agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Delice zeytin (Dai boy) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31193.htm)

Sakaki 14-04-2013 20:15

Sakaki / Delice zeytin (Dai boy)

1 Eklenti(ler)
Aşağıda fotoğrafını eklediğim delice zeytin tüm cumartesi günümü yedi desem yeridir sanırım.

Gereksiz dalların temizlenmesi, köklerin temizlenip düzenlenmesi, uygun saksı ayarlama, yeterince toprak karışımı hazırlama, saksıya yerleştirme vs. derken akşamı ettim, hatta pazar günü sabaha sarkan budama ve macunlama işlemleri de cabası.

Tüm bu işlemlerden önceki halini fotoğraflamayı isterdim, ancak unutmuşum maalesef. Ayrıca, tepe noktasına kadar hem sağa sola hem de öne ve geriye doğru değişen kavislerini görebilmeniz için farklı açılardan da fotoğraflamak istememe rağmen, çok ağır olduğundan bunun için 2 kişi gerekiyor. Bir daha ki sefere umarım... :)

Boyutlar:
Nebari çapı: 18-20 cm
Gövde çapı: 14-15 cm
Boy: 80 cm

Adem Keskin 14-04-2013 20:27

Sayın Sakaki adayınız güzel , geleceği parlak . Yakında makaralı vinç sistemine ihtiyacımız olacak gibi :)

badrobot 14-04-2013 21:16

sn.Sakaki. ağacınızın gövde şekli ve kalınlığı çok iyi. eminimki çok güzel bir bonsai olacak.
sn.Adem Keskin'e katılıyorum. bu saksıları ve ağaçları kaldırmaya insan gücü yetmez.
benim 24 cm çaplı zeytinim hala gelmedi. beklemedeyim.

sagol 14-04-2013 21:34

Sayın Sakaki,

Adayınız güzel. Hareketli ve heybetli bir görünümü var. Kolay gelsin..

İyi çalışmalar dilerim..

Sakaki 14-04-2013 21:40

Teşekkürler sn badrobot, Adem ve sn sagol,

Beni zaten evden çıkışı düşündürüyor. Bu şekliyle eve sokup terasa koymak sorun olmadı ama dallanıp, budaklanıp yapraklandıktan sonra nasıl çıkartacağımı bilmiyorum.
Sanırım bir nakliye firması çağırmak gerekecek birkaç sene sonra :)

Sakaki 10-03-2014 13:41

2 Eklenti(ler)
Bu delice zeytinimi yaklaşık bir senedir hiçbir müdahalede bulunmadan sadece kök gelişimine bırakmıştım.
Üzerinde sadece temizlik amaçlı ve sürgün seçimi gibi birkaç müdahale dışında çok fazla işlem yapmadan (çünkü kökleri istediğim kadar güçlenmemişti) tekrar saksıladım.

Saksılama ve müdahaleden önceki hali:

Eklenti 475174

Müdahalelerden ve saksılamadan sonraki hali:

Eklenti 475175

badrobot 10-03-2014 18:26

2 Eklenti(ler)
Ağaç çok güzel.
Gerçi üst kısımlardaki kıvrımlı bölüm ve yaptığın Jin çalışmasıda güzel görünüyor ama ağacın boyu beni biraz rahatsız etti. Ben birde böyle düşünmeni istiyorum.

Sakaki 10-03-2014 21:46

Sn badrobot

İkinci önerin olabilir, değerlendireceğim ama birincisini bana hiçbir güç yaptıramaz :)
Bir de şöyle bir durum var, ikinci önerindeki zirvenin 2-3 parmak yukarısında zaten ağaç iyice inceliyor ve 1-2 parmağa düşüyor kalınlığı, dolayısıyla yan ve alt dallar gelişip kalınlaştığında yükseklik o kadar göze batmayacaktır.

Ayrıca en üstte halen yukarıya doğru uzayan dallar aldatıcı olmasın, tepe yaklaşık jin hizasında olacak ve muhtemelen o jini de ileride komple alacağım. "Güzel olur mu acaba" düşüncesiyle bıraktım şimdilik ama pek de hoşuma gitmedi doğru konuşmak gerekirse, yine de aceleci davranmamakta fayda var.

Başarılar diliyorum.

badrobot 10-03-2014 22:37

Zaten önce kötüsünü gösterdimki esas önerimi beğenesin.

badrobot 10-03-2014 22:44

Şaka bir yana 2. önerim gerçektende bir düşün. Olabilecek en iyi beden.

sagol 10-03-2014 22:45

Sayın Sakaki,

Bence de JİN biraz gereksiz kalmış. Badrobotun önerdiği gibi de, tepedeki ince dalı kullanarakta güzel olur. Belki başlangıçta tepedeki ince dalı kullanmak fena olmaz, zamanla isterseniz tepeyi kısaltabilirsiniz, geri dönüşü kolay bir seçenek.

