agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / Ihlamur (Nebarili havai köklendirme) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/33013.htm)

sagol 30-10-2013 12:39

sagol / Ihlamur (Nebarili havai köklendirme)

5 Eklenti(ler)
Ihlamur ağacı hastalık sonucunda kabuğunun üçtebirini kaybetmişti, ilaçlayıp kurtardım ve havai köklendirme başlattım.

5-6 cm lik boru gibi düz bir gövdesi olduğundan bonsai olsa da sıkıcı bir görüntüsü olur diye başka bir yöntem denedim böylece havai köklendirmeyle beraber nebari oluşumu da başlasın istedim.
Ağaç çok sıkışık bir bölgede olduğundan havai köklendirme başlatırken fotoğraf çekememiştim o nedenle hazırlık aşamasından 2 fotoğrafı aynı yöntemi denediğim bir dut ağacından ilave ediyorum.
Kabuğu halka şeklinde kaldırıp atmak yerine, kabuğun alt kısmını bıçakla kestikten sonra, belli aralıklarla dikey kesikler yapıp etek gibi açılmasını sağladım. Gövdede canlı kısım kalmasın diye gövdeyi pürmüzle yaktım aksi halde aradaki yosun nedeniyle kendini tedavi ederdi ve köklenmezdi. Kabuk ile gövde arasını spagnum yosunu doldurdum.

Eklenti 450598

Eklenti 450599

Dış kısmı şeffaf bir su bidonu ile kaplayıp içini spagnum yosunu, ponza taşı, yanardağ karışımı ile doldurdum.
6 ay sonra açtığımda kabuğun genişlediğini ve nebari oluşturduğunu gördüm.
Kökler zarar görmesin diye en alt kısmı fotoğraflayamadım ama üst kısımdan da alt kısmın oldukça genişlediği belirgin.

Eklenti 450602

Eklenti 450600

Eklenti 450601

Not 1: Burada yapraklı görünüyor ama en sonunda tam yapraksızlaştırma yaptım ve saksıyı rüzgar almayan bir kenara koydum.

Not 2: Güzel bir nebari oluşturamasa da ağaç kısa olduğundan konikleşme sağlanmış olacak...

nicholai hel 30-10-2013 13:34

Güzel bir çalışma Sn. sagol, tebrikler.

Bu tür farklı denemeler her zaman hoşuma gidiyor. Sonuç olumsuz da olsa kafada soru işareti kalmıyor en azından, tecrübe oluyor.

Önümüzdeki bahar aylarından başlayarak benim de bazı havai köklendirme denemelerim, daha da önemlisi mevcut ağaçlarımda yine benzer yöntemlerle kök boğazı köklendirme ve ideal nebariler yaratma çalışmalarım olacak. Bunun için şimdiden çok çeşitli fikirler geliştiriyorum.

Yalnız şuraya takıldım;

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1212899)
Gövdede canlı kısım kalmasın diye gövdeyi pürmüzle yaktım aksi halde aradaki yosun nedeniyle kendini tedavi ederdi ve köklenmezdi.

Bense aksine, kabuğu kaldırıp en çabuk şekilde nemli ortamı sağlayıp sararak işlemi sonlandırmak gerekeceğini düşünüyordum.

Havai köklendirmede hep böyle mi yapıyorsunuz acaba?

İyi çalışmalar dilerim.

sagol 30-10-2013 13:50

Teşekkürler Sayın Nikoleihel,

Bu yöntemle 5-6 deneme yaptım sonuç olumlu. Çeşitli yöntemler deniyorum. %100 spagnum yosunulu, %100 torflu, %50-%50 spagnum yosunu ve torflulardan da iyi sonuç alıyorum. Ihlamur gibi gövdesi dayanıksız yumuşak ağaçlarda çok fazla nem ağaca zarar verebiliyor o nedenle ponza taşı, yanardağ curufu da ilave ettim ki ortam nemli olsa da su gibi olmasın. Ponza taşının da yanardağ curufunun da su tutma özelliği yüksek o nedenle sorun olmadı. Akdeniz ve egede arada su ilave etmek gerekebilir. İstanbulda karadeniz kıyısında nemli bir bölgedeyim.

Yakmadaki amacım ise cambium kısmını tamamen yok etmek.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel (Mesaj 1212917)
Güzel bir çalışma Sn. sagol, tebrikler.

Bu tür farklı denemeler her zaman hoşuma gidiyor. Sonuç olumsuz da olsa kafada soru işareti kalmıyor en azından, tecrübe oluyor.

Önümüzdeki bahar aylarından başlayarak benim de bazı havai köklendirme denemelerim, daha da önemlisi mevcut ağaçlarımda yine benzer yöntemlerle kök boğazı köklendirme ve ideal nebariler yaratma çalışmalarım olacak. Bunun için şimdiden çok çeşitli fikirler geliştiriyorum.

Yalnız şuraya takıldım;

Bense aksine, kabuğu kaldırıp en çabuk şekilde nemli ortamı sağlayıp sararak işlemi sonlandırmak gerekeceğini düşünüyordum.

