agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sagol / Ginkgo-1 (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31396.htm)

sagol 27-04-2013 12:15

Sagol / Ginkgo-1

2 Eklenti(ler)
Bu benim bonsai çalışması için satın aldığım ilk ağaç(diğerlerini genelde bahçeden sökmüştüm) o nedenle ayrı bir yeri var. 2011 yazında Orman fidanlığından 1,5 metrelik bir fidan olarak almıştım. Havai köklendirmeyle üst kısmını ayırıp Sayın Tekin'e vermiştim.

Yaprak şekilleri ve sonbahar renkleriyle sevdiğim bir tür. Ginkgoların başına buyruk ve boyuna uzayan, enine büyümek istemeyen bir yapıları var. Ben örneklerin aksine daha geniş deniyorum o nedenle sonu belki de hüsran olur. Dalları biraz kalınlaşsın diye şimdilik uzun tutuyorum daha sonra biraz kısaltırım, alttan 1 dal daha çıkıyor, belki onu kalınlaştırıp ilk dal yaparım.

Daha yolu uzun. Havai köklendirmeyle vakit kaybetmeseydim şu an bayağı forma girmiş olurdu ama o arada ağacı tanıma fırsatım oldu o nedenle kayıp sayılmaz.
İlk fotoğrafını bulabilirsem ilave etmeye çalışırım.

Kök yapısı çok kuvvetli, belki seneye taşüstü yapmaya çalışırım.

sagol 06-02-2014 19:27

2 Eklenti(ler)
Köklerine bakmak için saksısından çıkardım, kum oranı yüksek olduğundan kışın daha kuru olmasını beklerdim ama oldukça nemli idi kökleri.

Kökü ikiye bölüp üst kısmı neagari tarzına döndürmek istiyorum. Şu an desteksiz duruyor ama biraz daha toprakta dursun kökler, sonra yavaş yavaş toprağı azaltırım. Kesdiğim yerin altına bir saksı koyup tekrar saksıladım. Alt kökü de ayrıca dikdim, bakalım birşeye benzeyecek mi.

Oğuz 06-02-2014 19:50

Çok güzel bir gövde. Harika bir bonsai olacak. Keşke kökleri uzaklaştırmak içi acele etmeseydiniz. Gövde geliştirirken hızlı bir gelişim ve gelişmiş bir kök yapısı daha iyi olabilirdi. Biraz daha derine gömerek neberiyi geliştirebilirdiniz. Zamanla mevcut kalın kökler çatallanarak gelişiyor. Ama tercihen nebari oluşturmak için kök budaması yapmak da bir seçenek.
İyi çalışmalar.

Nail 06-02-2014 20:49

Güzel bir başlangıç olmuş Sn sağol, elinize sağlık.

Taş üzerinde veya kökleri üzerinde bir Ginkgo bonsaisi sıra dışı olacak ama iyi fikir gibi görünüyor. Ben Ginkgo ağaçlarımı ince taneleri elenmiş iri kum ve torf karışımı içerisinde tutuyorum, kök sistemi çok sağlıklı oluyor. Benim fotoğraflardan da görüyorsunuzdur zaten. Bu karışıma biraz iri taneli volkanik çakıl da iyi gider diye düşünüyorum, bu sene tüm ağaçlarımda bu karışımı uygulayacağım. Kolaylıklar diliyorum...

sagol 06-02-2014 20:56

Teşekkürler Oğuz Bey,

Kökleri keserken ben de çok tereddüt ettim, üstteki kısmın kökü de iyi gelişmiş durumda. Biraz daha koniklik oluşsa daha iyi olacak, derin saksıdaki Ginkgolarım gövdeyi kalınlaştırdı ama koniklik yapmıyor, daha sığ saksıda olanlarda koniklik daha belirgin oldu. Bu durum başka ağaçlarda pek dikkatimi çekmedi.
Aslında saksının içine bir de plastik saksıyı sıkıca yerleştirerek köklerin aşağıda kılcal kök yapması için yeterli alan bıraktım. Taşüstüne de neagariye de uygun bir ağaç, kendi ayakları üzerinde durabildiğinde neagari ye karar verdim.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz (Mesaj 1247591)
Çok güzel bir gövde. Harika bir bonsai olacak. Keşke kökleri uzaklaştırmak içi acele etmeseydiniz. Gövde geliştirirken hızlı bir gelişim ve gelişmiş bir kök yapısı daha iyi olabilirdi. Biraz daha derine gömerek neberiyi geliştirebilirdiniz. Zamanla mevcut kalın kökler çatallanarak gelişiyor. Ama tercihen nebari oluşturmak için kök budaması yapmak da bir seçenek.
İyi çalışmalar.