İyi geceler....

Adem Keskin 10-03-2014 23:40

bu da benden olsun :)

1 Eklenti(ler)
Gövdede bulunan bütün hasarlı ve yaralı bölgeleri birleştirecek şekilde shari (ölü bölge ) yapardım.

Sakaki 11-03-2014 09:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1258219)
Şaka bir yana 2. önerim gerçektende bir düşün. Olabilecek en iyi beden.

Sn badrobot,

O halde şaka bir yana ben de ne yapmayı düşündüğümle ilgili doğruyu söyleyim: Bahsettiğiniz noktadan keser ve o sürgünü tepe olarak düşünecek olursam, sürgünün hemen ön tarafından görünen o büyük yaraya ek olarak bir de hemen arka tarafında kesikten dolayı daha büyük bir yara daha ortaya çıkacak ve dolayısıyla aynı hizadaki o iki büyük yaranın kapanma olasılığı zayıflayacağı gibi (özellikle zeytin gibi bir ağaçta) uzun süre sonra kapansa bile bu önlü-arkalı büyük iki yara pek de hoş görünmeyecek. Sadece bu sebepten ötürü pek sıcak bakamıyorum önerinize.

ANCAK acele de etmiyorum kesin karar için, zira sn sagol'un da belirttiği gibi şu an böyle bırakırsam ileride dönüşü olan bir karar olur ama acele davranırsam dönüşüm pek mümkün olmaz ve kötü senaryo gerçekleştiği taktirde böyle bir adaya çok yazık etmiş olurum.

Teşekkür ederim öneriniz için.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1258221)
Sayın Sakaki,

Bence de JİN biraz gereksiz kalmış. Badrobotun önerdiği gibi de, tepedeki ince dalı kullanarakta güzel olur. Belki başlangıçta tepedeki ince dalı kullanmak fena olmaz, zamanla isterseniz tepeyi kısaltabilirsiniz, geri dönüşü kolay bir seçenek.

İyi geceler....

Merhaba sn sagol,

Evet çok haklısınız, zaten 8.ci mesajımda da belirttiğim gibi "acaba" diyerek şimdilik bıraktım o şekilde jini ama içime pek sinmedi ve hoş da görünmüyor şu anda. Belki komple kesip almak yerine kısaltıp incelterek ileride daha göze az batan bir görünüme getirirsem hoş görünebilir. Bu konuda da sabırlı olma taraftarıyım bir süre.

Tepeyi çok daha fazla aşırı kısaltma taraftarı değilim, belki bir iki parmak daha kısalabilir ama yukarıda da bahsettiğim gibi önlü arkalı iki büyük yaranın (iyileşse bile) göze çok hoş görünmeyeceğini düşünüyorum.

Kolay gelsin :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1258239)
Gövdede bulunan bütün hasarlı ve yaralı bölgeleri birleştirecek şekilde shari (ölü bölge ) yapardım.

Adem hocam merhaba,

Kafamdaki en muhtemel senaryoyu çizmişsin sen zaten, fazla söylenecek birşey kalmamış.
Teşekkür ederim.

badrobot 11-03-2014 09:50

Elbette ağacı biz her yönüyle göremiyoruz. Fotoğraftan görüp değerlendirmekle, gerçekten ağacın yanında olup bir değerlendirme yapmak arasında çok çok büyük fark oluyor. Bazen ağacın boyutu konusunda bile yanılgıya düşebiliyoruz. O nedenle benim önerilerim sadece küçük bir tavsiye. En doğru kararı ağacın yanında olan siz vereceksiniz.

Sakaki 11-03-2014 09:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1258293)
Elbette ağacı biz her yönüyle göremiyoruz. Fotoğraftan görüp değerlendirmekle, gerçekten ağacın yanında olup bir değerlendirme yapmak arasında çok çok büyük fark oluyor. Bazen ağacın boyutu konusunda bile yanılgıya düşebiliyoruz. O nedenle benim önerilerim sadece küçük bir tavsiye. En doğru kararı ağacın yanında olan siz vereceksiniz.

