agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   sagol / Delice Zeytin-5 (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/29713.htm)

sagol 13-11-2012 15:11

sagol / Delice Zeytin-5

3 Eklenti(ler)
Değişik formlara girebilecek bu delicenin aşılarını kesip tenekedeki toprağı yavaş yavaş azaltmıştım. Dik de değerlendirilebilir ama şimdilik yan diktim.

Hazeyn 15-11-2012 09:43

Sayın sagol, zeytinlere karşı özel merakım var, sakaki de bilir ağaçlarımın çogu zeytin, bu yüzden acizane bir tavsiyem olacak. Bu ağacın tenekedeki durumu daha hoş olur, ileride ayrıca deremel ile oyma işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bence küçük saksıya almak için çok çok acele etmiş durumdasınız, çünkü bu ağacın henüz bir formu yok, oluşması içinde zamana ihtiyaç var. Bu zamanı kısaltmak veya uzatmak sizin elinizde. Bu şekilde de devam edebilirsiniz, ancak süreyi uzatmış olacağını da unutmayın derim.Birde çok aşağılarda ki o dalları almanızı tavsiye ederim, bırakın bu ağaç önümüzdeki süreçte yaz da dahil dallansın, daha sonra bir tarz belirlersiniz.Kolay gelsin.

sagol 15-11-2012 10:50

3 Eklenti(ler)
Teşekkürler sayın Hazeyn,

Yan dikerken en çok tereddüt ettiğim ağaçlardan ve hala ben de dik daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum. Farklı görüş olur mu diye buraya ilave ettim. Dik iken Buda'nın göbeği gibi kat kat dökülen bir duruşu var onu kaybetti.

Yan yatırırken ise Sayın Ali Bey'in bir zamanlar Rahmetli İzzet Bey için yaptığı çok beğendiğim bir eskizden yararlanabilirmiyim düşüncesi var. Çok kabaca bir kaç çizim yaptım. Sağdaki dal da değerlendirilebilir. Hala kararsızım, kökleri pek rahatsız etmeden saksıya yerleştirdiğimden her an geriye alabilirim. Belki farklı görüşler olur diye biraz daha bekleyeceğim, kesin bir karar vermeden bazı sürgünleri almak istemedim.

Toprağı biraz daha bol olsa daha hızlı gelişebilir ama sürenin uzamasını pek dert etmiyorum. Biraz da çekim yanıltıyor çünkü saksı 37 cm çapında ve saksıda tenekedekinden yaklaşık %50 daha fazla toprak var. Hem İstanbul'a daha kolay taşıyabilmek için hem de nebariyi görmek için tenekedeki toprağı epeyce azaltmıştım.

İyi çalışmalar dilerim

Sakaki 15-11-2012 11:24

Ben de sn Hazeyn'e katılıyorum sagol bey!
Dik hali daha güzeldi bence, ayrıca ve daha da önemlisi çok güzel ve hızlı konikleşen bir yapısı vardı.

Harun Parlak 15-11-2012 16:23

1 Eklenti(ler)
Merhaba Güven bey. Bu adayınız da çok güzel bana yerde yatan bir büyük baş hayvanı anımsattı.
Tam ortadaki dallar iyi gelişmiş olduğundan sanırım bu şekilde değerlendirmek istedin. Eğer biraz bekleyebilirseniz o mevcut dalları da keserseniz çizimde karaladağım noktalardan sürgün var gibi onları geliştirip kuyruk kısmında da sürgün patlatılabilir.

Sakaki 15-11-2012 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 1048571)
Merhaba Güven bey. Bu adayınız da çok güzel bana yerde yatan bir büyük baş hayvanı anımsattı.
Tam ortadaki dallar iyi gelişmiş olduğundan sanırım bu şekilde değerlendirmek istedin. Eğer biraz bekleyebilirseniz o mevcut dalları da keserseniz çizimde karaladağım noktalardan sürgün var gibi onları geliştirip kuyruk kısmında da sürgün patlatılabilir.

Sanırım bu şekilde topiary sanatına da geçiş yapmış olur sagol bey :)

sagol 15-11-2012 18:42

Teşekkürler Harun Bey,

Evet ortadaki sürgünün çok kuvvetli olması da beni bu şekle teşvik etti. Haklısınız kuyrukta 2 yeni sürgün var.
Öneriniz hoşuma gitti. Bonsailer belli bir şekle, canlıya benzerse hoşuma gidiyor.
Bir kaç tane daha ilginç şekilli delicem var sonbahar budaması yapmadan bir kaç tane daha yayınlayacağım.

İyi çalışmalar dilerim,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 1048571)

sagol 28-10-2013 18:00

2 Eklenti(ler)
Ekim 2013

sagol 29-04-2014 22:27

2 Eklenti(ler)
Dal eğimleri ile çalışılacak ama şimdilik ışık alması için aralarıı açık bıraktım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024