agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sakaki / Nar (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/26650.htm)

Sakaki 16-03-2012 23:51

Sakaki / Nar

5 Eklenti(ler)
Eklenti 274430

Eklenti 274431

Gecen seneki durumları yukarıdaki gibi olan narimin simdiki güncel yapraksız hali asagidaki gibi:

Eklenti 274432

Eklenti 274433

Eklenti 274434

Resimde arka taraf parladığı için biraz gölgeler dallara karışmış gibi kusura bakmayın.
Yakin cekim yaptigim icin bellli degil belki ama boyu cok kısa, 20-25 cm civarında. Mini bonsai yani.

Sakaki 17-03-2012 00:03

2 Eklenti(ler)
Bu arada kafamdaki düşünce şu:

Eklenti 274435

Eklenti 274436

NOT: 4 numarası ile gösterdiğim iki daldan birisini iptal edecem. (Yapraklanmaya başladıktan sonraki gelişimlerine göre).
Bu arada halen yaprak çıkarmadı, şimdiye kadar yapraklanması gerekmezmiydi narın?

Hazeyn 19-03-2012 07:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 926726)
Bu arada kafamdaki düşünce şu:

Eklenti 274435

Eklenti 274436

NOT: 4 numarası ile gösterdiğim iki daldan birisini iptal edecem. (Yapraklanmaya başladıktan sonraki gelişimlerine göre).
Bu arada halen yaprak çıkarmadı, şimdiye kadar yapraklanması gerekmezmiydi narın?

Sayın sakaki narlar henüz daha buğünlerde tomurcuklarını göstermeye başladı.Sizin narda bir belirti yoksa bence iki nedeni vardır.Ya yeri yeterli derecede sıcak olamıyordur, **** siz kökleri ile ilgili bir çalışlma yaptıysanız ondan dolayı, köklerine dokunulmayan ağaçlara nazaran biraz geriden başlarlar.

Sakaki 19-03-2012 09:43

Sevgili hazeyn

Bunun iki nedeni var:
1) Daha onceki mesajlarımda da belirttigim gibi özellikle gectigimiz sene olmak üzere son 1,5-2 senedir bitkilerimin çoğu bakımsız kaldı (aksiliklerden ve yoğunluktan bu 2 senedir foruma toplasanız bile 2-3 kere girebildim)
2) yine yaklaşık aynı süredir açık alandalar ve her türlü yağmur, çamur, fırtına gibi olaylara maruz kaldı yine çoğu.
Bu yüzden uzun soluk isteyenleri bir kenara koydum, çalışma isteyenleri de evime taşıdım.

Ama tomurcuklan yavaş da olsa var ve henüz başladı.
Artık bu seneden başlayarak yoğun bakıma aldım hepsini hayırlısıyla.

Bu arada, sizinle benim dışında Adana'da bonsai ile uğraşan kimler var?
Bir ara bir araya gelelim, oturup workshop falan yapalım.

Sakaki 11-04-2012 23:12

Nar-1

3 Eklenti(ler)
1 numaralı nar adayım nihayet yeşillenmeye başladı.
Geçen sene fazla ilgi gösteremediğimden sanırım bu sene uyanması biraz geç oldu:

Eklenti 282244

Aşağıdaki resimde kırmızı oklarla gösterdiğim dal iptal olacak:

Eklenti 282245

Eklenti 282246

Sakaki 06-05-2012 23:59

3 Eklenti(ler)
Nar kendine geliyor yavaş yavaş nihayet:

Sakaki 25-05-2012 22:22

Mame/Shohin Nar

3 Eklenti(ler)
Shohin olarak (hatta daha küçük) tasarladığım nar çok fazla sayıda çiçeklenmeye başladı. Aşağıda 1-2 gün önceki halinin fotoğraflarını verdiğim bu narın çiçek ve meyvelerini istemeyerek de olsa, dallanma gelişiminin devam edebilmesi için aldım (sadece bir nar meyvesini bıraktım üzerinde).

