agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Soner / Dut (Aday No:2) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30709.htm)

Soner 13-03-2013 15:48

Soner / Dut (Aday No:2)

3 Eklenti(ler)
Gövde kalınlığı 3cm civarında. Boyu gövdeye göre biraz fazla gibi.
Slanting tarz düşünüyorum. Mevcut dalları kullanabilirim de kullanmayabilirim de.

tourkana 13-03-2013 17:05

Güzel düşünce , ama bence kuru dal efekti yapmayın. Bırakın orası da dallı yapraklı olsun.

Soner 13-03-2013 18:01

Çizimi yaparken aslında kuru dal efekti verdiğim kısım yoktu. Ama sanki orada da bir şeyler olması gerekiyormuş gibi geldi. Artık kuru dal efekti mi olur , yoksa dediğiniz gibi canlı mı olur onu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Manifesto 13-03-2013 20:38

1 Eklenti(ler)
Düşündüğünüz tarza gidecek uygun bir aday.

İşaretlediğim yerden arka cepheye doğru 45 derecelik meyille kesip ana dal olacak sağ dalcığa yardımcı olsanız daha iyi olur gibi.

Soner 14-03-2013 11:26

Sn. manifesto Bahsettiğiniz bölge eninde sonunda dediğiniz gibi düzenlenecek. Ama şu anda oralardan çıkan sürgünler var.Onlara zarar verememek adına şimdilik bu şekilde bıraktım. Zirve dal olarak mevcut dalı mı yoksa dut ağacının hızlı gelişmesine güvenerek yeni çıkan sürgünlerden birini mi kullanırım, halen bilemiyorum.

badrobot 14-03-2013 12:34

sn.Soner.
aslında dik olan bir ağacı ustalıkla yatık ve hareketli bir hale getirmişsiniz. ağacınız ve çiziminiz çok güzel. amacınıza ulaşacabileceğinize inanıyorum. iyi çalışmalar dilerim.

Soner 23-04-2013 13:50

2 Eklenti(ler)
Dut ağacımın güncel hali.
Gereksiz sürgünleri aldım. Sadece görünen iki yeni dal büyümeye devam ediyor. İlk başlarda hızlı bir gelişme oldu ardından gelişim oldukça yavaşladı. Bir haftadır havalar kapalı, pek güneş olmadı, ondan olabilir mi ? Yoksa gelişim sürecinde olması gereken doğal bir durum mudur ?

Soner 30-05-2013 19:23

2 Eklenti(ler)
Zirve dalın gelişimi oldukça yavaşladı. Alttaki dalı da çatallanması için kısalttım.
Gövde üzerinde yeni sürgünlerden alt dala yakın olan birkaç tanesi dışında hepsini kestim.

Soner 09-06-2013 18:55

2 Eklenti(ler)
Zirve dalın üzerindeki yaprakların diplerinden yeni sürgünler çıkmaya başladı.

Herhangi bir müdahale yapmam gerekir mi ?

Sakaki 09-06-2013 19:44

Merhaba Soner,

Dut ağacı uç alımı yapılmasa da kendiliğinden kolay dallanan bir ağaç. Uç alımı yapıldığında ikincil dalların gelişimi hızlanır hepsi bu.
Yani dallanma bakımından fazla zorlayıcı bir ağaç değil zaten.

Bu arada tarza karar vermişsin ama yerinde olsam son mesajındaki ilk fotoğrafa göre baktığımda, sağa uzanan dalı zirve olarak devam ettirir moyogi tarzına yönelirdim ben olsam!

Başarılar dilerim :)

Soner 10-06-2013 12:17

Aslında benim dert ettiğim ikincil dallanmalardan ziyade zirve olarak düşündüğüm dalın maksimum hızda kalınlaşmasını sağlamak. Bunun için zirvenin boyunu hiç kısaltmadım, kendi haline bıraktım. Ama yanlarından da yeni sürgünler çıkınca onları alıp almamam gerektiğini kestiremedim :)

Tarz önerisi için teşekkürler. Düşüneceğim ama sanırım önerdiğim şekilde devam ederim. :)

Hazeyn 10-06-2013 12:27

1 Eklenti(ler)
Soner merhaba:
Sana, ileride doğal bir görüntü yakalaman açısından bir tavsiyem olacak. Çizdiğim yerden keskin bir bıçakla kesersen daha güzel olur. Zirvenin kalınlaşması için hiç bir dala dokunma bırak istediğin kalınlığa gelinceye kadar büyüsün. Gübreyi ve bol sulamayı da ihmal etmezsen dut çok hızlı yol alır. Kolay gelsin.

Soner 10-06-2013 12:43

sayın hazeyn,

bahar başında o işaretlediğiniz yerden çıkan yeni sürgünler vardı. Onlara zarar vermemek adına müdahale etmedim. Şimdi yapsam zaman olarak uygun mudur ?

Sulama ve gübrelemeyi düzenli olarak yapıyorum. Söylediğiniz gibi de kendi haline bırakacağım.

Hazeyn 10-06-2013 12:58

Esas şimdi yapman daha uygun olur. Çünkü ağaçlar tam da bu zamanlarda çalışırlar. Çok hızlı bir şekilde o bölgenin kapandığını göreceksin.

Soner 23-08-2013 18:05

1 Eklenti(ler)
Uzun zamandır adaylarımla ilgilenemiyorum.
Bu zaman içerisinde bu adayım da serbest bir şekilde, olabildiğince gelişti.
Maalesef sayın Hazeyn'in belirttiği müdahaleyi yapma fırsatım da olmadı :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024