agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Alıç (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/26780.htm)

Sakaki 28-03-2012 00:58

Sakaki / Alıç-01

3 Eklenti(ler)
Hazeyn hocamdan aldığım 2 adet Alıç'ı da ailemize ekledik :)
Ellerin dert görmesin Hazeyn hocam.

BU BİRİNCİ ADAY ALIÇ:

BU DA İKİNCİ ADAY ALIÇ:

Bu hafta sonu ufak budama ve temizlik yapıp biraz netleştiririz durumlarını

Hazeyn 28-03-2012 08:03

Bence birinci adaya hiç müdahale etme iyice dallansın, ikinci alıçta dediğin gibi hafif bir budama şart.Eline sağlık, dün çiçekçide üç tane süper ağaç buldum, daha sonra paylaşırım.

tourkana 28-03-2012 08:23

Alıçlar çok güzelmiş. Yapacağınız çalışmaları merakla bekliyorum.
Özellikle ikinci alıçı çok beğendim. Tepeden gövde ortalarına kadar kuru gövde uygulaması yapılabilir diye düşünüyorum. Tabi son karar sizin.

Sakaki 28-03-2012 09:15

Hüseyin hocam,
Sana diyecek laf bulamıyorum :)
4500 tane adayın var hala ağaç mı bakıyorsun valla delisin diyecem ama, önce kendi balkonumun halini düşününce kim deli acaba diye de düşünüyorum :D
NOT: Senin hoşuna giden erik ağacını almadım ben, orada seni bekliyor :)

tourkana hocam,
Beğenin için çok teşekkürler.
Valla o dediğin uygulama bana şu an biraz uzak görünüyor, sebebi ise: cesaret edemiyorum, korkuyorum dersem yeridir. Korku derken becerememe korkusundan ziyade, geri dönüşü olmayacak bir hata yapmam durumunda ağaçları kaybetme korkusu!
Önce 1-2 ay bilgi toplayıp, biraz video izleyip, sonra da 1-2 kurban üzerinde çalıştıktan sonra yapabilirim sanırım öyle birşeyi ancak.
Lakin; her halükarda bu soyma işleminden önce formuna karar verip istediğim dalların çıkmasını veya gelişmesini beklesem daha iyi olmaz mı?

Hazeyn 28-03-2012 10:01

:D4500 mü:confused:Valla buğün 50 kadar ince gövdeli ağacı okulun bahçesinde uygun yerlere diktirdim, şöyle 100 metre kare kadar alanı okul ormanı yapacam herhalde.O yüzden elli tanelik yer açıldı:D, TANER SANADA VERMEK İSTEDİĞİM BİR KAÇ TANE FARKLI ADAY VAR, BEĞENİRSEN ALMANI İSTİYORUM, YOKSA ONLARIDA HEDİYELİK OLSUN DİYE BİR KENARA KOYDUM.Bazen ziyarete gelenler ağaç istiyorlar onları kırmamak adına bu tür hediyelik ayırdım.

Sakaki 28-03-2012 10:14

Pardon ya! bir tane 0 fazladan kaçmış dikkat etmedim :D
Yahu almak çok isterim de önce benim eve bir balkon daha yaptırmam lazım herhalde :D
3 balkonun 2'si doldu. :(
Kuzeydeki balkon da güneş görmüyor, bu durumda kaçak balkon çıkacağız ya da evi değiştireceğiz artık!
Cuma günü çayını içmeye uğrarım, bu sayede bakarım o adaylara. Kalsın bir kenarda :)
Ama gelmişken bir kalın gövdeli adayını çalarım haberin olsun sonra sen de beni bir daha yanına yaklaştırmazsın herhalde!
Ben de sana gelirken gecen getiremediğim sarkık tarz ardıcı getireyim. madem bahceye ekme şansın var, ek biraz kalınlaşsın o da.

Hazeyn 28-03-2012 10:17

Cuma günü öğleden sonra gel sabah seminer var.Ama geçen seferki kadar da fazlada geç kalma,rahat rahat inceleriz ağaçları, geçen gelmenle gitmen bir oldu.Canın sağolsun.

