agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Alıç (Sankan - Üçlü Gövde) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31375.htm)

Sakaki 25-05-2012 22:00

Sakaki / Alıç (Sankan - Üçlü Gövde)

3 Eklenti(ler)
Bu da hediye gelen yeni alıcım.
Biraz enteresan bir nebariye sahip şekil itibariyle, o yüzden biraz zorlanacağım gibi görünüyor. Sanırım nebarinin toprağa giriş yaptığı noktadaki dirsek kısmından köklendirmem gerekecek veya farklı bir tarzda veya açılarda ekim yapmayı düşünmem lazım.
Önerisi olan varsa alabilirim.

Sakaki 08-09-2012 21:10

4 Eklenti(ler)
Yukarıdaki mesajımda verdiğim ve sevgili Hazeyn bana hediye ettiğinde aşağıdaki halde olan alıçla ilgili son durum.

İlk hali:

Eklenti 330476

Bu aday beni nasıl şekil vermem konusunda en çok zorlayan adaylarımdan biri oldu geldiği günden beri; dik mi saksılasam, eğimli mi saksılasam, bir gövdeyi iptal mi etsem, ikiz gövde mi gitsem.... Ne düşünürsem düşüneyim nebari kısmı imkan vermiyordu, çünkü yatay ve uzunca bir nebari vardı ortada.
Sonunda şöyle bir çözüm buldum: başka bir alıcımın saksısında birkaç hafta önce kendiliğinden bir alıç çıkmıştı. Bu yeni çıkan alıcı çok dikkatli bir operasyonla alıp, elimdeki bu adayın uzun nebarisinin diğer ucuna köküyle birlikte yanaştırma aşısına benzer bir şekilde kaynatmaya çalıştım (Resimde kırmızı ile görülen noktada).

Henüz kaynayıp kaynamadığı konusunda birşey söylemek için çok erken ama yeni filizin ölmeyeceğinden artık eminim:

Eklenti 330477

Eklenti 330478

Eklenti 330479

Sakaki 08-09-2012 21:13

5 Eklenti(ler)
Aşılamadan sonra şimdi gelinen nokta (değişik açılardan):

Eklenti 330480

Eklenti 330481

Eklenti 330482

Eklenti 330483

Eğer bir aksilik olmazsa aşağıdaki görsel çalışmadaki gibi Raft tarzı ile çoklu gövde karışımı bir tarza yöneleceğim:

Eklenti 330484

Sakaki 08-09-2012 23:21

1 Eklenti(ler)
Tabi bu aday ve düşündüğüm tarz için de farklı yorumlarınız varsa almaktan mutlu olurum:

Eklenti 330526

Adem Keskin 09-09-2012 11:59

Sayın sakaki çok güzel bir aday , bu şekilde bırakmakla iyi yapmışınız bence, aşı olayı başka bir güzellik katmış.Düşündüğünüz şekil güzel.

Sakaki 25-04-2013 15:04

2 Eklenti(ler)
Bu alıcım bu sene erken uyananlardan. Sonbahara bayağı bir telleme işi bekliyor beni sanırım. :)
Geçen sene aşıladığım üçüncü gövde de gittikçe uzuyor ve kalınlaşıyor.

Hazeyn 25-04-2013 15:13

Bu alıcın senin elinde ne şekil alacağını çok merak ediyorum doğrusu. Eline sağlık iyi gidiyor bence.

Sakaki 25-04-2013 15:20

Hazeyn hocam,

Bazen içimden bir ses hala "aşıyı iptal et ve ikiz gövdeye dön" diyor ama elimde yeterince ikiz gövde aday var ve "alıç üçlü gövde" de ender rastlanan bir çalışma olduğundan şimdilik böyle gitmeye karar verdim. Sene fikrim değişir mi bilemiyorum :)

Teşekkür ediyorum.

sagol 25-04-2013 20:59

1 Eklenti(ler)
Sayın Sakaki,

Bence 3. gövde için birkaç sene beklemezseniz diğerlerinin yanında cılız kalır ve kabuk genç görünür açıkcasi çin işine dönebilir. 3. bir gövde istiyorsanız, gelişmiş bir tekli gövdeyi oraya dikmek bir çözüm olabilir.

