agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / İncir (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/29851.htm)

badrobot 15-09-2012 17:00

badrobot / İncir

2 Eklenti(ler)
bu inciri 15 gün önce aldım. gerekli önlemleri alarak (testereyi kloraklı bezle sildim, bol su ile yıkadım sonra aşı macunu ile kesi yerini kapattım.) steril bir şekilde kestim. bu gün gördüğüm manzara çok mutlu etti beni. çok güzel yerlerden 7-8 tomurcuk patlatmış. incir hızlı dal geliştirebilen bir tür. bu sonbaharda tam gaz gelişmesi için dua edeceğim.eğer herşey yolunda giderse önümüzdeki ilkbahara çok güzel bir prebonsai olur.
Ölçüleri
Boyu : 25,5 cm
Çap : 6 cm

badrobot 21-09-2012 18:37

incir

1 Eklenti(ler)
incir gelişiyor. yeni sürgünler hızla büyüyor. aradan sadece 6 gün geçti.

zorr 22-10-2012 09:51

sn.barbarot
adaylariniza temiz bakiyorsunuz tebrikler.

badrobot 26-10-2012 14:54

incir - gelişim

1 Eklenti(ler)
bu incirim aldığımdan beri beni üzmedi. çok çalışıyor ve bir çok sürgünler veriyor. hala hızlı bir gelişim içinde. şimdilik serbestçe gelişimine bıraktım. hiçbir budama yapmıyorum. sadece yan dallarını tellerle yana çekip bırakıyorum. bir süre sonrada öyle kalıp gelişimine devam ediyor. seneye bahara seyreltme yapıp esas formunu oluşturmaya çalışacağım.

biray önceki hali
http://www.agaclar.net/forum/1018978-post85.htm

Soner 26-10-2012 18:01

İkisi de çok güzel görünüyor. Özellikle incirin 1 ay içerisinde bu kadar gelişmesi çok iyi olmuş. Umarım kışı da sorunsuz atlatıp güzel bir bonsai olma yolunda hayatına devam eder. Başarılar.

badrobot 14-04-2013 18:58

gelişim

3 Eklenti(ler)
incirin gelişimi güzel. sorun yok. ağaç enerjisinin çoğunu üst dallara verdiğinden olsa gerek alttaki dallar biraz geri kaldı. üstteki zirveyi kalınlaşması ve kalınlığının ana gövdeye yaklaşması açısından bu yaz budamak istemiyorum. gidebildiği kadar gitsin. sadece üstteki yan dallara bu yaz ara ara budama yapılabilinir.
aynı dal üzerinde geriden verdiği sürgünler var. bu dalların daha dolgun görünmesini saylayacak

AgacSevdalisi 14-04-2013 20:08

güzel bir incir adayı sayın badrobot ama benim fikrimi sorarasanız en alttaki dalı almalısınız. ağacın formunu bozuyor.

badrobot 14-04-2013 20:30

sn.AgacSevdalisi. herhalde en dipten çıkmış uzun dalı kasdediyorsunuz. dediğinize katılıyorum. odalı keseceğim ama şimdi değil. nebaiyi kalınlaştırmak adına o dalı kurban dal olarak barındırıyorum.

Adem Keskin 14-04-2013 21:32

Sayın Badrobot dalları fazlada başı boş bırakırsanız boğumların arası çok uzun oluyor, sonradan geriden dallandırmak sıkıntılı bir durum. Bana sorarsanız fazla başıboş bırakmayın.

badrobot 15-04-2013 13:25

sn.Adem Keskin. geriden dallandırmanın incirde tek bir formülü var.
yaz ve bahar döneminde yapılan budamalarda geriden sürgün vermiyor, kestiğiniz yerden tekrar patlayıp dal yoluna devam ediyor.
bu incirimi ağaç uykudayken, kışın budadım. bu bahar döneminde hem budadığım uç noktadan hemde gerideki iki-üç göz patladı ve dalcık oluşturmaya başladı. benim tezim bu. denedim ve galiba oldu.
sırf incirin geriden dallanmaması yüzünden incir bonsai yapmaktan vaz gecen tüm arkadaşlara duyrulur.

