agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   izzeterisen / Portulacaria afra (Raft tarzı) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/26806.htm)

izzeterisen 29-03-2012 12:13

izzeterisen / Portulacaria afra (Raft tarzı)

5 Eklenti(ler)
04.06.2009
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 437382)
Geçen yıl diktiğim bir Portulacaria afra'yı raft tarzı çalışma için okuduklarım doğrultusunda hazırladım. Bu bitkiyi dikmek ve bu tarzı çalışmak istiyorum.
Eklenti 83661
Eklenti 83662
Acaba hazırladığım şekil uygun mudur? 1-2 gün yaralarının kapanması için bekletip uzun bir saksıya dikeceğim. Önerilerinizi aldığım zaman gerekli düzeltmeleri yapacağım hemen ve dikeceğim.
Teşekkürler.

-----------------------------------------------------------------------------------

4 Haziran 2009 tarihinde 1 yıllık bir dal iken "raft tarzı çalışmak için diktiğim P.afra kocaman oldu. Ölçtüğüm özellikleri şöyle :
Yere yatırdığım gövdenin kalınlığı 4,5-5 cm. arası kalınlıkta,
İlk dal (en uzun olan) 85 cm boyunda , dipte 4 cm.kalınlıkta,
2.nci dal 2,5 cm, 3.ncü dal 3,5 cm kalınlıkta.
Gövde sayısı 5, en küçük gövde yatay olarak en sonda yer alıyor.
Fotoğrafları çekerken gövde durumlarını vereyim dedim ama yapamadım. Dallar çok fazla engel oluyor gövdelerin görünmesine.
Çalışmaya başlayabileceğime karar verilirse biraz dalları uçlardan kesip tekrar resim çekerim.
Soldan sağa veya sağdan sola incelen bir üçgen oluşturarak aşağıdaki şekildeki gibi bir bonsai elde etmek istedim. Bu zamana kadar da bu amaçla kesim yaptım.
Düşündüğüm şekil :

Eklenti 278108

Bitkilerimin çektiğim resimleri :
Eklenti 278109
Eklenti 278110
Eklenti 278111
Eklenti 278112

Raft tarzına ait resimleri biriktirdim, habire onlara bakıyorum.
Ama yine de ben sizlerin önerilerini almadan bitkime dokunmayacağım. Tarzı bilmiyorum.
Yani bitkim sizindir. Özellikle ustalarımızın önerilerinizi bekliyorum.
Herkese iyi günler.

memet 30-03-2012 11:26

Fotoğrafa bakıp yorum yapmak her zaman kolay olmuyor. Ama gövde verdiğiniz çizim örnekteki gibi gelişmiş.
Üste doğru uzayan obur dallar var. Onları budayıp. Büyük gövdenin olduğu tarafa gelişecek dal düzenlenebilir.
Hemen kökten başlayan dalları alıp aşama aşama duruma bakıp ilerlemek en iyisi.

izzeterisen 31-03-2012 10:00

2 Eklenti(ler)
Gövdelerin iyi anlaşılabilmesi için altta biraz gereksiz olduğunu düşündüğüm dalları kestim. Ortaya doğru da dal uçlarını kısalttım. Böylece bitki görünür hale geldi.
Acaba çalışmaya başlasam mı yoksa bir yıl daha büyütsem mi?

Eklenti 278521

Eklenti 278522

Bana sorsanız hemen başlamak isterim. bitki bana büyük gibi görünüyor.
Sağdan 4.ncü ile 5.nci dal arasında gövde (yere yatan) zayıf. Bitki sökülünce hemen sağa sola yatıveriyor. İki dalın arasından bir filiz çıksaydı onu büyütüp orayı kalınlaştıracaktım ama çıkmadı. Acaba 4 gövde ile çalışılsa Çinliler kızar mı :) Tabii bu işin şaka yönü ama acaba 4 gövdeli olabilir mi?
Önerilerinizi bekleyeceğim. Herkese iyi çalışmalar.

Sakaki 31-03-2012 10:43

İzzet bey aslında bir önerim olacaktı ama siz "Özellikle ustalarımızın önerilerinizi bekliyorum.." dediğiniz için vazgeçtim :(
Üstad olunca öneririm :)

izzeterisen 31-03-2012 11:34

Sn. Sakaki ben özellikle üstadlarımızın önerilerini diye yazmıştım. Bir hatam varsa kusuruma bakmayın. Herkesin önerilerine açığım. Eğer bir öneri getirirseniz çok memnun olurum. Zeytinde bunu yapmıştınız. Tekrar teşekkürler.

