agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / Karadut (Sarkık Tarz) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30739.htm)

sagol 14-03-2013 16:41

sagol / Karadut (Sarkık Tarz)

5 Eklenti(ler)
Kivilerin gölgesinde kalan bu sarkık karaduta havai köklendirme sonuçlanmadan kabuk biti bulaştı o nedenle havai köklendirmeyi erken sonlandırdım ve karantinaya aldım. Birkaç kez ilaçladım, şimdilik kabuk biti kalmadı ama ağaç oldukça zayıfladı. Ardından bir de pamuk bitine yakalandı. Yani hayata zor bir başlangıç yaptı. İlkbaharda uyanıp uyanmayacağını merak ederken yaprakların çıkmaya başladığını gördüm. Hangi dalların canlanacağı birkaç hafta içinde belli olur.

Gövde çapı 6.5 cm

zevraki 14-03-2013 16:50

ben bitkilere merak sarmaya yeni başladım ve pek birşey bilmiyorum.Ağacı bağlamışsınız sebebini sorabilirmiyim sn sagol

sagol 14-03-2013 16:59

Sayın Zevraki,

Kökleri yeterince kuvvetlenmediğinden, sarsıntılara karşı önlem almak amacıyla bağladım. Kökler yeni oluşurken sallanırsa köklenmesi durur ve ağaç kuruyabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zevraki (Mesaj 1119795)
ben bitkilere merak sarmaya yeni başladım ve pek birşey bilmiyorum.Ağacı bağlamışsınız sebebini sorabilirmiyim sn sagol

sagol 14-03-2013 17:31

Kökler fotoğraftakine göre oldukça gelişmiştir çünkü havai köklendirmeli olan son fotoğrafı ekim 2012 de çekmiştim.

Cemaleddin 18-03-2013 21:14

Sayın Sagol; Sarkık Karadut'unuz çok hoş görünüyor... Yalnız ilk resimde soldan aşağıya sarkan kalın dal olmasa daha iyi olurmuydu acaba?... Bende tohumdan yetiştirdiğim dut fidanına sarkık karaduttan göz alıp ters aşı yapmıştım, ikinci sene de dutunu yemiştim... Umarım sizde bu sene dutunuzdan ürün alırsınız... Kolaylıklar diliyorum...

sagol 18-03-2013 21:22

Teşekkürler Cemaleddin Bey,

Kabuk biti bazı dallarda kuruma yapabiliyor o nedenle emin olmak için dal kesmedim. Şu an canlı dalları görüyorum ama kökleri oynatmamak için bir süre kalın dal kesemem. Kökler biraz daha sağlamlaşsın düzenleme yapacağım. Dal kesinceye kadar, keseceğim dalların yapraklarını alıp enerjiyi yönlendirmeye çalışacağım.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1123099)
Sayın Sagol; Sarkık Karadut'unuz çok hoş görünüyor... Yalnız ilk resimde soldan aşağıya sarkan kalın dal olmasa daha iyi olurmuydu acaba?... Bende tohumdan yetiştirdiğim dut fidanına sarkık karaduttan göz alıp ters aşı yapmıştım, ikinci sene de dutunu yemiştim... Umarım sizde bu sene dutunuzdan ürün alırsınız... Kolaylıklar diliyorum...

Cemaleddin 18-03-2013 21:26

Bu konuda kesinlikle çok haklısınız.

sagol 20-03-2013 18:06

Cemaleddin Bey,

Bugün dutu tekrar gözden geçirdim ve soldan aşağı sarkan kalın dalı kesemesemde üzerindeki ince dalların tamamını budadım, çıkacak sürgünleri de gördükçe alacağım. Kökler sağlamlaşınca belki de o kısımda kısa bir kuru dal yaparım.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1123099)

sagol 09-04-2013 14:37

3 Eklenti(ler)
Karadut yapraklanmaya başladı. Kuru dalları kestim. Aşağıya sarkan kalın dalı şimdilik kısalttım ama tam kesmedim, kuru dal kalabilir veya tamamen kesilebilir.

Ağaç artık çok sallanmıyor kökler gelişiyor. Hala çok sarsmamaya çalışıyorum o nedenle dalları şimdilik olduğu gibi bıraktım. Dut çok hızlı geliştiğinden bu mevsimde tellememek daha iyi olur, eylülden sonra tellerim zannediyorum.

Maratona dutla katılmak fena olmazmış, delicelere göre çok hızlı koşuyor.
Cemaleddin Bey'in tahmin ettiği gibi dutlar oluşmaya başladı. Yakında karadut partisi yaparız.

Sakaki 09-04-2013 14:41

Ters aşılı dut ile de harika "Salkım Tarzı" yapılabileceğini sayenizde görmüş olacağız sn sagol.
Şimdiden 1-2 sene sonrasının ne kadar güzel görüneceğini tahmin edebiliyorum.

