agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sagol / Ginkgo-2 (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31397.htm)

sagol 27-04-2013 12:30

Sagol / Ginkgo-2

2 Eklenti(ler)
2011 yazında İlk agacımdan 1 ay kadar sonra gidip bir ginkgo daha almıştım, yaklaşık 2 yıl olmuş. Bununda üst kısmını havai köklendirme yaptım onu ayrı bir saksıda geliştiriyorum. Havai köklendirmenin altındaki bu kısımda hiç dal yoktu, zamanla gelişti. Havai köklendirme yapmayı da seviyorum. Süre kaybı olsa da ağacın üst kısmını kesip çöpe atmaya kıyamıyorum.
Bu ağacın alt dallarını kalınlaştırmak için çalışıyorum. Biraz daha gelişsin sonra kırmızı ile işaretlediğim yerden kazık kökü kesip taşüstü veya açık kök(neagari) olarak değerlendirmek istediğim bir ağaç. Kabuğu yumuşak olduğundan tellerken çok itina gerekiyor.

iocaktan 27-04-2013 20:57

sayın sağol,
gingko çalışmanızda başarılar dilerim. ilgimi çeken türlerden birisi. ama buralarda henüz rastlayamadım. bulursam ben de bu türde bir çalışma yapmak istiyorum.

Sakaki 27-04-2013 21:20

Yapraklarını çok sevdiğim bir tür ve sanırım her bonsacinin bir tane de olsa sahip olması gereken bir ağaç.
İnternette gördüğüm örneklerin neredeyse tamamı kavaklara benzer şekilde (dallar yere dik şekilde yükselen) tarzda yapılmış ama nedenini şu ana kadar pek anlayamadım. Siz ise şimdiden önlemi almış gibisiniz sn sagol :)

Sonbaharda da keyfine doyum olmuyor sarı renginin.

sagol 27-04-2013 21:36

Teşekkürler Sayın iocaktan, yakınlarda orman fidanlığı varsa daha kolay olabilir. Çok dayanıklı bir ağaç o nedenle Akdenizde de problem çıkarmaz zannediyorum. Hiroşimada atom bombasından sağ çıkan tek ağaç türü olduğu söyleniyor.

Teşekkürler sayın Sakaki, evet genelde örnekler kavak gibi ve benim de hoşuma gitmiyor. Kavak gibi yapılmasının birkaç sebebi olabilir, genelde dikine büyüyor. Kabuğu çok yumuşak olduğundan sürgünler sertleşmeden yün vermek gerekiyor. Tellemeyi de pek sevmiyor. Tel fazla kalırsa yara yapıyor ve yaralar pek iyileşmiyor.

İyi çalışmalar dilerim....

iocaktan 28-04-2013 23:18

[QUOTE=sagol;1145659] yakınlarda orman fidanlığı varsa daha kolay olabilir. QUOTE]

yakınlarda bir orman fidanlığı var ama özel fidanlıklarda daha çok çeşit var. olanları da satmıyoruz diyorlar nedense. her hafta sonu gidip kavga ediyorum :)

sagol 29-04-2013 07:05

Haklısınız orman fidanlıklarının bazılarında bu sorun var. Almak istediğinize o satılık değil dediklerini çok duydum.

Kolay gelsin.,,,

[QUOTE=iocaktan;1146055]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1145659)
yakınlarda orman fidanlığı varsa daha kolay olabilir. QUOTE]

yakınlarda bir orman fidanlığı var ama özel fidanlıklarda daha çok çeşit var. olanları da satmıyoruz diyorlar nedense. her hafta sonu gidip kavga ediyorum :)

tourkana 29-04-2013 08:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iocaktan (Mesaj 1145646)
sayın sağol,
gingko çalışmanızda başarılar dilerim. ilgimi çeken türlerden birisi. ama buralarda henüz rastlayamadım. bulursam ben de bu türde bir çalışma yapmak istiyorum.

Kargo çok yüklü tutmasa size güzel ve kalınlarından gönderirdim.

iocaktan 29-04-2013 14:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1146155)
Kargo çok yüklü tutmasa size güzel ve kalınlarından gönderirdim.

Sayın tourkana,
Kargo ne tutar bilmiyorum ama zaten fidanlıkları dolaşıp bir de üstüne aradığınızı bulamayabiliyorsunuz. Eğer kargosu çok abartılı bir ücret değilse hayır demem:)

sagol 29-04-2014 20:36

3 Eklenti(ler)
Bu ginkgo da saksı değişimi için geç kaldım, eneye değiştiririm. Gelişme hızı iyi.
Daha iyi ışık alması için yaprak azaltma yaptım.

sagol 23-04-2015 19:25

1 Eklenti(ler)
Bu ginkgo da yapraklanmaya başladı

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024