya gelene kadar üstünde bir oynama yapmak istemiyorum açıkçası.Peki yaralı bölgeyi tedavi etmek ya da daha göze hitap eder olmasını sağlayacağım bir yol,ya da araştırabileceğim bir kaynak var mıdır ? Yardımlarınız ve yol göstericiliğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim;benim hayalimdeki görüntü gerçek kusuruyla (çünkü o kadar hoş bir hava veriyor ki inanın anlatılması imkansız;ışık gölge oyunu nedir bilmiyorum ama büyüleyici) sn.Sağol'un bahsettiği görüntü öbür türlüsünü yaparsam pişmanlık duyacağımı düşünüyorum;sanki ağaç bana bu şekilde olmak istediğini fısıldıyor gibime geliyor bilemiyorum.
Saygılar

sagol 28-02-2014 22:15

3 Eklenti(ler)
Sayın Charlaux,

Bu tür yaraları iyileştirmenin birkaç yolu var ama bu tür çözümler çok kolay değil. Birkaç ağacımda denedim, toprağa dikili ve hızlı gelişen ağaçlarda çözüme daha kolay ulaşılıyor ama küçük saksıda veya meşe gibi yavaş gelişen ağaçlarda süre uzuyor.

1- Yaranın etrafını keskin bir bıçakla temizleyip canlı kambiuma kadar biraz girmek ve etrafını macunla kapamak bu işlemi ağacın iyileşmesine göre büyüme döneminde veya gelecek yılllarda tekrarlamak.

Eklenti 473137

Eklenti 473138

Bonsai Development | Bonsai Tonight | Page 25

2- Aşı yaparak iyileştirme:

Eklenti 473139

The Inevitable Thread Grafting Post | Adam's Art and Bonsai Blog

3. Bir yol daha deniyorum ama başarılı olacak mı bilmiyorum. Bir dut ağacındaki yarayı başka bir dut ağacından yara büyüklüğünde kestiğim bir kabuğu sıkıca yama yapıp etrafını macunladım ve rafya ile sardım, daha açmadım. Bu yöntemde de 1. yöntemdeki gibi önce yarayı temizleyip kambiuma kadar bıçakla yarayı genişlettim. Yara ve yamanın cambiumlarını birbirine dokunacak şekilde ayarlamak kolay olmuyor.

Bu üç yöntemde yaranın büyüklüğü, saksı ölçüsü, ağacın cinsi gibi etkenlere bağlı bir sabır gerektiriyor.

iyi çalışmalar dilerim...

Charlaux 28-02-2014 23:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1255051)
Sayın Charlaux,

Bu tür yaraları iyileştirmenin birkaç yolu var ama bu tür çözümler çok kolay değil. Birkaç ağacımda denedim, toprağa dikili ve hızlı gelişen ağaçlarda çözüme daha kolay ulaşılıyor ama küçük saksıda veya meşe gibi yavaş gelişen ağaçlarda süre uzuyor.

1- Yaranın etrafını keskin bir bıçakla temizleyip canlı kambiuma kadar biraz girmek ve etrafını macunla kapamak bu işlemi ağacın iyileşmesine göre büyüme döneminde veya gelecek yılllarda tekrarlamak.

Eklenti 473137

Eklenti 473138

Bonsai Development | Bonsai Tonight | Page 25

2- Aşı yaparak iyileştirme:

Eklenti 473139

The Inevitable Thread Grafting Post | Adam's Art and Bonsai Blog

3. Bir yol daha deniyorum ama başarılı olacak mı bilmiyorum. Bir dut ağacındaki yarayı başka bir dut ağacından yara büyüklüğünde kestiğim bir kabuğu sıkıca yama yapıp etrafını macunladım ve rafya ile sardım, daha açmadım. Bu yöntemde de 1. yöntemdeki gibi önce yarayı temizleyip kambiuma kadar bıçakla yarayı genişlettim. Yara ve yamanın cambiumlarını birbirine dokunacak şekilde ayarlamak kolay olmuyor.

Bu üç yöntemde yaranın büyüklüğü, saksı ölçüsü, ağacın cinsi gibi etkenlere bağlı bir sabır gerektiriyor.

iyi çalışmalar dilerim...