Kayahann 06-02-2014 21:01

çok güzel görünüyo

sagol 06-02-2014 21:04

Teşekkürler Nail Bey,

Bu ağacı ilk aldığımda tarzlar hakkında fazla bir fikrim yoktu ama köklerini görünce taşüstü olur gibi gelmişti bana ama sonunda neagariye karar verdim. Ginkgo da fazla taşüstü ve neagari örneği yok, bakalım nasıl duracak.

Aslında kum oranı çok yüksek, bu sefer yanardağ curufu ve ponza taşı da ilave ettim, köklerin havalanması daha iyi olur diye bekliyorum. Karadeniz kıyısının rutubeti etkiliyor kışın.

İyi çalışmalar dilerim....
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nail (Mesaj 1247606)
Güzel bir başlangıç olmuş Sn sağol, elinize sağlık.

Taş üzerinde veya kökleri üzerinde bir Ginkgo bonsaisi sıra dışı olacak ama iyi fikir gibi görünüyor. Ben Ginkgo ağaçlarımı ince taneleri elenmiş iri kum ve torf karışımı içerisinde tutuyorum, kök sistemi çok sağlıklı oluyor. Benim fotoğraflardan da görüyorsunuzdur zaten. Bu karışıma biraz iri taneli volkanik çakıl da iyi gider diye düşünüyorum, bu sene tüm ağaçlarımda bu karışımı uygulayacağım. Kolaylıklar diliyorum...

badrobot 06-02-2014 22:43

Fidanlıklardan saksılar içinde aldığımız ağaçların içinde bulundukları topraklar bazen çok kötü olabiliyorlar. Toprak yapısı olarak çok kötü olan bazı ağaçlarıma mecburen bende aynı işlemi yaptım. Bir çok açıdan kötü bir toprağın içinde olmasındansa kök budamasını yapıp çok kaliteli bir toprağın içinde olması daha avantajlı olacağı düşüncesindeyim. Kötü toprağın içinde ağaç hiç gelişmiyor zaten.

sagol 07-02-2014 08:20

Özellikle orman fidanlığından aldığım birkaç fidanda nasıl bir toprak kullanılmışsa tutkal giibi yapış yapış olan bir çamur var, bu tür kökleri ilk fırsatta yıkamak gerekiyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1247636)
Fidanlıklardan saksılar içinde aldığımız ağaçların içinde bulundukları topraklar bazen çok kötü olabiliyorkar. Toprak yapısı olarak çok kötü olan bazı ağaçlarıma mecburen bende aynı işlemi yaptım. Bir çok açıdan kötü bir toprağın içinde olmasındansa kök budamasını yapıp çok kaliteli bir toprağın içinde olması daha avantajlı olacağı düşüncesindeyim. Kötü toprağın içinde ağaç hiç gelişmiyor zaten.

Sakaki 07-02-2014 09:48

Özellikleri bakımından pek ısınamadığım bir tür, bana sadece yaprakları cazip geliyor. O yüzden, sizin ağacınızı ilgiyle takipliyorum sn sagol :)

badrobot 07-02-2014 11:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1247665)
Özellikle orman fidanlığından aldığım birkaç fidanda nasıl bir toprak kullanılmışsa tutkal giibi yapış yapış olan bir çamur var, bu tür kökleri ilk fırsatta yıkamak gerekiyor.

Manisa Orman Fidanlığından almış olduğum bu ağacımın içinde bulunduğu toprakta bugüne kadar nasıl yaşadığını hala merakediyorum.
http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/33679.htm

sagol 30-03-2014 11:50

2 Eklenti(ler)
Baharın gelişiyle ginkgo keyifle yapraklanıyor. Kazık kökün kesilmesi stresini attı.

Alev formu olmasın diye gayret ediyorum bakalım kim galip gelecek.
Sol alttan gelen yeni sürgünün uzamasına izin verip 1. dal yapacağım.. Eski sürgünleri gelecek sürgünlere göre zamanla kısaltacağım.

