agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / Karaağaç (Aday No.3) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30870.htm)

badrobot 22-03-2013 15:52

badrobot / Karaağaç (Aday No.3)

1 Eklenti(ler)
bu karaağaç'ı shohin olarak düşünüyorum.
boy: 21 cm
çap: 6.5 cm

Sakaki 22-03-2013 16:11

Karaağaç bolluğu da başka bir keyif veriyor olsa gerek insana...
Hayırlı olsun diyelim ve yorum için gelişmesini bekleyelim :)

badrobot 22-03-2013 17:18

sn. Sakaki. sizinde ifade ettiğiniz gibi yorum için bu yaz tam gaz dallanması ve dalların gelişmesi gerekiyor.
şu an için tüm karaağaçlarımın keyfi yerinde. bugün hava biraz soğuk. gelecek güneşli ve ılık bahar günlerinde çok hızlı bir gelişim içine gireceklerine inanıyorum.

badrobot 01-03-2014 16:19

4 Eklenti(ler)
Bu ağacımı uzun zanadır güncellememiş olduğumu farkettim. Zirve dalı bu yaz budamayıp kalınlaşmasını sağlıyacağım. Yan dallarıda gerekli kalıklıra ulaşında gerektiği gibi şekil verebilirim.

sagol 01-03-2014 16:24

Sayın Badrobot,

Karaağacınız güzel gelişme göstermiş. Güzel bir bonsai olacak.

İyi çalışmalar dilerim...

badrobot 01-03-2014 16:31

Sn.sagol.
Gerçektende dallanması, ağacın türü, gelişim hızı beni en çok etkileyen, heyecanladıran ağacım. Bu yaz zirve dalı kalınlaştırıp onunda üzerinde dal dizilimini istediğim gibi sağlayabilirsem benden bahtıyarı olmayacak.

Sakaki 01-03-2014 19:11

Çalışması gerçekten zevkli bir tür, size katılıyorum sn badrobot.
2. fotoğrafa göre ağacı biraz daha sola yatırıp, zirve dalı da dengeleyecek şekilde sağa doğru biraz eğerseniz daha iyi olacağı görüşündeyim.

Başarılar dilerim.

bonsade 01-03-2014 19:19

Gövde kalınlığı ve dokusu şahane . Güzel bir bonsai olacak . Yaprakları benim bahsettiğim kara ağaca hiç benzemiyor . Şimdi yapraklı halini yükledim . Bakarsan sevinirim .

badrobot 14-07-2014 16:54

1 Eklenti(ler)
1.,2.,3. dal derken artık ağacın üst kısımlarındada gelişim ve çalışma yapmaya başladık. Boyunu çok az daha uzatıp, sonlandıracağım. Beğendiğim ağaçlarımdan biri...

kaiserhose 14-07-2014 20:16

Bu tür özellikle sıcağı sevmiyor diye biliyorum doğru mudur?
Ben Mersin'deyim de hiç önermediler sıcaktan yanar dediler.

badrobot 14-07-2014 21:13

Sn.kaiserhose.
Karaağaç'larım Manisa'da ikametgah ediyorlar. Manisa'nın sıcağıda fena değildir hani... Manisa'nın doğal ortamında, doğal bir bitki örtüsüdür. Ama suyu çok sevdiğini söylemeliyim. Karaağaç'larımın hepsini dere yataklarından topladım, tabii arazi sahiplerinden izin alarak.
Sığ saksıdaki Karaağaç'larımda damlama sulama ve güneşten korumak içinde %55'lik gölgelik file kullanıyorum.
Siz Mersin'de doğal ortamda Karaağaç yetişip, yetişmediğini inceleyin, başkalarının ne söylediği çok da önemli değil.

anily 19-07-2014 10:14

bu adayınızda çok iyi gidiyor başarılar diliyorum. İyi çalışmalar.

badrobot 19-07-2014 22:48

Sn.anily.
Gerçektende sevdiğim ağaçlarımdan biri. Bu ikinci yazı. Ana hatları belli oldu bu dik tarz ağacın. En az bir gelişim dönemi daha tam gaz gelişmesi gerekiyor.

badrobot 15-03-2015 19:41

1 Eklenti(ler)
Sağdaki dalı telledim ve çok zorluk ve riskle dalı önce yukarı sonrada yana yönlendirdim. bundaki amacım bu dalın çok aşağıda yalnız kalmasıydı. Şimdi o büyük boşluk doldu.

sagol 15-03-2015 20:12

1 Eklenti(ler)
Sayın Badrobot,

Son operasyon sağdaki boşluğu doldurmuş o nedenle özellikle yapraklı görüntüsü daha iyi olur. Bir çizgi çektiğimde alt 2 dal simetriğe çok yakın bir konuma gelmiş oldu. Altdaki dal böyle bir zorlamayla eğilmeden 3 numaralı dal kalınlaştırılarak sağ ve arkayı doldursa daha mı iyi olurdu acaba veya karaağaç gibi çabuk büyüyen ağaçta bir aşı daha yapılabilinirmiydi diye düşünmekten alıkoyamadım kendimi. Hem şu an kendini toplamadan tekrar işlem yapmak o dalı yorabilir hem de ben ağacı uzaktan görüyorum, siz ağacı daha yakından görüyorsunuz o nedenle siz daha iyi değerlendirebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1363555)
Sağdaki dalı telledim ve çok zorluk ve riskle dalı önce yukarı sonrada yana yönlendirdim. bundaki amacım bu dalın çok aşağıda yalnız kalmasıydı. Şimdi o büyük boşluk doldu.

badrobot 23-03-2015 16:52

3 Eklenti(ler)
Ağacı telledim. Şeklinde küçük bir değişiklik yaptım. Yukarıya diktiğim dal üzerindeki 2.dalları yanlara yatırarak daha da dolgun bir form elde ettim. Artık son hali böyle. Ama elbette Bonsai bitmez, biten sadece ana formunu bulmuş olması.

badrobot 08-05-2016 18:10

3 Eklenti(ler)
Güncel görseli...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024