agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Hazeyn / Çınar (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/30158.htm)

Hazeyn 23-01-2013 09:42

Hazeyn / Çınar

4 Eklenti(ler)
Bu çınar ağacı da 1 senedir bende ilk aldığımda kırık bir gövde şeklindeydi şimdi bu halde, umarım su sıkıntısı yaşamayız. Malum çınar balık gibidir.

Hazeyn 23-01-2013 09:54

2 Eklenti(ler)
Resimleri arada buldum bunlarda daha önceden çektiğim yapraklı hali

Sakaki 23-01-2013 11:11

Diğerleri gibi güzel bir ağaç ve daha da güzel olacağa benziyor.
Ellerine sağlık kardeşim.

Bonsai denilince akla genelde çam ve ardıç geliyor, ancak ben daha çok yaprak döken ağaçları seviyorum. Sebebi de ağacın çıplak görüntüsü bana çok daha cazip ve estetik geliyor. Bilmiyorum, böyle düşünen tek ben miyim aranızda? :)

bonsaisan 23-01-2013 13:45

Harıka bir gelişim olmuş.
saygılar

ardentlion 24-01-2013 10:53

Bende çınar ağacıyla çalıştım şöyle bir sıkıntı var ileri fışkınlar sürerken geridekiler ölüyor gelişime devam etmiyor resimdeki örnekte var iç kızımdakı yapraklar yani geride kalanlar ölmüş.

Hazeyn 25-01-2013 08:07

Çınar suyu seven bir tür fazla sıcak ve güneş yapraklarını yakabiliyor, geriye doğru kurumuş yapraklar birkaç gün sulamayı ihmal ettiğim zamanda oluştu, suyunu ihmal etmezseniz sorun olmaz gibi geliyor.Yinede bonsai açısından zor bir tür aslında.

Cemaleddin 25-01-2013 20:32

Sayın Hazeyn, çok önemli bir ricam olacak, ağaçların fotoğrafını göz hizasından çekerseniz bizler de ağaç hakkında daha net görüşler bildirebiliriz... Kolay gelsin size...

Hazeyn 11-02-2013 14:04

2 Eklenti(ler)
Dremel ile ağacın ortasına bir oyuk açtım...

bonsaicimali 09-03-2013 23:06

çınar çok sevdiğim bir ağaç :) benim oturduğum yerde heryerde var ;) eğer uygun fidan alırsam bende çınar üstünde çalışmak istiyorum bu arada çalışmanıza hayran kaldım gerçekten

Hazeyn 11-03-2013 08:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaicimali (Mesaj 1116893)
çınar çok sevdiğim bir ağaç :) benim oturduğum yerde heryerde var ;) eğer uygun fidan alırsam bende çınar üstünde çalışmak istiyorum bu arada çalışmanıza hayran kaldım gerçekten

Sayın bonsaicimali teşekkür ederim. Sizin oralarda çınar daha iyi olur, çünkü buralarda sıcaklardan ötürü yaprakları yanıyor.Doğru bir seçim olur.

bonsaicimali 11-03-2013 15:01

Sayın hazeyn bizim oturduğumuz yerde okadar çok çınar ve akçaağaç varki zaten Ankara çınar dolu yalnız fidancılarda bulduklarımın hepsi çok büyük boylarda oyüzden hala arıyorum

Hazeyn 14-03-2013 10:58

1 Eklenti(ler)
Çınar uyanmaya başladı.

Hazeyn 14-03-2013 10:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaicimali (Mesaj 1117905)
Sayın hazeyn bizim oturduğumuz yerde okadar çok çınar ve akçaağaç varki zaten Ankara çınar dolu yalnız fidancılarda bulduklarımın hepsi çok büyük boylarda oyüzden hala arıyorum

Umarım gönlüne göre güzel birkaç aday bulabilirsin.

bonsaicimali 14-03-2013 14:52

çok güzel gözüküyor sayın hazeyn yaprakları küçülünceki halini hayal bile edemiyorum :)

bonsaicimali 05-04-2013 23:21

çınarın son durumunu çok merak ediyorum :)

Tanuki 09-04-2013 16:47

hocam bazı konularda cesur olmanız gerçekten sizi başarıya itiyor Ellerinize sağlık çok güzel bir bonsai olmuş.

sadecegeçen 09-04-2013 17:22

En çok beğendiğim ağaç bu.

h.armutlu 10-04-2013 13:30

Çok güzel bir bonsai olacağı aşikar. Tebrikler.

Erdogan 10-04-2013 15:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 1099853)
Dremel ile ağacın ortasına bir oyuk açtım...

elinize sağlık sayın Hazeyn. 1 senede böyle dallanması çok güzel. nasıl yapıyorsunuz bunu ? bendeki zeytini bi türlü şekle sokamadım. böyle dallansın istiyorum ama olmadı bi türlü.

Hazeyn 10-04-2013 16:00

Arkadaşlar beğenilerinizden ötürü teşekkür ederim.
Sayın Erdoğan;Çınar biraz hızlı gelişiyor, ancak zeytin bu kadar hızlı olmaz. Sizin zeytin sıcak ve çok aşırı güneş alan bir yerde değilse daha da yavaş gelişir.Bizim buralar çok sıcak olduğundan mıdır nedir? bilinmez suyunu da bol verdin mi ağaçlar hızlı yol alıyor. Diğer bir etken de saksıları oldukça büyük tabi ki...Bol bol güneş ve yeteri kadar su.

