agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / Begonvil (Aday no:5) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31977.htm)

badrobot 18-06-2013 15:27

badrobot / Begonvil (Aday no:5)

2 Eklenti(ler)
Bu ağacım en kalın olanı, yaklaşık 5 cm. Bu diğerlerinden farklı; sarıcı ırk. Üzerinde yaprak olan dalı zirve olarak düşünüp daha yukarıya çıkan kalın dalı kış döneminde kabuk soyup ölü zirve olarak değerlendirmeyi planlıyorum.

Sakaki 18-06-2013 22:25

Sn badrobot,

Benim ağacım olsaydı zirveyi en az 3-4 parmak daha aşağıdan çıkacak bir sürgünle yapardım, yani sizin bahsettiğiniz yer bana hala uzun gibi geliyor.

badrobot 20-06-2013 14:48

3 Eklenti(ler)
Bugün ağacı tekrar inceledim. İleride ne yapabileceğimi düşünürken aklıma söyle bir fikir geldi. Bu ağacın nebari kısmından bir kök aşısı yapmayı ve ikiz gövde çalışarak bir anda heybetli bir ağaca kavuşmanın mümükün olabileceğini düşündüm.
Bu ağacımın çiçek rengini bilmiyorum ama çiçek rengi belli olduktan sonra farklı bir renk çiçekli begonvil aşılanabilinir. Mesela;
kırmızı-beyaz
sarı-kırmızı
mor-kırmızı
mor-sarı

badrobot 13-03-2014 17:06

1 Eklenti(ler)
Sonunda ağacı toprağından çıkardım. Toprak altından çıkan köklerin şekli daha önceki planlarımı alt üst etmeye yetti. Bu ağacı kayaüstü yapmaya niyetindeyim. Ama önce boşluğa uygun bir kaya bulmak gerekli. Bu yaz zirveyi geliştirmeye ve yan dalları şekillendirmeye çalışcağım.

sagol 13-03-2014 17:37

Sayın Badrobot,

Nebarinin ortaya çıkması iyi olmuş, yürür gibi bir hareketi var. Boyunu kısaltmanız da iyi olmuş.
Yürüme hareketi güzel o nedenle bunun yerine 4 numaralı adayınızı taşüstü yapmayı düşünmezmisiniz. Yarın fırsat bulunca bir çizim yapmaya çalışırım.

İyi çalışmalar dilerim..

badrobot 13-03-2014 17:52

Sn.sagol.
Çiziminizi merakla bekliyorum. Size çok büyük zahmet olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim.

badrobot 20-01-2015 18:03

1 Eklenti(ler)
20 Ocak 2015 güncel görseli...
Daha çok yol/iş var. Bu yaz zirveyi hiç ellemeyeceğim. Ayrıca çiçek renginide merak ediyorum.

badrobot 20-01-2015 18:06

Güven abi bana bu ağaçla ilgili çizim sözün varmış. Mesajlarda kayıtlı. :)

sagol 20-01-2015 20:34

1 Eklenti(ler)
Merhaba Şafak Bey,

Bu adaya yazıp diğerine çizim yapmışım. Kabaca bir görsel hazırladım, bakalım hoşunuza gidecek mi.

İyi akşamlar....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1349610)
Güven abi bana bu ağaçla ilgili çizim sözün varmış. Mesajlarda kayıtlı. :)

badrobot 20-01-2015 21:19

Güven abi yaptığın çizimler her zaman ağaçlarımı daha da çok sevmeme neden olmuştur.
Ağacın gelebilecek en iyi seviyelerinden birini görsel olarak çizmişsin.
Eline yüreğine sağlık.

badrobot 12-05-2015 10:03

4 Eklenti(ler)
Zirveyi geçen yazdan beri serbest bırakmış ve 2m boya ulaşmıştı. Çiçek rengide kırmızı olduğunu gördüm. Yakın zamanada zirveyi kestim. Bu defa yeni dallanmalar yaptı. Bu yaz 2 kurbanlık dalla birlikte ağacı geliştirmeye çalışacağım. Arka taraftan 3.dal da tam yerinde çıktı.
Gövde hareketi sanki Zeybek oynayan bir Efeyi hatırlattı.

david72 12-05-2015 10:29

Ne şanslısınız ki begonville bakabilecek bir iklimde yaşıyorsunuz. İlerde inşallah benim de böyle güzel bir bonsai adayım olur. Size ağacınızda başarılar diliyorum. Gelişmeleri de merak ediyoruz tabi

badrobot 12-05-2015 13:29

Sn.david72.
Ağacı beğendiğinize sevindim.
Begonvil ve Ficus gibi tropik türler soğuklara dayanamaz. Kış dönemlerinde soğuktan korunaklı bir yere almak veya koruma yapmak için yöntemler bulmak bir zorunluluk. Aksi halde ağacın ölümü kaçınılmaz. Ben şöyle şanslıyım; her tarafı kapalı terasımda bu tip tropik türlerimi barındırabiliyor ve hatta kış döneminin dahi büyük çoğunu gelişimine devam erdiyorlar. Manisa kış zamanları Ankara kadar soğuk olmasa bu tip tropik türlerin yaşamasına izin vermeyen bir iklime sahip. Buda her sene ağaçları oradan oraya taşımayı bir zorunluluk haline getiriyor. Ama bu güzellikler için değer, değil mi?

taisenberg 12-05-2015 14:00

Maşallah hiç boşunuz yok üstad. Şöyle 2 tane ağacım olsun ......TL borcum olsun :)

badrobot 12-05-2015 14:17

Sn.taisenberg.
Elbette ağaçta daha alınacak çok yol var, şu an sadece ana formu oluşturmak adına dal dizilimiyle uğraştım bugüne kadar. Tür olarak aslında çok çabuk sürgün veren bir tür olmasına karşın bu ağaç biraz nazlı çıktı ve bayağı uğraştırdı.
Sizin beğenileriniz şevk ve çalışma isteği vermekte.
Sakın borç falan yapmayın. :) sadece konuları dikkatle takip edin ve öğrenmeye çalışın. Göreceksiniz ki kısa zamanda siz daha da güzel ağaçlara sahip olacaksınız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024