agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Alıç (Informal Upright) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30879.htm)

Sakaki 22-04-2012 18:32

Sakaki / Alıç (Informal Upright)

5 Eklenti(ler)
Bu da koleksiyonuma dahil ettiğim bir başka Alıç.
Tarih olarak pek uygun değil söküm için ama olabildiğince çok kökü ve toprağıyla birlikte söktüm ve gayet büyük bir saksıya olduğu gibi yerleştirdim.

Mavi ok ile gösterdiğim yerdeki budaktan çıkan/çıkacak sürgünleri gövdenin devamı olarak kullanmak üzere kırmızı işaretli yerden önümüzdeki uyku döneminde az birşey daha kısaltacağım:

kalambaklı 22-04-2012 21:33

Ah aah galiba bütün alıç'lar sizin orada toplanmış, bizler burada mum ile arasak ta bulamayız.

Sakaki 22-04-2012 22:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı (Mesaj 951796)
Ah aah galiba bütün alıç'lar sizin orada toplanmış, bizler burada mum ile arasak ta bulamayız.

Bulursunuz inşallah Mustafa hocam!

Sakaki 08-05-2012 22:32

4 Eklenti(ler)
İki hafta önce sert bir boy kısaltması ve kök budamasıyla saksıya aldığım bu alıçta herşey yolunda gidiyor.

Sakaki 25-05-2012 22:11

4 Eklenti(ler)
Sürgünlenler gayet güzel bir şekilde çoğaldı ve uzadı. Sanırım artık sürgünleri seyreltme zamanı geldi. Nebarinin dip kısmından çıkan uzun 2 sürgün var, onları her ihtimale karşı kurbanlık bırakacağım.

tourkana 25-05-2012 22:26

Şahane alıçlara yenilerini eklemişsiniz.
Ayrıca fotoğraflardaki gizli ve güzel reklam için teşekkürler. Sigara İçmek Öldürür. :(

Sakaki 25-05-2012 22:34

:)
Aslında o boş bir paket. Devamlı balkonumda durur bir kenarda. Boyut oranlaması için kullanıyorum ve devamlı sigara içmek öldürür yazılı kısmının görünmesine özellikle dikkat ediyorum ancak iyi bir noktaya işaret ettiniz. Sanırım başka bir nesne kullansam daha iyi olacak herşeye rağmen reklam olarak algılanabilir :(

NOT: Hasan bey bu alıçları o kadar çok seviyorum ki bazen sadece alıçlar üzerinde mi çalışsam diye düşünüyorum. Bu alıç sevgisini de bana aşılayan Hazeyn'dir sağolsun!

tourkana 25-05-2012 22:46

Jin üzerine de biraz çalışıp araştırıp sadece Alıçlar üzerine uzmanlaşırsanız çok yerinde olabilir ,bu elinizdeki kaynakların değerini bulun. Ben de yamadoriandan bir tane aldım gayet sağlıklı. Şu arkadaşın sitesinde güzel jin çalışmaları var genelde zeytin üzerinde çalışıyor ama bir bakın, Andres Bicocca

Pakette Markayı kapatırsanız sorun olmaz bence, sloganı her seferinde vurgulamak bile toplum için yararlı bir hareket sonuçta.

Sakaki 25-05-2012 22:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 973295)
Jin üzerine de biraz çalışıp araştırıp sadece Alıçlar üzerine uzmanlaşırsanız çok yerinde olabilir ,bu elinizdeki kaynakların değerini bulun. Ben de yamadoriandan bir tane aldım gayet sağlıklı. Şu arkadaşın sitesinde güzel jin çalışmaları var genelde zeytin üzerinde çalışıyor ama bir bakın, Andres Bicocca

Pakette Markayı kapatırsanız sorun olmaz bence, sloganı her seferinde vurgulamak bile toplum için yararlı bir hareket sonuçta.

Değerini biliyorum merak etmeyin. Avrupa ve Amerikalı hatta uzak doğulular ölüyorlar Alıç için :)

Önümüzdeki haftalarda veya biraz daha sabredip sonbahar gibi diğer adayların gelişimlerine bakarak aday sayısında belirgin bir azaltma yapmayı ve bunların yerine öncelikle alıç olmak üzere sadece birkaç elit aday
daha eklemeyi planlıyorum.

Umarım balkonda olmaları sorun olmaz, başka olumsuzluk yok şimdilik.
Bu arada marka kapatılmıştır :)

Emre Kuzu 26-05-2012 14:16

Alıç insan eliyle ormansızlaştırılmış bölgelerin ağaçlandırılmasında çok önemlidir hem soğuk hemde kurak yerler için uygundur.. Özellikle kuraklığa çok dayanıklıdır.

yamadorian 26-05-2012 16:33

Sn. Sakaki, gördüğüm kadarıyla şebeke suyundan kaynaklanan kireçlenme başlamış bazı saksılarınızda.Ph dengesini bozan bu durum için her sulamada humik asit kullanmanızı tavsiye ederim.Ph dengesindeki olumsuzluklar bazı alıçlarınızda ilk sürgünlerinin zayıf çıkmasına neden olmuş olabilir.Gübre verdiğiniz saksılarda bu durum daha bir önem taşıyor.Gübrenin toprakta çözülememesi nedeniyle yüzeyde asidik bir tabaka oluşuyor ve yeni filizlerde yanma gibi etkiler görülebiliyor.Bu seneye kadar hiç dikkat etmediğim bu hususa özellikle bu sene dikkat ediyorum.Hatta 2 gündür süren yağışlarda daldırma yöntemiyle sulamak suretiyle yaklaşık 2 ay yetecek yağmur suyu depoladım.Yağmur suyu depolamak için uygun bir yeriniz olmasa bile damacana ile satılan içme suyunu daldırma yöntemiyle kullanabilirsiniz.Emin olun buna değer.