2 li olarak bırakıp
- uygun bir kaya bulunup şekillendirilir
- özel bir saksı yaptırılır
- uygun bir çimento saksı yapılabilir.

photoshop ile kabaca 2li olursa nasıl olabilir diye birşeyler karaladım, bana biraz zihin jimnastiği oldu, şimdi düşünme sırası tekrar sizde.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1144483)
Hazeyn hocam,

Bazen içimden bir ses hala "aşıyı iptal et ve ikiz gövdeye dön" diyor ama elimde yeterince ikiz gövde aday var ve "alıç üçlü gövde" de ender rastlanan bir çalışma olduğundan şimdilik böyle gitmeye karar verdim. Sene fikrim değişir mi bilemiyorum :)

Teşekkür ediyorum.

Sakaki 25-04-2013 22:11

Sn sagol

Elinize ve emeğinize sağlık, teşekkür ederim çizim için.
Zaten kararsız olduğum bir konuda iyice aklımı çelme niyetindesiniz :)

Aslında dediğiniz konuda haklınız; yeterli kalınlığa ulaşsa bile kabuksu yapı alması ekstra bir süre isteyecek.

İki gövdenin ayrıldığı noktanın hemen altında yeterince kök yok, olsaydı zaten ikiz gövde düşünecektim. Dolayısıyla öneriniz bana çok mantıklı geldi - iyi bir yaratıcılık veya çizdiğiniz gibi değişik bir saksı lazım :)

Tekrar sağolun fikir için!

sagol 25-04-2013 22:28

1 Eklenti(ler)
Sayın Sakaki,

Düşündüğüm saksıyı daha açık çizdim. Yeşil kısım tamamlanıncaya kadar halledemezseniz çimento, kül, kağıt karışımından yapıp gönderebilirim seneye.

İyi çalışmalar dilerim..

Tanuki 25-04-2013 22:46

3. aşı süper olmuş 3lü orman tarzına uygun ama Syn sagol un çizimi de çok hoş duruyor

Sakaki 25-04-2013 23:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1144735)
Sayın Sakaki,

Düşündüğüm saksıyı daha açık çizdim. Yeşil kısım tamamlanıncaya kadar halledemezseniz çimento, kül, kağıt karışımından yapıp gönderebilirim seneye.

İyi çalışmalar dilerim..

Sizin çizimleriniz gerçekten değişik bir ilham verdi sn sagol!
Bir de aklıma sizin çizimden sonra şu geldi: Tıpkı bu alıcın gövdelerinin yan yana değil de çaprazlamasına arka arkaya durmasından ötürü: biri küçük (önde) diğeri büyük (arkada) olmak üzere birbirine çok yakın iki kaya arasında ana gövde sıkışmış gibi bir kompozisyon da olabilir. Uygun kaya bulamazsam haber ederim size artık :)
Düşünmeniz bile yeterli!

Sakaki 07-07-2013 23:16

4 Eklenti(ler)
Bu alıcımı sn sagol'un önerisiyle tekrar ikiz gövde devam ettirmeye karar vermiştim.
Ancak alıç birçok yerden güzel sürgünler vermesine rağmen sol gövdede istediğim yerden bir türlü sürgün gelmeyince oraya aşı denedim.

İlk iki fotoğraf budamadan önceki hali, diğerleri de budamadan sonrakiler:

Eklenti 424199

Eklenti 424200

Eklenti 424201

Eklenti 424202

Sakaki 16-03-2014 22:56

5 Eklenti(ler)
Bu alıçta vereceğim tarz ve form konusunda kararsız kalmıştım, hatta kararımı birkaç kez de değiştirmiştim. Aslında kararsızlığımın nedeni bu alıcın gövdelerindeki koniksizliğin bende oluşturduğu isteksizlikten kaynaklanıyor.
Aslında koniklik yok değil, ancak toprak yüzeyinde yan yatan kalın gövde pek görünmediği için koniklik de belli olmuyordu.

Ağacı klasik şekillerde değerlendirmektense ve sıkıcı bir şekilde devam etmektense radikal bir karar aldım.

