agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Hazeyn / Sığla (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/32340.htm)

Hazeyn 05-08-2013 12:39

Hazeyn / Sığla

5 Eklenti(ler)
Sığla 3. yılı.

badrobot 05-08-2013 13:14

1 Eklenti(ler)
Sn.Hazeyn.
Güzel bir ağaç. Tebrik ederim. Sadece beni rahatsız eden resimdeki solda kalan üstüste gelmiş olan çift dal. Bunula ilgili ileride düşündüğünüz bir palnınız var mı?. Dallardan biri iyice gelişince birini kesip uzaklaştıracakmısınız?
İyi çalışmalar dilerim.

sagol 05-08-2013 20:59

Sayın Hazeyn,

Saksı 15 derece kadar sola çevirilse daha güzel bir görüntü elde edilebilir zannediyorum.
Saksıyı döndürmekle sorun hallolmazsa, arkadaki dalın kalınlığı da fazla değilse sola doğru biraz bükülürse, daha güzel bir görüntü elde edilebilir zannediyorum. Ağacı en yakından siz görüyorsunuz, yakından daha güzel görünüyorsa bu şekilde de olur.

İyi çalışmalar dilerim.

Özgür Tosun 06-08-2013 10:53

Bir de bu ağacı ne zaman tellemeyi düşünüyorsunuz? Sanırım telleme zamanı gelmiş hatta biraz geçiyor gibi. Dallar ileride iyice sertleştikçe sorun olacak gibi duruyor.

Hazeyn 07-08-2013 10:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1187253)
Sn.Hazeyn.
Güzel bir ağaç. Tebrik ederim. Sadece beni rahatsız eden resimdeki solda kalan üstüste gelmiş olan çift dal. Bunula ilgili ileride düşündüğünüz bir palnınız var mı?. Dallardan biri iyice gelişince birini kesip uzaklaştıracakmısınız?
İyi çalışmalar dilerim.

Resimde fazla belli değil üç boyutlu bakınca problem yok, kolay gelsin.

Hazeyn 07-08-2013 10:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Özgür Tosun (Mesaj 1187486)
Bir de bu ağacı ne zaman tellemeyi düşünüyorsunuz? Sanırım telleme zamanı gelmiş hatta biraz geçiyor gibi. Dallar ileride iyice sertleştikçe sorun olacak gibi duruyor.

Ağaçlar gelişim dönemlerinde asla tellenmezler, kalınlaşan dal tel arasında sıkışır ve iz yapar, daha da unutulursa dal kurur. Bu nedenle geçen bir şey yok ayrıca kalın dalları geçen kış tellemiştin zaten onlar istediğim şekildeler. İnce dallar için ise sıkıntı yok sığla o kadarda sert bir ağaç değil. İlginizden ötürü teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Ali H. ALI 07-08-2013 12:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 1187705)
Ağaçlar gelişim dönemlerinde asla tellenmezler, kalınlaşan dal tel arasında sıkışır ve iz yapar, daha da unutulursa dal kurur..

Bonsaide telleme gercekten cok onemli bir islemdir. O yuzden sarilacak telin kalinligi, telin yumusakligi, sarilma acisi, bukulecek yerin dis bukeyinde duran (sarilan) telin olmasi bukulecek dalin daha risksiz bukulmesine sekil verilmesine yardimcidir. Bunlara dikkat edilmezse tel sarimlari istenilen sonucu vermiyebilir. (bir de aklinizda bulunsun tel sarmadan iki, uc gun once sulamayi kesin agaciniz susuz kalsin tel sarimlarindan sonra dallari bukmek susuz kalmis gacta daha kolay olur. govdesi ve dallari su dolu agacta tel sarimi yapip agaci sekillendirmek kirilmalarda daha fazla risk tasir.)

Sayin Hazeyn' in agaclarini uyku zamaninda tellemesi yanlis birsey degildir. Agaclar uyku zamaninda tellendigi gibi, gelisme zamaninda da tellenebilir. Bu bonsai yapana kalmis birsey. Uyku zamaninda tellenen agaclarda agacin teli icine almasi riski yok gibi buna karsilik telenme uyku doneminde oldugu icin (sonbahar ve kis aylarini baz alirsak 6 ay) bu sure icerisinde teller cikarildigi zaman buyuk bir olasilikla dallar tekrar eski yerlerine donecekler bu durumda tekrar tellemek gerekecek, tekrar tellendigi zaman da gelisme mevsimine denk gelecek!

Gelisme mevsiminde tellenen agaclar, gelismekte oldugu icin, tellenen yer gelisip, telelendigi gibi kalmasi daha cabuk gerceklesir. Evet dogrudur gelisme zamaninda tellenen agaclara daha fazla onem vermek onlari surekli gozlemek gerekir. Tellerin dal icine girmesine izin vermemelisiniz, oyle bir durum gorunce, telleri cikarip gerekirse tekrar sarmalisiniz.

Hepinize kolay gelsin..

Hazeyn 07-08-2013 13:15

Yanlış yaptığım bu uygulama cümlesi hususunda, bilgilendirme için teşekkür ederim. Size de kolay gelsin.

badrobot 07-08-2013 21:06

Kışın yaptığım tellmelerde hiç bir fayda görmedim. Ağacın üzerinde nerdeyse 6 ay kalmış olan telleri çıkardığımda dallar eski halini alıverirdi. Oysaki ağaçlar ancak aktif olan dönemlerinde tellerle verdiğiniz şekli alırlar. Ancak kışın tellemenin en büyük avantajıda;(yaprak döken türlerde) üzerinde hiç bir yaprak olmayan ağacın hem tel sarımında hemde dallara şekil vermede çok büyük bir özgürlük ve rahatlık doğmakta. Hangi dalın nereden nereye gittiğini çok net görebilirsiniz.
Her ikisinide toparlamak gerekirse Sn.Ali H. ALI'de dediği gibi aslında her zaman telleme yapılabilinir ama bence en iyi telleme zamanı kışın sonu olan (Saksı değişim zamanı) Mart sonu Nisan başı olan dönem. Her iki durumunda avantajından faydalanabiliyorsunuz. Siz telleme işlemini yaparken yaprak olmuyor ve tellemeden çok kısa bir süre sonra ağaç aktif hale gelip tellerle verdiğiniz şekli almaya başlıyor bile...
Herkese iyi çalışmalar.

