agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / Delice (Bunjingi-Büyük Boy) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31709.htm)

sagol 22-05-2013 19:36

sagol / Delice (Bunjingi-Büyük Boy)

2 Eklenti(ler)
Bu deliceyi 2012 yazında pazardan aldım. Normalde daha kısa kesip aşılıyorlar. Bu deliceyi heralde ben bonsai yaparım diye uzun ve exantrik bir şekilde bırakıp aşılamışlar.

Bagajda taşıyabilmek için yaz olmasına rağmen aşısını kestim.
Yaz ortasında aşı kesilmesi büyümeyi durduruyor ağaç stres yaşıyor. Yaz sonunda geniş saksıya aldım.
Çıkan sürgünleri seçtim mayıs 2013te uzun dalı aşağıya eğdim.

Aşağıya eğdiğim dalın biraz daha kalınlaşması ve dallanması için gerekirse bu yıl işlem yapmayacağım. Üstteki kısmı şimdilik geliştiriyorum, kullanıp kullanmamaya daha sonra kesin karar veririm.

İstediğim gibi gelişirse, üstte bir taç ve aşağıya doğru yarı şelale gibi sarkan bunjin olabilir diye düşünüyorum.

2012 yazında aşısı kesilmiş ve toprağı azaltılmış olarak İstanbul'a geldiğindeki hali:

Eklenti 408335

2013 Mayıstaki hali:

Eklenti 408336

Adem Keskin 22-05-2013 20:11

Sayın Sağol güzel bir aday. Sizin ağacınıza benzer bir ağacım var tarz konusunda benzer bir şey düşünüyordum ama karar verememiştim .Tepedeki dal oluşumunuda karar veremediğimden kesmemiştim. Sizden cesaret alarak bende bu tarzı denemek istiyorum. Ağacımı en kısa zamanda yükleyeyim , değerli fikirlerinizi almak isterim . Saygılarımla.

badrobot 22-05-2013 20:12

Sn.sagol.
Ağaç bulma ustası olmuşsunuz.Zeytinlerinizin hepsi çok güzeller.

sagol 22-05-2013 20:39

Teşekkürler Adem Bey, ilginç bir çalışma olacak. Sizinkini de merak ettim.

Teşekkürler Badrobot, tenekedeki konumunu tahmin etmeye çalışıyorum, genelde tahminlerim iyi çıktı.

Not: Tarzın adını koymak pek kolay olmayacak, şimdilik bunjin dedim ama biraz tartışıp doğru yolu buluruz zannediyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki 22-05-2013 22:41

4 Eklenti(ler)
Merhaba sn sagol,

Size bir öneri getireyim :)

Öncelikle ağacınızı yaklaşık 110 derce sağa yatırdım ve daha sonra gözümde aşağıdaki sırayla geliştiğini varsaydım.

Eklenti 408411

Eklenti 408412

Eklenti 408413

Eklenti 408414

Kolay gelsin :)

sagol 23-05-2013 08:31

Sayın Sakaki öneriye çok teşekkürler.
Haklısınız formu Kengaiye çok uygun. Saksıya dikerken defalarca döndürdüm hatta 1 gün sonra söküp tekrar döndürdüm. Öneriniz çok güzel ama büyük ve ağır bir ağaç olduğundan Kengai türü dikmek beni zorlar, saksıda dengelemem zor olabilir, düşüp kırılma tehlikesi olur gibi nedenlerle vazgeçtiğim bir stil ama yine de Kengai veya Han-Kengai hep aklımın bir köşesinde duruyor.
Birkaç gün daha düşüneyim belki başka öneriler de olur.

Not: aslında delicelerimi birbirinden değişik stillere sokmayı deniyorum ve Kengai yok şu ana kadar halbuki bunjingi stili düşündüğüm bir başka delicem var bu olmazsa bile daha hafif bir adayla denemek istediğim bir stil.
Deliceleri taşıdığıma değsin diye mümkün olduğunca iri seçmem nedeniyle Kengaide zorlanıyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1159048)
Merhaba sn sagol,

Size bir öneri getireyim :)

Öncelikle ağacınızı yaklaşık 110 derce sağa yatırdım ve daha sonra gözümde aşağıdaki sırayla geliştiğini varsaydım.