Harun Parlak 31-03-2012 11:37

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 938079)
Acaba 4 gövde ile çalışılsa Çinliler kızar mı :) Tabii bu işin şaka yönü ama acaba 4 gövdeli olabilir mi?
Önerilerinizi bekleyeceğim. Herkese iyi çalışmalar.

Çinlilerin ne düşüneceğini bilemem ama ne düşünürlerse düşünsünler benim için çok ta önemli değil.
Bana göre tek sayı olması hangi cepeden bakarsanız bakın hepsinin görünür olması önemli. Bu da tek sayı ile mükün oluyor. Çok sayıda dikim olursa çift sayı olabilir ama bu da sacayak dediğimiz şekilde dikildiğinde zeminde de Üçgen yakalayarak görünmeyi sağlıyor. Çift sayı belli bir dizilimi gerektirdiğinde bir taraftan bakıldığında mutlaka bir birini kesişmesi anlamına geliyor.
Sizin ağcınıza baktığımızda zaten öndeki arkadaki gövdeyi kapatıyor yani yine 3 tane görünüyor.
Bu ağaç benim olsa öndeki gövdeyi keser uc kısmıda az öne doğru bir kavis yaptırarark sacayak konumuna getirirdim. Bu şekilde oluşturulacak bir dizilim hangi cepeden bakarsanız bakın tüm gövdeleri görmüş oluruz. Karar sizin. Kolay gelsin.

izzeterisen 31-03-2012 11:43

Sn.Tekin, aslında bitkiyi ilk diktiğim zaman dallar ayrı yerdeydi. Ağacın gövdesi , dalları kalınlaşınca aynı yerden çıkıyor gibi göründü. Gövdeleri örneğin soldan ikinci gövdeyi biraz sola, üçüncü gövdeyi biraz sağa doğru eğmek görünümü düzeltmez mi acaba?

bonsaisan 31-03-2012 11:47

İzzet bey bey benim size ve diğer tüm bonsai dsotlarına bir tavsiyem olaçak.

Bu önerim Ağaçların fotoğraflanması adına.

Forum içerisinde tüm bonsai dostları ağaçlarını fotoğrafın belgesel ve anlatım mantığını kullanarak çekim yapıyor lakin çekimi yapılan ağaçların fiziksel detay ve bakış yönleri izleyene fikir vermiyor çoğukez.

Buradaki en büyük sorunların başında çekimi yapılan ağaçın arka planda kalan objeler ya da bitkiler ile iç içe girmesi.

Bu formu anlamayı engeliyor.

Bu bağlamda çekilen ağaçların arka fonları mümkün ise sade düz bir fon da (Duvar önü, Bir perde gibi..)

Ya da en etkili ve kontraslı ve detayları daha belirginleştiren siyah fonda çekilmesi ağaçın daha iyi algılanmasını sağlıyaçaktır.

Özelikle Walter pall gibi bir ustanın Nötür gri dediğimiz fon kullanmasında ki sebeb budur.

Nötür gri ton bakımında çekimi gereçekleşen ağaçların daha belirgin algılanmasını sağlar.

Bu sebbe ile eğer bu çalışmanızı tam ve eksiksiz bir biçimde tek fonda ve ağaç üzerind eki renklerin olmadığı bir fonda çekim yaparak ve bakış şeklinize göre fotoğraflarsanız.

Ağaçınızın detayları daların ve gövdelerin yapısını görme şansımız olaçaktır.

Mesala ben bu fotoğrafınza bakınca 5 adet gövde görüyorum.

sağda tabana yakın duran bir parça daha var.
Ama bu fotoğraf ile ayır edemiyorum.

Bu konuyu tüm bonsai dsotlarının öncelikli sunum şekli olarak belirlemesi şart gibi.

Saygılar.

Harun Parlak 31-03-2012 11:55

1 Eklenti(ler)
Beşli de olsa bir birini kesen gövdeler olduğu sürece bence güzel görünmüyor. İzeet bey yukarıdaki yüklediğiniz cephe ön yüze çok çok isabetli diye düşünüyorum.