Sakaki 08-09-2012 22:12

3 Eklenti(ler)
Bir numaralı mesajımda görülen narın güncel durumu:
(Bu narım gittikçe küçülmeye devam ediyor :) Shohin diyordum ama sanırım mame olma yolunda ilerliyor :)
100'e yakın çiçeğini koparmama rağmen inatla çiçek vermeye devam edince sonunda kıyamadım ve 2 tanesini bıraktım. Ve 2 güzel meyvesi var şimdi:

Eklenti 330500

Kafamda iki farklı ön var hala. Birincisi:

Eklenti 330501

Alternatif 2:

Eklenti 330502

Sakaki 08-09-2012 22:15

4 Eklenti(ler)
En son saksı değişiminde, bu narımı taş üstü olarak saksılamıştım. Taş görülebiliyor:

Eklenti 330503

Meyvelerimiz (yakından):
(Dileyene tohumundan gönderebilirim)

Eklenti 330504

Boyutları konusunda fikir vermesi amacıyla 2 kare:

Eklenti 330505

Eklenti 330506

Harun Parlak 08-09-2012 22:43

Nar güzel bir çalışma olacak. Ön yüze bakan tepe dal zirve yüksekliğini geçmiş. Son baharda iki boğum alttan kesip çeliklerseniz ikinci mini bir bonsiniz olur. Böylece öne bakan tepe dal zirveyi geçmemiş olur.

Sakaki 08-09-2012 22:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 1016718)
Nar güzel bir çalışma olacak. Ön yüze bakan tepe dal zirve yüksekliğini geçmiş. Son baharda iki boğum alttan kesip çeliklerseniz ikinci mini bir bonsiniz olur. Böylece öne bakan tepe dal zirveyi geçmemiş olur.

Tekin hocam,

O dali kısaltmamamın nedeni hala ÖN'e karar verememiş olmam aslında.
Ancak her halükarda, dediğiniz gibi kışın iki zirveden birisi kısalacak mutlaka!
Bir de, resme dikkat ederseniz saksının dibinde bir küçük cüce nar fidesi daha var. O da bu narın kökünden patlamış bir filiz idi. Kesip atmak yerine, çok hafif kök kabuğu ile birlikte maket bıçağı kullanarak sıyırıp ayırdım ve bu sıcaklarda yaşamaya devam etmesi beni şaşırttı açıkcası :)

Harun Parlak 08-09-2012 22:56

Zirve dal arkada kalan bence gövde kalınlığını konik şekile yukarıya orantılı biçimde taşımış. Kararsız kalmayın öne bakanı kısaltın derim ya da fotoğraf beni yanıltıyor olabilir. Nar çelikten köklenmeyi en yapanlardan biridir İncir gibi. İnanın bana 10 cm çapında kalın dal çelikleyin Sonbaharda tabi ki köklenmekte zorlanmayacağını göreceksiniz. Tek dikkat etmeniz gereken toprak altında yan dal kalsın. Yani çatallı bir çelik seçilmiş olsun. Kolay gelsin.

Sakaki 08-09-2012 23:01

Son kareye göre konuşuyorsanız (ki sanırım öyle), fotoğrafın sizi yanıltmadığını söyleyebilirim Tekin hocam.
Dediğiniz gibi öne doğru uzayan dalı tepe yapmam halinde çok sırıtacak gibi geliyor bana da. Bu işlemi kış sonuna bırakıyorum şimdilik.
Değerli yorum ve önerileriniz için teşekkür ederim.

i_durak 09-09-2012 08:23

Çok güzel ağaçlar... Meyveli olan ağacınız ise muhteşem.

Sakaki 07-07-2013 23:50

4 Eklenti(ler)
Bu narımı bayağıdır kendi haline bırakmıştım ama küsmek yerine bana geçtiğimiz baharda bir sürpriz yaptı ve dibine düşen tohumlardan birisi çimlenerek aynı saksıda iki mame adayı oldu :)

İki ağaç dip dibe olduğundan fotoğraflarda net anlaşılmıyor. Artık önümüzdeki ilkbaharda ayırınca umarım her ikisi de daha güzel görünecektir.

