agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Mandalina (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/26781.htm)

Sakaki 28-03-2012 01:20

Sakaki / Mandalina

5 Eklenti(ler)
Bu da geçen sene almış olduğum mandalina ağacım:

Biraz budamadan sonra:

Eklenti 277174

Bu adayımda ikiz gövde çalışacağım.

Sakaki 06-05-2012 22:49

1 Eklenti(ler)
Bayağıdır durgun haldeki ikiz gövde tarz mandalinamda bu hafta yeni sürgünler patlarken dalları biraz daha kısaltmaya karar verdim.

Sakaki 01-07-2012 23:11

4 Eklenti(ler)
Mandalinanın 24.06.2012 tarihli güncel durumu:
(Son ve sondan ikinci resimde en alt sağdaki dal haricinde bir problemim yok gibi. O dalda sürgünler çok geriden ve zorla çıktı).

Sakaki 08-09-2012 19:52

3 Eklenti(ler)
Mandalina'da şu ana kadar (bu sezon) 2 kere yaprak küçültme uyguladım. Havalar Adana'da bir süre daha sıcak gideceğinden bugün üçüncü kez yaprak uzaklaştırma yaptım.

İşlemden önce güncel durumu:

Eklenti 330458

Eklenti 330459

Bahar başında 3-5 cm boyunda olan yaprakların şu anki boyutu aşağıda görüldüğü gibi mm cinsinden ifade edilebilecek duruma geldi:

Eklenti 330460

Sakaki 08-09-2012 19:55

3 Eklenti(ler)
Dalları çok esnek olduğundan bu adayımda kışın telleme yapmayı daha doğrusu kalın tel ile çalışmayı pek düşünmüyorum. Onun yerine çok gerginlik vermemek kaydıyla aşağıdaki uygulama ile dalları disiplin altına sokmaya başladım:

Eklenti 330462

Eklenti 330463

Eklenti 330464

Sakaki 08-09-2012 19:58

4 Eklenti(ler)
Bu şekilde birkaç hafta belki 1-2 ay kaldıktan sonra telleri geri söküp duruma bakacağım.

Önden görünüm:

Eklenti 330465

Çaprazlamasına arkadan görünüm:

Eklenti 330466

Yandan görünüm:

Eklenti 330467

Yakın görünüm:

Eklenti 330468

delielveli 09-09-2012 22:46

sakaki yaprak küçültme işlemi çok başarılı olmuş, tebrik ederim.
turunçgillerde yaprak küçültmeyle ilgili biraz daha bilgi verebilir misin? yaprakları nereden kesiyoruz, sapları bırakıyor muyuz? yaprakları kestikten sonra gölgeye almak gerekiyor mu? istanbulda sonbahar kendini hissettirmeye başladı bu mevsimde yapraklar kesilebilir mi yoksa bahar ve yaz mı daha uygun?. benim de calamondin ve bir adet limonum var ama calamondinin yeni çıkan yaprakları eskilerin 2-3 katı onları küçültmek istiyorum, yardımcı olursan sevinirim.
kolay gelsin selamlar

tiya 10-09-2012 07:33

[QUOTE=Sakaki;1016638]Bu şekilde birkaç hafta belki 1-2 ay kaldıktan sonra telleri geri söküp duruma bakacağım.

Nasıl kıyabildin?

Sakaki 10-09-2012 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi delielveli (Mesaj 1016970)
sakaki yaprak küçültme işlemi çok başarılı olmuş, tebrik ederim.
turunçgillerde yaprak küçültmeyle ilgili biraz daha bilgi verebilir misin? yaprakları nereden kesiyoruz, sapları bırakıyor muyuz? yaprakları kestikten sonra gölgeye almak gerekiyor mu? istanbulda sonbahar kendini hissettirmeye başladı bu mevsimde yapraklar kesilebilir mi yoksa bahar ve yaz mı daha uygun?. benim de calamondin ve bir adet limonum var ama calamondinin yeni çıkan yaprakları eskilerin 2-3 katı onları küçültmek istiyorum, yardımcı olursan sevinirim.
kolay gelsin selamlar

Sn deliveli,
Teşekkür ederim öncelikle.

Ben bu ağacımı başlarda Çin Turuncu sanıyordum. Öyle olmadığını öğrenince, acaba calamondin portakalı olabilir mi diye çok düşündüm ama o kadar araştırmadan sonra (özellikle yaprakları karşılaştırarak) geldiğim nokta bunun bir mandalina olduğuydu. Zaten aşı da yok üzerinde.