Sakaki 31-03-2012 11:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 938120)
Sn. Sakaki ben özellikle üstadlarımızın önerilerini diye yazmıştım. Bir hatam varsa kusuruma bakmayın. Herkesin önerilerine açığım. Eğer bir öneri getirirseniz çok memnun olurum. Zeytinde bunu yapmıştınız. Tekrar teşekkürler.

Takılıyorum İzzet bey, alındığım falan yok :)
Kaldı ki Afra konusunda üstünüze üstad da yok gibi veya çok az.
Benim önerim şu olacaktı:
1) Ortadaki dallardan birini iptal ederek ve sağdaki cılız kalmış gövdeleri de iptal ederek 3 gövdeli rafting yapmanız veya
2) En sağda 2 cılız gövdeyi/kısmı iptal etmeden, 3 büyük gövdenin en sağındaki gövdeyi de cılız olan kısmın hemen yanından topraga indirerek (zayıf olduğunu söylediğiniz sağa uzanan kısmın hemen yanına) 5 gövde seceneği için güçlü bir ikinci alternatif yaratmak!
Mümkün olursa az sonra adobe de çizerim.

jeomeo 31-03-2012 11:59

Bence çalışmaya bu yıl uç alımı yaparak başlayabilirsiniz. P.Afralar kolaylıkla ara dalcıklar ve yaprak kümeleri oluşturabilen bitkiler. Hele ki sizin elinizde bir yıl içerisinde gayet güzel toparlanacaktır.Ana dal budamalarını da önümüzdeki yıl alacağı biçme göre yapabilirsiniz.
İyi çalışmalar

Sakaki 31-03-2012 12:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 938122)
Çinlilerin ne düşüneceğini bilemem ama ne düşünürlerse düşünsünler benim için çok ta önemli değil.
Bana göre tek sayı olması hangi cepeden bakarsanız bakın hepsinin görünür olması önemli. Bu da tek sayı ile mükün oluyor. Çok sayıda dikim olursa çift sayı olabilir ama bu da sacayak dediğimiz şekilde dikildiğinde zeminde de Üçgen yakalayarak görünmeyi sağlıyor. Çift sayı belli bir dizilimi gerektirdiğinde bir taraftan bakıldığında mutlaka bir birini kesişmesi anlamına geliyor.
Sizin ağcınıza baktığımızda zaten öndeki arkadaki gövdeyi kapatıyor yani yine 3 tane görünüyor.
Bu ağaç benim olsa öndeki gövdeyi keser uc kısmıda az öne doğru bir kavis yaptırarark sacayak konumuna getirirdim. Bu şekilde oluşturulacak bir dizilim hangi cepeden bakarsanız bakın tüm gövdeleri görmüş oluruz. Karar sizin. Kolay gelsin.

Aslında bu üçgen şekil/form ve tekil sayı olayı sadece Çinlilerin çıkardığı veya bonsaiye özgü birşey değil.
Fotoğrafçılıkta da üçgen ve tekillik kuralları vardır. Aslına bakacak olursanız bu modern sinemada da sanat ve fotoğraf yönetmenlerinin uyguladığı bir yöntem, sebepleri ise; görselliği vurgulamak ve etkinliğini maksimize etmek, denge yaratmak, anlam kargaşasını önlemek, daha iyi bir estetiklik sağlamak, algıyı cezbetmek, netleştirmek vs.
Fotoğrafçılık kursuna gittiğim 3 senelik süreçte fotoğraflarımın neredeyse %60-70'i hocalarım tarafından bu yüzden çöpe atılmıştı :D
Bence elimizden geldiğince önemsenmeli ve dikkate alınmalı diye düşünüyorum. Sonuçta yarattığımız şey bir estetik güzellik olacak çünkü.
Yine de değişik bakış açılarına ve yoruma açık bir konu, çünkü farklı düşünen sanatçılar da var.

Harun Parlak 31-03-2012 12:16

Kesinlikle size katılıyorum Sakaki. Dünya da ki tüm meddeler ayrıştırıldığında sıralı dizilim tek cam ve şeffaf malzemelerde var. Diğer tüm maddelerin atomları üçgen esasına dayanıyor. İzledeğim bir belgeselde görünür olan tüm malzemelerin atomları üçgen şekiler ile oluşması idi.

