agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Ferit Aydın / Sarıçam (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/26007.htm)

Ferit Aydın 14-01-2012 21:56

Ferit Aydın / Sarıçam

5 Eklenti(ler)
Geçen hafta Bursadan aldığım Sarıçamlardan biri üzerinde bugün biraz çalıştım, telleme, budama ve eski iğnelerin temizlenmesi işlemlerini yaptım.

Sarıçam hızlı şekil aldığı için Mart başı gibi telleri söküp saksı değişimini yapıcam.

bonsaisan 15-01-2012 12:52

Ellerine sağlık gelişmeleri takip ediyoruz

tekomusti 11-03-2012 08:09

ferit hocam süper olmuş ellerinize saglık saygılar

Harun Parlak 11-03-2012 09:01

Merhabalar Ferit Aydın bey. Sarı çamınız güzelmiş güzel de dal sıralaması yapmışsınız. Sol taraftaki ilk dal bugün olmasa bile ilerde alacağınızı düşünüyorum. İlk dal olmayı hak etmesi için hem kalınlaşması gerekiyor. hem de iç bükeye yakın konumdan kurtulması gerekiyor.
O bölümde çektirme ile az bükme yapılabilir dalı da kalınlaştımaya teşfik edebilirsiniz. Ya da kolay yoldan o dalı kesebilirsiniz.
Tellemeler de X Olmamasına dikkat ağca istenmeyen zarar verebilir. Kolay gelsin.

Ferit Aydın 12-03-2012 00:08

Merhaba Tekin bey, önerileriniz için teşekkür ederim.
ilk sol dal konusunda teşhisiniz çok doğru, bazen bir kaç dalı daha sonra kurbanlık olarak bırakıp tam olarak karar verdiğimde budamayı tercih ediyorum.
Trt belgesel çekiminde son olarak saksı değişiminde kullandığımız Sarıçam bu, bugünlerde tellerini üzerinden söküp nihayi halini paylaşıcam.
Teşekkürler.

Sakaki 14-03-2012 16:17

Cok guzel sekil vermissiniz bence de sn. Ferit.
Elinize saglik

Ferit Aydın 15-03-2012 11:06

Tekomusti ve Sakaki yorumlarınız için teşekkür ederim.
Bu hafta sonu bahçeye gitme fırsatım olursa, saksı değişiminden sonra ki son halinide paylaşmayı düşünüyorum.

Ferit Aydın 25-03-2012 21:33

Sarıçam Güncel

1 Eklenti(ler)
Şubat ayında Saksı değişimini yaptığım Sarıçamın, yeni saksısında ve bazı telleri çıkarılmış güncel görseli.

bonsaisan 25-03-2012 23:18

Nazar değmesin diyelim ve gelişimini her daim gözlemleyelim.
Elerine sağlık.Onun başında ve diğer çalışmaların başında bahçede kahve içme keyfi bir başka oluyor.

Sakaki 25-03-2012 23:32

Merhabalar
Bu sarıçamla ilgili önceki konularda bir dal tartışması olduğunu gördüm.
Dogrusunu söylemek gerekirse Sarıçam bu konuda talihsiz bir ağaç daha doğrusu sizi şanssız kılan bir ağaç diye düşünüyorum.
Bir tane de ben de var ve yaşadığım bölgede de doğal olarak epey bulunan ve bu sayede çok gözlemlediğim bir ağaç.
Gözlemlediğimde gördüğüm şey: her katta aynı noktadan çıkan 3 dal vermesi ki bu da bonsai açısından bir zorluk veya şanssızlık diyelim. Bu konuda yapacak fazla birşey yok diye düşünüyorum. Verebileceğiniz en estetik görüntüyü vermek en iyisi.
Ay noktadan çıkan 3 daldan 1ini veya 2sini birakmak size kalmış birşey.

Bendeki sarıçamın ben aynı noktadan çıkan 3 daldan 2 sini kesip her noktada 1 dal biraktim (yakında foruma yüklerim).
Ama benim bir sebebim daha vardı böyle yapmamda: Doğadaki gözlemlediklerimde aynı noktadan çıkan 2 veya 3 dalın o noktada bir boğum gibi kalınlaşma yaptığını gördüm ki bunun ileride estetiği bozabileceğini zannediyorum.

Umarim ileride böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Ferit Aydın 25-03-2012 23:45

Merhaba Sn. Sakaki,

Sarıçam ve diğer tüm çamlarda aynı noktadan en az 3 ya da 4 dal çıkmaktadır, dediğiniz gibi bırakıldığında o bölgede şişkin bir görüntü vermektedir.

Bu görüntü rahatlıkta düzeltilebilir bir durum o konuda bir problem yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Bu sarıçam da da 1. dal ve 4. dalın karşılığı ileride jin yapmak üzere kısalttım onların üzerinde yaprak bulunmuyor son resim yanıltıyor olabilir fakat bir önce ki resimde daha net görünüyor.

En üst kısımlarda ise, zirve ve bir altında karşılıklı olarak ikişer dal bulunuyor zirvenin ileride toparlanması ile oda kaybolacaktır.

Yorum ve önerileriniz için teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024