agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   tourkana / Karaçam Bonsai Denemeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/26447.htm)

tourkana 27-02-2012 14:23

tourkana / Karaçam Bonsai Denemeleri

4 Eklenti(ler)
Merhabalar,

4 yaşındaki çam fidanları üzerinde Bonsai denemeleri yapıyorum. İlk adayı şelale formunda tasarladım.

Gövdeyi kalınlaştırmayı şimdilik düşünmediğimden bu adayı doğruca bonsai saksısına aldım. Gerekli teknikleri uygulayarak geriden sürgün çıkmasını teşvik edip daha sık çatallanmış ,bol ve kısa sürgünlerin çıkmasını sağlamaya çalışacağım.

Ferit Aydın 27-02-2012 15:18

1 Eklenti(ler)
Eline Sağlık Tourkana, geriden çıkacak sürgünler ve yaprakların sıklaşmasıyla güzel bir şelale tarzı olacak.

Nacizede bir de önerim olacak, biraz daha aşağıya bükerek güzel bir hareket kazandırabilirsin, şu an ki pc de photoshop olmadığı için pek iyi olmasa da paintte basitçe anlatmaya çalıştım : )

tourkana 27-02-2012 15:24

Anladım Ferit Bey, saksının alt seviyesinden aşağıda olmayan bir şelale tarzı istiyorum, bunu sağlayarak biraz daha kıvırmaya çalışacağım. Öneriniz için teşekkürler.

Elimde daha çok var bu çamlardan, tanesi 0,70 TL ye aldım :) , onlarda da farklı tarzlar deneyeceğim.

Ferit Aydın 27-02-2012 15:32

Yine hazineyi bulmuşsun :)) bende bol bol seyahat ettiğim için güzel fidanlar denk getirebiliyorum.

Diğer karaçamlarında resimlerini görmek isterim :)

cegabo 27-02-2012 15:53

sayın tourkana inanın ferit beyle sizin bonsailerinizi hayranlıkla izliyorum. ve hazır olanlardan satın almak istiyorum artık. :)

Ferit Aydın 27-02-2012 15:58

Sayın Cegabo, daha önce de dediğim gibi hazır olanlar yerine kendiniz yapmalısınız. :))
Çünkü eliniz o ağacın toprağına, köklerine, dalına ve yapraklarına değmezse bonsai olmaz.

Evin bir köşesinde dursun maksadıyla hazır küçük bonsailerden edinebilirsiniz ama kendinizin şekillendirdiği bonsai çok farklı olur. : )

tourkana 27-02-2012 19:23

2 Eklenti(ler)
Sn. cegabo ve Ferit Aydın, sizleri çok iyi anlıyorum. cegabo bir an önce görsel açıdan bir yerlere gelmiş ağaç isterken , siz ise süreçlerinde müdahale bulunmadan hazır konumdaki bir ağacı almanın aynı hazzı vermeyeceğini söylüyorsunuz.

Ağaçların tür özelliklerinin , gereksinimlerin ve yapılması gereken işlemlerin doğru tespit edilebilmesi ve yersiz kayıpların olmaması için bence en iyi yol bu.

Ben de bu konuda Ferit Aydın'a katılıyorum, ancak bu iki görüşü orta noktada buluşturacak bir yol daha var. Mesela ben yeri geldiğinde potansiyel barındırdığı sürece hazır bonsai adı altında satılan ağaçları da alabiliyorum. Bunlara yarı bonsai ya da prebonsai de diyebiliriz. Yurtdışında bonsai adayı ağaçların satıldığını görüyoruz, oysa onlardan çok daha geride olan ağaçları bizim bonsai olarak tanttığımız, fotoğraflarını paylaştığımız ağaçlarımız bile oluyor. Ama herşeye rağmen bizimkilerin değeri gözümüzde daha yüksek. :)

Yarı bonsai olarak aldığım bir Japon Çamı ve 3 yıllık süreç sonundaki son halinin fotoğrafını paylaşıyorum. Şu anda mevcut fidanlığımda bu ayarda oldukça fazla mugo çamlarım var, sn. cegabo düşünürseniz bu şekilde bir ağaç sahibi olmanıza ve bonsai olarak geliştirmenizde yardımcı olurum.

Ferit Aydın 29-02-2012 16:06

Haklısın tabi ki de Tourkana, benimde zaman zaman hoşuma giden hazır bonsai ya da prebonsai aldığım oluyor.

Demek istediğimse sadece hazır bonsailer üzerinde çalışma yapılmaması bunun yanına yine fidanlar alıp işlemek : )

ardentlion 02-03-2012 22:10

Çamlar ayrı bir güzel oluyor eline sağlık üstadım çok güzel olmuş.

tourkana 03-03-2012 09:00

Teşekkürler ardentlion , senin Acer ler ne alemde? Orman çalışması olan ??

Rhed 30-05-2013 22:12

1.5 ay kadar önce internetten karaçam tohumu alarak bonsai denemeye karar verdim ancak bu işte yeniyim ve tecrübem yok.tohumları 24 saat suda bekletmem gerektiği yazıyordu öyle de yaptım ama 1.5 ay geçmesine rağmen tık yok forumu biraz araştırmama rağmen gerekli bilgiyi bulamadım ya da nerde aramam gerektiğimi bilmiyorumdur :) tohumları nerde nasıl bekletmem gerek ne kadar su vermem gerek (bol su isteyen bir tür diye biliyorum) yardımcı olursanız sevinirim.ayrıca tohum ektiğim saksının üstünde yosunumsu yeşillikler çıkmaya başladı tüm toprağı sardı hatta bunun sebebi nedir ?

tourkana 31-05-2013 09:33

http://www.agaclar.net/forum/yeni-ba...ardim/4292.htm gerekli bilgiler burada var, ama size tavsiyem orman fidanlıklarında 0,50 TL( 50 kuruş) ye 1-2 yaşında karaçam fidanları satılıyor, onlar da tohumdan yetişmişler, size zaman kazandırır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024