Sakaki 31-03-2012 12:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 938148)
Kesinlikle size katılıyorum Sakaki. Dünya da ki tüm meddeler ayrıştırıldığında sıralı dizilim tek cam ve şeffaf malzemelerde var. Diğer tüm maddelerin atomları üçgen esasına dayanıyor. İzledeğim bir belgeselde görünür olan tüm malzemelerin atomları üçgen şekiler ile oluşması idi.

Tekin hocam, aslına bakacak olursak bu işin özü/temeli "Altın Oran" kuralına kadar gidiyor :D
Ama Da Vinci abimizi başka bir başlıkta tartışırız artık inşallah :)

Sakaki 31-03-2012 12:45

2 Eklenti(ler)
İzzet hocam, photoshop ile şöyle demek istediğim:

1) Ortadaki dallardan birini iptal ederek ve sağdaki cılız kalmış gövdeleri de iptal ederek 3 gövdeli rafting yapmanız:

Eklenti 278565

veya

2) En sağda 2 cılız gövdeyi/kısmı iptal etmeden, 3 büyük gövdenin en sağındaki gövdeyi de cılız olan kısmın hemen yanından topraga indirerek (zayıf olduğunu söylediğiniz sağa uzanan kısmın hemen yanına) 5 gövde seceneği için güçlü bir ikinci alternatif yaratmak:

Eklenti 278566

Haddim olmayarak bunları çizdim koydum, iyisine karar vermek sizin ustalığınız artık :)

bonsaisan 31-03-2012 16:05

1 Eklenti(ler)
sayın izzeterisen

Elimizdeki görsele göre ancak bu kadar bir çizim şansım oldu.
Daha detaylı bir fotoğraf da daha da iyi bir görsel ortaya çıkabilir.
Saygılar

Eklenti 278583

memet 31-03-2012 18:24

Ortada Karşılıklı çıkan iki dal var. Onlardan birini almalı. Hangisi olacağına da kalından inceye doğru giden dal uyumu sağlayacak biçimde yapabilirsiniz.
Böylece yere doğdu uzananla billikte beş gövde olacak.
En soldaki gövdenin alt dalını mümkün olduğunca uzatırsanız denge bakımından bence daha iyi olur.
Boy olarak ikinci gelen gövdenin de en uzun olanı olması yine denge ve ritm sağlamak açısından iyi olur.

tekomusti 31-03-2012 19:57

sn izzet hocam çok güzel çalışma ellerinize sağlık maşaallah saygılar

izzeterisen 31-03-2012 20:06

Ben galiba en sonunda 3 gövde ile kalacağım. Önerilerden bunu anlıyorum. Siyah bir bez bulup fotoğrafları yenilyeceğim.

izzeterisen 01-04-2012 09:00

Biraz önce sizlerin anlatımlarınız, önerileriniz doğrultusunda bitkimi tekrar inceledim. 2. ve 3. dal (gövde) çıktıkları noktada arka arkaya duruyor. İnternette baktığım raft bonsailerde 3 gövdeli olanlar da gördüm. Ayrıca bir çizimde 2 gövdeli de vardı.
Zaten mevcutta 4.ncü dal ile 5.dal arası gövde çok zayıf. Saksı değiştirirken o dal ayakta duramıyor. 5.nci gövdenin bulunduğu yerden çıkan kök bitkinin sol tarafı ile adete ilişkiyi kesmiş ve 4-5 . nci gövde arası kalınlaşamamış.
Onay verirseniz ince olan 2.nci dal ile yere yatan 5.nci dalı keserek 3 gövdeli olarak bu bitkimi çalışmaya başlamak istiyorum.
Raft tarzı yapmak için aynı tarihte diktiğim diğer bitkimi de bir süre sonra burada vermek istiyorum. Sn. bonsaisanın önerisine o bitkim çok uygun.

