agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sagol / Delice (Rüzgar stili) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31583.htm)

sagol 13-05-2013 10:32

Sagol / Delice (Rüzgar stili)

2 Eklenti(ler)
Bu deliceyi 2012 yazında yağ tenekesinde aldım, aşısını kesip İstanbul'a getirdim. Çok sert olmayan bir rüzgara maruz kalmış gibi eğitmeye çalışıyorum. Büyümeyi yavaşlatmamak için saksıya bu şekilde dikdim. Eğitimi bitince ikinci fotoğraftaki gibi dikmeye çalışacağım.

badrobot 13-05-2013 12:27

1 Eklenti(ler)
Sn.sagol.
Ağacınız çok güzel. O kadar güzelki siz rüzgar stili düşünürken benim aklıma Graham Potter'ın bu çalışmasını anımsattı. Ağacınızın duruşu,dal yapısı hatta oyma işlemi yapılabilinecek yerleri bile sanki bu ağacın bir ikizi.

sagol 13-05-2013 12:35

1 Eklenti(ler)
Teşekkürler Sayın Badrobot.
Bu ağacın daha yolu uzun. dallar biraz kalınlaşsın diye fazla müdahale etmiyorum. Örneği ve ağacı karşıma alıp tekrar düşüneceğim. Bu haliyle raft tarzına da uygun ama farklı tarzlar uygulamaya çalışıyorum.

Not: Sayın Badrobot, Graham Abinin çalışmasını biraz değiştirdim, bu haliyle bir başka çalışmamda kullanmayı düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim...
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1154108)
Sn.sagol.
Ağacınız çok güzel. O kadar güzelki siz rüzgar stili düşünürken benim aklıma Graham Potter'ın bu çalışmasını anımsattı. Ağacınızın duruşu,dal yapısı hatta oyma işlemi yapılabilinecek yerleri bile sanki bu ağacın bir ikizi.

badrobot 13-05-2013 12:44

Sn.sagol.
Mademki size göstermiş olduğum Graham Potter ustanın ağacını düşüneceksiniz sizi daha da özendireyim.
English Yew Bonsai - Give a Stump a Chance! - YouTube

Sakaki 13-05-2013 13:31

Sn sagol,

Mevcut konumu benim daha çok hoşuma gitti. En azından bana daha özgün ve orijinal geliyor. :)

sagol 13-05-2013 14:02

Teşekkürler Sayın Badrobot, Sayın Sakaki,

Ağacı karşıma alıp tekrar düşündüm ama ben de Sayın Sakaki gibi Rüzgar tarzını daha çok yakıştırdım. Rüzgar tarzı, doğanın güçlüklerine direnip yaşamayı başarmayı simgeliyor o nedenle de rüzgar tarzında en az bir çalışma yapmak istiyorum. Bir de ruhen kendimi rüzgar tarzına hazırlamışım bu ağaçta.

İyi çalışmalar dilerim..

Ferit Aydın 13-05-2013 16:51

Güven bey, Elinizdeki çok güzel bir aday hünerli ellerinizde çok çok güzel olacağından eminim.

iyi çalışmalar

sagol 13-05-2013 18:55

Teşekkürler Ferit Bey,

sagol 13-05-2013 19:55

2 Eklenti(ler)
Bu ağaç için kabaca 2 farklı çizim yaptım 2. si rüzgar tarzına daha yakın olsa da gönlüm 1. fotoğraftakinden yana. Aslında yaprak döken bir ağaç olsa 2. çizimdekini uygulamak isterdim ama delicede yapraklar küçük ve kalıcı olduğundan 1. çizim daha uygun zannediyorum.

Sakaki 13-05-2013 21:42

Pozisyon için oyum ilk mesajınızdaki ilk fotoğraf için, görsel için oyum ise yine son mesajınızdaki ilk fotoğraf için.
Acaba her ikisini güzel bir kombinasyon mu yapsanız sn sagol? :)

sagol 18-12-2013 17:33

1 Eklenti(ler)
Aralık 2013 deki hali

sagol 18-06-2014 21:12

2 Eklenti(ler)
Bu delicede düşündüğüm tarzdan vazgeçeceğim. Çok yoğun dallanıyor, düşündüğüm tarza gitsem de devamlı dal ve yaprak kesmek gerekecek. Aslında biraz bile bile lades demeye çalışıyordum çünkü rüzgar tarzı yaprak dökenlerde daha güzel oluyor(yapraksızken dalları görmek hoş oluyor).

Bu haliyle hafif rüzgar etkili yatık tarz denebilir belki.

Güncel hali:

Eklenti 503169

Kesin karar verirsem budayıp bu hale getirmeyi düşünüyorum:

Eklenti 503170

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024