agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sagol / Muz denemeleri (Bananas) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/33264.htm)

sagol 04-12-2013 20:00

Sagol / Muz denemeleri (Bananas)

5 Eklenti(ler)
Muzdan bonsai olur mu? Bu soruyu kendi kendime de sordum ve neden olmasın diye düşünmeye başladım. İnternette denemeler var ama genelde bodur türlerden örnekler gördüm, benimkiler ise halis anamur muzu. 2012 yazında bahçeden kök ayırmasıyla çıkardığım muz yavrularım 1.5 yıldır yerim dar felan diye bahane etmeden yaşamayı sürdürdüler. 4 numara yani en küçüğü önce küstü, kurudu zannettim ama diğerlerinden ayırmadım, geçen ay yaprak çıkarmaya başladı, en küçük yaprağı 1 kuruş büyüklüğünde. Ekim-Mayıs arası salonda misafir ediyorum yazı bahçede geçiriyorlar.

Sakaki 05-12-2013 10:43

Çok enteresan ve takibi keyifli olacak bir başlık gibi görünüyor şimdiden sn sagol...
Boyut olarak küçük muz ağaçlarının çok hoş görüneceğine şüphe yok, ama umarım muz vermeye kalkmazlar :)

tourkana 05-12-2013 11:43

Sn. Sagol , sunumda (display) bir eksiğiniz, yere tatami ve duvara kakejiku kaldı. Yakında tokonome nasıl olmalı bir konu başlığı açacağım, japon arkadaş gerekli bilgileri hazırlıyor.

sagol 05-12-2013 11:59

Teşekkürler Sayın Sakaki, büyük olandan ümitliyim muz verir inşallah.

Teşekkürler Sayın Tourkana, eksikleri yavaş yavaş tamamlamaya çalışıyorum. Sunum için birkaç raf hazırlıyorum, bir kısmı dizayn bir kısmı yapım aşamasında bir kısmı verniklendi kurumayı bekliyor.
Adaylar gelişinceye kadar eksiklerimi tamamlarım zannediyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

sagol 12-01-2014 12:36

Muzlar

1 Eklenti(ler)
Havalar soğuyalı muzları evde misafir ediyorum. Büyümeleri devam ediyor. Nem sağlamak için yapraklarını günaşırı spreyle ıslatıyorum. Bahçelerdeki 2-3-4 metrelik muzları minik saksılarda yetiştirmek hoşuma gidiyor. Salona tropikal bir görüntü sağlıyorlar. Boyutlar hakkında fikir verebilmek için soldaki en küçüğün yanına bir kibrit kutusu koydum.

Not: Tokonomalara asılan Kakejikular genelde fotoğrafın çekildiği mevsimi de göstermesi için mevsime uygun seçiliyor(Kurala her zaman uymasam da yeri gelmişken belirtmiş olayım).

Charlaux 13-01-2014 04:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1240287)
Havalar soğuyalı muzları evde misafir ediyorum. Büyümeleri devam ediyor. Nem sağlamak için yapraklarını günaşırı spreyle ıslatıyorum. Bahçelerdeki 2-3-4 metrelik muzları minik saksılarda yetiştirmek hoşuma gidiyor. Salona tropikal bir görüntü sağlıyorlar. Boyutlar hakkında fikir verebilmek için soldaki en küçüğün yanına bir kibrit kutusu koydum.

Not: Tokonomalara asılan Kakejikular genelde fotoğrafın çekildiği mevsimi de göstermesi için mevsime uygun seçiliyor(Kurala her zaman uymasam da yeri gelmişken belirtmiş olayım).

Merhaba sn.sagol,
Hindistanceviziyle de bonsai sanatiyla ugrasildigini okumustum,ilginizi cekerse diyerek konu linkini ekliyorum.

http://www.agaclar.net/forum/1092718-post6.htm

Basarilar :))

sagol 13-01-2014 07:37

Sayın Charlaux,

Daha önce saksıda birkaç kez hindistan cevizim oldu, küçültülmesi zor bir tür. İlk videoda da bahsettiği gibi yeşil kısmı kesince kuruyor. Bonsai saksısında köklendirilip denenebilir belki.
Normalde muz da zor bir tür, muzla yapılmış denemeler genelde cüce türlerden ama ben Anamur muzu ile deniyorum. Muzu biraz daha bonsai yapılabilir buluyorum çünkü genelde 3-4 yıl sonra gövde kuruyor ama yanından verdiği yavrular büyümeye devam ettiğinden bonsai devam edebiliyor. En küçük olan denemem, önce yeşil kısmı kuruttu ve yeniden yeşerdi. Elimdekileri saksıda 2 yıl daha yaşatabilirsem, yandan gelecek daha küçük muz plantları daha da küçük olabilir zannediyorum. Muzun en büyük problemi ise her gelen yaprağın diğerlerinden daha büyük olması. Şu an en küçük saksıdaki küçük yaprak 4,5 cm, en büyük saksıdaki en büyük yaprak ise 50 cm kadar.