Sakaki 01-04-2012 11:45

Hayırlısı olsun İzzet bey!
En güzel kararı verebilecek durumda olan sizsiniz bence. Çünkü buradan her ne kadar herkes bir öneride bulunsa da, fotoğraflar çoğu zaman yanıltıcı oluyor.
Ben bile foruma yüklediğim bazı fotoğraflara bakınca "bu benim aday mı?" diye şaşırıyorum! :)
Başarılar dilerim.

izzeterisen 04-04-2012 14:29

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar,
Öneriler doğrutusunda bir fikre vararak P.afrayı keserek 3 gövdeye düşürdüm. Dallarını biraz kısalttım. Hangi dallarını bırakmam gerektiğini hala düşünüyorum.
İlk fotoğrafta da görüldüğü gibi kesilen dal (gövde)yönünde dal yok. Bu kısımda dal çıksın, büyütüp dengi dallar kalınşığına ve büyüklüğüne gelmesini bekleyeceğim.
Şimdiki haliyle önerilerinize tekrar sunuyorum.

İki yönden görünümü :

Eklenti 279716

Eklenti 279717

Sakaki 04-04-2012 14:55

İzzet bey öncelikle doğal izolasyonlu saksınıza bayıldığımı söylemek isterim. :)
İkincisi çok güzel görünüyor gerçekten! Yakında tanesi birkaç milyardan afra bonsaisi satışına başlarsınız gibime geliyor.
Bir şey diyecem ama ben fotoğraftan net anlayamadığım için yanlışsa siz düzeltin: ilk fotoğrafta en sağdaki ağacın en üstte gibi görünen dalı yukarıya doğru mu yoksa arkaya doğru mu gidiyor?
Eğer yukarı doğru ise bence en sağdaki ağacın boyunu birkaç parmak daha kısaltabilirseniz daha güzel bir üçgen form olur gibi.

memet 04-04-2012 16:02

Bence ortadaki gövde en yüksek, diğer iki gövdeden biri kısa diğeri biraz daha kısa biçiminde zirve oluşturmak daha iyi olacak.

bonsaisan 06-04-2012 14:08

2 Eklenti(ler)
sayın izzeterisen

Bu çalışmanız için iki farklı şekle göre görsel bir tasarım hazırladım.
Sizdeki afralara karşı bu emek ve özveri oldukdan sonra onları en iyi şekilde geliştirip bizlere serigiliyeçeksiniz.
Eklenti 280268
Eklenti 280269
Saygılar

izzeterisen 06-04-2012 17:26

Çok ama çok teşekkr ederim. Bizler için bu kadar çok emek harcıyorsunuz.
Her ikiside harika. keşke bu görünümdeki bitkilere ulaşabilsem. Benim baştan planım birincisi idi ama ikincisi olma yolunda yeniden değerlendireceğim.
Ben bırakacağım dalları kendimce belirleyerek kesim yapmıştım tekrar.
Çok teşekkürler.

Harun Parlak 06-04-2012 17:52

Tasarımda olsun, önerilerde olsun, eleştirilerde olsun, hepsinden güzel işler ortaya çıktığı bonsaisan'ın ilk çizimine göre bakış açısının değişmesi bunu doğruluyor.
Elinize sağlık bonsaisan. güzel tasarım ortaya çıkmış.

Demek ki eleştiri ve önerilerin bizlere faydası olduğu kesin. Ne kadar tecrübeli olursak olalım bazen hiç bonsai ile ilgilenmeyen arkadaşlardan gelen öneri ve eleştirilerde bizleri ileri götüreceğini düşünüyorum.

Bir kaç öneri olursa ortaya daha güzel işler çıkıyor. Bizleri takip eden tüm doğa severler arkadaşlardan ricam akıllarına gelen önerileri gözlerine takılan olumsuz şekilleri görmek istedikleri güzellikleri bizler ile paylaşırlarsa bizler de iyi yol alacağımıza inanıyorum.
Olumlu olumsuz tüm eleştirilere açık olduğumuzu belirtmek isterim.
Böylece mükemmele yaklaşmamıza yardımcı olacakları için şimdiden teşekkürler.

memet 06-04-2012 19:27

Çoklu gövdelerde kısa orta uzun biçiminde boy dizilimi çok rağbet edilen bir yol değil.
Bu bakımdan ikinci örnek daha düzenli. Ayrıca ilk örnekte sola giden ilk dalın yukarıdaki daldan daha uzun olması gerekir. Bu bakımdan da ikinci örnek daha uygun.

Sakaki 06-04-2012 19:39

Bence 2. örnek daha güzel görünür.

izzeterisen 06-04-2012 19:42

Yarın bitkimi ikinci öneriye uygun olarak kesiyorum. Burada da son durumunu vereceğim.
Herkese çok teşekkür ediyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024