agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Alıç (Kayaüstü - Moyogi) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30868.htm)

Sakaki 01-04-2012 22:44

Sakaki / Alıç (Kayaüstü - Moyogi)

3 Eklenti(ler)
Bu da bir başka (4 numaralı) alıç ağacım:

En sevdiğim adaylarımdan birisi açıkcası.

Harun Parlak 01-04-2012 22:51

Belki Çok konuşuyorsunuz diyeceksiniz ama söylemeden duramayacağım.
Dalları şekillendirmek için tel ve ya ip vs ile şekillendirmeden önce dalları belirlemek lazım önce budama yapılıp istenilen dalları bırakıp sonra dalları istediğiniz yöne yönlendirmek size avantaj sağlar. Böyle karmaşa içinde istediğinizi net göremezsiniz. Ayrıca istediğiniz dallara gitmesi gereken enerjiyi istenmeyen dallar harcamış olur. Bu da istediğinizi yakalamak için sizi yavaşlatır.
Sadece gövde geliştirmek isterseniz obur ve kurbanlık dallar bırakırsanız avantaj kazanmış olursunuz.
Kolay gelsin.

Sakaki 01-04-2012 23:05

Merak etme Tekin hocam, çok haklısın ama henüz bunlara müdahale etmeye zamanım olmadı. Taze adaylar bunlar, yeni gecti elime :D
Hazeyn hocam sagolsun :)
Şu an elimdeler, telleri itinayla soyuluyor endişelenme :D

Sakaki 01-04-2012 23:08

Tekin hocam bir de şu lafını hiç duymadım sayıyorum ben: "Belki Çok konuşuyorsunuz diyeceksiniz ama söylemeden duramayacağım."
İnanın sizin gibi ustalar yorum ve öneri getirdikçe bilhakis çok mutlu oluyorum.
Zaten bu fotoları buraya maksat yeşillik olsun diye koymuyoruz ki! Sizlerin önerisini ve eleştirilerini alma adına yüklüyoruz.
Tekrar çok teşekkürler öneri ve eleştirilerin için!

Sakaki 12-04-2012 00:20

Alıç-4

4 Eklenti(ler)
Bu Alıç ağacımın dalları uzamaya başladı.
Ben de gereksiz dallara enerji harcamasın diye uygun olmayan dalları uzaklaştırdım:

Eklenti 282265

Eklenti 282266

Eklenti 282267

Eklenti 282268

izzeterisen 12-04-2012 11:03

Benim favorim 4. alıç idi. Çok güzel gelişiyor.
Anlamadığım şudur: Nedir bu alıç bolluğu?
Ben de 2 yıldan beri yabani armut (ahlat) dikiyorum. Hepsi kuruyor.
Seneye alıç aramam lazım gibi :)
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sakaki 12-04-2012 11:19

İzzet hocam,

Alıç aslında 2 senedir aklımda olan bir tür ancak fidancılarda satılmadığı için elde etmemin tek yolu Adana'nın dağlık kısımlarında ara ara görülen bu türü yamadori yapmak. Ancak Devlet arazi ve ormanlarından yamadori yapmak da kanunen yasak olduğundan sahip olamamıştım.
Nihayet Hazeyn hocamın memleketinden getirdiği alıçlardan 3-5 tanesini devşirme fırsatım oldu :)
Haftaya bir akrabamın köyüne gideceğim. Dediğine göre tarlasında bir kaç tane varmış.
Eğer doğruysa onları da sökeceğim bir ara :)
Eğer alıç iseler size de göndereyim bir tane?

Gerçekten güzel bir tür ama şunu da ekleyim: şu anda 5 adayımın hepsinde külleme hastalığı var, sanırım tipik rahatsızlıkları. İlaçlama yapıyorum ve bakım altındalar şu an!

Sakaki 25-05-2012 21:53

Alıç-4

4 Eklenti(ler)
4'üncü Alıç adayımın gelişimi:

Sakaki 22-03-2013 14:35

5 Eklenti(ler)
Yeni yeni uyanmaya başlayan bu alıç ağacıma uygun bir kaya buldum, daha doğrusu kaya tam uygun değildi ama biraz yontma çalışması yaparak kayayı alıcın gövde kavisine uygun hale getirdim ve Şubatta saksı değişimi yaparken kompozisyona dahil ettim.

Aslında buna tam olarak kaya-üstü tarz denemez çünkü amacım kökleri kayanın üzerine yerleştirmek değil, sadece yana doğru eğimi fazla olan ağacın bu aşırı eğimine bir doğallık kazandırmak.

Umarım beğenirsiniz.

badrobot 22-03-2013 16:07

tellenince çok güzel olacak.

sagol 22-03-2013 17:08

Sayın Sakaki,

Güzel bir alıç. Hele bir de alt dallar kalınlaşıp üsttekileri geçse formu nedeniyle diğer alıçlarınızı geçecek(zulada daha kaç tane alıcınız var diye düşünmekten uykularımız kaçıyor, sayenizde geçenlerde rüyamda kendimi alıç tarlasında gördüm).
İnşallah ilerde birer tane de bizler buluruz.

İyi çalışmalar dilerim.

Sakaki 22-03-2013 17:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1125369)
Sayın Sakaki,

Güzel bir alıç. Hele bir de alt dallar kalınlaşıp üsttekileri geçse formu nedeniyle diğer alıçlarınızı geçecek(zulada daha kaç tane alıcınız var diye düşünmekten uykularımız kaçıyor, sayenizde geçenlerde rüyamda kendimi alıç tarlasında gördüm).
İnşallah ilerde birer tane de bizler buluruz.

İyi çalışmalar dilerim.

Ben de sayenizde kendimi geçen sene (rüyalarımda) delice tarlasında görüyordum hep ...ilahi adalet bu olsa gerek :)
Şaka bir yana umarım siz de bulursunuz yakında, bakarsınız bir dostunuz hediye edip sürpriz yapar :)

Sakaki 07-07-2013 22:49

3 Eklenti(ler)
Bu alıcımı da güncellemeyeli bayağı olmuş. Diğer adaylarıma elim değmişken bunu da aradan çıkaralım :)

İlk fotoğraf Mayıs ayı ortasındaki hali:

Eklenti 424178

Diğer iki fotoğrafta Temmuz ayı başındaki hali:

Eklenti 424179

Eklenti 424180

NOT: TEPE SÜRGÜNÜNÜ BU SENE DE BİR NEBZE SERBEST BIRAKTIM SAYILIR. SANIRIM ÖNÜMÜZDEKİ SENE İSTEDİĞİM KALINLIĞA ULAŞIR. DAHA SONRA YAN DALLARLA İLGİLENMEYE BAŞLAYACAĞIM.

Sakaki 09-06-2014 15:44

2 Eklenti(ler)
Yaklaşık bir senedir güncellemediğim alıcın son durumunu da paylaşayım.
Yavaş gelişen bir aday olmasına rağmen yarayı kapatmaya başladı.

Eklenti 500883

Eklenti 500884

seccomann01 09-06-2014 18:16

Çok güzel baştan sonra kadar olan fotoğraflarında ne şekilde geliştiği bariz belli ellerinize sağlık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024