Bu tür çalışmalar biraz akıntıya karşı kürek çekmeye benziyor ama sonuçlarını görmek mutlu ediyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1240504)
Merhaba sn.sagol,
Hindistanceviziyle de bonsai sanatiyla ugrasildigini okumustum,ilginizi cekerse diyerek konu linkini ekliyorum.

http://www.agaclar.net/forum/1092718-post6.htm

Basarilar :))

sagol 23-07-2014 12:00

Muz

1 Eklenti(ler)
Başka bir muz denemem. Bu diğerlerine göre daha konik.

nicholai hel 23-07-2014 13:23

Aday sayısı beşi buldu sanırım, ileride bunları belki bir arada, tropik bir orman havasında sunmayı düşünebilirsiniz bence Sn sagol. Hoş görünür gibime geliyor ama tabii hepsini bir arada yaşatmanın teknik zorluklarını aşacağınızı varsayarsak.

Hatta daha sık, daha tropik, balta girmemiş görünümlü bir orman yaratmak için kalan boşluklarda ficus varyeteleri, benghalensis vs. kullanılabilir.

Gözümde canlanınca heyecanlandım.:)

Başarılar dilerim.

sagol 24-07-2014 15:23

1 Eklenti(ler)
Teşekkürler Sayın Nicholai hel,

Bunları birleştirmem zannediyorum ama Muzlar yumru köklü olduğundan altta genişliyorlar, zamanla yanlarından yavrular gelir heralde. Normalde muzlar meyve verdikten sonra kökten kesiyoruz, genelde kesik yerin tedavisi düz oluyor ama bir tanesi çok güzel iyileşti onu saksıya aldım. Eğer düşündüğüm gibi yanlardan yavrularsa orman gibi bir görüntü elde edilebilir.

sagol 08-08-2014 14:08

3 Eklenti(ler)
Sayın Nicholai hel'in muz ormanı yapma önerisini epeyce düşündüm ve muzlarımın bir kısmını birleştirerek bir muz plantasyonu oluşturdum. Saksıda şu an 4 kökten oluşan 7 muz bulunuyor, kökler kaynaşacak mı onu zaman gösterecek.

Kışı evde geçirdiklerinden plastik saksı iyi olmaz diye betonarme özel dizayn bir saksı yaptım. Saksının orta kısmını derin tuttum ki kubbe gibi olan büyük muz kalıntısı güzelce otursun.

bonsade 08-08-2014 14:41

Cok guzel .

sagol 08-08-2014 14:53

Teşekkürler Sayın Bonsade,

İstanbul veya ankarada 6 ay evde tutmak gerekiyor o nedenle özellikle akdeniz ve ege bölgesindeki arkadaşlara tavsiye ederim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1311577)
Cok guzel .

sagol 28-08-2014 13:17

2 Eklenti(ler)
Muz plantasyonum yeni fidanlar ve yapraklar üretiyor. Şu an 10 ağaçcık oldu, yakında yemyeşil olacak gibi görünüyor.
Normal bir muz yaprağıyla kıyaslayamak için fotoğrafı bir yaprakla çektim.

badrobot 28-08-2014 14:36

Gerçekten aradaki fark inanılır gibi değil. Orijinal yapraktan çok güzel yelpaze olur.

sagol 03-12-2014 12:26

1 Eklenti(ler)
Yazın bol sulamanın ve güneşin etkisiyle 1 metreyi aşan bu muzu keskin bir bıçakla kestim. Bu şekilde seneye de kesersem koniklik açısından daha iyi olacak.
Boyunu kısaltmama rağmen yaprak beklediğimden daha büyük çıktı ama 3 yaşındaki bir muz için çok küçük sayılır.

badrobot 03-12-2014 17:42

Abi bunlar Muz veriyormu?
Yaptığım şakaya umarım kızmadınız.
İlginç bir çalışma oluyor bu. Hele yaprak küçültmedeki kattığı deneyim som derece önemli. Gözümüzü budaktan sakınmamak gerektiğine inanmaya başladım sizin bu çalışmanızda.
Saygı ve sevgilerimle.

sagol 03-12-2014 17:51

EGE veya Akdenizde Muz verirler bence, İstanbulda yeterli sürede ısıyı sağlayamıyorum, seram olsa denemek isterdim aslında. 2 metre yaprak yapan muzun yapraklarını küçültmek gerçekten hoşuma gidiyor. Muz, incir ve dutta yaptığım denemelerden sonra bana da büyük yapraktan korkmamak gerekiyor gibi geliyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1337667)
Abi bunlar Muz veriyormu?
Yaptığım şakaya umarım kızmadınız.
İlginç bir çalışma oluyor bu. Hele yaprak küçültmedeki kattığı deneyim som derece önemli. Gözümüzü budaktan sakınmamak gerektiğine inanmaya başladım sizin bu çalışmanızda.
Saygı ve sevgilerimle.

sagol 02-04-2015 13:52

2 Eklenti(ler)
Muz plantasyonumu saksıya aldım.

sagol 14-06-2015 22:13

1 Eklenti(ler)
Kışı evde geçiren muzların bahçede keyfleri daha iyi.

sagol 01-10-2015 12:25

1 Eklenti(ler)
Muzları da salona aldım

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024