agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / Delice Zeytin - İkiz Gövde (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/29722.htm)

sagol 18-10-2012 15:03

sagol / Delice Zeytin - İkiz Gövde

2 Eklenti(ler)
İki gövdeli bu delicenin toprağını yavaş yavaş yarıya indirdim ve kabaca bir çizim yaptım. İleriki yıllarda alacağı şekil hayalimdeki resme ne oranda benzeyecek ben de merak ediyorum.

sagol 11-02-2013 11:45

2 Eklenti(ler)
2 Hafta önce bu delicenin boyunu biraz kısaltıp biraz da yönlendirdim. Şu anki şekli daha hoşuma gitti. Üzerinde biraz çalışınca, hayalimdeki olası şekli de değişti. Fırsat bulunca hayali bir resim çizerim.

Bazı delicelerim gibi bu da uyanmaya başladı, taze yapraklar geliyor. İnşallah don olmaz.

Nebari 19 cm
Toprak yüzeyinden en üst yaprağa yükseklik 45 cm

İyi çalışmalar dilerim...

badrobot 11-02-2013 13:10

1 Eklenti(ler)
sn.sagol. çok güzel bir ikiz gövde.
sadece tek bir sorum olacak; ağacı kesitiğiniz tepe noktalarını aşı macunu (ben şeffaf aşı macunu kullanıyorum) veya benzeri bir maddeyle kapattınızmı acaba? benim tepelerini kapatmadığım bazı ağaçlarımda kuruma yapmıştı.

sagol 11-02-2013 13:28

Teşekkürler sayın Badrobot,

İkiz gövdeli ağaçlar benim de hoşuma gidiyor.
Bunun gibi kesikler için genellikle doğal vazelin kullanıyorum(parfümsüz). Vazelini hem şeffaf hem de ucuz olması nedeniyle tercih ediyorum. Doğal vazelini kimya depolarından bulabilirsiniz, kg fiyatı 10 TL civerında. Vazelin EGE ve akdenizde yazın erime yapabilir iklime uyar mı diye de denemek lazım. Kabuk soyma işlerinde kenarları korumak için vazelin kullanmıyorum oralarda aşı macunu veya çok elastik ve sertleşmeyen silikon kullanıyorum.

Şeffaf nasıl bir ürün var piyasada?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1099826)
sn.sagol. çok güzel bir ikiz gövde.
sadece tek bir sorum olacak; ağacı kesitiğiniz tepe noktalarını aşı macunu (ben şeffaf aşı macunu kullanıyorum) veya benzeri bir maddeyle kapattınızmı acaba? benim tepelerini kapatmadığım bazı ağaçlarımda kuruma yapmıştı.

tourkana 11-02-2013 14:02

Toprak seviyesinden ayrılıyor olması ile başarılı bir ikili gövde örneği.

badrobot 11-02-2013 14:57

sn.sagol. banada sevgili dostum Sakaki önermişti. ben çok memnun kaldım. sürdükten sonra beyaz bir renk alıyor, 1 saat sonra kuruyor ve bir kaç gün sonrada ağacın kabuk rengine yakın bir renk alıyor. uygulamasıda son derce kolay. emsallerine göre fiyat olarak birazcık pahallı ama bunun yaptığı iş ve görselliği çok farklı. tavsiye ediyorum.
ZiraiShop.Com - Zirai Ürünlerin Türkiyedeki En Uygun Adresi, oleomac, stihl, husqvarna, dolmar, makita, taral, secho - ARBOKOL İTAL AŞI MACUNU 250GR - AŞI MACUNU -

sagol 11-02-2013 17:31

1 Eklenti(ler)
Bu delicenin aşılarının kesilmesinden sonraki ilk hali bu.

sagol 13-02-2013 07:34

1 Eklenti(ler)
Tam karar veremeyip yeni sürgünler beklediğim birkaç delice hariç hayalimdeki resimleri karakalem veya photoshop ile çizmeye başladım.