badrobot 13-05-2013 19:16

2 Eklenti(ler)
Aradan bir ay geçti. Ufak tefek uç alımları yapsamda yaprak sayısını gözle görülür biçimde arttırdı.
Elbette daha gidilecek yol var ama ağaç hoşuma gitmeye, keyif almaya başladım.
(1.Fotoğraf - Ön, 2.Fotoğraf - Yan)

eyenialp 14-05-2013 10:26

Ağacınız çok güzel bir form kazanmış sn badrobot

badrobot 20-05-2013 12:29

1 Eklenti(ler)
İncir çok çalışıyor. "Çalışıyor" dememin sebebi en son mesajımın üzerinden aradan sadece 7 gün geçmesine rağmen çıkardığı yaprak ve yan dalcık sayısında müthiş bir fark var.

sagol 21-05-2013 22:40

1 Eklenti(ler)
Sayın Badrobot,

İnciriniz güzel gelişiyor, güzel sürgünler de vermiş. Tepedeki eğimi bir alttaki dala kadar uzatmak güzel olabilir, büyüme döneminde kendini yavaş yavaş tedavi eder.

Not: Düz yerine belki biraz daha içe doğru bir eğim verilebilir

İyi çalışmalar dilerim...

badrobot 21-05-2013 23:15

1 Eklenti(ler)
Sn.sagol.
Kalın ana gövdenin en üst kesi yerine kalıpçı taşlama ve parmak freze ucuyla sincap kovuğu açacağım. Bu çukura bir vida (4cmlik) takacağım. Yeni liderin dip bölgesinde bu vidaya doğru telle çekeceğim. (Zor ve güç gerektiren bir iş olacak, çok dikkatli olmak lazım)
-Ok dalı iteceğim yön
-Sarı renk teli ifade ediyor.
-Kırmızı renk 4cm'lik vida

iocaktan 22-05-2013 21:28

sayın badrobot,
İnciriniz oldukça güzel gelişiyor ve ben de incir konusunda birşeyler öğrenebilmek amacıyla özellikle izliyorum. Mart başında çelik denemesi yaptığım bir dal bugünlerde filizlenmeye başladı. Hızla gelişiyor. Biraz daha gelişip güçlendikten sonra resimlerini paylaşacağım.

badrobot 23-05-2013 16:12

Sn.iocaktan.
Bana kalırsa incir bonsai yapmanın olumlu ve olumsuz tarafları var.
Olumlu tarafları:
-Dallara şekil vermek çok kolay. Bir kaç gün istediğiniz pozisyonda kalıdıktan sonra o şekli alıyor.
-Çabuk gelişiyor.
-Dayanıklı bir tür.
-Yaprak küçültmek çok kolay, hemen cevap veriyor.
Olumsuz Tarafları:
-İncir zaten doğada da çok dallı bir ağaç değil. Bizde öyle çok dallı bir ağaç beklemememiz gerekir.
-Geriden sürgün vermek için kışın budama yapmanın faydasını gördüm. Tek bir tehlikesi var eğer havalar çok soğuk giderse kuruma yapabilir.
-Aslında kaba bir ağaç. Sizin inatla, başla çalışamanız ve ağacınızı adam etmeniz gerekiyor.
Sizinde incirinizi merakla bekliyorum.

nicholai hel 23-05-2013 23:39

Sn. badrobot,
İncir, o geniş yaprakları nedeniyle bonsai yapmak için en son tercih edeceğim türler arasında gelirdi, ta ki sizin bu çalışmanızdaki ilerlemeyi görene dek. Ağacınızın maşallahı var. Bu hızla giderse birkaç yıl içinde çok güzel bir form alacak gibi görünüyor.

Tebrik ederim. Takipte olacağım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024