Merhaba sn.sagol,
Sanirim bu calismayi Agustos sonunda ya da Haziran sonunda mese agacimda denemeye calisacagim.Birinci ve ucuncu yontemler aklima en cok yatan oldu,tek sorun Istanbul'da uygun bir quercus robur bulmam olacak cunku mese turlerini ayirt edemiyorum;ancak bu calismanin bana cok sey katacagini dusunuyorum.
Sevgiler

sagol 01-03-2014 07:59

Sayın Charlaux,

Öyle görünüyor ki kalın daldan vazgeçmeyeceksiniz, denersiniz yara iyileşmezse kesmeyi daha sonra da düşünebilirsiniz. Hiç olmazsa denemiş olduğunuzdan içiniz daha rahat olur.

Ben size 1.yöntemi tavsiye ederim, 3. biraz daha fazla tecrübe gerektiriyor, ilave olarak aynı cins bulamazsanız aşıda uyuşmazlık veya doku farkı olur yine iş tam yerine gelmez.
Denemek isterseniz ağustos çok geç olur çünkü büyüme yavaşlamış olur. 1. yöntemde yaranın kapanması için aktif büyüme gerekiyor o nedenle ağaç yapraklanınca yapmak iyi olur mart sonu-nisan daha uygun olur. Mümkün olduğunca budama veya yaprak küçültme yapmadan ağacın büyümesine müsade etmek iyi olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1255067)
Merhaba sn.sagol,
Sanirim bu calismayi Agustos sonunda ya da Haziran sonunda mese agacimda denemeye calisacagim.Birinci ve ucuncu yontemler aklima en cok yatan oldu,tek sorun Istanbul'da uygun bir quercus robur bulmam olacak cunku mese turlerini ayirt edemiyorum;ancak bu calismanin bana cok sey katacagini dusunuyorum.
Sevgiler

Charlaux 01-03-2014 13:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1255087)
Sayın Charlaux,

Öyle görünüyor ki kalın daldan vazgeçmeyeceksiniz, denersiniz yara iyileşmezse kesmeyi daha sonra da düşünebilirsiniz. Hiç olmazsa denemiş olduğunuzdan içiniz daha rahat olur.

Ben size 1.yöntemi tavsiye ederim, 3. biraz daha fazla tecrübe gerektiriyor, ilave olarak aynı cins bulamazsanız aşıda uyuşmazlık veya doku farkı olur yine iş tam yerine gelmez.
Denemek isterseniz ağustos çok geç olur çünkü büyüme yavaşlamış olur. 1. yöntemde yaranın kapanması için aktif büyüme gerekiyor o nedenle ağaç yapraklanınca yapmak iyi olur mart sonu-nisan daha uygun olur. Mümkün olduğunca budama veya yaprak küçültme yapmadan ağacın büyümesine müsade etmek iyi olur.

Kolay gelsin....

Merhaba sn.sağol,
Bende sizin gibi düşünüyorum;öncelikle ağacın kendisini toparlamayı düşünüyorum.Mayıs sonu gibi bu işlemi yapmayı hedefliyorum (üniversite ortamında nasıl yapabilirim inanın bilmiyorum ) Eylül başı gibi bahçeye ekmek en mantıklısı olabilir belki.Zaten ince dal ya kurban dal olacak ya da ana dal;diliyorum ki ağaç öncelikle sağlıklı olur :))
Saygılar

Charlaux 05-03-2014 17:44

1 Eklenti(ler)
Fidanimin yavas yavas yesille bulustugu bu donemde hem bir alinti paylasayim;hem de birkac sorumu sorayim istedim.

Bahcecilik alaninda amatorlukten profesyonellige sunuculugu sayesinde yukselmis ve kendini egitmis bir isim olan Monty Don The Complete Gardener adli kitabinda meseyi su sozlerle anlatmis;

'Mese agaclari daha yesilken oldukca yumusak ve uzerinde calisilmasi kolay bir turdur;fakat yas aldikca kirilamayacak derecede kalinlasir ve kabuklasir.Meselerin kurumalara karsi buyuk bir dayanikligi vardir;cok az bir canli kisimla bile yasamini surdurebilir.Mesenin sagligi isik ve havayla dogru orantilidir.'

Tabi agacin ruzgar ve genis alana yayilmayi sevdigi kitaba dusulen notlar arasinda.Simdi gelelim sorularima;
1)Resimde gordugunuz surgunler en basta kahverengiydi simdi bu renkteler;kahverengi-yesil tonlari.Acaba yapragi acti ve kurudu mu,yoksa hala kabugunu mu ustunden atamadi merak ettim acikcasi.

