agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / Begonvil (Aday no:2) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31974.htm)

badrobot 18-06-2013 15:09

badrobot / Begonvil (Aday no:2)

2 Eklenti(ler)
Dün yine bazı işlerimden dolayı İzmir/Torbalı'ya gittim. Hazır gitmişken Bayındır yolundaki fidanlıklardan 5-6 tanesine uğradım. Yaklaşı 2 saatlik gezintinin ardından bir fidanlıkta bir begonvil ormanıyla karşılaştım. 4 tane begonvil aldım.
Bu adayımı Shohin Hokidachi (süpürge tarzı) düşündüm.

emregurten 18-06-2013 15:16

Sn badrobot fiyatları ne kadardı acaba mahsuru yoksa söyleyebilir misiniz?

badrobot 18-06-2013 15:32

Sn.emregurten.
Fiyatları Manisa'yla karşılaştırırsam, Manisa'da bu fiyatlara böyle begonviller bulamazsınız.
Küçük boylarını 15 tl büyük boylatını 25 tl aldım. Hepsi 80 tl tutarken satıcı kendisi 5 tl indirim yaparak 75 tl aldı.

Sakaki 18-06-2013 22:27

Bugün yüklediğiniz begonvil adayları içinde en yüksek bonsai potansiyeline sahip, daha doğrusu sizi en az zorlayacak olan bence bu adayınız sn badrobot.

Başarılar dilerim.

badrobot 30-06-2013 15:10

1 Eklenti(ler)
Begonviller sert budama sonrası kendilerini toplayıp ilk sürgünlerini vermeye başladı.
Bugün hava serinleyince hafif bir şekil budaması ve bazı dalları tellerle sekillendirmeye çalıştım.

nicholai hel 01-07-2013 11:29

Güzel bir begonvil bulmuşsunuz. Tarzını kendi seçmiş ağaçlardan :) Çok fazla işlem gerektirmeyecek gibi. Bu kışa kadar hokidachi olmak için gerekecek tüm dalları verecektir sanıyorum. Önümüzdeki yıl bu zamanlar oldukça güzel bir görseli olacaktır inşallah.

Bol çiçekli begonviller dilerim. :)

tachigari 04-07-2013 16:12

Bu begonvilin hangi türü acaba?

badrobot 04-07-2013 20:29

Sn.tachigari.
Bu bodur begonvil olarak geçiyor. Sık dal ve yaprak yapısından dolayı bonsai için daha uygun.

badrobot 07-07-2013 19:41

1 Eklenti(ler)
7 Temmuz 2013 günceli.
Hafif bir budama yaptım, bazı gereksiz dal ve yaprakları aldım. Orta tepe kısmının biraz daha yukarıya doğru gelişmesi gerekiyor. Eğer bu süreçte çiçekte açarsa bayram olur.
Nebari kısmı oldukça kalın (7cm) olan bı begonvilin nebarinin altı boş bu bana kaya üstü tarzınıda anımsattı. İleride bunu da düşünebilirim.

badrobot 17-07-2013 15:00

3 Eklenti(ler)
10 günde ağaç çok güzel gelişti ve çiçek bile açtı. Çiçeklerini görmek daha da bir heyecan verici hale getirdi. Şimdilik fazla budama ve müdahale etmiyorum.

sagol 17-07-2013 15:10

Sayın Badrobot,

Begonviliniz, çok güzel bir bonsai olacak. Çok hızlı gelişiyor.

İyi çalışmalar dilerim...

badrobot 19-09-2013 12:36

2 Eklenti(ler)
19 Eylül görseli

badrobot 24-07-2014 09:50

1 Eklenti(ler)
Ağacın boyu uzun olduğundan zaman kaybetme pahasına boyunu kısalttım. Yeni sürgünler hızla gelişiyorlar.

badrobot 05-08-2014 09:59

2 Eklenti(ler)
5 Ağustos 2014 güncel görseli.
Mini bonsai olacak gibi bir havası var.

Sakaki 05-08-2014 16:29

Shito sizi iyi sardı sn badrobot :)

badrobot 05-08-2014 16:32

Hemde nasıl. Resmen hastalık gibi...bulaşacı.

nicholai hel 05-08-2014 16:57

Bodur varyete böyle shito boylarda da zamanla güzel bir görsel verebilir, yalnız diğer varyeteler bu konuda biraz can sıkıcı, ısrarla büyük yaprak verme çabasındalar, ya da benim tecrübelerim o yönde. O varyetelerle shohin boyları bile çalışmayı bıraktım, orta ve üst sınıf boylarda çalışıyorum.

