agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   ahmet-yaman81/ardıç ağacı (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/32375.htm)

ahmet-yaman81 11-08-2013 18:21

ahmet-yaman81/ardıç ağacı

4 Eklenti(ler)
amcamdan hediye ardıç agacı. yorumlarınızı bekliyorum

alibaba 11-08-2013 20:12

Amcanız kim sorması ayıp :) forumdan mı?

ahmet-yaman81 11-08-2013 20:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1188495)
Amcanız kim sorması ayıp :) forumdan mı?

hayır forumdan değil. amcam formlara takılmaz :)

alibaba 11-08-2013 21:33

Biçim-Form konusunda tecrübeli arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaklardır ama zaten epey yol almış bir aday veya çok uygun diyelim :)
Özellikle ikinci karedeki ön yüz zaten bir bonsaiye yakın.
Toprak değişimi-saksıya alma vs.yi kışın yapacağınız için bence şimdi o (petşişeye benzettim ama) kabın dışını sarın ki kökler ışık almasın. ve bir olasılıkla köklerin pişme ihtimali de var izmir'de. Korumaya alın acilen alt kısmı.
Topraktan söküm mü ağaç? ne zaman sökülmüş? belki toprağını hiç kıpırdatmadan acilen saksıya almak da gerekebilir serin bir havada.

badrobot 11-08-2013 22:05

Sn.ahmet-yaman81.
Ağaç okadar güzel bir ağaçki, sanki bakımsız kalmış eski bir bonsai. Böyle adaylar kolay geçmez ele.
İyi çalışmalar dilerim.

Sakaki 12-08-2013 00:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmet-yaman81 (Mesaj 1188468)
amcamdan hediye ardıç agacı. yorumlarınızı bekliyorum

Sn ahmet-yaman81,

Ağacınız gerçekten güzel ve çok iyi bonsai potansiyeline sahip.
Bonsai konusunda ne kadar deneyimlisiniz bilmiyorum ancak eğer deneyiminiz fazla değilse bu ağaca her hangi bir müdahale de bulunmadan önce gerek bu ağaca özgü bakım ve yetiştirme koşulları konularında, gerekse bonsai konularında mümkün olduğunca çok okuyup bilgi sahibi olmanızı öneririm, çünkü ağacınız araya verilmeyecek kadar iyi.

Fotoğraflara göre yorum yapmak ve bir öneride bulunmak istemem ben şahsen, zira fotoğraflardan dalların konumunu ve dizilimini anlamak çok da mümkün değil gibi.

Yerinizde olsam bir sonraki bonsai atölye çalışmasına katılarak ağacı da yanımda götürürdüm.

Başarılar dilerim.

nicholai hel 12-08-2013 09:56

Sn ahmet-yaman81,

Bu başlığı amcama göstermek istedim. :)

Gerçekten güzel bir ağaç bulup hediye etmiş size. Fidanlıklarda böyle bir adaya denk gelsem maden bulmuş gibi sevinirdim sanırım. :)

Sn. Sakaki'ye katılıyorum. Bu ağaca iyi bakmak lazım. İşlemler yapmak için acele etmeyin. Eğer doğru hareket eder ve sabırlı olursanız zaten güzel bir bonsai olacaktır bu ağaç.

İyi çalışmalar dilerim.

Özgür Tosun 12-08-2013 12:10

Sayın ahmet yaman81, ağacınız mükemmel bir bonsai adayı. Tam olarak türü sanırım Juniperus Macrocarpa. Karaburun ile Seferihisar arasında, sahil kesimlerinde çok fazla var. Çok sert dikenli yaprakları ve yumuşak yenilebilen fındık büyüklüğünde turuncu meyveleri var. Tohumdan yetiştirmesi diğer ardıçlara göre çok kolay. Ben fidanlıktan bulduğum 7 yaşındaki macropaları 4-5 yıldır sadece seyrediyorum ve gövde kalınlıkları sadece 2-2,5 cm. Bu gövde kalınlığı ve yamadori olması nedeniyle yaşının en az 30-35 olduğunu tahmin ediyorum. Elinizde potansiyel bir hazine var çok dikkatli bakın, umarım yeni sökülmemiştir. Eğer yeni sökülmüşse ağacınızı dış mekanda aydınlık ama güneş görmeyen, rüzgar almayan bir yere yerleştirin. Yeni filizler verinceye kadar hiç dokunmayın, sulamalar arasında toprak yüzeyinin hafif kurumasına izin verin (ardıç kurak ve kıraç arazilere dayanıklıdır). Mümkünse sulamada şebeke suyu kullanmayın, klima atık suyunu tavsiye ederim. Şimdilik ağacın şekliyle değil sağlığıyla ilgilenmenizi öneririm. Sn. Alibaba' nın saksı konusundaki uyarısına katılıyorum. Dışının koyu renk, ışık geçirmeyecek bir kaplamayla kaplanması gerekli.Toprak yüzeyindeki yosunların altına çam kabukları koymanız, toprak ph' ını dengelemeniz açısından yardımcı olacaktır. Ağacınız çok güzel, umarım çok uzun yıllar birlikte olursunuz.

Leofold 31-10-2014 14:31

muhteşem bir ağaç..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024