2)Topraginin inanilmaz kotu oldugunu farkettim;kismetse Cuma-Cumartesi gibi akadama-kyodama ve normal toprak karisimina dikimini gerceklestirecegim.Lakin ben bu agaca zarar vermeden bu topragindan nasil ayirabilirim kokleri,ya da ayirmali miyim ? Cok balcik gibi toprak sanki bilemedim.

3)Son olarak agaci Haziran ayinda Turkiye'ye getirecegim ancak orta boylu bir saksida bile tasimam imkansiz;pratik bir cozume ihtiyacim var.Ne onerirsiniz ?

Istanbul'da hava nasil bilmiyorum ama St.Andrews'in bahari geldi,hava artik 7-10 derece gibi.Ne gariptir ki burada kalali 4 ay olmasina ragmen Turkiye'de aman ne soguk diyecegim hava benim icin tam bahar havasi oldu :p

Sevgiler

sagol 05-03-2014 18:46

Sayın Charlaux,

Estetik açıdan endişeniz yoksa kitapta da yazdığı gibi o kadarcık yara ağacın sağlıklı yaşamasını engellemez, sizin ağacınızda o yara kapanmış durumda.

1- Meşenin önce kahverengi sonra yeşile dönmesi normal, meşe ormanları ilkbahar başında kahverengi oluyor sonra yavaş yavaş yeşile dönüşüyor, sonbaharda sararıyor.

2 ve 3 biraz içiçe iki konu. Toprak kötü bile olsa, haziranda taşıyacaksanız bu sene toprak değiştirmemenizi öneririm. Taşırken sallanacağından kökler yeriinden oynar. Bavulda yer varsa güzelce paketleyip taşıyabilirsiniz. Birkaç kez taşıdım o konuda tecrübeliyim. Saksıyı 2 kat poşetle sıkıca sarıyorum(toprak dökülmesin diye). Mukavva bir kutuyu keserek yeniden bir kutu yapıyorum ve bitkiyi içine yerleştiriyorum, bantlayıp açılmasını engelliyorum. Saksı büyükse saksıyı çıkarıp sadece toprak kısmı poşetliyorum.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1256443)
Fidanimin yavas yavas yesille bulustugu bu donemde hem bir alinti paylasayim;hem de birkac sorumu sorayim istedim.

Bahcecilik alaninda amatorlukten profesyonellige sunuculugu sayesinde yukselmis ve kendini egitmis bir isim olan Monty Don The Complete Gardener adli kitabinda meseyi su sozlerle anlatmis;

'Mese agaclari daha yesilken oldukca yumusak ve uzerinde calisilmasi kolay bir turdur;fakat yas aldikca kirilamayacak derecede kalinlasir ve kabuklasir.Meselerin kurumalara karsi buyuk bir dayanikligi vardir;cok az bir canli kisimla bile yasamini surdurebilir.Mesenin sagligi isik ve havayla dogru orantilidir.'

Tabi agacin ruzgar ve genis alana yayilmayi sevdigi kitaba dusulen notlar arasinda.Simdi gelelim sorularima;
1)Resimde gordugunuz surgunler en basta kahverengiydi simdi bu renkteler;kahverengi-yesil tonlari.Acaba yapragi acti ve kurudu mu,yoksa hala kabugunu mu ustunden atamadi merak ettim acikcasi.

2)Topraginin inanilmaz kotu oldugunu farkettim;kismetse Cuma-Cumartesi gibi akadama-kyodama ve normal toprak karisimina dikimini gerceklestirecegim.Lakin ben bu agaca zarar vermeden bu topragindan nasil ayirabilirim kokleri,ya da ayirmali miyim ? Cok balcik gibi toprak sanki bilemedim.

3)Son olarak agaci Haziran ayinda Turkiye'ye getirecegim ancak orta boylu bir saksida bile tasimam imkansiz;pratik bir cozume ihtiyacim var.Ne onerirsiniz ?

Istanbul'da hava nasil bilmiyorum ama St.Andrews'in bahari geldi,hava artik 7-10 derece gibi.Ne gariptir ki burada kalali 4 ay olmasina ragmen Turkiye'de aman ne soguk diyecegim hava benim icin tam bahar havasi oldu :p

Sevgiler

Charlaux 06-03-2014 17:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1256470)
Sayın Charlaux,

Estetik açıdan endişeniz yoksa kitapta da yazdığı gibi o kadarcık yara ağacın sağlıklı yaşamasını engellemez, sizin ağacınızda o yara kapanmış durumda.

