agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / Karaağaç (Aday No.4) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/32393.htm)

badrobot 13-08-2013 13:25

badrobot / Karaağaç (Aday No.4)

3 Eklenti(ler)
Güzel bir ağaç. Bu yaz hafif budamalarla geirdi, Yatık bir tarz olacağı belli.
Çap:7,5
Boy:28 (Ana gövde)

Sakaki 13-08-2013 18:05

Güzel bir ağaç sn badrobot, hayırlı olsun.
Bana sanki toprağın altında da güzel bir nebari gizli gibi geliyor :)

sagol 13-08-2013 19:24

Dayın Badrobot,

Karaağacınızın eğimini beğendim.

İyi çalışmalar dilerim...

nicholai hel 13-08-2013 20:27

Sanırım yine bir yamadoriye bakıyoruz. :)
Yine diğerleri gibi güzel bir aday. Dalları oluştukça çok daha güzel olacak.

İyi çalışmalar olsun inşallah.

badrobot 14-08-2013 08:39

Sevgili dostlar. (Sn.nicholai hel,Sn.sagol,Sn.Sakaki)
Yamadori bu ağaç ilk zamanlar "bundan hiç bir şey olmaz" diye düşündüğüm bir ağaçtı. Sonrasında zirve dalı çıkarması ve zamanla geliştirmesi ardındanda ana gövdeden bir kaç dal çıkarması nasıl bir şekil ve biçim yapabileceğim konusunda bana iyi bir fikir verdi. Yani ağaç kendi kendine şeklini ve tarzını belirlemiş oladu. Şu ana kadar bir çok kez budadığım ağca bu yılın son gelişim dönemi olan bu sonbahar hiç bir müdehalede bulunmayıp serbestçe gelişimine izin vereceğim. Önümüzdeki Mart başında alıştırma saksısına alacağım zaman toprak altında güzel bir nebari varmı ona bakacağız. İlk baharda ayrıntılı bir tellemeden sonra esas şeklini ve düzeni vermeye çalışacağım. Kalın ana gövdenin oyulmaya ihtiyacı olduğuda bir gerçek.

nicholai hel 14-08-2013 09:16

Önümüzdeki sene bu zamanlarda güzel bir dal yapısı olacaktır inşallah.

İyi çalışmalar dilerim.

badrobot 17-05-2014 19:40

1 Eklenti(ler)
Bugün biraz budadım ve telledim. Ana formu ortaya çıktı. Folyaj tekrar gelişimce yine bir değerlendirme yapıp bu defa ayrıntıya gireceğim.

anily 18-05-2014 13:19

Çok iyi gidiyor. Kolay gelsin sn badrobot.

badrobot 18-05-2014 15:43

Beğendiğinize sevindim Sn.anily.
Karaağaçlarımın hiç biri ben üzmüyor. Budamaktan yorulursunuz. Müthiş bir gelişim hızı var gerçektende. Bu durumda hata bile yapsanız çok kısa sürede telafi ediyor.
Bu ağacımda iddialı olduğum ağaçlarımdan. Aslında 2.dal olarak seçtiğim arkadaki dalıda sayarsak ana gövdeden çıkmış olan 3 dalla bonsai yapmaya çalışıyorum. Elbette bu 3 dal içerisindende zirve dal üzerindede çıkan yan dalları kullanmak şartıyla. Bu ağacı dün budamadan önce orman gibiydi, ağaç görünmüyordu. Hatta içeride kalan yapraklar ışık alamadığından saramalar olmaya başlamıştı. Budamayla şu an üzerindeki yaprağın 3 katı folyaj kaybetti. Burada ben sadece ana dalları belirleyip telleyerek yön verdim. En azında çalışacağım dalları belirlemiş oldum. Elbetteki ilerleyen zamanda değişik olmaz değil. Onu zaman içinde ağacın gelişimi gösterir.
Çalışmaktan keyif aldığım karaağaçlarımdan biri...

Sakaki 20-05-2014 10:11

Sn badrobot,

Ağacınız güzel gelişiyor, hoş da bir formu var.
Sanırım önümüzdeki bahar başı boyu 8-10 cm daha kısalacağa benziyor :)

Kolay gelsin.

badrobot 20-05-2014 10:51

Ağaçta bir taraftan bir işlem yaparken diğer taraftanda şöyle olsun, böyle olsun diye iç geçiriyorum. Sizinde dediğiniz gibi boyunu biraz daha kısaltacağım.
Bu ağaçta daha fazla geç kalmadan bir müdehale gerekliliği şarttı. Aslında zirve dalın daha gelişmesi isteğinde olmama rağmen budama ve telleme yaptım. Bu dönem yine zirveyi biraz başıboş bırakıp biraz daha kalınlaşmasını sağlamak niyetindeyim. Ama şu an tellediğim dallarıda kontrollü bir şekilde şeklinide kurumak şartıyla...
Bu ağaçta şu an zirve; hem duruşu itibariyle hemde kalınlığı tam anlamıyla içime sinmiyor. Bu telleri çıkardıktan ve ağacı dinlendirdikten sonra bir telleme daha yaptığımda ozaman hataları biraz daha giderebileceğim düşüncesindeyim.

anily 20-05-2014 16:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1284995)
Beğendiğinize sevindim Sn.anily.
Karaağaçlarımın hiç biri ben üzmüyor. Budamaktan yorulursunuz. Müthiş bir gelişim hızı var gerçektende. Bu durumda hata bile yapsanız çok kısa sürede telafi ediyor.

Sanırım bu adayları kontrol altında tutmak bonsai yapmaktan daha yorucu olacak. Başınıza tatlı belayı almışsınız. :)

badrobot 20-05-2014 21:45

Sn.anily.
Ne deseniz haklısınız. Ama Karaağaç benim ağacım. İleride aday sayımı ciddi anlamda daha da arttıracağım.

nicholai hel 21-05-2014 13:10

Kulağıma dremel sesleri geliyor sanki :)

Çok güzel gelişmiş Sn. badrobot, güzel bir bonsai adayı. Bence zirveyle birlikte ağacın ilk dalını da telleme dışında kendi haline bırakın, gövdeye ve üstündeki dallara oranla baktığımızda baya bir kalınlaşması iyi olacak.

İyi çalışmalar dilerim.

badrobot 21-05-2014 13:20

Sn.nicholai hel.
Kulağınızın çok hasas olduğunu söylemeliyim.:)
Ama aceleye gerek yok.
Aslında Dremel'den önce yine benzer bir makina olan Bosch GGS 28CE marka ve 6mm şaftlı makineyle bir Power Carving yapılması gerekli. Sonrada ayrıntıda Dremel. Haftalar öncesinden çok iyi bir planlama ve çizim yapmak gerekli ziraa geri dönüşü yok.
Sizinde ifade ettiğinz gibi solda kalan 1.dalın ve arkada kalan 2.dalın (resimde görünmüyor) iyice kalınlaşması ve ikinci dallanmaları yapıp yelpaze gibi açılması gerekli.
İyi çalışmalar dilerim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024