Yaprak küçültmeye gelince; bu konu hakkında yani turunçgillerin bonsaisi konusunda yeterli bir bilgi yok, çünkü genelde tercih edilmiyorlar bonsai için. Dolayısıyla Yaptığım işlemler genelde deneme-yanılma veya ağacın tepkisine göre hareket etme şeklinde oldu.

Aldığımda çok ama çok bakımsız haldeydi ve ilk sene hiç müdahale etmeden sadece kendini toparlamasını bekledim. Bu senenin yaz başlarında ve ortalarında iki kez folyajı aşırı büyüyünce dal aralarında ve dipte kalan ve ışık görmeyen yapraklarda problemlerin başladığını fark ettim ve bu bölgelere hava akışı gelmesi için o bölgenin yapraklarını aldım. Birkaç gün sonra yaprak budaması yaptığım yerlerde çok hızlı gelişen sürgünleri görünce yapraksızlaştırmaya karar verdim ve ilk uygulamadan sonra güzel tepki verdi ve ikinci uygulama için de cesaret verdi bana.

Yaprakları, diplerinde 1 mm sapı kalacak şekilde alıyorum ve daha sonra 1 hafta kadar gölgede bırakıyorum.
Sendeki adaylarda yeni çıkan yaprakların daha büyük olduğunu söylemişsin. Bu doğru. Benim mandalinada da aynı durum söz konusu. 4 numaralı mesajımdaki ilk resme bakarsan, sağa doğru uzanan daldaki (özellikle uçlarda) yaprakların diğerlerine göre daha büyük olduğunu görebilirsin.
Ancak bu problem değil. Budama ve yaprak alımı yaptıkça yeni çıkanlar küçülmeye devam ediyor.

Dediğim gibi; ben turunçgillerin bonsaisi konusunda hiçbir yerde ayrıntılı veya teknik bir bilgiye rastlamadım. Ben deneyimleyerek ilerliyorum ve sana anlattıklarım da sadece kendi tecrübem şimdilik :)

Başarılar dilerim sana da.

Sakaki 10-09-2012 10:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tiya (Mesaj 1017018)
Nasıl kıyabildin?

Merhaba tiya,

Mandalina'yı öldürmedim yahu :)
Budama ve yapraksızlaştırmayı diyorsan eğer, bu zaten bitkinin sağlığı için de iyi bir işlem. Yaprakları çok sıklaştığında ışıksızlık ve rutubetin neden olduğu hastalıklar da beraberinde geliyor. Dolayısıyla budama ve bu tür uygulamalar bitkinin daha çok ışık almasını, neme ve yetersiz hava akışına bağlı olarak gelişen mantarlardan korunmasına yardımcı oluyor.
Ayrıca dalların gelişi güzel gelişimi, kendi haline bırakıldığında ağacın diğer bazı dallarının hava ve ışık almasını aynı şekilde engelliyor. Dolayısı ile dallara şekil verilmesi de bu açıdan bakıldığında kötü bir durum değil. :)

Şimdi bir daha alayım senden: Neye kıymışım? :)

Hazeyn 10-09-2012 10:42

Yapraklara...:D

delielveli 10-09-2012 15:15

teşekkür ederim Sakaki,
seneye ben de senin örneğini referans alarak deneyeceğim :)
benim kaygım yaprağı kestiğin yerden tek yaprak değil de dal için sürgün vermesiydi.

ben de hiç turunç bonsaiye rastlamadım açıkçası acaba ömürleri daha kısa olduğu için mi tercih edilmiyor? oysa avantajları çok, dayanıklı güzel formlu bir ağaç olması, bazılarının iç mekanda da yaşayabilmesi tercih sebebi olabilirdi.

tekrar teşekkürler, başarılar

memet 10-09-2012 18:02

Neden turunçgillerden bonsai olmadığı ilgimi çekiyor. Bahçedeki portakala havai köklendirme yaptım denemeli olarak göreceğim neden olmadığını.
İzzet'in hatırası tohumdan iki turunç var gövdeleri çok ince.

merlict 10-09-2012 22:07

olmadığını kim söylüyor ??

Sakaki 10-09-2012 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi delielveli (Mesaj 1017113)
benim kaygım yaprağı kestiğin yerden tek yaprak değil de dal için sürgün vermesiydi.

Zaten sürgün veriyor, yeni yaprak değil!

