agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   bonsade / Taflan (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31184.htm)

bonsade 13-04-2013 22:15

bonsade / Taflan

4 Eklenti(ler)
Çiçek açmak üzere .Dal dizimini çiçekten sonraya bıraktım .

bonsade 26-02-2014 19:34

1 Eklenti(ler)
Yan dalların kalınlaşmasını bekliyorum. Yamodori olmasi biraz zamanı uzattı.

bonsade 26-02-2014 19:40

1 Eklenti(ler)
Belki dal ayırmasi yaparım. Tabi oranlarda sorun var ...

Cemaleddin 27-02-2014 08:57

1 Eklenti(ler)
Sayın Bonsade; bu güzel ağacınızda budama vakti gelmiş sanki... İşaretlediğim 1 nolu dalı, olabilirse kesmeyi önerdiğim 2 nolu dalın pozisyonuna yaklaştırmanız ve budamayıda yaklaşık olarak aşağıdaki gibi yapmanızı öneriyorum... Kolaylıklar dilerim.

bonsade 27-02-2014 20:01

Sayin Cemaleddin,

Görüşünüz isabetli. Farklı yönlerden fotoğraf yükleyeceğim. Daha iyi görmemiz gerekir, yan dalların kalınlaşması çok zaman alıyor. Ben de sizin gibi düşünüyorum.

bonsade 27-02-2014 20:07

Sayın Cemaleddin,

Kesmeyi önerdiğiniz dal 2 nolu dal değil mi? Destek almaya ihtiyacım vardı, artık rahatlıkla kesebilirim.

Cemaleddin 28-02-2014 07:38

Sayın Bonsade, kesmeyi önerdiğim dal 2 nolu daldır... 1 Nolu dalıda öne sağa doğru dikleştirerek, yani 2 nolu dalın duruşuna olabildiğince yaklaşmasını sağlamanızı önermiştim...

badrobot 31-03-2014 22:54

1 Eklenti(ler)
Sn.bonsade.
Bence hiç dal kesmeyin. Ağacınızdaki folyaj zaten çok dolgun değil. Tüm dalları kullanarak ve eğerek şöyle bir şekle ulaşabilirsiniz düşüncesindeyim.
Ağacın en altta çıkan sürgünleri almanızda fayda var. Şu an için Nebariyi kalınlaştırabilir ama yukarıya gidecek enerjininde çoğunu çekecekitr.

bonsade 31-03-2014 23:36

Aynı düşünceleri paylaşıyoruz .Acaba daha büyük saksıya alsak mı ?

badrobot 01-04-2014 01:10

Ağacınız sanırım şu an 11 lt arajman saksısında. Saksıyı büyütmenin size çok büyük bir avantaj sağlıyacağını düşünmüyorum. Ağacı şu an bırakın gelişsin. Haziran sonu hafif bir şekil budaması yapar ve çok özenli ve ayrıntılı bir telleme yaparsınız. Bence çok güzel bir şekilde yapabileceğinize eminim.

anily 01-04-2014 08:37

Sn bonsade,

-Şu anda ağacınızın acil olarak tepe sürgününde enerjiye mi ihtiyacı var?
-Nebariden çıkan sürgünü kesersem bir daha aynı yerden sürgün alma ihtimalim % kaçtır?
Yerinizde olsam soruların cevabını bulmadan nebariden çıkan sürgünü budamazdım.

badrobot 01-04-2014 09:14

Sn.anily.
Sorunuza hemen ben yanıt vereyim istedim.
Nebariden çıkan sürgünü kesecek olursanız dahi bu tür yine oralardan bir yerlerden patlama eğiliminde oluyor. Ben kendi taflanlarımda temizlemekten bıktım.
Aslında şunu çok merak ettim.

Nebariden çıkan sürgün (şu an) sizin ne işinize yarayacak?

Sn.bonsade'nin ağacında tepe sürgünler dahil çok fazla folyaj eksikliği var. Ağaç bu dönem gelişimiyle bu eksikliği tamamlamak ve mevcut dallarını kalınlaştırmak zorunda. Eğer siz konposizyonla alakası olmayan dallara izin vermezseniz, mevcut dalları yeni sürgün vermeye ve gelişmeye teşvik etmiş oluyorsunuz.
Eğer Nebariden çıkan dip sürgünü nebaride şişkinlik yapacak ve ağacı kalınlaştıracak olan bir kurban dal olarak düşündüyseniz de, gelişimini tamamlamamış olan bu ağaçta çok iyi bir tercih olmaz.

anily 01-04-2014 11:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1265655)
Sn.anily.
Sorunuza hemen ben yanıt vereyim istedim.
Nebariden çıkan sürgünü kesecek olursanız dahi bu tür yine oralardan bir yerlerden patlama eğiliminde oluyor. Ben kendi taflanlarımda temizlemekten bıktım.
Aslında şunu çok merak ettim.

Nebariden çıkan sürgün (şu an) sizin ne işinize yarayacak?

