agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Cemaleddin / Karaağaç - Ulmus (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/25863.htm)

Cemaleddin 24-05-2013 13:12

Sayın Badrobot ve Sayın Hazeyn; 26. iletideki fotoğrafı incelerseniz, sizin önerdiğiniz gibidir... Fakat seneye, zaten az olan açıklık yeni dallanmalar ile kapanacağı için şimdiden önlem almak gerekliydi... Kolaylıkar diliyorum...

Cemaleddin 24-05-2013 13:22

1 Eklenti(ler)
31 mart 2013 deki B yüzü...

Hazeyn 24-05-2013 18:39

Sorun üstteki açıklık değil sağdaki kalın daldan daha da aşağıya eğilmiş olmasıydı. Elbetteki ağaçta zevkte sizin:( bizimkisi bir öneri sadece.Kolay gelsin.:)

Cemaleddin 19-02-2014 15:00

1 Eklenti(ler)
18 Şubat 2014... Karaağaç, bu yıl yaklaşık olarak 10-12 gün önceden yeşermeye başadı...

badrobot 19-02-2014 17:48

1 Eklenti(ler)
Cemaleddin Abi
Yine size bir öneriyle karşınızdayım. beni bu düşünceye iten şey sağda en alttaki dalın giderek kalınlaşması ve belkide 1-2 bahar sonrasında anagövdenin kalınlığını zorlayacak gibi gözükmesi oldu. Benim önerimde o dalı bir kaç yıl daha kurbanlık bırakıp daha sonra kesmek var. İlk dal olarak solda kalan dal ağacın1/3 çıkmış olması ayrı bir şans ve güzellik. Ağacıda bayağı bir sağa yatırarak saksıya aldığımızda şöyle bir şey çıkıyor.
Eklenti 470533
Elbette ağaç ve karar sizin, ben sadece kendi fikrimi size iletmek istedim.

sagol 19-02-2014 18:41

1 Eklenti(ler)
Cemaleddin Bey,

Bu Karaağacınızdaki konikleşme ve ağacın yaşlılığını gösteren kabuk yapısı çok dikkat çekici. Sabrınız ve emeğinizden ötürü sizi tebrik ederim.

Karaağacınız bu haliyle de güzel görünüyor. Doğada sizin ağacınıza benzer örnekler de görülebilir. Sağ alt dalın kalınlaşması kısmi yapraksızlaştırma ile de yavaşlatılabilir. Büyüme sezonu boyunca sağdaki kalın dalda sadece uçlarda 1-2 küçük/yarım yaprağa izin verilip ağacın diğer kısımlarında ise tam yapraklanmaya izin verilerek, karaağaç gibi çabuk gelişen bir ağaçta bu durum kontrol altına alınabilir. Soldaki ilk dal bir süre serbest büyümeye bırakılırsa çok daha güzel olabilir.

Kısmi yapraksızlaştırmayla bir dalın kalınlaştırılması ile ilgili bir fotoğraf ilave ediyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

badrobot 20-02-2014 12:02

Sn.sagol.
Sağdaki en alt dalın kalılığını her ikimizde sorun olarak görüyoruz. (Ama baklım Cemaleddin Abi ne düşünüyor?)
Benim önerimde mesaj sadece dalın kalınlığı değildi. Ağacın saksı içindeki duruşunu değiştirerek gövdenin daha hareketli ve daha heyecan verici bir duruş kazanmasını sağlamaktı.
Dalın daha fazla kalınlaşmaması için sizin yapraksızlaştırma önerinizin yanı sıra bir gelişme döneminde dalı iki-üç kez 1/2 oranında budarsakda o dalın diğer dallara göre gelişimini nisbetten yavaşlatmış oluruz.
Birde şu anki 2. dalın ağacın 1/3 ünden çıkması ve gövdenin sağa doğru yatması ağaçta müthiş bir form değişikliği ve güzelliği sağlamakta.
Siz ne düşünürsünüz?

sagol 20-02-2014 16:52

2 Eklenti(ler)
Sayın Badrobot,

Şu anki haliyle alt dalın kalınlığında sorun yok bence ama o dal güçlü ve geçen sezondaki gibi çok yapraklı kalırsa diğerlerinden daha hızlı kalınlaşabilir(Şu an gövdenin 1/3 ü gibi dolayısıyla kurallara uygun). 1. dalın kalınlığına göre 2. dal ince görünüyor dolayısıyla benim ağacım olsa alt dalın gelişmesini yavaşlatıp 2. dalın gelişmesini hızlandırırdım.

