agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Meşe-3 (Moyogi Tarzı) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31515.htm)

Sakaki 07-05-2013 00:21

Sakaki / Meşe-3 (Moyogi Tarzı)

5 Eklenti(ler)
Bugünü bir meşe ile kapatalım :)

Fotoğraflar yeni değil, Şubat ayına aittir.

Boyu kalınlığına göre fazla uzun olan bir aday, ancak boyunu şu an kısaltmamamın 2 nedeni var:

A) Ya 4.cü fotoğrafta kırmızı ile gösterdiğim kısımdan önümüzdeki sene havai köklendirme yaparak ve mavi ile işaretlediğim kısımdan budayarak boyunu daha kısaltıp oranı yakalamak (bunu düşünmemdeki neden de gövdenin en hareketli kesiti üzerinde çalışmak. Aksi halde boyunu şu an kısaltmam durumunda, yukarıdaki hareketli bölümü kaybetmiş olurum).

B) Ya da önümüzdeki seneye kadarki gelişimine göre 5.ci fotoğrafta çizdiğim gibi (genelde çam türleriyle yapılan bir tarz) bir tasarım üzerinde çalışmak.

A şıkkını uygulamam halinde altta kalan düz gövdeyle de belki süpürge tarzı ikinci bir çalışma ortaya çıkabilir :)

Bunu tabii ki zaman gösterecek.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Hazeyn 07-05-2013 08:27

Genç adam çizdiğin gibi gerçek bir dallanma meydana getirirsen beni de beğen butonuna bastım say:D kolay gelsin.

badrobot 23-05-2013 18:44

1 Eklenti(ler)
Sn.Sakaki.
Bence havai köklendirmeyle hiç vakit kaybetme. Başarısızda olabilirsin. Bence son resimdeki gibi bir tarza gitmen daha mantıklı. Fakat boyunu azda olsa resimdeki gibi kısa tutabilirsin.

Sakaki 27-05-2013 22:37

3 Eklenti(ler)
3 Numaralı meşenin güncel durumu...

(Çok tuhaftır ki diğer meşelerime göre hem daha fazla sayıda sürgün verdi hem de kafamdaki tarza uygun yerlerden sürgün gelişimi sağlıyor).

Eklenti 410893

Eklenti 410894

Sürgün seyreltmesinden sonra:

Eklenti 410896

Sakaki 07-07-2013 23:20

1 Eklenti(ler)
Bu meşe ağacımın güzel geliştiğini söyleyemeyeceğim, çünkü hem sıcaklardan aşırı etkilendi hem de geçtiğimiz haftaya kadar yaklaşık 3-4 hafta süren mantar (külleme) derdiyle boğuştu.

Mantar (külleme) sorunu diğer meşelerde de baş gösterdi ama en çok etkilenen bu oldu maalesef:

01 Temmuz 2013 görseli:

Eklenti 424204

seccomann01 16-06-2014 23:57

Ağacınızın son durumu nedir Sn. Sakaki?

Sakaki 19-06-2014 00:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 (Mesaj 1296450)
Ağacınızın son durumu nedir Sn. Sakaki?

Merhaba sn seccomann01,

Ağacın durumu iyi sayılır, ufak tefek külleme rahatsızlığı geçirdi ama sorun yok.
Haftasonu fotoğraflayıp yüklemeye çalışırım sizin için.

Saygılarımla...

Sakaki 07-07-2014 12:13

2 Eklenti(ler)
Merhaba sn seccomann01,

Biraz geç oldu kusura bakmayın.
Meşenin güncel durumunu (04.07.2014 itibariyle) yansıtan fotoları yüklüyorum.
Henüz yeterli olmasa da görsel anlamda bir ağaç şekli kazanmaya başladı. Sanırım 1-2 sene içerisinde güzel bir saksı ayarlamam gerekecek.
Özellikle mantar hastalığını yok ettikten sonra gelişimi hızlandı.

Eklenti 507366

Eklenti 507367

badrobot 07-07-2014 13:15

1 Eklenti(ler)
Böyle güzel sonuçlar görünce bir cesaret geliyor, sormayın. Boyu uzundu, kısaltmalısın derken ağaç çok güzel bir görünüme sahip olmuş şimdiden. Birde üzerinden 1-2 yıl daha geçtimi kimbilir ne güzel bir Bonsai olur.
Üst kısımda yapraklarda fazladan bir bölüm var. Elbette bu bölümü ağacın gelişimi açısından bırakmışsındır. Nasıl olsa ileride ağacı bu şekilde kısaltmak mümkün.

Adem Keskin 07-07-2014 13:25

Sayın Sakaki ağacınız güzel gelişmiş. Özel birşeyler mi kullanıyorsunuz acaba ?

Sakaki 07-07-2014 14:35

Beğenileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.