En çok hoşuma giden varyete bu, sizin de çalıştığınız tür.
Çiçekleri de minicik oluyor. ;)

Keyifli çalışmalar dilerim.

badrobot 05-08-2014 17:42

nicholai hel.
Sözleriniz, deneyimleriniz çok doğru. ******* Begonvilin bu varyetesi Bonsai için çok uygun bir tür. Avantajlarını şöyle sıralayabilirim.
-Sarıcı türe göre çok daha hızlı kalınlaşıyor, sadece dallar değil ana bendennide çok hızlı kalınlaşıyor.
-Yaprakları küçük.
-Boğum aralıkları çok sık. Budama yapacağım zaman makası boğum aralıklarına sokmakta bazen zorlanıyorum.
-Dal üzerinde çok kısa sürgünler hemen çiçekleniyor. Yani ağaç üzerinde sık budamaya rağmen çiçek görme şansınız çok yüksek.
Doğrusu Bonsai için ben bu varyeteyi tercih ederim.
Sarıcı türün çok fazla problemi var. Ancak çok kalın bedenli ağaçlarda uzun boylu Bonsai lerde güzel görüntü verebilir.
Bodur Begonvil çelikten ürettim. Hemde çok sayıda.

badrobot 21-03-2015 08:15

2 Eklenti(ler)
Güncel görseli.
Toprağını değiştirdiğimde ilginç kök yapısından dolayı tarz değişikliğine gitmeme neden oldu.

sagol 21-03-2015 08:19

Sayın Badrobot,

Begonvil yürümeye başlamış, güzel olmuş.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1364718)
Güncel görseli.
Toprağını değiştirdiğimde ilginç kök yapısından dolayı tarz değişikliğine gitmeme neden oldu.

badrobot 21-03-2015 08:37

Begonvillerin kök sistemlerini açtıkça aslında hepsinin buna benzer yapıda olduklarını anlıyorum. Bu iyimidir, kötümüdür? Nebari konusunda bilmediklerim var anlaşılan. Zaman içinde bu tip konuları öğrenmek gerekiyor.

sagol 21-03-2015 08:57

Sayın Badrobot,

En iyisi tüm yeni ağaçlarda ilk uygun zamanda orijinal saksıdan çıkarıp toprak, nebari ve kök durumuna bakmak. Böylece vakit kaybedilmeden gerekli düzenlemeler yapılabilir. Begonviller tropikal olduğundan ilkbaharı beklemeden yazın ağustostan itibaren saksıdan çıkarılıp bakılabilir zannediyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1364723)
Begonvillerin kök sistemlerini açtıkça aslında hepsinin buna benzer yapıda olduklarını anlıyorum. Bu iyimidir, kötümüdür? Nebari konusunda bilmediklerim var anlaşılan. Zaman içinde bu tip konuları öğrenmek gerekiyor.

badrobot 21-03-2015 15:20

Sevgili sagol (abi)
Tüm yeni ağaçlarda ilk uygun zamanda orijinal saksıdan çıkarıp toprak, nebari ve kök durumuna bakmak ve hatta kök terbiyesini yaparak büyükçe bir saksıya almak. Kesinlikle yöntem bu olmalı.
Begonvillerin kök budama ve toprak değişim vb. işleri hakkında öyle bir şeyler bende duydum ama cesaret edemedim. Hala diğer yaprak dökenler gibi Mart gibi yapıyorum.

sagol 21-03-2015 15:32

Sayın Badrobot,

Ficuslar ve Japon güllerinde denedim olumlu sonuç verdi, Begonvilim yok ama benzer olduğunu zannediyorum, belki ince bir begonvilde deneyen olur.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1364798)
Sevgili sagol (abi)
Tüm yeni ağaçlarda ilk uygun zamanda orijinal saksıdan çıkarıp toprak, nebari ve kök durumuna bakmak ve hatta kök terbiyesini yaparak büyükçe bir saksıya almak. Kesinlikle yöntem bu olmalı.
Begonvillerin kök budama ve toprak değişim vb. işleri hakkında öyle bir şeyler bende duydum ama cesaret edemedim. Hala diğer yaprak dökenler gibi Mart gibi yapıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024