agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Akasya (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/27531.htm)

Sakaki 22-05-2012 22:10

Sakaki / Akasya

4 Eklenti(ler)
Akasya ağacımın postunu nerde diye ararken hiç açmamış olduğumu fark ettim :)
Bu akasya yaklaşık 2-2,5 metre boyunda ve 5 cm gövde çapı kalınlığında bir adaydı ilk aldığımda. Yaklaşık 30-32 cm boya düşürmüştüm saksılamadan hemen önce. Şu anda 25 litrelik saksısında gelişiyor.
İlk saksıladığımda sadece üzerinde sürgün patlaması bile olmayan bir sopa görüntüsünde olduğundan fotoğraflamamışım.
Aşağıdaki ilk 4 fotoğraf Nisan ortalarında aldıktan 2 hafta sonraki tarihe ait.
(Güncel fotoğrafını ikinci mesajımda geçeceğim):

Sakaki 22-05-2012 22:13

güncel durum

3 Eklenti(ler)
Az önce 2 haftalık halini görüntülediğim akasyamın güncel hali.
Bu adayımda beni tek rahatsız eden şey gövdenin dümdüz olması.
Umarım dallandıkça ve geliştikçe dalların ve yaprakların zerafetiyle bu görsel rahatsızlığı ortadan kalkar.

Harun Parlak 22-05-2012 22:53

Hiç bir şey olmaz sa Şamdan olur. Gelişmesini tamamlasın üzerinde değişik öneriler gelecektir.

Sakaki 22-05-2012 23:06

Alıntı: "Hiçbirşey olmazsa şamdan olur"

Hoşuma gitti bu laf. Yani şamdan tarzını ne kadar sevdiğinizi anlamış oldum :)
Gerçi bende çok severim (?) ama benim aklımda daha güzel bir fikir var alternatif olarak sakladığım:

Aslında bu fikri ilk uygulayan da sizsiniz sanırım ülkemizde. Erik ağacınız dersem hatırlar mısınız Tekin hocam? :)
Üstten bir dal ve alttan bir dal secerek gövdeyi ikiye yarmayı alternatif olarak bir tarafa koydum şimdilik. Bu sayede her iki gövde de daha güzel bir koniklik sağlayabilirim, ne dersiniz?

Harun Parlak 22-05-2012 23:11

Yaratıcılıkta sınır yok. Yeterki sonunda bir ağca benzesin. :)

badrobot 23-05-2012 09:01

çok güzel gelişim göstermiş.ana gövdenin kalınlığını ve boyunu tam olarak kestiremedim. en kalın yede çapı kaç cm? ana gövdenin boyu nedir?

Sakaki 23-05-2012 10:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 971209)
çok güzel gelişim göstermiş.ana gövdenin kalınlığını ve boyunu tam olarak kestiremedim. en kalın yede çapı kaç cm? ana gövdenin boyu nedir?

Sn badrobot

Gövde (uzayan dallar hariç) boyu yaklaşık 30 cm ancak önümüzdeki sezon 4 parmak kadar daha indireceğim yani 20-22 cm'ye düşüreceğim.
Kalınlık (çap olarak) 4,5-5 cm.

Sakaki 01-07-2012 20:53

5 Eklenti(ler)
2 ay önce sadece sopaya benzeyen akasyanın son durumu:

Sakaki 08-09-2012 21:54

5 Eklenti(ler)
Bonsai macerasına 3-3,5 ay önce yukarıdaki mesajımda dediğim gibi çirkin bir sopa olarak başlayan bu adayımla da yaz boyu sürekli ve sıkça devam eden uç alımları ve dal çoğaltma çalışmalarıyla bayağı bir haşır neşir olduk. Telleme için sanırım 2 ay sonrasını bekleyeceğim.
Gelinen son durum:

Eklenti 330495

Eklenti 330496

Eklenti 330497

Eklenti 330498

Eklenti 330499

badrobot 08-09-2012 22:08

sevgili Sakaki. ağacınız güzel gelişim sağlamış. yaprak ve dal sayısında gözle görülür artış var. akasya benimde ilgimi çeken bir ağaç. bende bir kaç fidan var ama adı üstünde "FİDAN". sizin bu ağacınız ilgimi çekiyor. merak ettiğim; ana gövde (kütük) boyu ve en kalın yerdeki çapı ne kadar? kaç cm?
(buarada yabancı sitelerde bir şey dikkatimi çekti; adamlar en kalın yerin çapını değil çevresini ölçüm söylüyorlar. bizlerde bu sisteme geçsek iyi olur. çünki çap ölçmek için kumpas gerekli fakat çap ölçmek için elaltındaki herhangi meruzo yeterli oluyor. birde çap ağaçlarda hep aynı olmuyor elips biçiminden tutunda daha yamuk yılık bir çok şekilde olabilir. bu yüzden çevresini ölçmek daha kullanışlı gibi geliyor.)