Sn badrobot,
Üstteki (taç kısmındaki) yeşil kısım sadece iki sürgünün yarattığı kalabalık; birincisi lider olacağından ve konikleşmesi için serbest bıraktığım sürgün, ikincisi ise yarayı kapatmada faydası olsun ve kapanmayı hızlandırsın diye bıraktığım ikinci sürgün. Her ikisini de bir süre daha ellemeyeceğim. Acele etmemenin faydasını şu ana kadar fazlasıyla gördüm, bu süre zarfında sadece sürgünleri seyreltme ve filizleri şekillendirici müdahalelerde bulundum, 1 sene daha bu şekilde gitsin bakalım. :)

Adem bey,

Espirisine sorduğunuzun farkındayım ama yine de cevap vereyim: Kullandığım şey: sabır + güneş. :)

Aslında buna "sabır" da demek istemiyorum artık, çünkü çalışmaya yeni başladığınız bir ağacı suyunu ve besinini ihmal etmeden bir süre unutup rahat bıraktığınızda 1-2 sene içinde ağacın kendisi de size güzel ve ekstra değişik alternatifler sunuyor. Acele ettiğinizde ise hem alternatifleriniz azalıyor hem de ağacınızı kaybedebiliyorsunuz, sonuç olarak ağaç üzerinde çalışma isteğiniz azalabiliyor. Bunu çoğu ağacımda ben de yaşadım ve halen de yaşadığım bazı ağaçlar var, yani keşke şurasını kesmeseymişim de 1-2 sene sabretseymişim dediğim...

Başarılar dilerim.

Adem Keskin 07-07-2014 15:31

Sayın Sakaki dedikleriniz de tamamen haklısınız. Ağacınız gelişimin de bize göre daha uzun bir mevsim aralığı olmasının faydaları da eminim vardır. Bizde kış başladığında sizde bahar devam ediyor olması , kıştan sonra baharın bizden önce gelmesi epey fark yapıyordur. İyi çalışmalar ..

seccomann01 07-07-2014 17:22

Fotoğraflar için teşekkür ederim. Ağacınız almış başını gitmiş :) bu arada yanında ki zeytin de fena değil

Sakaki 07-07-2014 19:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 (Mesaj 1303469)
Fotoğraflar için teşekkür ederim. Ağacınız almış başını gitmiş :) bu arada yanında ki zeytin de fena değil

Rica ederim sn seccomann01.
Ben teşekkür ederim hatırlattığınız için.
O zeytin de 1 senedir üzerinde pek işlem yapmadığım bir aday. Önümüzdeki sezonu bekliyor :)

seccomann01 07-07-2014 19:12

Benimde bir zeytinm var artik dikkatimi butun zeytinler cektigi icin yazdim :)

bonsade 07-07-2014 21:03

Iyi akşamlar sakaki ;
Ağacın nebarisi olmazsa olmaz gibi . Fakat durumu iki ağaç olmaya ağırlıklı .Uzerinde nebarisi bu olan bir agac ve digeri kivrimli olan bir agac .Alt agaci koklendirmek için yoğun sulfurleyip derin bir saksiya almali .Ust kisminda bonsai agirlikli çalışmalı .Böylece koklendirme garanti altina alinmis olur .Seneye alt kisminda calisilir .Cok güçlü sürgünler verecegine eminim . Belki gelişmede ust kismini gecer .

Sakaki 08-07-2014 09:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1303557)
Iyi akşamlar sakaki ;
Ağacın nebarisi olmazsa olmaz gibi . Fakat durumu iki ağaç olmaya ağırlıklı .Uzerinde nebarisi bu olan bir agac ve digeri kivrimli olan bir agac .Alt agaci koklendirmek için yoğun sulfurleyip derin bir saksiya almali .Ust kisminda bonsai agirlikli çalışmalı .Böylece koklendirme garanti altina alinmis olur .Seneye alt kisminda calisilir .Cok güçlü sürgünler verecegine eminim . Belki gelişmede ust kismini gecer .

Merhaba sn bonsade,

Ağacı ikiye ayırma fikri yavaş yavaş bana uzaklaşıyor. Üst kısmı biraz kısaltarak bu şekilde devam etmeye meyilliyim açıkcası.
Ama yine de önümüzdeki bahara bıraktım kararı...

İyi çalışmalar dilerim.

badrobot 08-07-2014 10:04

Benimde buna benzer çok güzel dallanma ve şekil yapmış fakat acemelikle boyunu uzun bıraktığım bir kaç ağacım var. Bu aşamada karar vermek zor; ağacı kısaltmak veya uzun boyuna rağmen bonsai olarak değerlendirmek...Bende bu uzun boyuna göre güzel şekle girmiş ağaçlarımı kısaltma düşüncesinden uzağım, doğrusu...

sagol 08-07-2014 22:30

Kesmeye kıyamadığım 2-3 ağaç da bende var. Nazar boncuğu olarak uzun bırakacağım.

Size Japonyadan bir örnek:

http://www.agaclar.net/forum/1303997-post167.htm

İyi çalışmalar dilerim....

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024