Sn.bonsade'nin ağacında tepe sürgünler dahil çok fazla folyaj eksikliği var. Ağaç bu dönem gelişimiyle bu eksikliği tamamlamak ve mevcut dallarını kalınlaştırmak zorunda. Eğer siz konposizyonla alakası olmayan dallara izin vermezseniz, mevcut dalları yeni sürgün vermeye ve gelişmeye teşvik etmiş oluyorsunuz.

Eğer Nebariden çıkan dip sürgünü nebaride şişkinlik yapacak ve ağacı kalınlaştıracak olan bir kurban dal olarak düşündüyseniz de, gelişimini tamamlamamış olan bu ağaçta çok iyi bir tercih olmaz.

Sn badrobot,

Yukarıdaki mesajımda dip sürgün kesilmesi için herhangi bir olumlu olumsuz görüşüm yoktur sadece kesmeden evvel fayda zarar analizi yapılıp düşünüp kesilmesini önerdim.

Ağaç sizinde belirttiğiniz gibi gelişime açık, adayda sonuçta bir canlı
Bu adayda %60 nebari ağırlıklı + %40 üst aynı anda gelişimini desteklerdim.

Sevgiler

badrobot 01-04-2014 20:11

Sn.anily.
Anladığım kadarıyla siz nebariyi kalınlaştırmak amacıyla dip sürgünden yardım almak istiyorsunuz. Ama şunuda söylemeliyim her dal kendi bulunduğu seviyeye kadar ana gövdeyi kalınlaştırır ve elbette ana gövdenin konikleşmesinde yardımda bulunur. Belkide ağaç tamamlandığında boşuna enerjiyi çeken kurban dala gerek bile kalmadan gerekli konikliği ve nebariyi oluşturmuş olacak.
Demem o ki; önce bir ağaç formunu bir tamamlasın.

anily 02-04-2014 08:20

Sn badrobot.

Öncelikle iyi sabahlar dilerim :)
Anlattığınız duruma göre benim incrimideki
http://www.agaclar.net/forum/baslang...alar/34081.htm nebariyi kalınlaştırmak için kullandığım kurban dalıda kesmem gerekir mi? Çünkü taflandaki gibi üst formu henüz oturmamış ve gelişime açık.

bonsade 06-06-2014 21:36

2 Eklenti(ler)
Cicekten sonra duzene sokacagim .Antalyada govdelerin gunes goren taraflarindan dal cikmadigini gordum .Gunesten yandiklarini fark ettim .Farkına varmanm senelerimi aldi önceleri bez sariyordum .Simdi güneşe bakan govdeyi lime sulfur sürerek kurtarmiya calisiyorum .Sayin sakaki yoğun sürülmüş lime sulfuru görünce anlam verememisti . Aklima gelmisken açıklamayı uygun gördüm .

badrobot 06-06-2014 22:09

Ağacınız çok güzel gelişimiş. Bir taflan için bu kadar gelişim şaşırtıcı. Tebrikler.

bonsade 06-06-2014 22:26

Akasya haric diğerlerinde cok hizli gelistiler . Hunnab da istenen yonde gelismedi simdi cicekte . Zaman zaman fotograflari yukliyecegim .

Sakaki 09-06-2014 13:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1293045)
Sayin sakaki yoğun sürülmüş lime sulfuru görünce anlam verememisti . Aklima gelmisken açıklamayı uygun gördüm .

Valla ne yalan söyleyeyim, o kadar beyazlık görünce böceklere karşı önlem olarak kireç sürüyorsunuz sanmıştım :)
Ama yine de beyazlığı bana biraz normal değil gibi geliyor ve güneşten korumak amacıyla canlı dokuya sürmenizi de çok fazla anlayabilmiş değilim doğrusu.

bonsade 09-06-2014 14:10

Sn sakaki :
Surdugum tarafta kabukta yer yer catlamalar var .Bazılarını da yer yer kabuklari kalkiyor .Yogun kirecte güneşten koruyor .Denedim ..

bonsade 07-04-2015 20:36

1 Eklenti(ler)
Yan dallar biraz daha kalınlasacak meyvelerini gorecegim ve bonsai saksisina almaya hazır .

Sakaki 08-04-2015 10:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1293868)
Sn sakaki :
Surdugum tarafta kabukta yer yer catlamalar var .Bazılarını da yer yer kabuklari kalkiyor .Yogun kirecte güneşten koruyor .Denedim ..

Bu açıklamanızı geç fark ettim sn bonsade kusura bakmayın.
Ancak söylemek isterim ki güneşin yanmasına ve dolayısıyla ölmesine neden olduğu yeni sürgünleri lime sülfür güneşten bile daha etkili bir şekilde yakacaktır. Zaten bu etkisinden ötürü yaprak dökmeyen ağaçlarda canlı aksamı (yapraklar, sürgünler, vs.) koruma amaçlı kullanılmıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024