Sakaki 08-09-2012 22:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1016700)
sevgili Sakaki. ağacınız güzel gelişim sağlamış. yaprak ve dal sayısında gözle görülür artış var. akasya benimde ilgimi çeken bir ağaç. bende bir kaç fidan var ama adı üstünde "FİDAN". sizin bu ağacınız ilgimi çekiyor. merak ettiğim; ana gövde (kütük) boyu ve en kalın yerdeki çapı ne kadar? kaç cm?
(buarada yabancı sitelerde bir şey dikkatimi çekti; adamlar en kalın yerin çapını değil çevresini ölçüm söylüyorlar. bizlerde bu sisteme geçsek iyi olur. çünki çap ölçmek için kumpas gerekli fakat çap ölçmek için elaltındaki herhangi meruzo yeterli oluyor. birde çap ağaçlarda hep aynı olmuyor elips biçiminden tutunda daha yamuk yılık bir çok şekilde olabilir. bu yüzden çevresini ölçmek daha kullanışlı gibi geliyor.)

Sn badrobot,

Toprak seviyesinin 2 parmak üstünden ölçtüğümde: Gövde çapı 5 cm. Gövde boyu ise 32 cm.
Sizdeki akasya fidanını sakın ince diyerek küçümsemeyin bence. İnanın bana en hızlı gelişim gösteren 3-5 adayımdan birisi de bu akasya!
Şu anda Mercan ağacımın saksısında kendiliğinden çıkmış 2 akasya fidanı var. O kadar hızlı büyüyorlar ki inanamazsınız. :)

Harun Parlak 08-09-2012 22:38

Havanın serbest azotunu alıp kullanan ve toprağa bağlayan ender türlürden biri. Akasyalar. Kızıağaç ta aynı şekilde.

Sakaki 08-09-2012 22:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 1016713)
Havanın serbest azotunu alıp kullanan ve toprağa bağlayan ender türlürden biri. Akasyalar. Kızıağaç ta aynı şekilde.

Tekin bey,

Bilgi için teşekkürler.
Yani bu türler için sadece kış gübresi kullanırsak da kafi gelir mi diyorsunuz? :)
Belki de bu gelişim hızı verdiğiniz bilgi ile yakından alakalı bir durum.
Acaba diyorum ılgında da benzer bir durum var mı? :)

badrobot 09-09-2012 09:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1016708)
Sn badrobot,

Toprak seviyesinin 2 parmak üstünden ölçtüğümde: Gövde çapı 5 cm. Gövde boyu ise 32 cm.
Sizdeki akasya fidanını sakın ince diyerek küçümsemeyin bence. İnanın bana en hızlı gelişim gösteren 3-5 adayımdan birisi de bu akasya!
Şu anda Mercan ağacımın saksısında kendiliğinden çıkmış 2 akasya fidanı var. O kadar hızlı büyüyorlar ki inanamazsınız. :)

sayın Sakaki. akasyanızın ölçüleri güzelmiş. 5 cm beden çapı çok iyi bir ölçü. 32 cm boy olarakda zaten 6 kat kuralına çok yakın. ana gövde üzerine 5-10 cm daha yükselse bile 37-40 cm gibi olur. gerçekten çok beğendim.
bende 20 civari akasya var. fakat hepside daha çok fidan. henüz çaparı 1-2 cm civarı gibi. hepsi bir arkadaşımdan hibe. bir ikisinin gövde şekilleri toprağın hemen üzerindeki seviyeden başlamak üzere yamuk yılık bir şekilde ilginç. bu kış saksılarından çıkarıp toprağa ekip bir kaç sene büyümelerini bekliyeceğim. bu kış iki üç yerden daha çıkma akasya ağaçları gelecek. onlar biraz daha kalın ve yaşlı ağaçlar.

memet 09-09-2012 10:08

çünki çap ölçmek için kumpas gerekli fakat çap ölçmek için elaltındaki herhangi meruzo yeterli oluyor.
Herhangi bir biçimde çevreyi ölçün. Bunu üçe bölün çapı elde edersiniz. Elips ağaçda da sonuç alırsınız.

badrobot 09-09-2012 12:48

sayın memet. verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. çok pratik bir hesaplamaymış. bunu bilmiyordum. kesinlikle kullanacağım.

Sakaki 09-09-2012 13:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 1016820)
çünki çap ölçmek için kumpas gerekli fakat çap ölçmek için elaltındaki herhangi meruzo yeterli oluyor.
Herhangi bir biçimde çevreyi ölçün. Bunu üçe bölün çapı elde edersiniz. Elips ağaçda da sonuç alırsınız.

Çevre = 2 x Π x r
Çap = 2 x r
Yani: çevre/Π = çap
(Π = 3,14)

:)

memet 09-09-2012 16:58

Bir nüsellesin mesa-ı sathiyesi, irtifaın kaideye çarpımının hasılı yarısına müsavidir.

Arkadaş pi falan, bırak o işleri üçe böl tamam.

Sakaki 09-09-2012 18:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 1016912)
Bir nüsellesin mesa-ı sathiyesi, irtifaın kaideye çarpımının hasılı yarısına müsavidir.

Arkadaş pi falan, bırak o işleri üçe böl tamam.

Ben hased eylemedim, gayret şiar mesaini tahsin eylemiştim. :)

badrobot 09-09-2012 18:57

değerli arkadaşlar,
memet bey : -Arkadaş pi falan, bırak o işleri üçe böl tamam.
Sakaki: -Yani: çevre/Π (3,14) = çap
aslında aynı şeyden bahsediyorsunuz. sadece 0,14 lük bir fark var arada. okadarcık kusurda kadı kızında bile bulunur.:)
ben matematikten ve geometriden oldum olası anlamam. fakat ikinizinde sayesinde bunu öğrenmiş oldum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024