agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Portulacaria Afra (Informal Upright) - İzzet Erişen'den Hatıra (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/28711.htm)

Sakaki 14-10-2012 23:24

Sakaki / Portulacaria Afra (Informal Upright) - İzzet Erişen'den Hatıra

4 Eklenti(ler)
Bu P. Afra benim için çok özel bir değere ve yere sahip, çünkü kendisini tanıdığım kısa süre içinde çok sevdiğim merhum İzzet Erişen'den (nur içinde yatsın) bana hatıra ve emanettir.

Kargoda biraz hırpalanmış ve yorulmuş durumdaydı. İtina ile hazırladığım saksı harcı ile yeni eğitim saksısına aktardım. Umarım uzun bir süre bana yoldaşlık eder.

Eklenti 338837

Eklenti 338838

Eklenti 338839

Eklenti 338840

Hazeyn 15-10-2012 08:03

kARDEŞ AĞAÇ HOŞUMA GİTTİ, ANA HATLARI ÇOK İDEAL, KALINLAŞINCA DA SEYRİNE DOYUM OLMAZ.ANCAK O BEYAZ TORBA NE İÇİN PEK ANLAYAMADIM.ELİNE SAĞLIK KOLAY GELSİN.

Sakaki 15-10-2012 10:53

Sevgili Hazeyn,

Öncelikle ağaç hakkında bir bilgi vereyim ve bir düzeltme yapayım:
Fotoğraf uzak çekim olduğu için ve bir oranlama aracı kullanmadığımdan boyut konusu biraz değil bayağı yanıltıcı çıkmış. Ağacın nebari üstünde gövde kalınlığı/çapı yaklaşık 7-8 cm. Boyu ise yaklaşık 55 cm. Anlayacağın bayağı endamlı birşey aslında.
Saksının büyük bir saksı olması da yanıltıcı olmuş. 30 litrelik bir saksının boyunu az kısaltıp biraz daha sığ hale getirmiştim.

Boyu kalınlığına göre ve ilk dalın çıktığı yüksekliğe göre bayağı çok diyebilirim. Sanırım ileride boyunu alttan biraz kısaltmak gerekecek!!!
Ancak İzzet beyin bu bitkiyi kısa sürede bu kalınlığa ulaştırması takdire şayan!

(AMA DEDİĞİM GİBİ BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ELİMDE BİR İZZET ERİŞEN AĞACI OLMASIYDI!!! (Bir de İzzet beyin bir zeytini emanet edildi bana. Yakında onu da fotoğraflarım))

İlk fırsatta yanına boyutu anlaşılır olması amacıyla bir oranlama nesnesi koyarak tekrar fotoğraflarım.

Beyaz torbaya gelince :)
Bu bildiğimiz, su geçirgen çuval aslında ve 3 amaç için kullandım:

1- Saksının delikleri çok uygunsuz/büyük boyutlarda ve çok uygunsuz yerlerde; alttaki çok geniş ve fazla deliklerin yanı sıra saksının yanlarında da (saksı alt seviyesinin 2 parmak üzerinde yanlarda) çok büyük delikler mevcut.
Bu yüzden bu delikli çuvalı saksıya giydirerek çok ince gözlü bir elek vazifesini üstlenmesini ve bu sayede de suyun saksı toprağına homojen dağılmasını amaçladım.

2- Yine saksı deliklerinin çok sayıda, çok geniş ve uygunsuz yerlerde olmasından dolayı ve ayrıca karışımımın çok gevşek olmasından ötürü, sulama sonrası bu deliklerden önemli miktarda saksı harcı kaybı söz konusu olacaktı. Bu ince gözlü torba/çuval aynı zamanda bu işi de gördü :)

3- Ayrıca saksı değişim zamanı geldiğinde, benim için bitkiyi köklerine zarar vermeden ve kolayca saksısından çıkarma anlamında da büyük kolaylık sağlayacak.

Aslında, bunu yeni deniyorum. Şu ana kadar ilk iki görevini başarıyla yerine getirdi. :)
3. görevini de getirecektir büyük ihtimal.

Ama dezavantajı var mı yok mu? - Orasını tecrübe edeceğim. Pek dezavantajı olacağını düşünmüyorum ama beklenmedik bir probleme neden olursa zaten birlikte görürüz bunu da.

Sevgi ve saygılarımla.

NOT: Bu ağacı bana ulaştırma adına sıkıntılara katlanan Memet beye de çok teşekkür ediyorum buradan...

Hazeyn 15-10-2012 12:55

Maşallah açıklama yaparken de bütün herkese teşekkür mesajı yollamışsın...:D
Eline sağlık. Bekliyorum gelde biraz sohbet ederiz. Aslında bu aralar bende yoğunum, malum av sezonu açıldı, hafta sonları pek müsait olmuyorum, hatta bazen hafta içi bile il dışına çıkıyorum. Dünya işleri ne yaparsın.

Sakaki 15-10-2012 13:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn (Mesaj 1032290)
Maşallah açıklama yaparken de bütün herkese teşekkür mesajı yollamışsın...:D
Eline sağlık. Bekliyorum gelde biraz sohbet ederiz. Aslında bu aralar bende yoğunum, malum av sezonu açıldı, hafta sonları pek müsait olmuyorum, hatta bazen hafta içi bile il dışına çıkıyorum. Dünya işleri ne yaparsın.