Havai köklendirmede hep böyle mi yapıyorsunuz acaba?

İyi çalışmalar dilerim.

anily 30-10-2013 15:41

Sn Sagol,

Sphagnum yosununu nerden temin ediyorsunuz?

Saygılarımla

sagol 30-10-2013 16:16

Sayın Anily,

Ağaç diplerinden topluyorum. Yaprak döken ve güneş almayan sık ağaçlıklarda daha kolay bulunuyor. Onu bulamazsam ağaçların kuzeye bakan kabuklarında da bazen yosun bulunabiliyor. Sıcak bölgelerde ancak yüksek irtifada bulunabilir zannediyorum. Her gördüğüm yosunu poşete atıp yıl içinde kullanıyorum.
Aslında üretmek de zor değil ama toplamayı tercih ediyorum hem de doğada dolaşma amacı veriyor. Biraz bulursanız, blender dan çekerek ya da makas veya bıçakla maydanoz doğrar gibi doğradıktan sonra bira veya yoğurtla karıştırıp serin ve rutubetli bir yerde taşa sererseniz çabuk ürüyor(nemli tutmak şart).

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anily (Mesaj 1212957)
Sn Sagol,

Sphagnum yosununu nerden temin ediyorsunuz?

Saygılarımla

sagol 06-02-2014 19:37

1 Eklenti(ler)
Gövdedeki çürüme durdu mu acaba diye baktığımda devam ettiğini farkettim. Gövdenin üst kısmı sağlam ama alttan itibaren çok yumuşak. Geçen sefer su bazlı bir ağaç koruyucu denemiştim, çürümeyi durduramadı. Mümkün olduğunca oyup pürmüzle yaktım. Çürümeyi su bazlı ile durduramayınca solvent bazlı bir koruyucu denedim, bir süre sonra 1 kat daha koruyucu uygulayıp lime sülfür de uygulayacağım ömrü yeterse. Gövde tamamen çürürse sadece kabukla yaşayacak mı acaba diye de merak ediyorum.

sagol 30-03-2014 12:13

1 Eklenti(ler)
Çürüme durdu gibi görünüyor. Havai köklendirme ile elde ettiğim ağaçları şekillendirmede acele etmiyorum, köklenmesi için extra dal ve yaprak iyi oluyor ama arkadaki dal diğerlerine göre çok kalınlaştı budayıp incelttim. Sol alttaki birinci dalı biraz serbest bırakıp 2. den kalın hale gelmesine çalışacağım. Daha yolu uzun ama şimdilik iyi gidiyor.

sagol 23-05-2014 09:24

1 Eklenti(ler)
Ihlamur da yavaş yavaş forma giriyor. Soldaki dallardan birini kestim. Alttaki dalı biraz daha kalınlaştırmak istiyorum o nedenle serbest gelişmeye bıraktım.

anily 23-05-2014 10:49

Şu an tam olarak feleğin çemberinden geçiyor.
Şimdiden yıpranmış ve yaşlı görünüyor. Sağlığına kavuştuğunda güzel bonsai olacak.

evandevan5 23-05-2014 11:52

ıhlamur fidanım var ancak büyümüyor. Ne yapmalıyım.

sagol 23-05-2014 20:17

Teşekkürler Sayın Anily....

Sayın evandevan5, Aslında birkaç nedeni olabilir. toprağı nasıl acaba, yeterince güneş alıyormu? Ya da kökleri çok zayıftır, fazla sulamadan kök çürümesi olabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

Blacksoul1903 10-06-2014 09:56

İyi günler. Bahçemizde yaklaşık 6 yıllık bir ıhlamur ağacımız var ve maalesef hala meyve alamadık. Biraz daha beklemek gerekir mi yoksa aşı yapmak mı lazım? Boyu da baya yükseldi neredeyse 3,5 m.

Emir Özkan 10-06-2014 10:07

Ben hiç aşı yapılmak zorunda kalan bir ıhlamur duymadım ben olsam seneyede bekler olmazsa belki aşılama yapardım

sagol 10-06-2014 11:51

Sayın Blacksoul,

Erkek ıhlamurlar çiçek açmıyor. Aşı yapmak mümkün.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Blacksoul1903 (Mesaj 1294131)
İyi günler. Bahçemizde yaklaşık 6 yıllık bir ıhlamur ağacımız var ve maalesef hala meyve alamadık. Biraz daha beklemek gerekir mi yoksa aşı yapmak mı lazım? Boyu da baya yükseldi neredeyse 3,5 m.

Blacksoul1903 13-06-2014 15:19

Bizim kısmetimize erkek düştü o halde. En yakın ne zaman aşı yapabilirim? Göz aşı mı, çelik aşı mı, yoksa başka bir teknikle mi aşı yapmak gerek?

sagol 13-06-2014 19:00

Bu ay göz aşısi olur.