1- Meşenin önce kahverengi sonra yeşile dönmesi normal, meşe ormanları ilkbahar başında kahverengi oluyor sonra yavaş yavaş yeşile dönüşüyor, sonbaharda sararıyor.

2 ve 3 biraz içiçe iki konu. Toprak kötü bile olsa, haziranda taşıyacaksanız bu sene toprak değiştirmemenizi öneririm. Taşırken sallanacağından kökler yeriinden oynar. Bavulda yer varsa güzelce paketleyip taşıyabilirsiniz. Birkaç kez taşıdım o konuda tecrübeliyim. Saksıyı 2 kat poşetle sıkıca sarıyorum(toprak dökülmesin diye). Mukavva bir kutuyu keserek yeniden bir kutu yapıyorum ve bitkiyi içine yerleştiriyorum, bantlayıp açılmasını engelliyorum. Saksı büyükse saksıyı çıkarıp sadece toprak kısmı poşetliyorum.

Kolay gelsin...

Merhaba sn.sagol,
Ben elimde tasimayi (ucakta kucagimda kolide ) planliyordum kok kismini topragiyla beraber nayloa gecirip ama siz boyle deyince bilemedim.

sagol 07-03-2014 06:58

Sayın Charlaux,

Gümrükte problem olmazsa elde daha garantili olur.

İyi çalışmalar dilerim...
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1256734)
Merhaba sn.sagol,
Ben elimde tasimayi (ucakta kucagimda kolide ) planliyordum kok kismini topragiyla beraber nayloa gecirip ama siz boyle deyince bilemedim.

sagol 10-03-2014 20:04

1 Eklenti(ler)
Sayın Charlaux,

Anavatanı iskoçya olan 'Ulmus glabra Camperdownii' uygun fiyata bulabilirseniz hem ilginç bir tür hem de meşeye göre hızlı gelişen bir ağaç. Bizim salkım söğüde benzer davranış gösteren bir Karaağaç türü. Türkiyede hiç karşılaşmadığım bir ağaç. Avrupada parklar ve bahçelerde görüyorum, muhteşem bir görüntüsü oluyor.

Nasıl bir ağaç olduğu hakkında fikir vermesi için bir fotoğraf ilave ediyorum.

İyi günler dilerim...

Charlaux 11-03-2014 21:43

Merhabalar,
Haftasonu bir cesaret akadama kyodama ve normal toprak karisimli substrata meseyi diktim;iyiki dikmisim cunku topragina baktigimda ciddi bir sorunun habercisi oldugunu gordum;yapis yapis kuru bir toprak … Bitki bir gun sonra patlak verdigi kahverengi surgunler yesillendi,sanirim bu iyiye isaret;topragin yaydigi mis gibi koku cok guzel.
Sevgiler

Charlaux 14-03-2014 13:40

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,
Yapraklar açtı,ağaç artık resmen baharın geldiğini müjdeledi;yaprakların rengi çok ilginç,acaba bir alt varyete midir hastalık mıdır ben çözemedim.
Saygılar

sagol 14-03-2014 14:02

Sayın Charlaux,

Bence normal, önce kahverengi oluyor sonra yavaş yavaş yeşile dönüyor, daha da yeşilleşecek

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1259364)
Merhaba arkadaşlar,
Yapraklar açtı,ağaç artık resmen baharın geldiğini müjdeledi;yaprakların rengi çok ilginç,acaba bir alt varyete midir hastalık mıdır ben çözemedim.
Saygılar

Charlaux 02-05-2014 16:26

1 Eklenti(ler)
Meşe ağacımın son hali

Charlaux 23-05-2014 23:36

Maalesef sebebini anlayamadigim sekilde yapraklari solup oldu,belki de simdiye kadar kokleri kotuydu ve ani oldu bilemiyorum :(

sagol 24-05-2014 09:40

Sayın Charlaux,

Kök çürümesinden olabilir. Sadece yaprak mı döktü? Gövde canlı mı? ince bir çizik atınca yeşil kısım var mı.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1287536)
Maalesef sebebini anlayamadigim sekilde yapraklari solup oldu,belki de simdiye kadar kokleri kotuydu ve ani oldu bilemiyorum :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024