Başarılar dilerim.

sagol 09-04-2013 14:55

Teşekkürler Sayın Sakaki,

Karadut bonsailerini de salkım tarzını da çok beğeniyorum, sarkık karadutda ikisinin biraraya gelmesi olayı daha da gözalıcı yapabilir. Karadutta daha önce ince dallardan 2 havai köklendirme deneyimim oldu ama acemilikten kuruttum. Kökler tam gelişip sağlamlaşmadan telleyip strese soktum, beni affetsinler. Havai köklendirmeden sonra uzun süre çok dikkatli çalışmak gerekiyor aksi halde emekler boşa gidiyor.

Dutla çalışmalar oluyor ama hala kalın bir kayısı ile çalışan yok, seneye kadar çalışan olmazsa ben bir kayısımda havai köklendirme yaparım. Tehdit fena olmadı değil mi?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1135390)
Ters aşılı dut ile de harika "Salkım Tarzı" yapılabileceğini sayenizde görmüş olacağız sn sagol.
Şimdiden 1-2 sene sonrasının ne kadar güzel görüneceğini tahmin edebiliyorum.

Başarılar dilerim.

Sakaki 09-04-2013 15:11

Şu an ben de bir erik, bir yabani kiraz ve bir de yabani erik mi yoksa yabani kayısı (zerdali dediğimiz) mı olduğunu henüz bilmediğim 3 çiçekli ve meyve veren aday var.
Ayrıca henüz yayınlamadığım çok güzel de iri bir oya ağacım var.

O yüzden tehditiniz beni pek korkutmadı :)

Şu maratondan sonra bir de meyveli ağaçlardan shohin/mame yarışması yapsak fena olmaz hani...

sagol 09-04-2013 15:23

Taner Bey,
Etraf çiçeklenecek bu gidişle. Shohin bir malus deniyorum ama elmada yaprak çıkarken çok saldırı oluyor. Bahçede 7-8 senedir elmalarım var, ama bizim burada Granny smith ve Amasya haricinde ilaçla başa çıkamıyorum, bir elma yetiştiricisi bonsaisever bulup bilgi almam fena olmayacak.
Kayısı bu bölgede genelde 4-5 yılda kuruyor(fazla yağmur ve nem neden oluyor galiba), 1 malatya kayısım 10 yıla yaklaştı o nedenle bonsai yaparsam malatya kayısısı veya zerdali denemem lazım.
Oyadan güzel bonsai oluyor. çiçklenince görmek isteriz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1135412)
Şu an ben de bir erik, bir yabani kiraz ve bir de yabani erik mi yoksa yabani kayısı (zerdali dediğimiz) mı olduğunu henüz bilmediğim 3 çiçekli ve meyve veren aday var.
Ayrıca henüz yayınlamadığım çok güzel de iri bir oya ağacım var.

O yüzden tehditiniz beni pek korkutmadı :)

Şu maratondan sonra bir de meyveli ağaçlardan shohin/mame yarışması yapsak fena olmaz hani...

sagol 25-05-2013 12:16

2 Eklenti(ler)
Kökler sağlamlaştı sayılır o nedenle destekleri söktüm. Güneş alıp dutlar olgunlaşsın diye iri yaprakları kestim. Yakında ilk uç alımını yaparım. Telleme için büyüme sezonunun bitmesini beklerim.

badrobot 25-05-2013 15:42

Sn.sagol.
"ooooo" diyorum. O dutları yiyesim geldi. Şahane bir ağaç olmuş. Eminim ileride ellerinizde daha da güzel bir ağaç olacak.
Tebrik ederim.

sagol 25-05-2013 16:31

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Dut yemeye beklerim..

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1160513)
Sn.sagol.
"ooooo" diyorum. O dutları yiyesim geldi. Şahane bir ağaç olmuş. Eminim ileride ellerinizde daha da güzel bir ağaç olacak.
Tebrik ederim.

Cemaleddin 25-05-2013 21:23

Harika görünüyor...Anlaşılan pazarda dut fiyatları düşecek bu sene... Yakalayabilirseniz Kuşlar dutun tadına bakarken fotoğraflayın... Kolay gelsin...

sagol 25-05-2013 21:36

Teşekkürler Cemaleddin Bey,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1160646)
Harika görünüyor...Anlaşılan pazarda dut fiyatları düşecek bu sene... Yakalayabilirseniz Kuşlar dutun tadına bakarken fotoğraflayın... Kolay gelsin...

Ali H. ALI 26-05-2013 16:11

Iyi gunler Sagol,
Sarkik dalli dut agacinizla guzel bir bonsai yapacaginizi dusunuyorum.

Dallari asagiya dogru buyuyen ve hic asi yapilmamis agac cesitlerine bile "Ters asi" deyimi kullaniliyor! Bonsaide de dallari asagiya buyuyen bitki cesitlerinin kullanilir olmasi "Ters asi" deyimi icin gecmiste yapilan bir tartismaya goz atilmasinda fayda var diye dusunuyorum.