Bu delicenin gelecekte almasını düşündüğüm şeklini başka bonsailerden örnek alarak photoshopla oluşturdum. Şu anki sürgünler bu şekli destekliyor, zamanla çıkan yeni sürgünler şekil değilştirtebiliyor. Hayalimdeki şekle % kaç benzeyeğini hep beraber göreceğiz.

İyi çalışmalar dilerim....

tourkana 13-02-2013 08:39

Sağdaki dalın zirvesi ve alt kısım dallarının çoğunluğunun soldaki ana gövdeye doğru konumlanması daha iyi olacak bence.

Sağdaki zirve böyle çok doğal durmuyor gibi geldi bana.

sagol 13-02-2013 12:56

2 Eklenti(ler)
Yorumunuz için teşekkürler sayın Tourkana,

Sağdaki kısım beni de çok düşündürdü, soldaki gövde kıvrımına uyum sağlamak için bu şekilde düşünmüştüm.

O kısmı değiştirdim, sanırım aşağıdaki gibi bir şey önerdiniz. 2. şekilde tepeyi biraz daha sola aldım.

İyi çalışmalar dilerim.....

sagol 16-05-2013 21:59

1 Eklenti(ler)
Baharın gelmesi ile yeni sürgünler veren ikiz gövdeli delicemin keyfi yerinde.
Daha epeyce yolu var ama istediğm forma yaklaşmaya başladı.

badrobot 16-05-2013 22:05

Sn.sagol. Ağacınız çok güzel gelişmiş, sanki yolu yarılamış. Bazı dalları şimdiden tellerle aşağıya eğmenizde çok pratik olmuş.
Başarılar dilerim.

sagol 16-05-2013 22:19

Teşekkürler Sayın Badrobot,

İstanbuldaki güneşle istediğim yoğunluğa ulaşmasına 2 yıl daha var diye tahmin ediyorum ama güzel bir ağaç ve gelişimi iyi. Özellikle yazın telle çektirmek pratik oluyor, gerekirse biraz aşağı veya yukarı almak kolay oluyor fakat yine de daha düzgün bir bonsai elde edebilmek için kışa doğru tellemek gerekiyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1156102)
Sn.sagol. Ağacınız çok güzel gelişmiş, sanki yolu yarılamış. Bazı dalları şimdiden tellerle aşağıya eğmenizde çok pratik olmuş.
Başarılar dilerim.

Sakaki 16-05-2013 22:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1156111)
Teşekkürler Sayın Badrobot,

İstanbuldaki güneşle istediğim yoğunluğa ulaşmasına 2 yıl daha var diye tahmin ediyorum ama güzel bir ağaç ve gelişimi iyi.

Gerçekten gelişim çok güzel gidiyor, tebrik ederim sn. sagol.

sagol 16-05-2013 22:35

Teşekkürler Sayın Sakaki,

sagol 17-07-2013 10:04

1 Eklenti(ler)
Bonsai adaylarımdan uzun süredir ayrıydım, fazla vakit ayıramasam da gereksiz sürgünleri kesip gübre verdim. Biraz uç alımı yaptım ama hepsine vakit ayıramadım.

Formunu sevdiğim bu deliceden uç alımı yaptım. Sağ altta bir sürgün daha çıkmış, aceleyle karar vermek istemediğimden onu kesmedim.

darknmord 18-07-2013 00:35

Cok guzel bi proje olmus, umarim basarili olur..

sagol 03-11-2013 15:21

1 Eklenti(ler)
Bu delicem bu kışı kapalı balkonda geçirmeye hazır. Köklerine fazla zarar vermemek ve büyümeyi yavaşlatmamak için biraz yüksek tuttum.

sagol 08-01-2014 15:57

3 Eklenti(ler)
Salonda büyümesi devam ediyor. Pencere önünde olmasına rağmen ışığın yaza göre az olması nedeniyle yeni yapraklar daha büyük ama yaza yaprak küçültme ile düzeltilebilir.

Not: Bu sehpa bu iş için biraz yüksek oldu, tokonoma ile kullanmak için biraz daha alçak bir tane daha yapıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024