agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sagol / Beyaz Leylak - Havai Köklendirme (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/33007.htm)

sagol 29-10-2013 10:03

Sagol / Beyaz Leylak - Havai Köklendirme

4 Eklenti(ler)
Ligustruma aşılı bodur leylakta havaii köklendirme denemiştim. Leylak çok sert bir ağaç değil normalde kolay kökleniyor ama beyaz leylakta 4 cm lik bir dalın köklenmesi 1.5 yıl sürdü.
Yapraklarını kestikten sonra saksıya aldım.

anily 30-10-2013 09:01

Sn. Saol,

Muazzam bir başarı. Ben tutacağını bilsem bile 1,5 sene bekleyemezdim. :)
Sabrınızın karşılığını almış görünüyorsunuz. Şu dönemde yapılacak şey ağacın tüm enerjisini sürgünlere vermesini azaltmak olabilir.

sagol 30-10-2013 11:05

Teşekkürler Sayın Anily,

Bazı cinslerde çok sabır gerekiyor. Bundan biraz daha kalın mor çiçekli bir bodur leylağım yine havai köklendirmede 1.5 yılını doldurdu. Biraz köklendi ama üst kısım büyük olduğundan 6 ay ile 1 yıl arası daha bekleyeceğim.

İlkbahara kadar fazla sürgün verdirmeyeceğim. İzin versem çiçek bile açar bu mevsimde.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anily (Mesaj 1212834)
Sn. Sagol,

Muazzam bir başarı. Ben tutacağını bilsem bile 1,5 sene bekleyemezdim. :)
Sabrınızın karşılığını almış görünüyorsunuz. Şu dönemde yapılacak şey ağacın tüm enerjisini sürgünlere vermesini azaltmak olabilir.

sesweb 30-10-2013 11:21

Bilgilendirici bir konu teşekkürler ... :=)

anily 31-10-2013 15:55

Sn. Sagol,

Toprak karışımı olarak nasıl bir içerik kullandınız acaba? leylak için özel bir içeriğiniz var mı?

sagol 31-10-2013 22:08

Sayın Anily,

Çamurlu tpraktan tamamen vazgeçtim. sadece çam gibi toprağının tamamını atamadığımız türlerde kendi toprağından biraz bırakıyorum.
Genelde tüm saksılarımda ağacın cinsine göre biraz azaltıp çoğaltarak Ponza taşı kırığı 5-10 mm, dere kumu, varsa volkan tüfü(kum gibi olanından ama büyük saksılarda 10 mm lik olanı da kullanıyorum), torf, varsa biraz talaş, varsa mangal kömürü kırığı.

İyi çalışmalar dilerim.

sagol 30-03-2014 11:23

1 Eklenti(ler)
Kökleri gelişirken yavaş yavaş yapraklanmaya başladı. Biraz daha köklenmesi gerekiyor. Sağlığı yerinde.

murat doğan 30-03-2014 18:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1213430)
Sayın Anily,

Çamurlu tpraktan tamamen vazgeçtim. sadece çam gibi toprağının tamamını atamadığımız türlerde kendi toprağından biraz bırakıyorum.
Genelde tüm saksılarımda ağacın cinsine göre biraz azaltıp çoğaltarak Ponza taşı kırığı 5-10 mm, dere kumu, varsa volkan tüfü(kum gibi olanından ama büyük saksılarda 10 mm lik olanı da kullanıyorum), torf, varsa biraz talaş, varsa mangal kömürü kırığı.

İyi çalışmalar dilerim.

Talaş ve mangal kömürünü ne amaçla kullanıyorsunuz. Terrarium yapımında odun kömürü tabakasının kokuyu ve mantar oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu yazıyordu bir yerde

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sagol 30-03-2014 18:05

Sayın Murat Doğan,

Odun kömürü kırıklarını mantar oluşumunu engellediği için kullanıyorum. Bulursam toprağın ağırlığını azaltmak gevşeklik sağlamak için ilave ediyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan (Mesaj 1265191)
Talaş ve mangal kömürünü ne amaçla kullanıyorsunuz. Terrarium yapımında odun kömürü tabakasının kokuyu ve mantar oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu yazıyordu bir yerde

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024