agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   iocaktan / Jacaranda (Aday No.2) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/31123.htm)

iocaktan 09-04-2013 21:12

iocaktan / Jacaranda (Aday No.2)

3 Eklenti(ler)
bu da ikinci jacarandam. biraz daha genç diğerine göre. bunun da eni 3 cm boyu 27 cm..
hiç ölçmeden arabanın bagajına sığdırabilmek için göz kararıyla kestiğim için en boy orantısına göre uzun. ama diğer adayımda da belirttiğim gibi bir süre izleyip düşünmek için de çok kısa kesmedim. olur ya filizler beni sürpriz yönlere çekebilirler diye.

iocaktan 09-05-2013 23:24

2 Eklenti(ler)
Diğer jacaranda adayım kadar hızlı gelişmedi. Daha 4-5 gün öncesine kadar filizleri bile patlamamıştı. Ancak en boy orantısına göre zaten çok uzun olduğu halde filizlerin hepsinin sadece üst bölümden patlaması kafamı karıştırdı. Sıcakların bastırmış olması nedeni ile ikinci bir kısaltmaya cesaret edemedim.
şimdilik böyle bir gelişsin. Olmadı uygun bir zamanda üstten çıkan filizleri feda ederek kısaltma işlemi yaparım.

mavizaman35 09-05-2013 23:34

çok güzel, emeğinize sağlık, ben de jacaranda yetiştirmeye çalışıyorum, şu an hayranlıkla bakıyorum eklediğiniz resimlere. saksıda çimlendirmeye çalıştım, başarılı olamadım, fakat suya ısladıklarım çimlendi, onları ektim. bakalım ne olacak. sormak istediğim, bu resimdekiler kaç yıllık biliyormusunuz? ne kadar sürede bu seviyeye gelir benimkiler merak ediyorum da...

Sakaki 09-05-2013 23:37

Bence hiç endişe etmeyin bu konuda. Boy kısaltma işlemini biraz geç yaptıysanız ağacın da kendini toparlayıp sürgünler vermesi biraz uzun sürer, bu normal bir durum.

Boyunu ve enerji akışını kontrol altında tuttuğunuz sürece seneye farklı yerlerden de sürgün verecektir.

Başarılar dilerim.

iocaktan 09-05-2013 23:43

sayın mavizaman,
Çok zorlu ve sabır isteyen bir süreç tohumdan ağaç yetiştirmek. Onun da zevki muhakkak daha bir farklı oluyordur. Umarım çabuk gelişir ve güzel birer ağaca dönüşürler. Yaşlarını tam olarak bilmiyorum ancak bu adayım en az 3-4 yaşındadır diye tahmin ediyorum, diğer 1 nolu adayım biraz daha yaşlı. Ama tam olarak ben de bilmiyorum.

badrobot 10-05-2013 11:05

Sn.iocaktan,
Ağacınızda altlardan sürgün vermemesinin sebebi kesinlikli boyunun uzun oluşu. Benimde zamanında bana bu şekilde zaman kaybettiren, tatsız deneyimlerim oldu. Bence beklemeyin ağacınızı gövde kalınlığının 4 katından kesin. Temmuz-Ağustos ayları olsaydı böyle bir işlem çok riskli olurdu. Aksi halde bu işlemi ertelemeniz size tam 1 yıla maal olacak.
İyi çalışmalar.

iocaktan 06-07-2013 23:06

1 Eklenti(ler)
geç uyanmıştı ama hızla gelişmeye başladı. iki ay önceki duruma göre epey fark yaratmış durumda.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024