agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / Zeytin - Havai köklendirme (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/29740.htm)

sagol 20-10-2011 14:03

sagol / Zeytin - Havai köklendirme

5 Eklenti(ler)
Zeytin adaylarımın çoğalması beni mutlu ediyor. Zeytin bakımı ve su ihtiyacı açısından daha problemsiz, o nedenle daha çok zeytinle çalışmak istiyorum. Çok irileşen 13 yıllık zeytinimi geçen yıl budayıp kuşa döndürmüştüm. 2011 Mayıs ayında ana gövde ve ondan ayrılan 3 dalda havai köklendirme denedim.
Ekim 2011 de dördünü de keserek saksıya aldım.
Ana dalda yan dallardan daha kuvvetli bir köklenme oluştu. Yan dallarda ise seçilen kalın dalda incelere göre daha kuvveti bir köklenme oluştu. Sadece zeytinde mi böyle yoksa genel bir durum mu bilemiyorum ama bunu başka cins ağaçlarda da gözlemlemeye çalışacağım. Gövdedeki havai köklendirme 8cm çapında idi. Toprakta kalan son kısım için daha karar veremedim ya kışın sökeceğim ya da 1 yıl daha bekleyeceğim(şu anki çapı 12 cm). Bu zeytin Ayvalıktan hediye gelmişti cinsini bilmiyorum, inşallah yaprak veya meyvesinden cinsini bilen çıkar.

Hazeyn 20-10-2011 14:11

sayın sagol güzel adaylar, bende zeytinleri çok seviyorum, gerçekten dayanıklı ve yaşamayı çok seven ağaçlar, eskiler zeytin için ölmez ağaç derlermiş, o kadar yani, bu yüzden su promlemi de yok, çalışmalarınızda kolaylılar diliyorum.

sagol 20-10-2011 16:11

Teşekkürler sayın Hazeyn. Size de iyi çalışmalar.

sagol 20-10-2011 16:51

Zeytin double trunk mı multi trunk mı olsun

1 Eklenti(ler)
Bu zeytin adayımda double trunk mı olsun yoksa multi trunk mı olsun diye kararsızım. Fotoğraftan görüldüğü gibi sağdan itibaren 3 dal da kalınlık olarak ikiye katlanarak gidiyor. Bir dalı kesip bir kovuk yapmak daha mı iyi olur acaba?

memet 20-10-2011 18:51

Gövdenin kestiğiniz yerine çürümelere engel olmak için bir önlem aldınız değil mi?

sagol 20-10-2011 18:59

Merhaba Mehmet Bey,

Evet toprakta kalan kesiğe de açıkta kalan kesiğe karşı da önlem aldım. Başlangıçta piyasada satılan kiremit rengi macunu kullanıyordum ama kalitesinden pek memnun kalmadım. İnternette bu konuyu araştırınca, vazelin'le karşılaştım şeffaf olması nedeniyle görünüm iyi ve koruma da yapıyor, hele ki bu mevsimde katılaştığından daha da iyi uygulanıyor.
İyi çalışmalar dilerim

memet 20-10-2011 19:01

Bu gibi durumlarda ince dövülmüş mangal kömürü tozu da uygulanabiliyor. Mantar gibi enfeksiyonlara engel olur.

sagol 20-10-2011 19:07

Saksının en altına birkaç parça mangal kömürü koyuyorum. Vaseline mangal kömürü tozu katıp denemek iyi sonuç verebilir, bir sonraki kesikte deneyeceğim.

İyi çalışmalar.

sagol 08-01-2013 14:24

1 Eklenti(ler)
Havai Köklendirme ile elde ettiğim bu zeytinin de şekli ortaya çıkmaya başladı.

Sakaki 08-01-2013 15:21

Zeytinlerinizin en azından birisi meyve verecek yani :)

sagol 08-01-2013 16:50

Evet, bu ağacın zeytinide güzel.

İyi çalışmalar dilerim

sagol 27-10-2013 22:09

1 Eklenti(ler)
Zeytinin 2013 Ekimdeki hali.

sagol 24-11-2013 21:17

3 Eklenti(ler)
Acemilik döneminde yaptığım bir havai köklendirme. Köklenmesi güzel oldu ama o dönemde boyu iyi oldu diye düşünürken sonradan çok uzun olduğunu düşünerek yukarıdan köklensin diye derin bir saksıya dikmiştim.
Üst kısımlar beklediğim kadar köklenmemiş. Alt kısmı 13 cm kestim.

Eklenti 456408

Hazır boyu kısalmışken saksısını da değiştirdim. Saksı haline getirdiğim bir kumtaşına diktim

Eklenti 456409

Gövdeye boyuna çentikler attıktan sonra üst kısım da köklensin diye toprağını yükselttim. Üst kısım köklenince boyunu tekrar kısaltmak istiyorum.

Eklenti 456410

sagol 05-10-2014 08:08

2 Eklenti(ler)
Havai köklendirme ile elde ettiğim bu zeytinim 1 dalını tamamen kuruttu. İmun sistemi biraz zayıf, çabuk hastalık kapıyor. Kuruyan dalı kesip biraz çalıştım. Zamanla biraz daha çalışıp split trunk tarzı yapılabilir. Saat yönünün tersine 12 derece döndürülüp yan dal haline de getirilebilir. Bakalım zaman ne gösterecek.

Sağ ve sol 2 dal daha kısaltılacak ama biraz kalınlaşmaları için dokunmadım. Kendini biraz toplayınca telleme de yapılacak.

Rihat 06-11-2019 20:00

Havai köklendirme

Merhaba arkadaşlar Size bir kac sorum olacak
1havai koklendirme ortalama kaç gün sonra belirgin hal alır
2 zeytin agacında hangi dal **** sürgün daha iyi sonuç verir

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024