Sakaki 28-03-2012 10:26

Tamamdır üstad. erken gelmeye çalışırım.
Haftaya da arsa bakalım artık seninle :D

Sakaki 01-04-2012 22:41

Alıç-3

3 Eklenti(ler)
Evet nerde kalmıştık?
Sevgili Hazeyn'den devşirdiğim Alıçları yüklemeye devam ediyordum galiba :D

Bu üçüncü aday:

Sakaki 01-04-2012 22:45

Alıç-5

2 Eklenti(ler)
Bu da Hazeyn'den yamadori yaptığım beşinci ve sonuncu Alıç :D

Sakaki 02-04-2012 01:40

Aliç-2

5 Eklenti(ler)
2 numarali Alıç ağacımda bir hastalık var.
Hemen izole ettim, ne olduğunu ve tedavisini bilen var mı?
(Enfekte olmuş yapraklarda kül görünümünde bir leke yapıyor, taze sürgünlerde de grileşip ölüme neden oluyor)

Eklenti 279008

Eklenti 279009

Eklenti 279010

Eklenti 279011

Eklenti 279012

Sakaki 02-04-2012 01:40

2 Eklenti(ler)
Belki bu 2 fotoğraf daha iyi görmenizi sağlar:

Eklenti 279013

Eklenti 279014

izzeterisen 02-04-2012 17:50

Sn.,Sakaki, alıçlarınızdaki hastalıkları ya bir ormancıya ki, doğru dürüst cevap alacağınızı sanmam, en iyisi Zirai mücadele Araştırma Enstitüsündeki uzman birine sormaın lazım. Aa bitkiyi götürerek. Böyle bir araştırma enstitüsü Adana'da var. sonuçtan bizleri de bilgilendiririsen çok iyi olur. Geçmiş olsun.

Sakaki 02-04-2012 19:25

İzzet bey,

Memet bey hastalık konusunda yardımcı oldu sagolsun. Külleme hastalığıymış.
Bugün ilacı aldım, alırken fidanı ziraatçi arkadaşa da gösterdim, o da teyit etti.
Teşekkürler :)

Sakaki 12-04-2012 23:41

Alıç-3

5 Eklenti(ler)
Alıçlarım hasta olmasına rağmen gelişimlerine zor yetişiyorum.
3 numaralı alıç ağacım tabiri caizse arap saçına döndü.
Hafif budama yaptım.

Budamadan önce:

Eklenti 282514

Eklenti 282515

Eklenti 282516

Biraz budadıktan sonra dallar sanırım daha net anlaşılıyor:

Eklenti 282517

Eklenti 282518

tourkana 23-04-2012 13:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 951703)
Bugün çıktığım yamadori gezimde bir güzel de Alıç buldum ve onu da adaylarımın arasına koydum.
Tarih olarak pek uygun değil söküm için ama olabildiğince çok kökü ve toprağıyla birlikte söktüm ve gayet büyük bir saksıya olduğu gibi yerleştirdim.

Sayın Sakaki,

Elinizdeki Alıçlar çok güzeller, alıçların kendisine has güzel yaprakları, çekici çiçekleri ve sizdekiler bilhassa çok güzel bonsaiye uygun gövdelere sahipler.

Ancak dikkat etmeniz bir konu var, her ne kadar yamadori , bonsainin geliştiği yerlerde bonsainin önemli bir unsuru olsa da , ülkemizde bonsainin henüz yeterince gelişmediği malumunuz.

Bu yüzden sizden ricam , doğadan ağaç sökme ile ilgili bilgileri acemileri ya da yeni başlayanları özendirecek şekilde yazmamanız. Doğadan zamanında yapılmayan yamadorileriniz yaşasa bile bunun herkeste aynı sonucu doğurmayacağını bilmelisiniz.

Özel araziden yapacağınız yamadori ile kamu arazisinden yapılacak yamadoriler arasında( hatta kendi arazinizden sökeceğiniz bazı türlerde dahi cezai sorumluluğun olduğunu da ekleyerek ) cezai sorumluluk açısından ciddi farklar olduğunu da tekrar vurgulamak isterim.