Iyi calismalar dilerim..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Blacksoul1903 (Mesaj 1295443)
Bizim kısmetimize erkek düştü o halde. En yakın ne zaman aşı yapabilirim? Göz aşı mı, çelik aşı mı, yoksa başka bir teknikle mi aşı yapmak gerek?

sagol 18-06-2014 21:53

2 Eklenti(ler)
Alt dal düşündüğümden daha çabuk kalınlaşıyor. Üst dallarda yaprak küçültme yapıp alt dala dokunmadım. Yaz sonunda alt dal yeterli kalınlığa ulaşacak gibi görünüyor.

Sağdaki dal malesef kurudu o nedenle dizaynda biraz değişiklik olacak.

Yaprak küçültmeden önce:

Eklenti 503143

Güncel fotoğrafı:

Eklenti 503144

reguler 24-10-2014 17:46

Yaşatma azminize hayran kaldım vallahi

sagol 24-10-2014 18:01

Teşekkürler Sayın reguler,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi reguler (Mesaj 1327551)
Yaşatma azminize hayran kaldım vallahi

badrobot 29-10-2014 10:28

Bonsai'ye ilk başladığım ilk zamanlarda bende bir Ihlamur ağacı almış ve çalışmıştım. İlk başlarda herhalde acemiliğimden olsa gerek ağaç istediğim şekillerden çok uzaktı. Ama sonrasında ağaç çok güzel şekillere girmeye başlayınca Ihlamura olan ilgim arttı.
Aslında bu Ihlamurun küçük yapraklı ırkları var. Onları bulup çalışmalı. avrupadaki Ihlamur çalışmalarında bu küçük yapraklı ırkı kullanılıyor genelde.
Sizin bu çalşmanızda gittikçe ilginç bir hal almaya başladı. Tebrikler.

sagol 29-10-2014 11:06

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Ihlamur hızlı büyüyor ve çalışılması kolay, kötü yanı ise yaprakları büyük ve gövdesi çabuk çürüyebiliyor. Küçük yapraklı türlerine ben de Türkiyede rastlamadım, yurtdışından bir fidan getirtip aşı için kullanabiliriz belki.

Bir ıhlamuru da bahçede eğitiyorum, çelikten ürettim kes büyüt yapıyorum bakalım o nasıl olacak.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1328657)
Bonsai'ye ilk başladığım ilk zamanlarda bende bir Ihlamur ağacı almış ve çalışmıştım. İlk başlarda herhalde acemiliğimden olsa gerek ağaç istediğim şekillerden çok uzaktı. Ama sonrasında ağaç çok güzel şekillere girmeye başlayınca Ihlamura olan ilgim arttı.
Aslında bu Ihlamurun küçük yapraklı ırkları var. Onları bulup çalışmalı. avrupadaki Ihlamur çalışmalarında bu küçük yapraklı ırkı kullanılıyor genelde.
Sizin bu çalşmanızda gittikçe ilginç bir hal almaya başladı. Tebrikler.

badrobot 29-10-2014 17:00

Tilia; Ihlamurun genel adı, ama Tilia Cordota galiba küçük yapraklısının latincesi. Bir araştırın isterseniz.

Leofold 01-02-2015 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Blacksoul1903 (Mesaj 1294131)

Merhaba, bahçemizde 3 yıl önce sizinkiyle aynı yaşlarda olan fakat hiç çiçek vermemiş bir ıhlamur ağacımız vardı hala da yaşıyor yaklaşı 7 m boyu var. Neden çiçek açmıyor diye araştırmıştım o zamanlar, internette uzun yıllardır ıhlamur yetiştiriciliği yapan bir abinin yazısını okudum söylediğine göre "çiçek açmayan ıhlamur ağaçlarına hıdırellez gecesi baltayla kabuğu yaracak kadar sertçe vuruyormuş, ağaç temel varoluş nedeni üreme güdüsüyle yok olacağını zannederek üreme çabası içine giriyormuş" , ben de 3 yıl önce hıdırellez gecesi bu yöntemi denedim ve sonuç gerçekten enteresan, o gün bugündür bütün bahçe mevsiminde mis gibi ıhlamur kokuyor

david72 16-05-2016 13:31

Sayın Sağol bu ıhlamurunuz ile ilgili gelişme var mı acaba ? Bu sene epey bi şekle girmiştir herhalde

sagol 16-05-2016 13:40

Sayın david72,

çürümeyi durduramıyorum, yakında hiç odunsu kısım kalmayacak gibi görünüyor.

Çelikten yetiştirip bahçede kesip büyüttüğüm bir ıhlamurum daha var epeyce forma girdi fırsat bulursam yıl sonunda onu söküp saksıya alacağım. Ihlamurda kesikleri iyileştire iyileştire çalışmak gerekiyor, bahçedeki yaralarını iyileştire iyileştire konikleşti.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1462105)
Sayın Sağol bu ıhlamurunuz ile ilgili gelişme var mı acaba ? Bu sene epey bi şekle girmiştir herhalde

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024