agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / Delice Zeytin-16 (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/29743.htm)

sagol 06-07-2011 13:57

sagol / Delice Zeytin-16

2 Eklenti(ler)
1 yıl önce Gemlik aşılanmış dağ delicesi 2

sagol 08-01-2013 10:41

1 Eklenti(ler)
Aşılarını kestikten sonra gelen sürgünler genelde istemediğim yerlerden çıkmıştı, yazın hepsini kestim yeni sürgünlerle son hali bu.

sagol 21-03-2013 09:07

1 Eklenti(ler)
Bu delicenin hayalimdeki şeklini de photoshopla oluşturdum, bu şekil için şu anki sürgünler yeterli olur zannediyorum. Tepe kısmında biraz düzeltme dışında fazla bir oyma işlemi yapmayı planlamıyorum(2 yıl önce ise ön kısmın neredeyse tamamını kurutmayı düşünüyordum, zamanla fikirler ve zevkler değişebiliyor).
Bu deliceyi çok acemiyken almıştım, toprak karışımında bahçe toprağı fazla ve killi hem de kum çok az, o nedenle yavaş gelişiyor. Artık hiç bahçe toprağı ilave etmiyorum karışımlarıma. Geçen sene kök budaması yaptığımdan bu sene toprak değiştirmeyeceğim ama seneye toprağı değişecekler içinde ilk sırada bu var.

Hazeyn 21-03-2013 10:06

Sayın sagol saksıyı büyültürsen bence hedefine daha çabuk ulaşırsın.Ben zeytin toprağına doğal ortamından kireçli topraktan karıştırıyorum. Güzel aday kolay gelsin.

sagol 21-03-2013 10:42

Teşekkürler sayın Hazeyn,

Esas sorun toprağın kötü olması ama saksıyı değiştirirsem bir büyük plastik saksıya da alabilirim. Kış uykusundan uyandı aslında o nedenle tam karar veremedim saksı değişimine. Haftasonuna kadar tekrar düşüneyim belki de riski göze alıp toprağı değiştiririm.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 1124598)
Sayın sagol saksıyı büyültürsen bence hedefine daha çabuk ulaşırsın.Ben zeytin toprağına doğal ortamından kireçli topraktan karıştırıyorum. Güzel aday kolay gelsin.

Hazeyn 21-03-2013 10:45

Toprağı ile oynamadan direkt yeni saksıya alaırsanız hiç sorun olmaz. Kökler yeni ve geniş saksıda daha rahat gelişir.

sagol 21-03-2013 10:52

Evet bu da bir alternatif olabilir, fazla oynatmadan bir büyük saksıya alıp altına ve çevresine çok geçirgen bir karışım yapmak.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 1124614)
Toprağı ile oynamadan direkt yeni saksıya alaırsanız hiç sorun olmaz. Kökler yeni ve geniş saksıda daha rahat gelişir.

Sakaki 21-03-2013 11:50

Sn sagol

Birinci ve ikinci mesajdaki fotoğrafları karşılaştırınca, aday seçimi konusunda tecrübenin önemi ortaya çıkıyor. En sevdiğim adaylarınızdan birisi bu delice, gerçekten çok estetik bir hareketi var.

Benim de söyleyebileceğim tek şey, yerinizde olsam biraz daha büyük bir saksıya ve biraz daha (1-1,5 parmak) derin ekerdim.

Başarılar dilerim.

sagol 21-03-2013 13:06

Sayın Sakaki,

Genelde tarlaya dikilmek üzere hazırladıklarından hareketli kısmı kesip dışarıya düz bir kısım bırakmaya çalışıyorlar. Tenekenin içindekini ancak tenekedeki konumu ve tenekenin dışına çıkan kısmın yaşıyla tahmin etmeye çalışıyorum. Genelde tahminlerim doğru ama arada yanlış tahmin de oluyor. Yanlış tahmin edilenleri küme veya orman çalışmalarında değerlendirmeye çalışıyorum. Hareketi ve yukarıya doğru incelmesi nedeniyle bu adayımı ben de seviyorum.
Yedek saksım bitti yarın plastik saksı alıp fazla oynatmadan geçirgen bir karışıma dikmeye çalışacağım.

