agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / İncir (Kaya-üstü tarz) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/29732.htm)

sagol 10-06-2011 08:03

sagol / İncir (Kaya-üstü tarz)

1 Eklenti(ler)
haftasonunda 3-4 fidan aldığım fidancı, seçtiğim inciri başka incirle değiştirmemi teklif etti, ben bu garibanı alayım deyince peki o da bizden olsun zaten bir işe yaramaz dedi. Çok sıkışık olan saksısını keserek yeni bir saksıya aldım, altına kum ve gübre koyup kökler kurumasın diye etrafını çamurla kapladım. Bakalım ilerde nasıl birşey olacak.

sagol 30-05-2012 14:40

sagol / İncir (Kaya-üstü tarz)

3 Eklenti(ler)
Geçen yıl paylaştığım bu inciri ağaç uyanmadan yıkayıp topraksız bıraktım. Kökleri taşüstü olmaya uygun bir aday. Kökleri bir taşa sararak yeniden diktim. Sürgün verip yapraklanmaya başladı. Güçlü bir kök yapısı var, saksının her yerinden filizler çıkıyor.

Haziran 2011 deki hali:
http://www.agaclar.net/forum/819944-post21.htm

sagol 08-01-2013 16:14

1 Eklenti(ler)
İncir taşüstüne oldukça uyum sağladı. Sağ arkadaki en uzun olan sürgünü kurbanlık dal olarak bıraktım, diğer dallarda yaprak küçültme çalışmaları yapıyorum.

sagol 07-08-2013 22:16

2 Eklenti(ler)
Bu incirim başlangıçta tecrübesizlikten pek gelişmedi. Kurbanlık dalın uzamasına izin verip o dalda yapraklara izin vereli gelişimi iyi. Tepe dalı kuruttu ama dert etmiyorum. Kayaya sarıldımı diye merak ediyorum, kışın ağaç uykudayken köklere bakmak istiyorum. Kurbanlık yaprakların büyüklüğünün saksı büyüklüğüne ulaşması hoşuma gidiyor.

Not: gövdenin kalınlaşmasını hızlandırmak için gövdeye bıçakla çizikler attım, ne kadar faydası olacak göreceğiz.

sagol 17-12-2013 17:45

3 Eklenti(ler)
İnciri saksıdan çıkarıp köklerine baktım. Taşa iyi sarılmış, köklerini fazla oynatmadan daha büyük bir saksıya aldım. Kurbanlık dalı eğip dallanması için uç kısımdan budama yaptım. Kurbanlık dalın altından çıkan dalı yeni kurbanlık dal yapacağım. Aşağıya eğdiğim dal için tam karar vermedim, üst taraf gelişirken bu da gelişsin tekrar değerlendireceğim.

Eklenti 460909

Eklenti 460910

Gövdeye attığım çizikler iyileşiyor, az da olsa bir genişleme var.

Eklenti 460911

anily 18-12-2013 14:24

Sn sagol,
Taş üstü, her yöne gidebilecek bir stil ve arka manzara da müthiş. :)
Aday iyi gidiyor elinize sağlık.
Saksı değişiminde taş üzerindeki çamur altındaki saçak köklere eşlik eden kılcal kökleri herhangi bir şey yaptınız mı? Değişim esnasında konu #2 deki 3 ncü resim gibi bir resim çekme imkanınız oldu mu?

sagol 18-12-2013 15:50

Teşekkürler Sayın Anily,

Saksının bir yüzü sarmal oluşturmuştu, diğer yöndekiler ise daha yavaş ilerlemiş. Sarmal kısmı kesmek dışında birşey yapmadım. Kısa sürede daha fazla adayla ilgilenmek istediğimden genelde 2 şer fotoğraf çekebildim. Bu adayın daha başka fotoğrafını çekmedim. Ağaçtan tutup boşta sallandırdım, taştan ayrılacak mı diye denedim, hiç bir hareket yok. kökler tam sarmasaydı daha güzel bir taşa almak istiyordum ama böyle kalsın artık.

iyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anily (Mesaj 1230958)
Sn sagol,
Taş üstü, her yöne gidebilecek bir stil ve arka manzara da müthiş. :)
Aday iyi gidiyor elinize sağlık.
Saksı değişiminde taş üzerindeki çamur altındaki saçak köklere eşlik eden kılcal kökleri herhangi bir şey yaptınız mı? Değişim esnasında konu #2 deki 3 ncü resim gibi bir resim çekme imkanınız oldu mu?

sagol 03-04-2014 07:54

1 Eklenti(ler)
Bu incir de yapraklanmaya başlamıştı.

anily 03-04-2014 11:14

Sn sagol,

İnciri seviyorum.

Çalışması çok zevkli. sulama, toprak, eğip bükme, kök durumu, zararlılar (böcekler) sıkıntı yaratmıyor. Her türlü şarta dayanıklı. Özellikle belli bir kuşak öncesinin incir ağacı ile bonsai ile uğraşmasa bile geçmiş bir anısı mutlaka vardır. İşin dışında olan insanların %95 i bonsai yi sabit bir ağaç türü olarak bildiklerinden ve incirde çok bilinen tanınan bir ağaç olduğu için bonsai'sinin dışarıdan bakan insanları çok şaşırttığını düşünüyorum.