Bu konuda haklısınız, en doğru gözlem her zaman çıplak gözle yapılan gözlemdir ama bazen ağacın sahibinin göremediği bir şeyi başkalarının görmesi de mümkün, örneğin karaağacımı şu an sizin önerdiğiniz şekilde değerlendirmeye aldım :)
Onun için asla en iyi ben bilirim diye düşünmemek ve çok acele etmemek lazım, kaldı ki ağaçlarımı sadece işlem yapıp son halini yüklemek yerine genelde herkesin fikirlerini almayı istememin nedeni de bu.

Bir de artık yaşlandım mı nedir, çok tuhaf bir sabır geldi bana son zamanlarda; yapacağım en ufak bir işlem için bile bir sene beklemeyi tercih ediyorum. Belki de olması gereken zaten bu :)

İyi çalışmalar dilerim sn badrobot.

bonsade 11-03-2014 19:31

Agac guzel, ilerde istenmediginde jinden kurtulmak kolay .Mudahele icin cok erken . Agacin en önemli ihtiyacı yayvan ve büyük saksi , tabi onuda tasimak cok zor . Tekerlekli taşıyıcı yapmak gerekir . Begendim ...Heyecanla zevkle çalışılacak bir agac . Sabrediyorsaniz yaşlanmaktan değil, bonsai de artik sırtınız yere gelmis demektir .Teslim oldunuz .Bu halleri hep yaşadık .

Manifesto 11-03-2014 21:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1258300)

Bir de artık yaşlandım mı nedir, çok tuhaf bir sabır geldi bana son zamanlarda; yapacağım en ufak bir işlem için bile bir sene beklemeyi tercih ediyorum. Belki de olması gereken zaten bu :)

Adaylar beklemez ama,budanıp tellenmeleri lazım.:))

badrobot 11-03-2014 21:40

Sakaki.
Yaşlanmak değil asıl olan.
Bonsai'yle ilgilenmeye başaldığım ilk zamanlar aldığım ağaçları bir kaç dakika içinde budar, 1 yıl içinde hemencik ağaçlarım olsun, iş bitsin gibi bir mantık vardı bende. (Hepimizdede büyük ihtimalle böyledir.) Ama gördükki bu sanatta acele etmenin ve 2-3 yıllık zaman diliminin çok büyük bir önemi ve anlamı yok.
Bendede aynı duygular zaman içinde gelişti. Hatta dal formunu tamamlamış ağaçlarımda bile yaptığım planlamalarda 5-6 yıllık süreçleri bile hesaba katmaya başaldım. Evet zaman içinde yaşımız arttı ama artan sadece yaşımız değildi. Yanında sabrımız, bilgimiz, bakış açımız, vb. bir çok değer arttı içimizde.
Sakaki'nin anlatmaya çalıştığı içimizdeki bu köklü değişim olsa gerek.

Sakaki 09-06-2014 14:36

2 Eklenti(ler)
06.06.2014 tarihi itibariyle güncel durum aşağıdaki gibi idi ve enerji olduğu gibi sadece yukarıya doğru akıyordu:

Eklenti 500861

07.06.2014 sabahı aşağıdaki gibi zirveyi biraz dizginlemek gerekti:

Eklenti 500862

hasanfahri 04-07-2014 13:13

Elinize sağlık çok güzel olmuş daha da güzel olacağa benziyor. Merak içindeyim

murat doğan 16-07-2014 15:55

Sayın Sakaki,

Zeytin konusunda birşey danışmak istiyorum. Bu konuyu buraya yazmak doğru mu bilmiyorum ama ben nerede açacağımı bilemedim.

Zeytin genelde gövdede kuruma yapan bir tür, dolayısıyla istenilen yerlerde sürgün almak her zaman mümkün olmuyor. Aşı yapmak mümkün olabilir ama gövdenin kuruması da istediğiniz yere aşı yapmanıza engel. Zeytin ağacı dayanıklı bir tür o yüzden gövdede oyuk ve kesilere dayanabiliyor.

Geleleim soruma: Çalıştığım bir zeytinde gövdede bölgesel kurumalar var, bu yüzden aşı yapamıyorum. Aslında yanaştırma aşısı yapmak istiyordum, bu amaçla küçük yabani zeytin fidanı da almıştım. Daha sonra aklıma tanuki tarzı geldi. Acaba ben zeytin ağacımın gövdesini tanuki yapacak şekilde oysam ve genç ince fidanımı tanuki yapar gibi gövdeye yerleştirsem ve bunu yaparken genç fidanıda bir nevi aşı yapar gibi sürgün olmasını istediğim yere göre konumlandırsam, başarı şansım olur mu?

