agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   tourkana / İri cüce Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30457.htm)

tourkana 20-04-2010 18:45

tourkana / İri cüce Zeytin

1 Eklenti(ler)
Yaklaşık 3 yıl önce alıp geniş saksıya süzek toprakla diktiğim zeytini , hafta sonu çalışmamızda büyük bir bonsai saksısına aldık.

Aşağıda gelişim süreci yer almakta.

tourkana 13-06-2010 20:19

2 Eklenti(ler)
Zeytinde yeni çıkan dalları , " ağaç yaşken eğilir" atasözünden de etkilenerek şimdiden aşağıya doğru eğmek için telleme yaptım.

Ön yüz , arka yüz neresi olsun, tarzı nasıl olsun henüz karar veremedim.

tourkana 07-11-2010 17:05

2 Eklenti(ler)
Uzun olanı telledim ancak başka bir iş yaparken yaralandığım için işlem bittikten sonra yeni fotoğraf çekemedim. :)

tourkana 26-02-2013 11:16

tourkana / İri cüce Zeytin

5 Eklenti(ler)
Yaklaşık 3 yıl önce alıp geniş saksıya süzek toprakla diktiğim zeytini , hafta sonu çalışmamızda büyük bir bonsai saksısına aldık.

tourkana 06-05-2013 10:58

1 Eklenti(ler)
Gelişimdeki yavaşlığın nedeninin toprağın uygun yapıda olmadığı kesinleşti. Yeni toprağını sevince cılız dalları bir anda hacim kazandı.

Tepedeki uzun ince dalı budayarak ağacın boyunu kısaltmak istiyorum.

nicholai hel 06-05-2013 11:17

Müthiş bir aday Sn. tourkana. Çok görkemli bir ağaç olmuş bile, yıllar geçtikçe paha biçilemez bir bonsai olacaktır. Tebrik ederim.

Merak ettiğim bir konu var, delice zeytinlerde böylesi çatallı ve sık bir dallanma yakalamak için nasıl bir yol izliyorsunuz?
Çıkan sürgünlerde hemen ikinci yapraklar çıkınca uç alımı mı, ulmuslarda yaptığımız gibi 6-7 çift yaprak çıkmasını bekleyip geride bir çift bırakarak mı, yoksa çıkan sürgünün belli bir kalınlığa ulaşmasını bekleyip geriye budamayla mı?

Şu günlerde kafamı en çok kurcalayan soru bu. Çiçeği burnunda delice sahibi olarak. :rolleyes:
En doğru yapılanmayı nasıl başaracağımı bilmem gerekiyor.

Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Sakaki 06-05-2013 11:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1149894)
Gelişimdeki yavaşlığın nedeninin toprağın uygun yapıda olmadığı kesinleşti. Yeni toprağını sevince cılız dalları bir anda hacim kazandı.

Sana İstanbulda bahsettiğim karışımı kullanırsan ve o zeytinleri de bahsettiğim yere aldın mı, gelişme hızına inanamayacağına bahse girerim :)

tourkana 06-05-2013 12:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel (Mesaj 1149904)
Müthiş bir aday Sn. tourkana. Çok görkemli bir ağaç olmuş bile, yıllar geçtikçe paha biçilemez bir bonsai olacaktır. Tebrik ederim.

Merak ettiğim bir konu var, delice zeytinlerde böylesi çatallı ve sık bir dallanma yakalamak için nasıl bir yol izliyorsunuz?
Çıkan sürgünlerde hemen ikinci yapraklar çıkınca uç alımı mı, ulmuslarda yaptığımız gibi 6-7 çift yaprak çıkmasını bekleyip geride bir çift bırakarak mı, yoksa çıkan sürgünün belli bir kalınlığa ulaşmasını bekleyip geriye budamayla mı?

Şu günlerde kafamı en çok kurcalayan soru bu. Çiçeği burnunda delice sahibi olarak. :rolleyes:
En doğru yapılanmayı nasıl başaracağımı bilmem gerekiyor.

Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Evet dediğin gibi yaparak oluyor ama bir de eski yıl yapraklarını aldığında o bölgeden sürgün çıkışını teşvik etmiş olursunuz.

Sakaki , artık bir sonraki toprak değişiminde yaparım o dediğin uygulamayı bir de öyle deneriz. :)

sagol 06-05-2013 12:51

Sayın Tourkana,

Form oturmaya başlamış, güzel bir bonsai olacak. İstanbulda Ege ve Akdenizdeki kadar hızlı gelişemese de sabır ve çalışmayla güzel zeytin bonsailerine ulaşacağız.

İyi çalışmalar dilerim....

nicholai hel 06-05-2013 13:18

Sn. tourkana, aslında o yazdığım üç yöntemden zeytinler için en doğrusu hangisidir demek istemiştim.

Yapraksızlaştırma öneriniz için teşekkürler.

Bu çalışmanızı ilgiyle takibe devam edeceğim.

badrobot 23-05-2013 18:47

Sn.tourkana.
Yine güzel bir çalışmaya imzanızı atmışsınız.

tourkana 05-07-2013 08:55

1 Eklenti(ler)
Ağacın dün fotoğrafını çektim,

Tepe dalı kısaltıp kısaltmamakta kararsız kaldım, bu kadar kalın gövdenin bu şekilde ince ve uzun zirvesi olması doğal gelmiyor pek ama bir yandan da bu görüntüyü seviyorum. :)

nicholai hel 05-07-2013 09:50

Ağaçta dallanma gittikçe artıyor, gittikçe güzel bir görsele kavuşuyor.

Dediğiniz gibi bu kadar kalın gövdenin üzerinde zirve dalının inceliği biraz rahatsız ediyor. Ama kısaltmak da pek çözüm olmayacak gibi. Ben yerinizde olsam sanırım zirveyi serbest büyümeye bırakır, durumu gelecek sene değerlendirirdim. Koniklik elde etmek için o zirveyi serbest geliştirip zamanı gelince geriye budayarak birkaç sene götürmek sanki uygun bir seçenek olacaktır.

Yani ben oyumu şimdi kısaltmamaktan yana kullanıyorum. :)

Tabii bir yandan da bakınca enerjiyi biraz sağ alttaki dala yönlendirmek gerekiyor. Hatta eğer en alttan gelen genç dalı da tutmayı planlıyorsanız o ikisine.
Ama bunun için yine de zirveyi sınırlamazdım sanırım. Orta bölümdeki iki dal oldukça güzel gelişmişler, onları biraz geriye budayarak oraya giden enerjinin bir miktar zirveye ve alt dallara dağılması sağlanabilir belki.

Benim görüşüm bu yönde.

sagol 05-07-2013 11:44

1 Eklenti(ler)
Sayın Tourkana,

Saksıyı büyüterek tepe ve alt dalın kalınlaşmasına izin verilse deliceniz çok güzel bir bonsai olacak. Özellikle tepe dalın kalınlaşması çok güzellik katacaktır. Benim oyumda kesmemekten yana ama kesilirse nasıl olur diye photoshopla kabaca traş yaptım.

Not: Saksıyı büyütmeden de olur ama çok uzun sürer.

İyi çalışmalar dilerim....

Sakaki 06-07-2013 22:50

tourkana,

Zirve dalın kalınlığı bence daha 4-5 katına çıkması lazım gövde ile mukayese edildiğinde ama daha da önemlisi altında kapanması gereken büyük bir yara var ki bu da o dal serbest uzamaya/kalınlaşmaya bırakıldığında daha hızlı olacaktır görüşündeyim!

O dalı kısaltman veya bırakman estetik bakımdan sana kalmış bir şey ama zirvenin biraz daha kalınlaşması ve alttaki kesik yeri yarasının daha hızlı kapanması için bırak bence elleşme o dalla :)

38 dereceden selamlar... :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024