Sakaki 23-04-2012 14:20

tourkana hocam,

Size %100 katılmak ve hak vermekle birlikte, dediğiniz konuyu ve bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak adına aşağıdaki açıklamayı yapmak istiyorum:

Öncelikle bu alıcın devlet arazisinden değil özel mülk olan bir bağdan söküldüğünü bonsaiye yeni başlayanlara belirtmek isterim. Sebebi ise malumunuz "bağda yer açmak".
Bunu vurgulamak elbette lazımdır ama bu hassasiyet gösterilecekse hepimiz gösterelim. Sadece birkaç kişiye özgü olmamalı bu hassasiyet zorunluluğu.
Dediğiniz gibi bazı türler de özel mülkte olsa bile yine de izne tabi. Misal; zeytin/delice gibi bazı ağaçlar özel mülkten bile sökülse koruma altında olan ve bırakın sökmeyi aşılanması ve yakınında hayvan otlatılması bile özel izne tabi türlerdir! Ama ben delice yamadorisi yapan veya yamadori ile elde edilmiş deliceler üzerinde bonsai çalışan arkadaşların bununla ilgili bir açıklama yapma hassasiyetini göremedim.
Elbette bu benim için bir mazeret değil. Ben de sizin gibi herkesin bu konuya dikkatini çekmek istedim.

İkincisi, yamadorinin özel mülkte yapılması durumunda bile sizin de vurguladığınız gibi zamanlama çok önemli. Ben fotoğrafını yüklediğim son alıcı mecburiyetten bu tarihte sökmek durumunda kaldım. Yoksa seneye ne o alıç ne de yanındaki diğer bazı çalılar kalmamış olacaktı.
Hatta hoşuma giden 3-4 ağaç daha vardı ama onların acelesi olmadığı için, yani sökülüp atılma durumu olmadığı için seneye kışa bıraktım onları.

Şunu da eklemek istiyorum: daha önce de yamadori yapmak istedim ancak orman işletmelerinden gerekli izni alabilmek çok çok zor, alsanız bile kolluk güçleri ben o izni mizni anlamam diyor. Yani yamadoriye uygun bazı kanunlarımız (izin almayla ilgili) var ama izni verecek olan makamlar o kanunlardan habersiz, asarım keserim havasında.
O yüzden şimdilik ancak özel mülkten ve izin gerektirmeyen türleri yamadori yapabileceğiz.

Son olarak; bizler geçen Tekin hocamın da belirttiği gibi bonsai yapmak için çelik çomaklarla, tazecik fidanlarla uğraşıyoruz ve zaman kaybediyoruz.
Yurtdışındaki örneklere baktığınızda ya yamadori yapılıyor ya da pre-bonsai dediğimiz bonsai olmaya yakın adaylar satın alınarak çalışmalar yapılıyor.
Ancak Türkiye'de gerçek anlamda pre-bonsai sektörü henüz yok denilebilir.
Sanırım siz bu alanda bazı çalışmalar yapıyorsunuz. İnşallah güzel sonuçlar alırsınız da bizler yamadori yapmak zorunda kalmayız :)

Umarım bonsai konusunda bizler için bu kadar zorlukların olduğu ancak öte yandan 2B kanunlarının bir çırpıda çıkarılıverdiği ve ormanların katledildiği ülkemizde bazı şeyler artık değişir ve gelişir de bonsai olarak dünyanın çok gerisinde olan ülkemiz de ileride olan diğer ülkeleri yakalar!

Saygılarımla.

memet 26-05-2012 19:54

Aslında bu suyun kireci sorununa pratik çözüm bulan zengin olur. Filtreler var ama ne kadar işe yaradığı belli değil.

Sakaki 08-09-2012 22:40

3 Eklenti(ler)
İlk mesajımda ikinci alıç adayı olarak belirttiğim ve 15 ve 16 numaralı mesajlarımda yakalandığı mantar (külleme) hastalığını resimlediğim bu alıç adayını diğer bonsai ile uğraşanlara ders olması amacıyla son halini yüklüyorum.
Bu problemlerin sebebi tamamen organik toprak!!!

Üzerinde onlarca/yüzlerce sürgün varken, farklı farklı ilaçlar denememe ve o kadar ilaçlama yapmama rağmen 1-2 hafta öncesine kadar bir türlü başarılı olamamıştım. En son bir ziraat mühendisi arkadaşın tavsiyesine uyarak 2 hafta önce ilk olarak tüm yapraklarını aldım, daha sonra bakır spreylemesi uyguladım ve 3-4 gün ardından da 2 kere mantar ilacı ile spreyledim. Sonunda kendine geldi ve 2-3 gün önce yeni sürgünler tekrar patlamaya başladı:

Eklenti 330510

Eklenti 330511

Eklenti 330512

Şu anda, bir yukarıdaki mesajda görülen çoklu gövde/raft tarzı aday ile yan yana yoğun bakımdalar :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024