Asagidaki baglantida konu ile yapilan tartismayi bulacaksiniz. Bu konudaki gorus ve dusuncelerinizi sizler de paylasabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...-asi/18522.htm

sagol 26-05-2013 18:04

Teşekkürler Ali Bey,

Sayın Sakakiden başlığın adını sarkık stil olarak değiştirmesini rica edeceğim.

sagol 31-05-2013 19:27

4 Eklenti(ler)
İki yerde JİN çalışması yaptım. Belki bu iki oyuğu birleştiririm. Biraz kuruyunca lime sülfür uygulayacağım.

sagol 03-06-2013 14:27

2 Eklenti(ler)
Zorlamadan küçük yönlendirmeler yaptım. Olgunlaşan dutları toplandıktan sonraki önden ve arkadan görünüşler( gelişmelere göre ön ve arka yer değiştirebilir). Bu hafta ilk uç alımını yapacağım.

Önden görünüş:

Eklenti 413355

Arkadan görünüş:

Eklenti 413356

sagol 21-09-2013 22:29

1 Eklenti(ler)
Yazın çim biçerken yerini değiştirdiklerinden susuz kalmış o nedenle ağustosta tüm yapraklarını dökmüşken yetiştim. Kendini kurtardı, eylül başında uç alımı yaptım. Stres atlattığından fazla müdahale etmedim, yaprak küçültmeyi de seneye erteledim.

sagol 30-03-2014 12:32

2 Eklenti(ler)
Havai köklendirme ile elde ettiğim bu dutun kök gelişimi yeterli. Sonbaharda sert bir budama yapmıştım ilkbaharda dallanma başladı. Sadece alt kademeyi bıraksam da olurdu belki ama şimdilik bu halde bıraktım.

sagol 29-04-2014 23:04

3 Eklenti(ler)
1 ayda çok hızlı gelişme gösterenlerden. Bu seferlik budamadım, hazirana bıraktım. Geçen seneki budamayla yeşil kısmı tek taraflı yapmaya karar vermiştim bu şekilde hem gövdeyi göstermek mümkün olacak hem de daha bir bonsai görünümü alacak.

badrobot 30-04-2014 10:25

Dutlara karşı benimde çok ilgim var. Fakat bulduğum dutların hepsi sopa gibi dümdüz. Hiç bir özelliği yok. Bir kaç gün önce yine 12-13cm çapında çok konik bir dut buldum. Düz gövdesine rağmen güzel konikliği çok cezbediciydi. Ama bu defa sahibi olan fidancı satılık olmadığını söyledi.
Galiba sonunda küçük dutlar bulup bahçeye ekip, gövdeleri telleyip öyle büyüteceğim.
Birde komşumun bahçesinde sarkık dut var. Ondan havai köklendirme yapıp ve ya çelikler alıp o yönde ilerleyeceğim.

bonsade 30-04-2014 12:34

İyi günler sagol :
Sarkık dutu beğendim . Benden daha şanslısin . Agaci kaybetmemek için kokoklendirmeyi aşıli yerin biraz yukarsindan yaptım gelisme yavaşladi . Bir senedir uğraşıyorum dutlu hali ile resmini yukliyecegim .Iyi çalışmalar dilerim .

sagol 01-05-2014 10:07

Sayın Bonsade,

Formunu seviyorum. Geçen sene fazla müdahale etmeden kökünü güçlendirdim. Bu sene çalışma zamanı. Meyveli hali çok güzel oluyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1277544)
İyi günler sagol :
Sarkık dudu beğendim . Benden daha şanslısin . Agaci kaybetmemek için kokoklendirmeyi aşıli yerin biraz yukarsindan yaptım gelisme yavaşladi . Bir senedir uğraşıyorum dutlu hali ile resmini yukliyecegim .Iyi çalışmalar dilerim .

sagol 01-05-2014 10:09

Sayın Badrobot,

Dutlar genelde düz büyüyor. Çok hızlı gelişen bir tür olduğundan bahçede ya da büyük bir saksıda şekillendirmek şart gibi görünüyor. Taşüstü ve taşiçi de güzel oluyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1277484)
Dutlara karşı benimde çok ilgim var. Fakat bulduğum dutların hepsi sopa gibi dümdüz. Hiç bir özelliği yok. Bir kaç gün önce yine 12-13cm çapında çok konik bir dut buldum. Düz gövdesine rağmen güzel konikliği çok cezbediciydi. Ama bu defa sahibi olan fidancı satılık olmadığını söyledi.
Galiba sonunda küçük dutlar bulup bahçeye ekip, gövdeleri telleyip öyle büyüteceğim.
Birde komşumun bahçesinde sarkık dut var. Ondan havai köklendirme yapıp ve ya çelikler alıp o yönde ilerleyeceğim.

sagol 23-05-2014 09:15

4 Eklenti(ler)
Karadut çok hızlı gelişiyor. Dallarını görebilmek için yapraklarını kestim. Fırsat bulursam gevşek bir şekilde telleyeceğim(çok hızlı büyüdüğünden teller yara yapmasın diye).

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024