Erdogan 10-04-2013 16:09

istanbulda daha tam olarak ısınmadı havalar. bu aydan sonra artık denizin nemi etkili olur. bakalım nasıl gelişim gösterecek.

Hazeyn 10-04-2013 16:18

2 Eklenti(ler)
Bu çınarı su tahliye deliği olmayan bir saksıya yerleştirdim. Su sorunu olmasın diye bu yöntemi deniyorum. Bakalım ne olacak. Derelerin içinde yaşadığına göre bu şekilde de yaşar sanırım. Çünkü geçen yaz susuz kaldığı için yaprakları bir kaç kez yandı. Şimdilerde sürekli uç alımı yapıyorum yoksa devasa ve orantısız dallar ile dolmuş olurdu. Oyulan yerler de yavaş yavaş kabuk ile kapanmaya başladı.Güncel hali...

Sakaki 10-04-2013 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 1136144)
Derelerin içinde yaşadığına göre bu şekilde de yaşar sanırım.

Ama derelerdeki su devamlı akan, oksijen kaynağı olan bir su. Sendeki ise devamlı durağan kalacak, köklerde oksijensizliğe neden olacak ve saksıda her türlü mikroorganizmanın gelişmesine sebep olacak bir su; umarım kökleri çürütmezsin - çürürse de nazar değdi dersin kesin! :)

Yazın çok problem olmayabilir Adana için ama sonbahar ve kışın sorun çıkaracaktır bu saksı.

Hazeyn 10-04-2013 16:38

Haklı olduğun kısımlar var, ancak denemek istiyorum. Çınarın fazla sudan öleceğine ihtimal vermiyorum. Zaten buharlaşma o kadar hızlı ki yetiştiremiyorum. Bir de saksı seramik olduğu için de biraz rahatım aslında.Yine de içime bir kurt düşürdün be kardeş:)
Ben ne olur ne olmaz havalar aşırı ısınıncaya kadar yine de fazla su vermeyeceğim zaten.

bonsaicimali 10-04-2013 17:13

umarım benim bulcağım çınar fidanlarıda bu günü görür :(

Hazeyn 11-04-2013 07:56

Ağacın güç ve enerjisini uygun dallara aktarabilrseniz kısa zamanda hedefinize ulaşırsınız. Bir de budamaktan korkmayın. Budamak bu işin en önemli parçası. Acaba bu dalı alsam mı almasam mı derken ağacınız kendi dilediği şekle giriyor siz ise bir yıl kaybediyorsunuz. Ne yapabileceğinize iyi karar verip radikal budamalar ön şart.Elbetteki doğru kararı verdikten sonra budamaya başlamalısınız. Çünkü kestiğiniz dal belki bir kaç yıla ancak tekrar eski halini alabilir. O yüzden DOĞRU radikal kararlar almak lazım.

badrobot 20-04-2013 15:18

sn Hazeyn.
Sakaki'ye katılıyorum. yaptığınız uygulama saksı dibindeki durağan su kesinlikle mikro organizma ve özellikle mantar hastalıkları için davetiye. akarsuların hatta arkarsuların ortalarından yaşayan ağaçların en büyük avantajı suyun devamlı tazelenmesi.
-böylesine güzel bir ağaç üzerinde deneme yapacağınıza keşke daha basit bir çınar fidanı bulup onun üzerinde bu deneyi yapsaydınız ya.
-başka bir fikirde; ağacınızı yine direnajı iyi bir toprak karışımı ve saksı içinde bulundurup saksıyı olduğu gibi içi belli bir seviyede su dolu bir leğen gibi bir kabın içinde daldırmanız ve günlük olarak leğen içindeki suyu değiştirmeniz daha mantıklı olurdu.
bence bu güzel ağaç için büyük hata yapmışsınız.
umarım ağaca kötü bir şey olmaz.

Cemaleddin 20-04-2013 17:48

Sayın Sakaki ve Badrobot'un görüşlerine kesinlikle katılıyorum. Sayın Hazeyn benim size önerim ise normal bir saksı ile toprağa gömmeniz olacak...Bu sorununuzu çözecetir...

sagol 20-04-2013 19:45

Sayın Hazeyn,

Saksıda delik olmayınca benim yöntem çalışmaz ama diğer saksılar için belki işinize yarar. Çok küçük saksılarımda su kaybını azaltmak için saksının altına, içine ponza taşı doldurduğum bir tepsi koyuyorum. Ponza çok su tutuyor ve buharlaşma ile yavaş yavaş tekrar geri veriyor, böylece hem kökler su içinde kalmıyor hem de 4-5 cm lik saksılarımı bile yanmadan koruyabiliyorum. Saksılar küçüldükçe alta konan ponza miktarını artırıyorum. Suyun fazlası zaten tepsinin üzerinden tahliye oluyor.

İyi çalışmalar dilerim...
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 1136144)
Bu çınarı su tahliye deliği olmayan bir saksıya yerleştirdim. Su sorunu olmasın diye bu yöntemi deniyorum. Bakalım ne olacak. Derelerin içinde yaşadığına göre bu şekilde de yaşar sanırım. Çünkü geçen yaz susuz kaldığı için yaprakları bir kaç kez yandı. Şimdilerde sürekli uç alımı yapıyorum yoksa devasa ve orantısız dallar ile dolmuş olurdu. Oyulan yerler de yavaş yavaş kabuk ile kapanmaya başladı.Güncel hali...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024