İncelikten kırılıyorum bu aralar, toparlaması zor olmaz umarım.
Sorun için sana da teşekkür ederim ayrıca :)
Av için değil ama sohbet için gelirim. Av olayı biliyorsun bana ters.
Bir de sorularını büyük harfle sormazsan sevinirim. Bir an korktum, dayak yiyeceğim sandım... :)

Hazeyn 15-10-2012 13:05

:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d
Büyük harf mi? Valla tamamen dalgınlık diyelim...

memet 15-10-2012 15:26

Nasıl yani ben herkes miyim şimdi? Müstesna bir şahsiyetim ben.

Sakaki 15-10-2012 15:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 1032429)

Zaten kendileri İstanbul davetimizi de kabul etmedi Memet bey.
Henüz hazır değilim diyor, biraz daha pişmem lazım dedi :)
(Sanırım hatlardan kaynaklı yanlış bir anlama söz konusu)

memet 15-10-2012 16:02

İyi işte ya oraya da hava yapmaya gitmiyoruz ya biz de, atölye çalışmasına gidiyoruz.

Hazeyn 15-10-2012 19:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 1032429)

Elbetteki, benimkisi lafın gelişi, ya da, gaf ne derseniz işte:D

Hazeyn 15-10-2012 19:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1032437)
Zaten kendileri İstanbul davetimizi de kabul etmedi Memet bey.
Henüz hazır değilim diyor, biraz daha pişmem lazım dedi :)
(Sanırım hatlardan kaynaklı yanlış bir anlama söz konusu)

Teessüf ederim, öylemi dedim,sizlerin öylesi nazik davetinizi kabul etmemek mümkün mü, sadece yoğunum anlamına gelen bir takım mazeretler beyan etmiştim, ancak, takılmayı seven, şakacı, sakaki işte :D

Hazeyn 30-10-2012 07:52

Fotoğraf makinesi iyi olunca ağaçlar daha da güzel ifade edilebiliyor.Böyle bir makineye sanırım benimde ihtiyacım var. Çektiğim resimler ağaçlarımı tam yansıtmıyor.

Sakaki 30-10-2012 09:04

Merhaba Hazeyn

Başkalarını bilmem ama kesinlikle senin de ihtiyacın var artık :)
Çekeceğimiz fotoğraflar artık çubuk, dal ve kökten ileri gittikçe ortaya çıkan ağacın da güzel ifade edilebilmesi amacıyla daha kaliteli fotoğrafını çekmek gerekli sanırım. Ancak fotoğraf makinesinden önce amatör fotoğrafçılık eğitimi almak da iyi olur.

nicholai hel 30-10-2012 12:32

Ağaç büyük seyir zevki veriyor, çok hoş bir formu var, ve çok büyük bir değeri elbette.

Merhum İzzet Bey nur içinde yatsın, inşallah Yaradan'ın cennetinde bizim şu an gördüğümüz güzelliklerin misli misli fazlasını görecektir.

P. Afra oldukça beğendiğim ve edinmeyi istediğim bir tür. Şimdilik hiç karşıma çıkmadı uygun bir örneği, arayıştayım.

Bir de sormak istediğim, o tellemeleri sadece yeni saksısına sabitlemek ve yeterince köklenip tutununca sökmek üzere mi yaptınız acaba?

Sakaki 30-10-2012 13:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel (Mesaj 1039034)
Bir de sormak istediğim, o tellemeleri sadece yeni saksısına sabitlemek ve yeterince köklenip tutununca sökmek üzere mi yaptınız acaba?

Merhaba sn nicholai,

Evet, o telleri daha sonra alacağım.
Ağacın gövde ve dalları her ne kadar odunsu gibi görünse de gerçek ağaç gibi sert bir odun yapısına sahip değil, dolayısı ile çok fazla olmasa da esnekliğe sahip. Kök ve nebariyi alttan tellerle sabitlemiş olmama rağmen üst kısım ağırlıktan ötürü ve özellikle rüzgarlı havalarda sağa sola yatabilecek risk potansiyeline sahip.

Tahminimce ilkbahar aylarında çıkarırım o telleri.

nicholai hel 30-10-2012 14:12

Teşekkürler.
Takipte olacağım.
Eminim seneye bu zamanlarda çok güzel bir ağaç olacak. :)

Sakaki 30-10-2012 14:20

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.
Bana göre güzel bir bonsai saksısına almadan önce görünen iki sorun var sadece:

- İlk dalın çıktığı noktaya göre boyu gereğinden fazla uzun. Toprak seviyesinin 2-3 parmak üzerinde görülen budak noktasından köklendireceğim seneye ve kısaltacağım.

- Arkada, derinlik vazifesini gören dalda en uçta ve aynı noktadan çıkmış 5-6 dalcık var. Yani güzel bir dallanma yapmamış. Bir de bu konuyu halletmek gerekiyor :)

nicholai hel 30-10-2012 14:40

Evet şimdi tekrar baktım da, köklenme tam o budak hizasında olur ve alt gövdenin boyu kısalırsa çok güzel bir oran yakalanmış olur gerçekten.

Arkadaki dalın şekli tam seçilmiyor ama en iyi şekilde sorunu aşacağınıza eminim. :)

Bunlar ufak detaylar aslında, bir nevi son dokunuşlar gibi kalıyor bu ağaç için. Ve sizin ellerinizde aşması oldukça kolay problemler.

Daha doğru bir dal dizimi bile yakalayamamış olanlarımız (:p) ne yapsın. ;)

Şimdiden tebrik ederim bu ağaç üzerindeki çalışmalarınız için...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024