Sakaki 26-05-2012 18:56

Sn. yamadorian

Evet ciddi bir sorunum var ve ciddi ciddi damacana kullanmayı düşünüyorum artık.
Yağmur suyu depolayacak yerim yok dediğiniz gibi, humik asit zaten kullanıyorum ancak ne kadar kirecimiz yüksekse suyumuzun o bile kar etmiyor pek.
pH ölçümü için kağıt almıştım, ara sıra pH kontrol edip duruma göre bazı katkı maddeleriyle dengelemeye çalışıyorum şimdilik. Ayrıca zaçı kıbrıs kullanımına da geçtim bu sorun yüzünden bir de başıma demir sorunu çıkmasın diye.

Sakaki 23-03-2013 15:39

4 Eklenti(ler)
Bu alıcımı saksı değişimi esnasında sağa ve hafif arkaya doğru yatırarak ve tepe sürgününü de sola ve öne yönlendirerek olabildiğinde informal upright tarzına yaklaştırmaya çalıştım. Böylece ileride, toprak seviyesinden itibaren gövde önce hafif arkaya ve sağa doğru giderken tepe kısmına doğru tekrar sola ve öne doğru gelerek kompozisyonda denge sağlamaya çalışacağım.

Sakaki 23-03-2013 15:39

3 Eklenti(ler)
Bu alıcımın en sevdiğim iki özelliği, hem nebarisi hem de gövdenin burgu yaparak yükselmesi:

Adem Keskin 23-03-2013 18:13

Sayın Sakaki ortalığı şenlendirdiniz, ne güzel hepsi birbirinden güzeller.Sizin oralara erken gelen baharın güzellikleri, biz tam bahara geçiş yapamadık :)

mandalinleerik 23-03-2013 18:16

Gövde harika, üstte dallar çıktığında mükemmel bir bonsai olacak.

sagol 23-03-2013 19:02

Sayın Sakaki,

Güzel bir alıç. Gövdedeki dönüşü taç kısmında da sağlamaya çalışmak daha da ilginç yapabilir(Balerin eteği gibi).

İyi çalışmalar dilerim...

badrobot 23-03-2013 19:40

sn.Sakaki.
kalın bir adayı kolleksiyona katmışsınız. özellikle nebarinin topraktan burgulu bir şekilde çıkması çok ilginç ve güzel.

Sakaki 23-03-2013 20:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1125950)
Gövde harika, üstte dallar çıktığında mükemmel bir bonsai olacak.

Teşekkürler sn mandalinleerik :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1125946)
Sayın Sakaki ortalığı şenlendirdiniz, ne güzel hepsi birbirinden güzeller.Sizin oralara erken gelen baharın güzellikleri, biz tam bahara geçiş yapamadık

Adem bey, genelde güzel bir durum gibi görünse de bazen kötü yönleri de olmuyor değil. Örneğin bazı ağaçlar tam çiçeklenirken aniden gelen ve beklenmedik bir kaç günlük soğuk hava çiçeklerin hemen dökülmesine ve erken çıkan sürgünlerin ölmesine neden olabiliyor. Yine de genel anlamda şikayetçi değilim :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1125967)
Sayın Sakaki,

Güzel bir alıç. Gövdedeki dönüşü taç kısmında da sağlamaya çalışmak daha da ilginç yapabilir(Balerin eteği gibi).

İyi çalışmalar dilerim...

Taç kısmında bu şekilde bir kabuk doku oluşması bayağı bir uzun süre alır ama dal dizimi olarak belki olabilir dediğiniz sn sagol. Bakalım... :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1125991)
sn.Sakaki.
kalın bir adayı kolleksiyona katmışsınız. özellikle nebarinin topraktan burgulu bir şekilde çıkması çok ilginç ve güzel.

Teşekkürler sn badrobot.
Bu adayım yeni değil, geçen sene katılanlardan :)

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

sagol 23-03-2013 21:14

Dallar ve dalcıklarla balerin eteği gibi yapmayı söylemek istemiştim ama tam ifade edemedim.

İyi çlışmalar dilerim...

Sakaki 07-07-2013 23:08

1 Eklenti(ler)
Bu alıcımın da yeni sürgünleri güzel gelişiyor, bir noktada sürgüne ihtiyacım kaldı, umarım o da önümüzdeki bahar gelir, olmadı biraz daha sabır göstereceğiz, belki buna da bir aşı düşünürüm.

01 Temmuz 2013 günceli:

Eklenti 424193

nicholai hel 08-07-2013 16:12

Müthiş bir ağaç olacağına şüphe yok.

Böyle enfes bir nebari ve gövde üzerine bir de sizin "ne yaptığını bilir" eğitiminiz ile müthiş bir ağaç olmaması düşünülemez.

İyi çalışmalar dilerim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024