Amacım şu: Gövde de yer yer kurumalar olduğundan, yanaştırma aşının tutma olasılığı çok düşük. Bu yüzden, gövdeye yeni fidanlar monte etmeye çalışıyorum. yani bir veya iki fidan ve bir tane daha gelişmiş bir zeytin gövdesi bir arada olacak; tanuki tekniği ile bunlara bütünlük sağlayarak bir gövde elde etmeye çalışıcağım. Tek fark tanukide olduğu gibi ölü bir ağaç gövdesi ile değil, canlı bir ağaç gövdesi kullanılacak. Böylece gövde üzerinde dışarıdan müdahale ile yeni canlı bölgeler oluşturulacak.

Biraz deneysel bir iş olacak ama tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sakaki 16-07-2014 16:29

Merhaba sn murat doğan,

Zeytin, gövdesinde kuruma yapabilen ve aynı zamanda sert geri budama yapılan kalın dallarda da geriye doğru kuruma yapabilen bir tür, bu doğru! Bunu ben de çok deneyimledim ve yaşadım. Hatta bu konuda çoğu bonsaici arkadaşı da uyarmışımdır çünkü yaraları onarma/kapatma hızı da oldukça yavaş bir ağaç.

Buradan yola çıkarak aşı tutma şansının ve süresinin diğer yaprak döken ağaçlara göre daha düşük olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim ki benim de daha önce yaptığım yanaştırma aşılarının birçoğu tutmamıştı. Belki de tecrübemiz yetmemiş de olabilir - çok deneyimli ve sabırlı olmak lazım yanaştırma aşısı konusunda.

Esas sorunuza gelirsek: Anladığım kadarıyla aşılamadan ziyade kaynaşma olur mu demek istiyorsunuz!? Doğada gözlemlediğim delicelerin bir çoğunda doğal kaynaşmaya hiç rastlamadım. Hatta bir keresinde en az 60-70 yaşında bir delicenin iki kalın ana dalının birbirine kaynaşmış gibi olduğunu görmüştüm ve yakından incelediğimde dalların kaynaşmış gibi görünmesine rağmen KESİNLİKLE kaynaşmamış sadece çok sıkı bir şekilde bitişmiş olduğunu fark ettim. İki kalın dal arasında kalan ve birbirine temas eden kambiyum dokular ölmüş durumdaydı. Bu bana kaynaşma şansının zayıf olduğu izlenimini veriyor ama aynı zamanda bildiğiniz gibi delicelere normal zeytinler gerek kalem gerekse göz/doku aşısı yapılarak güzel sonuç elde ediliyor.

Demem o ki, kaynaşması ihtimali bence çok zor, tanukiye benzeyen ana ağacınızın canlı doku kısımlarına göz/doku aşısı yapmak ise bence daha mantıklı olur.

murat doğan 16-07-2014 21:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1306760)

Esas sorunuza gelirsek: Anladığım kadarıyla aşılamadan ziyade kaynaşma olur mu demek istiyorsunuz!? Doğada gözlemlediğim delicelerin bir çoğunda doğal kaynaşmaya hiç rastlamadım. Hatta bir keresinde en az 60-70 yaşında bir delicenin iki kalın ana dalının birbirine kaynaşmış gibi olduğunu görmüştüm ve yakından incelediğimde dalların kaynaşmış gibi görünmesine rağmen KESİNLİKLE kaynaşmamış sadece çok sıkı bir şekilde bitişmiş olduğunu fark ettim. İki kalın dal arasında kalan ve birbirine temas eden kambiyum dokular ölmüş durumdaydı
.

Teşekkür ediyorum Sayın sakaki. Aslında bende kaynaşacağını pek sanmıyorum. Peki doğada gözlemlediğiniz gibi çok sıkı bir biçimde bitişme olsa, Zamanla geliştikçe görüntü ve estetik açıdan yapacağımız bonsai için bir dezavantaj oluşturur mu bu durum sizce. Yani demem o ki bu yapılan işlem tabii ki başarılı olursa kendini çok belli edip dogallığı bozar mı, ne dersiniz.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sakaki 17-07-2014 10:51

sn murat doğan,

Öyle tanukiler var ki tanuki olduğunu anlamak gerçekten çok zor; bu tamamen yeteneğe, tecrübeye ve daha da önemlisi zamana kalmış bir şey bence :)
Yerinizde olsam kesinlikle denerdim.

murat doğan 17-07-2014 17:44

Evet ben olsam bende denerdim :) bu kadar üzerinde kafa yormuşken denememek olmaz , aklımın bir köşesinde kalacak sürekli. Zaten zeytininde bu hali ile adam olacağı yok.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024