agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Delice Zeytin (Büyük Boy-Formal) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30885.htm)

Sakaki 24-03-2013 11:34

Sakaki / Delice Zeytin (Büyük Boy-Formal)

5 Eklenti(ler)
Herkese merhaba,

Bu delice zeytin, (sn sagol'un ve Hazeyn'in imrendirmesi sayesinde) bu kış edindiğim bir aday.
Nebari çapı: 14-15 cm
Gövde çapı: 9-10 cm
Boy (şimdilik): 60 cm

Oranlar hakkında fikir vermesi için benim 2 numara (2,5 yaşında) yardımcı oldu sağolsun :)

Adem Keskin 24-03-2013 12:08

Sayın Sakaki perde ve konu mankeni güzel :) allah bağışlasın şimdiden yetiştiriyorsunuz heralde :D

Sakaki 24-03-2013 13:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1126231)
Sayın Sakaki perde ve konu mankeni güzel :) allah bağışlasın şimdiden yetiştiriyorsunuz heralde :D

Evet, abisi sukulent ve kaktüslerle ilgileniyor, bu daha çok bonsailere meraklı :)

sagol 24-03-2013 13:09

Sayın Sakaki,

Bu deliceniz çok güzel, tam maratonluk. Gelecek sürgünler güzelce tellenip şahane bir bonsai yapılabilir. Delikanlı ilerde iyi bir bonsaici olacak gibi görünüyor.

İyi çalışmalar dilerim...

Hazeyn 25-03-2013 08:09

Genç adam bu adayı hangi arada Zekeriyanın bahçesinden söktün sen? Güzel bir aday geleceği parlak. Kolay gelsin. Artık fideciklerden bonsai dönemi kapanıyor inşallah.

Sakaki 25-03-2013 15:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 1126630)
Genç adam bu adayı hangi arada Zekeriyanın bahçesinden söktün sen? Güzel bir aday geleceği parlak. Kolay gelsin. Artık fideciklerden bonsai dönemi kapanıyor inşallah.

Bu ağaç da maratona soktuğum diğer delice gibi Zekeriya hocamın aşı yapıp da aşısı tutmayan ve gözden çıkardığı (bahçe seyreltmesi için)delicelerden Hazeyn hocam, ama sen biliyorsun zaten sanmıştım :)
Demek ki sadece bana imtiyaz tanımış :)

Sakaki 24-02-2014 20:46

5 Eklenti(ler)
Bu zeytinimi geçen sene aldığımdan bu yana köklerinin yeterince gelişmesi için hiç müdahale etmeden bırakmıştım, hatta köklerine saksılarken mikoriza takviyesi de yapmıştım.

Bu bahara girerken hem kökleri ne durumda diye bir kontrol etmek hem de yavaş yavaş istediğim konumu ayarlamak ve nebariyi biraz daha yukarı çekmek için saksı değişimi yaptım ve biraz da şekline müdahale ettim.

Zirve olarak sağdaki dala devam etmek ve bunun için de ağacı aslında biraz eğimli hale getirerek (son fotoğrafa göre sola eğerek) zirveyi nebarinin tam üstünde konumlanacak şekilde konumlandırmayı planlıyordum ancak nebari buna maalesef müsaade etmiyor, o yüzden farklı bir tasarım düşünmek gerekecek ileride.

Eklenti 472146

Mikoriza takviyesi köklere bayağı yaramış durumda, saksıda neredeyse topraktan ziyade hep kök vardı :)

Eklenti 472147

Eklenti 472148

Köklere biraz müdahale ile nebariyi ortaya çıkardım:

Eklenti 472149

Eklenti 472150

Nebarinin bu şekilde güzel çıkması beni sevindirdi ancak tasarımı da değiştirmek zorunda bırakacak maalesef. Önerisi olan varsa almak isterim. :)

Sakaki 24-02-2014 21:33

Bu arada bu adayın da boyu kısalarak yaklaşık 45-50 cm'ye inerken, nerbarisi de yaklaşık 30-35 cm'ye çıktı, yakında eşitlenecek gibi :)

sagol 24-02-2014 22:44

1 Eklenti(ler)
Sayın Sakaki,

Deliceniz güzel köklenmiş, nebarisi de güzel. Nebari nedeniyle ağacı eğmek mümkün değil ama sağ tarafın yeşil kısmı sola kaydırılarak denge sağlanabilir. Photoshop ile bir çalışma yaptım umarım hoşunuza gider.

İyi çalışmalar dilerim..

Sakaki 24-02-2014 23:52

Çizim ve öneri için çok teşekkür ederim sn sagol.

Solda (kestiğim dalın) dip kısmında bıraktığım 2-3 parmaklık kısmı ileride belki üzerinde kovuk benzeri bir çalışma yapma olasılığına karşı bıraktım ama o kısmı dallandırma amacıyla kullanmayı düşünmedim aslında, zira kolay kolay dallanacağını da sanmam o bölgenin. Ama oradan tek bir dal bile gelişecek olsa sizin çizdiğiniz gibi sola bir kaydırma yapmak iyi olur dediğiniz gibi.

Böyle bir sürgün gelmezse de seneye gövdeyi çok az (birkaç derece) sola eğerek, zirveyi de hafif sola doğru yönlendirerek sanırım denge yine de sağlanabilir.

Öneri için tekrar teşekkürler :)

nicholai hel 25-02-2014 10:21

Maşallah o nasıl kök öyle!:)

Stil konusunda benim de ilk aklıma gelen Sn. sagol'un önerisindeki gibi. Kesilen bölgeden sürgün verirse işi oldukça kolaylaştırır. Olmazsa da mecburen zirve sola doğru tellenerek konumlandırılır.

Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024