agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / Begonvil (Aday no:3) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31975.htm)

badrobot 18-06-2013 15:14

badrobot / Begonvil (Aday no:3)

2 Eklenti(ler)
Bu adayım çok beğenerek aldım. Çok kısa bir zamanda estetik bir görselliğe ulaşabileceğini umuyorum.

emregurten 18-06-2013 15:15

Gerçekten çok güzel bir formu var...

badrobot 30-06-2013 15:16

1 Eklenti(ler)
Bu adayımda oldukça iddalı bir adayım. Bugün bir kaç kuru dalı aldım ve hafif bir budama yaptım. Yine tellerle bazı dalları yatırdım.

badrobot 30-06-2013 15:20

1 Eklenti(ler)
İleride zirve olarak belirlediğim lider dal ve şeklide mevcut sürgünleri göz önüne alarak bir çizimle göstermeye çalıştım. Elbette ağacın daha çok zamanı var ama bence ağaçlar bizim sandığımızdan hızlı gelişiyorlar.

nicholai hel 01-07-2013 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1175382)
ama bence ağaçlar bizim sandığımızdan hızlı gelişiyorlar.

Özellikle begonviller için çok doğru. :) Dün ben de sizinle aynı saatlerde begonviller üzerinde çalışmaktaydım. Tam 4.5 saat aralıksız işlem yaptım. Daha geçen ay patlayan gözlerin şu anda şekle girmekte zorlanacak kadar kalın dallar haline gelmeleri şaşırtıcı oluyor gerçekten.
Bazı türlerdeki gelişimi günden güne gözlemek mümkün. İnsanda hayret uyandırıyorlar.

tourkana 01-07-2013 12:18

Telleri bu şekilde eğerek istediğin eğim gerçekleşmez, onları çıkarmanla tekrar yukarı kalkacaklar ama geçici olarak yaptım dersen olabilir , bunun için telin dala değdiği noktalarda bir sünger ya da bisiklet iç lastiği gibi malzeme kullanmanı öneririm, telin dalda iz yapmasını önlersin.

Sakaki 01-07-2013 22:39

Dut, zeytin, afra, begonvil, oya ağacı gibi türlere "güneş, sıcak ve bol sulama" karışımı bir bakım kesinlikle çok iyi sonuç veriyor ve diğer türlere her mevsim 2-3 sezonluk fark atıyorlar orası kesin.

Tel konusunda sn tourkana'ya kesinlikle katılıyorum. Mecburen ve geçici olarak yapılan bu tür uygulamalarda telin dala temas ettiği noktalarda ben de ya iç lastik ya da akvaryum filtresi hortumu/serum hortumu vs. kullanıyorum. Kullanmadığım dönemlerde ne kadar dikkat etsem de mutlaka az da olsa iz bıraktı bu tür uygulamalar.

Kolay gelsin.

badrobot 09-07-2013 13:54

1 Eklenti(ler)
9 Temmuz 2013 günceli

nicholai hel 09-07-2013 14:29

Sn. badrobot, ağacın boyunu biraz daha kısaltmışsınız. Güzel olmuş. Zirve yerini bulmuş, zerafet kazanmış.

Ağaç çok sağlıklı görünüyor. Bundan sonra tahmin ediyorum her gün daha da coşacak, zaptetmesi zor olacaktır. :)

İyi çalışmalar...

badrobot 09-07-2013 14:45

1 Eklenti(ler)
Sn.nicholai hel.
-Aslında dediğiniz gibi zirveyi birkaç cm daha kısalttım.
-Kırmızıyla işaretlemiş olduğum yerdeki dal karmaşasından kurtulmak adına bir hafta önce sert bir budama daha yapmıştım. Ağaç 1 hafatada kendini toparladı ve çoştu.
Bundan sonra çiçekli halini görmek içinbfazla ellemeyeceğim.

badrobot 17-07-2013 15:03

2 Eklenti(ler)
Bu begonvilimde çiçek açtı.

badrobot 19-09-2013 12:46

1 Eklenti(ler)
19 Eylül görseli...

Sakaki 19-09-2013 21:23

Merhaba sn badrobot,

Bana sanki fazla müdahalede bulunmuşunuz (uç alımı anlamında) gibi geldi. Begonvilde fazla gelişmemiş sürgünler kışın, özellikle eksi derecelerde kolayca kuruma yaptığından biraz daha serbest bırakarak gelişmesinde fayda var diye düşünüyorum.

Benim acemilikte çok müdahale ettiğim bir begonvilim vardı, 4-5 dalı kurumuştu. Önceleri neden kuruduğunu pek anlayamadım ama sonradan işi çözünce geç olmuştu :)

badrobot 27-09-2013 12:48

Sn.sakaki.
Bu ağaçta henüz hiç uç alımı yapmadım. Ağaç istediğim dal dizilimini ve şeklini sağladıktan sonra zaten kalın olan dallarını sert bir budama yaptım. Tek bir çubuk gibi çok uzamış olan dalları geriye sert bir şekilde budamış bulunmaktayım.
Esas bundan sonra gelecek sürgünleri izleyin. Uç alımlarını yeni sürgünlere yapacağım ancak.

badrobot 20-06-2014 20:28

1 Eklenti(ler)
Bu sene içime sinmeyen çalışmalarımın hatalarını düzeltmeye çalışıyorumç Bunda da başarılı uygulamalar yaptığımı düşünüyorum.
Boyunu çok uzun tuttuğum bir çalışmamdı. Ayrıca kalın dallar büyük sorun çıkardı. Bende boyunu radikal bir şekilde kısalttım. Bu defa tam istediğim gibi oldu. Sağ alt dal geliyor. İlk yapraklar görünmeye başladı. O dalla birlikte ağacımda dal dizilimi tamam.

badrobot 21-03-2015 08:29

2 Eklenti(ler)
Saksı ve toprak değişimi yaptım. Hala o sürgünün ilerlemesini bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024