Hazeyn 08-08-2013 02:48

Aslında ben şubat gibi telleyip en geç mayıs sonlari veya haziran ortalarında tüm telleri çıkarıyorum. Yani 5 ay .Bu nedenle agacımda iz de kalmıyor ve dal eski haline de dönmüyor. Kaldı ki Adana da kış fazla sert olmadığından uyku dönemi de fazla uzun sürmüyor. Bu nedenle kışın yapılan tellemeler de burası için söylüyorum bir riskte, sıkıntıda yok. 6ay tel ağacın üzerınde kalıyor ve eski haline geliyorsa, kış çok sert geçiyor demektir. Bizim bu bölgede uyku dönemi fazla sürmez. Yazın ise gelişim çok hızlı oluyor. Bu nedenle teli sarmanla sökmen kısa bi sürede olup bitiyor. Benim açımdan bu zor oluyor. Çünkü ağacım oldukça fazla ve ben illaki unutuyorum yani yetişemiyorum. Bu yüzden benim için yaz riskli olan bir dönem. Yukarıda hatalı olduğunu kabul ettiğim ve bu konuda Ali beye uyardığı için teşekkür ettiğim husus, tellemenin yazın asla yapılamayacağı gibi yanlış bir cümle kullanmamdır. Bu kesin yargı yanlıştı. Yoksa yaptiğım bu uygulama da sıkıntı Adana için yok. Zaten Ali beyde bunu belirtmiş. Tekrar hassasiyetinden ötürü teşekkür ediyorum.Şahsen kimsenin yanlış bilğilendirilmesini istemem.

badrobot 08-08-2013 11:01

Sn.Hazeyn.
Benimde açıklamamda unutmuş olduğum, sizinde hatırlatmış olduğunuz nokta yöresel iklim farklılıkları. Elbette Manisa'nın kışı-yazı, yani mevsimleri Adana'nınkinden farklı. Aslında bu durum çok önemli. Aslında herkes kendi yaşadığı coğrafi bölgeninde özelliklerine göre bir yöntem ve teknik geliştirmeli.
İyi çalışmalar.

Hazeyn 21-04-2014 08:56

3 Eklenti(ler)
Sığla güncel hali.

Sakaki 21-04-2014 10:03

Yapraklar çok güzel küçülmüş, form genel olarak oturmak üzere, en kısa zamanda tellemek lazım dostum :)

Not: Sol altta ilk dal olarak bir dal daha olsa çok harika olacak gibi. Bir çözüm düşünebilir miyiz? :)

nicholai hel 21-04-2014 10:12

Sn. Hazeyn, ağacınız güzel ilerliyor, umuyorum her sene daha da güzelleşecek.

Oranları kafamızda daha iyi canlandırabilmemiz için ağacın toplam boyunu verebilir misiniz acaba?

Hazeyn 21-04-2014 10:19

50 cm civarında boyu var.

Hazeyn 21-04-2014 10:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1273391)
Yapraklar çok güzel küçülmüş, form genel olarak oturmak üzere, en kısa zamanda tellemek lazım dostum :)

Not: Sol altta ilk dal olarak bir dal daha olsa çok harika olacak gibi. Bir çözüm düşünebilir miyiz? :)

aslında dal vardı fakat resimden tam anlaşılmıyor orası iç bükey olduğu için doğal gözükmüyordu diye kestim.:(

nicholai hel 21-04-2014 10:28

50 cm boya göre yaprakları gerçekten küçük duruyor, ben ağacın boyu daha uzundur diye düşünmüştüm.

Yaprak küçültmeye tepkisi konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Hazeyn 21-04-2014 10:34

Geçen yıl üç kez yapraksızlaştırmıştım. Bu yıl ise küçük saksıya aldım suyu fazla veremedim sanki bu nedenleden ötürü yapraklar küçük kaldı gibi geldi bana.
Tepkisi iyi düzeyde bence. Güneş bol su orta olursa daha iyi tepki veriyor.

nicholai hel 21-04-2014 10:38

Geçen yıl bir gelişim sezonunda üç kez mi yapraksızlaştırdınız? Yoksa tam yapraksızlaştırmayı üç sefere yayarak her defasında kısmi yapraksızlaştırma mı?

Hazeyn 21-04-2014 10:39

Aslında üç kez ayrı ayrı %8o diyebiliriz.

sagol 21-04-2014 10:39

Sayın Hazeyn,

Gelişme güzel. Elinize sağlık.

badrobot 21-04-2014 10:43

Birde bu üç kez yapraksızlaştırma hangi zamanlarda oldu. Mayıs başı - Haziran sonu - Eylül başı gibi? Elbette benimkiler tahimin. Siz nasıl yaptınız bilgi verirmisiniz???
Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Hazeyn 21-04-2014 10:49

zamanı tam hatırlamıyorum.

Cemaleddin 21-04-2014 19:08

Sayın Hazeyn ağacınız çok güzel görünüyor, elinize-emeğinize sağlık...

Hazeyn 21-04-2014 19:19

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024