Eklenti 408411

Eklenti 408412

Eklenti 408413

Eklenti 408414

Kolay gelsin :)

sagol 23-05-2013 08:36

1 Eklenti(ler)
Boyutlarını yazdığım bir başka görselini de ilave ediyorum bu koca adamın.
Saksının altına da tam oturmuş durumda dolayısıyla 15 cm de gizli. Ağırlığı dengelemek için saksıya tam oturttum.

sagol 17-09-2013 16:06

2 Eklenti(ler)
Bu deliceyi serbest büyümeye bırakmıştım. Son halini fotoğrafladım. 2014 de çalışmaya başlayacağım.

sagol 18-12-2013 16:42

1 Eklenti(ler)
Aralık 2013 deki hali.

sagol 29-04-2014 21:21

2 Eklenti(ler)
Güncel fotoğrafı

badrobot 30-04-2014 08:29

Çok ilginç bir çalışma. Hatta sıra dışı.

sagol 30-04-2014 08:43

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Ağaçların gövdeleri ve kök yapıları izin verdikçe değişik formlara sokmaya çalışıyorum. Çiçekli olanları biraz artırmam gerektiğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1277462)
Çok ilginç bir çalışma. Hatta sıra dışı.

badrobot 30-04-2014 09:02

1 Eklenti(ler)
Sarkık olan dal bu ağacınızı ilginç hale getiren en önemli parça. Sanırım siz sarkık olan dalı bakana doğru yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Ben birde resimdeki gibi şöyle bir şey düşündüm. Sarkık dalı bakana doğru değilde yana doğru merdiven misali versek ve hatta saksı dışına taşsa nasıl olur.
Sadece fikir...

sagol 01-05-2014 09:18

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Aslında şu an şekillendirmekten çok aşağı giden dalı geliştirmeye çalışıyorum, yazın sürgünlere göre döndürerek bir şekil veririm. Bir kaç ağacım saksı dışına taşmaya başladı, güzel bir görüntü oluyor ama fazla yer kaplıyorlar. İlginç bir ağaç ortaya güzel birşey çıksın istiyorum. Hazirandaki halini yayınlarım ona göre hep birlikte bir yön veririz.

İyi çalışmalar dilerim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1277473)
Sarkık olan dal bu ağacınızı ilginç hale getiren en önemli parça. Sanırım siz sarkık olan dalı bakana doğru yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Ben birde resimdeki gibi şöyle bir şey düşündüm. Sarkık dalı bakana doğru değilde yana doğru merdiven misali versek ve hatta saksı dışına taşsa nasıl olur.
Sadece fikir...

sagol 01-05-2014 17:35

1 Eklenti(ler)
Sayın Badrobot,

Bu aday için geçen yıl yaptığım bir çizimi buldum. Bunun için aşağı sarkan dalı epeyce kalınlaştırmam gerekiyor.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1277473)
Sadece fikir...

badrobot 01-05-2014 19:22

İşte ağaç, işte bonsai.
Bana Japonların yaptığı şu ardıç çalışmalarını hatırlattı.

bonsade 01-05-2014 19:58

Sagol iyi aksamlar :
Agacin alternatifi cok .Anali kızli boslukta cok yakışıyor .

bonsade 01-05-2014 20:24

1 Eklenti(ler)
Biliyorum sen daha iyi cizersin .

sagol 01-05-2014 20:33

Teşekkürler Sayın Bonsade,

Haklısınız bu ağaç ikiz olsaydı güzel bir bonsai olurdu. Analı kızlı tasarımlar bonsaide gerçekten de güzel duruyor. Ağaç yaşlı ve kabuk dokusu güzel yeni bir dal geliştirsem doku uymaz yanında çok genç kalır. Üstten sarkık yapınca birkaç yer haricinde dal göstermeyeceğimden dalın gençliğini kamufle edip ağacı olduğundan yaşlı gösterebilirim o nedenle bu ağaçta yukardan aşağıya sarkık yapacağım zannediyorum.

İyi akşamlar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1278259)
Biliyorum sen daha iyi cizersin .

bonsade 01-05-2014 20:40

Zeytinle oynamayı seviyorum .Istenen dal cakilarak asilanabiliyor .Tabi çok değişik tarzlara uygulanacak bir agac .Farkli cizimlerle çalışılmali .

sagol 16-02-2016 10:51

1 Eklenti(ler)
Şubat 2016. Dalı biraz daha içe çektim eğilsin sonra sağa doğru çekeceğim ki boru gibi dümdüz olmasın.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024