İyi çalışmalar dilerim.

meetoo 30-03-2014 11:57

Sn sagol çok canlı çok güzel bir ağaç ... uzun ömür dilerim ... yeni sürgünü 1. dal yapma fikrinize kesinlikle katılıyorum .. iyi çalışmalar dilerim

sagol 30-03-2014 12:35

Teşekkürler Sayın meetoo,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meetoo (Mesaj 1265099)
Sn sagol çok canlı çok güzel bir ağaç ... uzun ömür dilerim ... yeni sürgünü 1. dal yapma fikrinize kesinlikle katılıyorum .. iyi çalışmalar dilerim

ParalelEvren 30-03-2014 14:43

Adayınızın gövde ve dal görünümü çok estetik görünüyor bence, güzel bir aday kolay gelsin..

sagol 30-03-2014 14:46

Teşekkürler Sayın Paralelevren

iyi çalışmalar dilerim....

badrobot 30-03-2014 14:53

Sn.sagol.
Yavaş büyüyen bir türle uğraşıyorsun. Bu çok cesaretli ve sabır isteyen bir iş. Yeni çıkan sürgünün 1.dal olması doğru karar ama o dalı yukarıdaki dallar kadar kalınlaştırmak biraz zaman alacak gibi. Hatta ağacın en kalın dalı 1.dal olması gerektiğini düşünürsek...

sagol 30-03-2014 15:33

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Malesef daha önce alt taraftan sürgün oluşmadı. Aslında elimde çekirdekten yetiştirdiğim ince fidanlar var ama ginkgonun kabuğu çok çabuk zarar görüyor ve yarası zor iyileşiyor o nedenle yanaştırma veya matkap aşıyı denemedim. Alt dalın oluşup kalınlaşması 2 yıl sürer zannediyorum. O dönemde diğer dallarda fazla yaprak bırakmam. Kurbanlık bir dal gibi geliştireceğim.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1265144)
Sn.sagol.
Yavaş büyüyen bir türle uğraşıyorsun. Bu çok cesaretli ve sabır isteyen bir iş. Yeni çıkan sürgünün 1.dal olması doğru karar ama o dalı yukarıdaki dallar kadar kalınlaştırmak biraz zaman alacak gibi. Hatta ağacın en kalın dalı 1.dal olması gerektiğini düşünürsek...

badrobot 30-03-2014 15:58

Sn.sagol.
Dalların sadece en uçlarında 1-2 yaprak bırakırsanız çok iyi olur. Dalların ana bedene doğru olan bölgelerindeki yaprakları alırsınız.

Sakaki 31-03-2014 12:30

Sn sagol,

Siz gingko tecrübenizi ilerletince ben de bir tane sipariş ettim. Gayet ince bir fidan geldi elime, ama acelem de yok; sizin tecrübelerinizi izleyeceğimden daha iyi benim için sanırım :)

Başarılar...

sagol 31-03-2014 16:44

Sayın Sakaki,

Zor bir tür ama yaprakları güzel.
Orman fidanlığından aldıysanız mevsim geçmeden toprağını tamamen yıkayıp yeniden saksılamanızı tavsiye ederim yoksa bir sonraki sezona kadar hiç ilerleme yapmıyor. Bir de ince ginkgoları her yıl saksı değiştirmek iyi oluyor, değiştirdiklerimle değiştirmediklerim arasında gözle görülür bir fark oluyor.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1265364)
Sn sagol,

Siz gingko tecrübenizi ilerletince ben de bir tane sipariş ettim. Gayet ince bir fidan geldi elime, ama acelem de yok; sizin tecrübelerinizi izleyeceğimden daha iyi benim için sanırım :)

Başarılar...

meetoo 31-03-2014 17:01

bende gingko çok istiyorum ama ankarada gezdiğim fidancılarda bulamadım ...

sagol 31-03-2014 17:12

Sayın Meteo,
İstanbulda Orman fidanlığından almıştım. Ankara civarında orman fidanlığı var mı bilmiyorum. Ginkgo biraz zor bir tür, başlangıç için çok iyi değil. Kurtbağrı (ligustrum) başlangıç için iyi olur.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meetoo (Mesaj 1265435)
bende gingko çok istiyorum ama ankarada gezdiğim fidancılarda bulamadım ...

meetoo 31-03-2014 17:28

bilgiler için teşekkürler sayın sagol biraz daha ustalaşınca denerim belki ...