Önce evirdim:

Eklenti 476459

Sonra çevirdim:

Eklenti 476460

Düzelttim:

Eklenti 476461

Sonra yine eğdim:

Eklenti 476462

Sonunda bana en heyacan veren modeli buldum sanırım:

Eklenti 476463

NOT: Gövdedeki beyazlık çalışma yaparken elimin çamurlu ve tozlu olmasından kaynaklanan leke :)

Ayrıca, gövdelerden birisini iptal edip etmeme konusunda acele etmeyeceğim, iki gövdeli kengai en muhtemel seçenekler arasında :)

Sakaki 16-03-2014 23:02

1 Eklenti(ler)
Yukarıdaki işlemlerin yaklaşık 3 hafta öncesine ait olduğunu söylemeyi unuttum, kusura bakmayın.
Ağacın güncel (dün itibariyle) durumu aşağıdaki gibi:

Eklenti 476464

badrobot 16-03-2014 23:05

Sakaki. Çift gövdeli kengai örnekleri çok var.

Soner 17-03-2014 09:43

Muhtemelen düşünmüşsündür ama kaya üzeri ikiz gövde olarak eğitilse hoş olur gibi geliyor bana. 15 nolu mesajın üçüncü fotoğrafını ön yüz gibi düşünürsek altına uygun bir kaya yerleştirip, iki gövdede de koniklik sağlama amacıyla jin yapsak iyi olur diye düşünüyorum.

Bu hali de eminim güzel olacaktır ama ben şelale-yarı şelale tarzlara bir türlü ısınamadığım için farklı bir görüş belirtip kafa karıştırmak istedim :)

Kolay gelsin, başarılar.

Adem Keskin 17-03-2014 10:20

Sayın Sakaki ağacın başı dönmüştür heralde o kadar evirip çevirmeye :D . Hep standart çalışmalar yapılması gerekmiyor, arasıra değişik tarzlara yönelmek iyidir. Uzaktan ağaçlara bakınca tornadan çıkmış gibi hepsinin aynı görüntüyü vermesi monotonluk getirir . Bu arada aşı yapmıştınız durumu nedir . Saygılarımla..

Sakaki 17-03-2014 12:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Soner (Mesaj 1260102)
Muhtemelen düşünmüşsündür ama kaya üzeri ikiz gövde olarak eğitilse hoş olur gibi geliyor bana. 15 nolu mesajın üçüncü fotoğrafını ön yüz gibi düşünürsek altına uygun bir kaya yerleştirip, iki gövdede de koniklik sağlama amacıyla jin yapsak iyi olur diye düşünüyorum.

Bu hali de eminim güzel olacaktır ama ben şelale-yarı şelale tarzlara bir türlü ısınamadığım için farklı bir görüş belirtip kafa karıştırmak istedim :)

Kolay gelsin, başarılar.

Çok düşündüm alternatifleri, hatta 1-2 sene de kaybettim bu yüzden sevgili Soner ama inan içime en iyi sinen bu oldu. Zaten böyle bir çalışmam da olmadığı için isabet oldu. Kolay kolay dönmem artık bu tarzdan :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1260120)
Sayın Sakaki ağacın başı dönmüştür heralde o kadar evirip çevirmeye :D . Hep standart çalışmalar yapılması gerekmiyor, arasıra değişik tarzlara yönelmek iyidir. Uzaktan ağaçlara bakınca tornadan çıkmış gibi hepsinin aynı görüntüyü vermesi monotonluk getirir . Bu arada aşı yapmıştınız durumu nedir . Saygılarımla..

Aynen dediğin gibi Adem hocam, değişiklik monotonluktan kurtarıyor ve iyi de oluyor.
Aşı için kullandığım dal form değişikliği esnasında yanlışlıkla dibinden kırıldı ancak aşı kısmını açmamıştım. Aradan birkaç hafta geçmesine rağmen haftasonu baktığımda o dal hala yaşıyordu, hatta patlamış ve yapraklar da çıkarmış, sanırım o aşı tutmuş :)
Yarın aşıyı yakından bir fotoğraflayıp yüklemeye çalışayım!

bonsade 17-03-2014 20:07

Seçilen tarz doğru .Konikleşmesini beklemek hayal olurdu .