İyi çalışmalar dilerim.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1124636)
Sn sagol

Birinci ve ikinci mesajdaki fotoğrafları karşılaştırınca, aday seçimi konusunda tecrübenin önemi ortaya çıkıyor. En sevdiğim adaylarınızdan birisi bu delice, gerçekten çok estetik bir hareketi var.

Benim de söyleyebileceğim tek şey, yerinizde olsam biraz daha büyük bir saksıya ve biraz daha (1-1,5 parmak) derin ekerdim.

Başarılar dilerim.

sagol 21-03-2013 13:25

Sayın Sakaki,

Genelde fidanlıklardansa köylünün pazara getirdiği fidanlar daha ilginç oluyor o nedenle fırsat bulursam değişik pazarları dolaşıyorum.

İyi çalışmalar dilerim..

sagol 17-09-2013 16:12

2 Eklenti(ler)
Malesef adaylarımın hepsine vakit ayıramadım ama bu delice de şanslı olanlardan.
Biraz Jin ve Shari yaptım sonra pürmüzle yaktım. Kenarları macunlayıp kurumaya bırakacağım. Kuruyunca lime sülfür uygulayacağım.

badrobot 17-09-2013 16:37

Sn.sagol.
En sonunda benide delice zeytine başlatacaksınız.

sagol 17-09-2013 16:51

Sayın Badrobot,

Delice ile çalışmanızı gerçekten tavsiye ederim. 2011 de aldığım bir deliceyi kedi ve köpekler spor alanı olarak kullanınca kökleri açığa çıkmış ve kurumuştu, dalları ve yaprakları da kurumuştu. Atmaya kıyamadım, 2 yıldır ölü vaziyette durdu, bu ay 3 filiz verdi, tam konik ve kalın bir delice ilkbaharda paylaşırım.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1200272)
Sn.sagol.
En sonunda benide delice zeytine başlatacaksınız.

Hazeyn 18-09-2013 08:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1200266)
Malesef adaylarımın hepsine vakit ayıramadım ama bu delice de şanslı olanlardan.
Biraz Jin ve Shari yaptım sonra pürmüzle yaktım. Kenarları macunlayıp kurumaya bırakacağım. Kuruyunca lime sülfür uygulayacağım.

Sayın sagol güzel bir aday bende çok beğendim zamanla tarzı tam oturursa mükemmel olur. Kolay gelsin.

tourkana 18-09-2013 09:24

1 Eklenti(ler)
Sn. Sagol fikir vermesi için ben de şöyle bir oynama yaptım, sol ve sağ üstteki dalları sert şekilde aşağıya eğerek , ana dal dizimini bu dallardan çıkacak ara dallar ile oluşturabilirsiniz.
Bonsai oluşturmada çok kullanılan bir tekniktir, bu sayede gövde üzerinden dal çıkmasını beklemenize de gerek kalmıyor.

Shari ve jinlerde aşırıya kaçmadan dozunda uygulamalarla harika bir bonsai olacağına eminim. Kolay gelsin.

Sakaki 18-09-2013 09:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1200266)

Delicelerinizin içinde benim de en çok hoşuma giden bu sn sagol, gerçekten hoş bir hareketi var.
En alt soldaki dal (çok aşağıda olduğu için) bana gereksiz gibi geldi ama başka planınız varsa (ileride jin yapmak için) bir şey diyemem?

Başarılar dilerim.

sagol 18-09-2013 09:56

Teşekkürler Sayın Hazeyn, Tourkana, Sakaki,

Bu delicenin hareketi benim de çok hoşuma gidiyor. Daha fazla Jin ve Shari uygulaması düşünmüyorum.

Sayın Tourkananın önerisi hoşuma gitti ilkbaharda ona benzer bir çalışma yapabilirim, sol alt dal şimdilik dursun, biraz daha kök oluşsun o dalı keserim.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim....

sagol 03-11-2013 15:26

1 Eklenti(ler)
Bu delice de kışı kapalı balkonda geçirmeye hazır. Kök sistemi beklediğim gibi çıkmadı, malesef çok güçlü değil. köklenmeyi artırmak için özen göstermem gerekiyor. Toprağını azaltmak istemedim o nedenle nebari kendisini gösteremiyor, saksı değişimine kadar böyle olsun bakalım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024