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi delielveli (Mesaj 1017113)
ben de hiç turunç bonsaiye rastlamadım açıkçası acaba ömürleri daha kısa olduğu için mi tercih edilmiyor? oysa avantajları çok, dayanıklı güzel formlu bir ağaç olması, bazılarının iç mekanda da yaşayabilmesi tercih sebebi olabilirdi.

Ömürleri hiç de kısa sayılmaz, sanmam. Ancak bonsailerin büyük çoğunluğu dış mekan bitkisidir zaten.

Sakaki 10-09-2012 23:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 1017155)
Neden turunçgillerden bonsai olmadığı ilgimi çekiyor. Bahçedeki portakala havai köklendirme yaptım denemeli olarak göreceğim neden olmadığını.
İzzet'in hatırası tohumdan iki turunç var gövdeleri çok ince.

Genelde yaprak küçültmeye olumsuz yanıt verdiği yazılıp çizilmiş. Ama 1 sene içinde ne kadar küçüldüğünü kendi gözümle gördüm. Acaba elimdeki turunçgil familyasından mı değil diye tereddüte düşüyorum bu yüzden :)

tiya 11-09-2012 07:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1017046)
Merhaba tiya,

Mandalina'yı öldürmedim yahu :)
Budama ve yapraksızlaştırmayı diyorsan eğer, bu zaten bitkinin sağlığı için de iyi bir işlem. Yaprakları çok sıklaştığında ışıksızlık ve rutubetin neden olduğu hastalıklar da beraberinde geliyor. Dolayısıyla budama ve bu tür uygulamalar bitkinin daha çok ışık almasını, neme ve yetersiz hava akışına bağlı olarak gelişen mantarlardan korunmasına yardımcı oluyor.
Ayrıca dalların gelişi güzel gelişimi, kendi haline bırakıldığında ağacın diğer bazı dallarının hava ve ışık almasını aynı şekilde engelliyor. Dolayısı ile dallara şekil verilmesi de bu açıdan bakıldığında kötü bir durum değil. :)

Şimdi bir daha alayım senden: Neye kıymışım? :)

Kuzu pirzolayı çok severim ama her yediğimde vicdanım sızlar: Bir yamyam benim çocuğumu yakalasa ve keyifle yese...

Bonsailer çok güzel oluyor ama nedense aynı ikilemi yaşatıyor bana. Öyle bir şey işte...i:D

Adem Keskin 11-09-2012 08:25

Sayın sakaki
Ağacınız turunçgil olduğundan haberdar olmayabilir :D

Sakaki 11-09-2012 10:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tiya (Mesaj 1017326)
Kuzu pirzolayı çok severim ama her yediğimde vicdanım sızlar: Bir yamyam benim çocuğumu yakalasa ve keyifle yese...

Bonsailer çok güzel oluyor ama nedense aynı ikilemi yaşatıyor bana. Öyle bir şey işte...i:D

Sevgili tiya,

Örnek tam olmadı bence, zira öldürdüğümüz birşey yok ortada. :)
Koyunun tüyünü kırpmaya kıyamam deseniz örnek tam olur bence. :)

delielveli 11-09-2012 11:35

ben de bundan korkuyordum, yaprak küçültme metodunun sonucunda ağaç yaprak yerine aynı yerden daha küçük bir yaprak veriyor sanıyordum, her yaprağın dibinden dalcık çıkarsa içe doğru çok fazla kalabalık, karmaşa olmuyor mu?

Sakaki 11-09-2012 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi delielveli (Mesaj 1017393)
ben de bundan korkuyordum, yaprak küçültme metodunun sonucunda ağaç yaprak yerine aynı yerden daha küçük bir yaprak veriyor sanıyordum, her yaprağın dibinden dalcık çıkarsa içe doğru çok fazla kalabalık, karmaşa olmuyor mu?

Sn deliveli

Ne demek istediğinizi sanırım şimdi anladım, kusura bakmayın.
Çıkan sürgünleri kendi haline bırakır, diledikleri gibi uzayıp büyümesine izin verirseniz evet karmaşa çıkar.
Eğer sürgün çıkan noktada dal elde etmek istiyorsanız, sürgünün uzamasına izin verir, dilediğiniz boya veya kalınlığa gelince uç alırsınız. Eğer orada dal istemiyor sadece yaprak istiyorsanız, sürgünün fazla uzamasına izin vermeyerek henüz kısa iken uç alımı yaparsınız. Fark bu :)
Yani kontrol sizde.

Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024