badrobot 17-03-2014 20:39

Sakaki.
Bence hiç birini kesme. Eğer kesersen folyaj %50 oranında yok olacak. Bu zamanda tellesen bile yine gelişimini uzun bir süre beklemen gelecek. Üstelik Her iki gövdenin oluşu bir rahatsızlık oluşturmuyor. Bir videoda sanki sizin ağaca benzer bir ağaç görmüştüm. Bulursam Screen shot yapıp buradaya koyarım. Bence kesmek için sakın acele etme.

badrobot 17-03-2014 21:05

2 Eklenti(ler)
Sakaki.
Tam istediğim ağaçları bulamadım ama çift gövdeli kengai'ye ait 2 adet örnek buldum.
1.Örnekte üstteki gövde daha kısa.
2.Örnekte iki gövdede aşağıya doğru sarkıyor.

sagol 17-03-2014 21:48

1 Eklenti(ler)
Bu tarzda yapılmış çok örnek yok. Takan Kengai veya multi-trunk cascade olarak adlandırılıyor.

Üçlü için bir örnek görmüştüm, tepedekini görmezsek örnek olabilir. Birini diğerinden daha kısa ve ince yapmak estetik açıdan daha güzel olabilir.

Crataegus/Hawthorn semi-cascade bonsai by Harry Harrington

Eklenti 476640

iyi geceler...

Sakaki 17-03-2014 23:21

Önerileriniz için çok teşekkürler sn sagol ve badrobot.
Tarz önerilerinizi dikkate alarak ve sn sagol'un belirttiği gibi Takan-Kengai olarak ilerleyeceğim. Belki ileride saksıya yerleşim açısı biraz değişebilir gidişata göre.

Sizlere de başarılar dilerim.

Sakaki 19-03-2014 10:33

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1260120)
Bu arada aşı yapmıştınız durumu nedir . Saygılarımla..

Adem hocam, aşının fotoğrafını çektim bu sabah görmeniz için:

Eklenti 476893

Eklenti 476894

Adem Keskin 19-03-2014 10:44

Sayın Sakaki operasyon başarıyla sonuçlanmış , maşallah . Dalı delerek yapmamıştın heralde . Orman güllerime bende yapmak istiyorum bu sene hangisi daha sağlam olur , ben delerek yapmayı düşünüyorum.

badrobot 19-03-2014 11:54

Sakaki.
Size bir sorum olacak aşıyla ilgili; bu şekilde en az ne kadar kalmalı. 1yıl?2yıl? Elbette türe göre ve büyüme hızına göre değişeceğini biliyorum.
Mesela bu ağaçta ne kadar bir süre böyle kalmasını planlıyorsunuz?

Adem Keskin 19-03-2014 13:00

Sayın Badrobot

1 Eklenti(ler)
Müsadenizle bu soruya bende yanıt vermek istiyorum resimde görüldüğü gibi bariz bir şekilde belli olduğunda ayırmak en sağlamı.Kırmızı daire dalın giriş noktası , yeşil daire dalın çıkış noktası ana gövdeden beslenmeye başladığında kalınlığın gözle görülür bir şekilde arttığı belli olduğunda aşının tutmuş olduğunu görebiliriz.

Not : alıntı yapılan bonsaı4me sitesidir .

( http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATthreadgrafting.htm )

Sakaki 19-03-2014 13:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1260891)
Sakaki.
Size bir sorum olacak aşıyla ilgili; bu şekilde en az ne kadar kalmalı. 1yıl?2yıl? Elbette türe göre ve büyüme hızına göre değişeceğini biliyorum.
Mesela bu ağaçta ne kadar bir süre böyle kalmasını planlıyorsunuz?

Merhaba sn badrobot,

Dediğiniz gibi süre, türe göre değişiklik gösteriyor ama Adem hocamın da işaret ettiği gibi bunu zaten gözünüzle kolayca anlayabiliyorsunuz.

Ben aslında bu alıçtaki aşı için kullandığım kurbanlık dalı seneye kesmeyi planlıyordum çünkü alıç biraz daha yavaş büyüyor fakat aşıda kullandğım kurbanlık dal saksılama esnasında kırıldı ve gördüğüm kadarıyla dalda kuruma olmadığı gibi yeni sürgünler de geldi. Yine de kırılmasaydı bir sene daha bekletecektim; dediğim gibi alıç pek hızlı büyümüyor!

İyi çalışmalar...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024