Sağa giden uzun dalıda gömseniz köklenir hem nabari kalınlaşır dengeli güzel bir kök kazanmış olursunuz.

sagol 03-04-2014 11:21

Sayın Anily,

İncirirn dallanması biraz kaba olsa da çok iri yaprağın çok küçük yapılabilmesi beni etkiliyor.
Sağa giden dalı kurbanlık olarak kullanıyorum, belki aşağı eğip Han-Kengai veya Kengaiye dönüştürürüm. O dalın altından gelen bir dal var bu sene o dalı kurbanlık dal yapp serbest gelişmeye bırakacağım.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anily (Mesaj 1266455)
Sn sagol,

İnciri seviyorum.

Çalışması çok zevkli. sulama, toprak, eğip bükme, kök durumu, zararlılar (böcekler) sıkıntı yaratmıyor. Her türlü şarta dayanıklı. Özellikle belli bir kuşak öncesinin incir ağacı ile bonsai ile uğraşmasa bile geçmiş bir anısı mutlaka vardır. İşin dışında olan insanların %95 i bonsai yi sabit bir ağaç türü olarak bildiklerinden ve incirde çok bilinen tanınan bir ağaç olduğu için bonsai'sinin dışarıdan bakan insanları çok şaşırttığını düşünüyorum.

Sağa giden uzun dalıda gömseniz köklenir hem nabari kalınlaşır dengeli güzel bir kök kazanmış olursunuz.

sagol 29-04-2014 20:40

2 Eklenti(ler)
Saksı büyüttükten sonra gelişme hızlandı ama malesef hastalık var. Hastalıklı yaprakları kestikten sonra ilaçladım.

Sakaki 30-04-2014 23:37

Sn sagol,

Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda kurtulur, ancak bana sanki bir hastalık değil gibi geldi!? Kloroz sorunu olabilir mi adayınızda?

sagol 01-05-2014 08:58

Teşekkürler sayın Sakaki,

Aslında kloroz gibi sararma var. Ama yapraktaki kahverengi çizgiler kafamı karıştırıyor. Ayrıca fotoğraftaki böceklerden 5-6 yaprakta vardı. Neyse hem ilaçladım hem de iz elementi ile destekledim.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1277875)
Sn sagol,

Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda kurtulur, ancak bana sanki bir hastalık değil gibi geldi!? Kloroz sorunu olabilir mi adayınızda?

sagol 11-06-2014 19:43

2 Eklenti(ler)
Sarılıktan da böcekten de kurtuldu

Güncel hali:

Eklenti 501443

Yaprak azaltmadan önce:

Eklenti 501444

bonsade 12-06-2014 10:40

Taş üstü ise Büyüdükçe tasi küçük kalacak .Benimkiler hep öyle oldu . Güzel olacak .

Akhilleus 12-06-2014 11:29

Sn; sagol,
Diyecek ne var diye düşündüm de pek bişey söyleyebilecek edebi güce sahip olmadığımı farkettim. Her ağacınızda yeni bir ışık yanıyor kafamda kışa yapacak çok işim olduğunu farkediyorum. Ellerinize emeğinize sağlık.
İyi çalışmalar...

sagol 12-06-2014 12:42

Tesekkürler Sayin Bonsade,

Bu Ilk tasüstü calisman zannediyorum . Biraz kücük kalacak galiba, birkac calismada bu durum var. Cok gelisip kökler tasi kaplarsa o da fena olmaz, nebari gibi durur.

Iyi calismalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1294996)
Taş üstü ise Büyüdükçe tasi küçük kalacak .Benimkiler hep öyle oldu . Güzel olacak .

sagol 12-06-2014 12:48

Tesekkürler Sayin akhileus,

Calisma yaptikca tecrübe artiyor. Diger ülkelere göre cok gerideyiz daha iyi seyler ortaya cikarmamiz lazim.

Iyi calismalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Akhilleus (Mesaj 1295007)
Sn; sagol,
Diyecek ne var diye düşündüm de pek bişey söyleyebilecek edebi güce sahip olmadığımı farkettim. Her ağacınızda yeni bir ışık yanıyor kafamda kışa yapacak çok işim olduğunu farkediyorum. Ellerinize emeğinize sağlık.
İyi çalışmalar...

seccomann01 12-06-2014 17:52

Çok güzel bir çalışma olmuş ilk hali ile şimdiki hali arasındaki fark gözle görülür derecede güzel ve hoş kolay gelsin

sagol 12-06-2014 18:49

Tesekkürler Sayin seccomann01

Iyi calismalar dilerim

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 (Mesaj 1295190)
Çok güzel bir çalışma olmuş ilk hali ile şimdiki hali arasındaki fark gözle görülür derecede güzel ve hoş kolay gelsin

sagol 13-06-2015 20:56

2 Eklenti(ler)
Bu incirin ortadaki dalı kurudu o boşluğu 2 dal ile doldurmaya çalışıyorum. Biraz daha kalınlaşması için orta dalda uç alımı yapmadım.

Budamadan önce:

Eklenti 559029

Budadıktan sonra:

Eklenti 559030

bonsade 13-06-2015 21:18

Zarif bir bonsai olacak . Govdenin cok kalinlasmasina gerek yok sanirim .

sagol 13-06-2015 22:03

Evet bu haliyle ben de seviyorum, biraz daha çatallanması yeterli olacak. Kökler kuvvetlendi bu sene büyüme hızlandı.

İyi geceler...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1387321)
Zarif bir bonsai olacak . Govdenin cok kalinlasmasina gerek yok sanirim .

mrtmermer 22-09-2020 13:22

Merhaba, Son durum nedir acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024