İlk iki fotoğraf bu başlıkta verdiğim mame nara ait, son iki fotoğraf ise yeni çimlenen mame adayına.

Eklenti 424213

Eklenti 424214

Eklenti 424215

Eklenti 424216

emraherg 09-01-2014 21:39

Sevgili Sakaki,
Bende de bir minyatür nar var, benzer boyutlarda. Merak ediyorum bu küçüğün beslenmesinde ne kullanıyorsunuz? Önereceğiniz gübre tipi / oranı nedir? Ne sıklıkta verilmelidir?
Bu ortak dostumuzun bakımına yönelik ip uçları istiyorum sizden :)

Saygı ve sevgilerimle.

Sakaki 09-01-2014 23:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emraherg (Mesaj 1239757)
Sevgili Sakaki,
Bende de bir minyatür nar var, benzer boyutlarda. Merak ediyorum bu küçüğün beslenmesinde ne kullanıyorsunuz? Önereceğiniz gübre tipi / oranı nedir? Ne sıklıkta verilmelidir?
Bu ortak dostumuzun bakımına yönelik ip uçları istiyorum sizden :)

Saygı ve sevgilerimle.

Merhaba sn emraherg,

Ben nar için 8-8-8 dengeli bir sıvı gübre kullanıyorum ve ilkbahardan sonbahar ortalarına kadar 2-3 haftada bir (toprağına) veriyorum. Bunun dışında verebileceğim çok özel bir ipucu yok aslında, öyle çok hassas bir tür değildir nar. Yeterince güneş görsün, suyunu eksik etmeyin yeter dersem yeridir :)

emraherg 10-01-2014 19:29

Çok teşekkür ederim :) Özellikle NPK oranını merak ediyordum.
Bu arada, başlık konusu narlarınızı takipteyim. Bahar fotoğraflarınızı da sabırsızlıkla bekliyorum. Sevgilerimle.

ocak 11-01-2014 00:59

saksısında çakmak olan nar o gövde kalınlığına kaç senede geldi

ocak 11-01-2014 01:00

1. ve 2. karedeki nar

Sakaki 11-01-2014 11:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ocak (Mesaj 1240078)
saksısında çakmak olan nar o gövde kalınlığına kaç senede geldi

Merhaba sn ocak,

Ben o narı aldığımda 5-6 yaşındaydı diye tahmin ediyorum, yaklaşık 3 senedir de bende olduğuna göre tahminen 8-9 yaşında.

Cüce narlar ilk 1-2 sene içerisinde yarım santimetre kalınlığı rahat yapıyor ama sonrasında kalınlaşması yavaşlıyor. Dolayısıyla cüce narları tercihen mame veya shohin boyut çalışmak daha iyi bir fikir sanırım.

ocak 14-01-2014 22:09

bonsai hakkında hiç bir bilgim yok sadece çalışmalarınızı takip ediyorum gördukçe özeniyorum ama zor iş sizlere kolay gelsin

nicholai hel 15-01-2014 10:09

Sn. Sakaki,

Ağacınız çok şirin olmuş, özellikle son görsellerdeki hali gayet hoş, ki aradan geçen altı ayda biraz daha değişmiştir, şu sıralar kış güzelliğini sergilemektedir sanıyorum.

Baharda gerekli budamalar ve belki ihtiyaç duyduğunuz bölgelerde tellemelerle 2014 yılını etkili bir görselle kapatacağını tahmin ediyorum.

Henüz sahip olmadığım ama listemde ilk sıralarda olan türlerden biri nar.
Başlamak için uzunca bir süredir uygun aday arıyorum, malesef henüz bulamadım. Aklımda shohin değil de biraz daha yüksek, orta boyda bir nar var, bu nedenle hayalimdekine uygun, kalın gövdeli bir aday bulmaya çalışıyorum.

Bu adayınızda da başarılar dilerim.
Takipteyim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024