Sakaki 01-04-2014 14:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1265431)
Sayın Sakaki,

Zor bir tür ama yaprakları güzel.
Orman fidanlığından aldıysanız mevsim geçmeden toprağını tamamen yıkayıp yeniden saksılamanızı tavsiye ederim yoksa bir sonraki sezona kadar hiç ilerleme yapmıyor. Bir de ince ginkgoları her yıl saksı değiştirmek iyi oluyor, değiştirdiklerimle değiştirmediklerim arasında gözle görülür bir fark oluyor.

İyi çalışmalar dilerim..

Sn sagol,

Elime geçtiğinde patlamış durumdaydı, o yüzden toprağına dokunmadım ama çok daha büyük bir saysıya (40 litrelik) toprağıyla birlikte aktardım.
Zaten çok genç bir fidan olduğundan acelem de yok :)

Teşekkürler

sagol 02-04-2014 16:50

Sayın Sakaki,

Saksının aniden büyütülmesi çok sağlıklı değil. Alttaki köksüz kısım fazla su tutuyor ve kökleri çürütebiliyor(toprağa dikmekten farklı). Ginkgo fidanının köklerinin 40 litrelik bir saksıyı doldurması çok uzun sürer. 2 yaşındaki ginko fidanlarını 5-6 litrelik saksıda tutuyorum. Saksı değiştirirken köklerin büyüme hızına göre daha büyük saksı seçiyorum. Saksıyı aşırı büyütmekten kaybettiğim bitkilerim oldu. Bizim bölge nemli o nedenle saksı seçimi önemli ama Akdenizde sıcaklık fazla o nedenle belki sorun olmaz.

Sakaki 02-04-2014 17:05

Bilgi için teşekkür ederim sn sagol.
Ben de bu türü ilk kez denediğim için bu konuda size kulak vermem şart ama bitki bayağı yapraklandı, o yüzden şu aşamada müdahale şansım kalmadı. Umarım sorun olmaz.

Fakat, şu da bir gerçek ki bitkilerimi ben daha birkaç hafta öncesinden başlayarak 2 güne bir sulamaya başladım bile, yani güneş çok yakıcı burada. Belki benim bölgemde belirttiğiniz sıkıntı olmayabilir, umarım da olmaz :)

Tekrar teşekkürler.

sagol 29-04-2014 15:54

1 Eklenti(ler)
Ginkgo ilkbaharı çok seviyor. 1 Ay aradan sonra tam yapraklanmıştı. Işık alsın diye biraz yaprak azalttım.

badrobot 30-04-2014 09:14

Bu Ginkgo'nuzu çok beğeniyorum. Yaprak şekilinin yanı sıra sizin gittiğiniz şekil itibariyle çok hoş bir görsellik sunmakta.
Soldaki en alttaki,1.dal hala çok zayıf. Biraz gelişmiş ama daha çok zaman istiyor. Ama diğer dalların kalınlığına ulaştığında ağaç bayağı güzelleşecek.
Çok güzel çalışma, tebrik ederim.

sagol 30-04-2014 09:38

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Ginkgo zor ama aynı zamanda vazgeçmek istemediğim bir tür. Çekirdekten yetiştirdiklerim de bayağı fidan olmaya başladılar. Zamanla sizleri ginkgo ormanlarımda çay içmeye davet edeceğim.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1277458)
Bu Ginkgo'nuz un çok beğeniyorum. Yaprak şekilinin yanı sıra sizin gittiğiniz şekil itibariyle çok hoş bir görsellik sunmakta.
Soldaki en alttaki,1.dal hala çok zayıf. Biraz gelişmiş ama daha çok zaman istiyor. Ama diğer dalların kalınlığına ulaştığında ağaç bayağı güzelleşecek.
Çok güzel çalışma, tebrik ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024