agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Alıç (Literati) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30707.htm)

Sakaki 13-03-2013 12:02

Sakaki / Alıç (Literati)

5 Eklenti(ler)
Bu alıç ağacını (çok sevdiğim bir dostumdan hediyedir bu arada) aslında seneye paylaşırım diye hesap yapıyordum. Dallanması, henüz üzerinde çalışmak için hazır değil aslında pek.

İki hafta önce çiçeklenince bir fotoğrafını çekmiştim (birinci foto).
Bugün sabah baktığımda çiçeklerinin bayağı arttığını (son 4 foto) görünce tekrar fotoğraflama gereği hissettim :)

NOT: Gövde kalınlığının boyuna göre fazla olmaması sebebiyle (yaklaşık 4-5 cm) ve gövde hareketinden ötürü literati tarzına daha uygun göründü bana.

Umarım sizin de hoşunuza gider :)
(Çok da harika hafif bir kokusu var)

Adem Keskin 13-03-2013 12:14

Şuandaki çiçekli görüntüsü bile hoş duruyor. Bu arada arka fonda uyuyan devlermi görünüyor sanki :D

Sakaki 13-03-2013 12:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1119060)
Şuandaki çiçekli görüntüsü bile hoş duruyor. Bu arada arka fonda uyuyan devlermi görünüyor sanki :D

Evet Adem bey, arkada görünenlerin çoğu da alıç zaten :)

tourkana 13-03-2013 17:03

Böyle alıçlarımız olamadı bi gitti :( Ahşap ,kare ve tutmaçlı alıştırma saksıları patenti bendeydi, izinsiz kullanmayalım lütfen :)

Hazeyn 13-03-2013 18:39

Millette ne dostlar varmış yahu...:D:cool: Kardeş ağaç güzel olmuş.Resimlemek te önemli ...Şu boy ve gövde oranı konusunda gövde zamanla kalınlaşınca dengeye biner bence. Eline sağlık.

Sakaki 13-03-2013 20:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1119206)
Böyle alıçlarımız olamadı bi gitti :( Ahşap ,kare ve tutmaçlı alıştırma saksıları patenti bendeydi, izinsiz kullanmayalım lütfen :)

Saksıların patenti sende olabilir ama alıçların patenti de bende :)

i_durak 13-03-2013 21:20

Sn. Sakaki çok güzel bir ağaç. Bence boy en mevzuunu bu kadar irdelememek gerek. Tarzdan ziyade, doğallık ön planda olmalı bence. Walter Pall bir videosunda akçakesme üzerinde çalışırken " Ben burada dans eden bir çift görüyorum demişti." Tabi bu biraz abartı bir örnek olabilir ama doğal göründüğü sürece her ağaç güzeldir bence... Doğada hepimizin şahit olduğu, "hadi canım, nasıl olur?" dediğimiz örnekler var. Ormanlarda, ağaçlık alanlarda gezer gibi hissetmeliyiz ağaçlarımıza bakarken bana kalırsa...

Sakaki 13-03-2013 21:38

Haklısınız sn i_durak, bazı istisna örneklerde en-boy oranına çok aşırı takılmamak gerekiyor. Bonsaide literati tarzı da buna en güzel örnek, doğadaki ağaçlarda da sanırım sekoyalar güzel bir örnek :)

sagol 14-03-2013 10:48

Sayın Sakaki,

Elinize sağlık. Güzel bir literati örneği. Meyveli halini de merak ediyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

AgacSevdalisi 14-03-2013 11:08

alıcınız çok hoş görünüyor sayın sakaki; yeni elde ettiğiniz alıcı göremedik hala. Yoksa isteriz diye onu göstermeyi düşünmüyormusunuz:)

Sakaki 14-03-2013 11:58

Sn sagol,

Meyveli halini (eğer meyve tutarsa) ben de çok merak ediyorum ve ilk kez göreceğim sizin gibi. Minik kırmızı meyveleriyle çok hoş duracak tahminimce :)

Sn AgacSevdalisi,

Geçen bahsettiğim yeni alıcı sagol beyin ısrarına dayanamayıp maratona dahil edeceğim zaten. Hafta sonu fotoğraflarını çeker eklerim bir aksilik olmazsa.

badrobot 14-03-2013 12:31

sn.Sakaki. yine bir hazine bulmuşsunuz. en boy oranını böylesine güzel ağaçlarda istina tutabiliriz. doğal görünmesi yeterli olacaktır. zaten bu ağacın güzelliği en boy orantılarını bile unutturacak cinsten.

Sakaki 14-03-2013 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1119714)
sn.Sakaki. yine bir hazine bulmuşsunuz. en boy oranını böylesine güzel ağaçlarda istina tutabiliriz. doğal görünmesi yeterli olacaktır. zaten bu ağacın güzelliği en boy orantılarını bile unutturacak cinsten.

Teşekkürler sn badrobot. Bu aralar ağaca yaklaşamıyorum, sabahtan akşama dek üzerinden arılar eksik olmuyor.
Zaten fotoğrafını çekeyim derken az daha elimi sokuyorlardı :)

Tanuki 14-03-2013 16:27

Abi çok hoş duruyor bu yeni saksılarınıza bayıldım kopya çekebilirim her an :)

Manifesto 14-03-2013 18:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1119683)
Sn sagol,

Meyveli halini (eğer meyve tutarsa) ben de çok merak ediyorum ve ilk kez göreceğim sizin gibi. Minik kırmızı meyveleriyle çok hoş duracak tahminimce :)
...

Meyve tutmasını istiyorsan tutturucu kullanmalısın.Pejo dörtlerin karşısındaki arkadaşa yeni gelmiş.Selamımı söyle bi atımlık versin.:)

muratbay 14-03-2013 21:22

Şimdiden çok güzel görünüyor, inşallah çeliklediğim benim alıçlar da böyle güzel olur.

eylül 10-05-2013 19:09

Sn.Sakaki , alıçların böyle güzel çiçeklerinin olduğunu bilmiyordum. Bugün babamı köye uğurlarken sormuştum alıç varmı bizim oralarda diye.Bahçemizde bir tane varmış bulurum sana dedi. Bende alıç çalışmalarına bakayım derken sizin bu çalışmanızı gördüm artık benimde olana kadar rahat yok bana. Ağacınızın çiçekleri ve meyveleri üzerinden eksik olmasın ,

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024