Sizin öneriniz de güzel ama hareket biraz karasız görünüyor, sanki hafif bir rüzgarda sırtüstü düşecek, yere devrilecekmiş gibi. O şekilde bir değişiklik yapılırsa üst tarafın hareketini de değiştirmek iyi olabilir.

Aslında sizin önerinizi gördüğümde bir çizim yapmak içimden geçmedi değil ama hem o an vaktim yoktu hem de Cemaleddin Bey'in daha hacimli ağaçlardan hoşlandığını bildiğimden bir çizim yapmamıştım.

Şimdi bir çizim yaptım, hareketi ön plana çıkarmak için kalın dalın olduğu tarafı daha daralttım. Böylece kalın dal kısalacağından daha kalınlaşma olasılığı da azalacaktır.

Olayın artık bonsai adaylığından çıkıp sanat kısmının tartışılmaya başlanması güzel bir durum. Yeri gelmişken bu konuda yazılmış bir makalenin linkini ilave ediyorum.

Bonsai


İyi çalışmalar dilerim...

badrobot 20-02-2014 17:02

Sn.sagol.
Çizimler ve açıklamalarınız çok güzel. En büyük fotoğrafa bakınca ağacın daha dolgun olduğuda bir gerçek. Benimkisi sadece bir alternatifti.
Size ve Cemaleddin abiye saygı ve sevgilerimle...

Cemaleddin 20-02-2014 20:06

Sevgili Şafak ve Sagol; görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim...

En alt sağ dalın gereğinden fazla kalın olmadığını düşünmekle beraber önerdiğiniz gerekli tedbirleri de her ihtimale karşı gözönünde bulundurmak gerek diye düşünüyorum. Bu dalın göze kalın gelmesinin sebebi, sol alt dalın yeterince gelişememiş olması, yani gerektiğinden ince olması. Sağ alttan ikinci dal ise hikayesinde de izlediğiniz üzere 2011 de planlı bir şekilde büyütüldü (ilk iletinin 5. fotosu), sonra onun altındaki dal ve en alt sağ dalın karşısındaki dal kesilerek ağaca yeni görünüm verildi... Yani demem o ki bu ağacın alttan 2. ve 3. dalı olması gerekenden ince, bu da en alt dalın olduğundan kalın algılanmasını sağlıyor diye düşünüyorum... En alt sağ dalın tek eksiği bence gövdeye yakın şubelerinin olmaması, sabırla oradan sürgün vermesini bekliyorum... Bunu zorlamak için de dalı geriye doğru biraz budamam gerekli sanırım.
Sayın Sagol; son fotoda dikkat ettiyseniz ağacın hacmini biraz daralttım... Şimdilik ancak bu kadar oldu...Ağacın hacmini daraltma öneriniz, en alt dalın gövdeye yakın yerinden sürgün vermesiyle doğru orantılı... Eğer oradan sürgün verirse önerdiğiniz hacme yaklaşabilirim...

Bu ağaç için geriye baktığımda, radikal budamalar yapmaya karar vermek benim için sancılı bir süreç olmuş, yaklaşık bir ay karar verme aşaması yaşamışım... Şafak'ın en alt dalı budama önerisi bunun için bana ağır geldi... Bu hiç yapılamayacak anlamına gelmez tabi ki ... Şartlar bunu gerektirirse elbette yapılabilir...Ayrıca Şafak'ın ilk önerdiği biçimin ben de Sagol gibi denge sorunu olduğunu düşünüyorum...

Sevgili arkadaşlar görüş ve önerileriniz için tekrar teşekkür ederim...

badrobot 20-02-2014 20:26

1 Eklenti(ler)
Cemaleddin Abi.
Sanırım sağdaki dalın kalınlığıyla soldaki dalın kalınlığının birbirine yakın olmamasından dolayı bizlerin böyle algıladığımızı anlatmak istiyorsunuz. Sizinde dediğiniz gibi soldaki 2.nolu dalı kalınlaştırmak bu problemi kökünden çözecek gibi duruyor. Ağaç üzerindeki en kalın dalların bu iki dal olması gerekiyor. Malum doğadaki bir ağaç üzerindeki en yaşlı ve en kalın dallarda bunlardır.
Paintte soldaki dalı biraz daha kalınlaştırdım. Daha estetik duruyor gerçektende.
Bu ağacınızıda diğer ağaçlarınız gibi merakla, ilgiyle takipte olacağım. :)

Cemaleddin 23-02-2014 12:41

1 Eklenti(ler)
22 Şubat 2014... Karaağaç hızla gelişiyor...

Cemaleddin 02-03-2014 20:18

1 Eklenti(ler)
Sağ alttan 1. ve 2. dal uçlarından budandı...
Çalışıyoruz, çalışıyoruz :)

Eklenti 473449 2mart2014

Harun Parlak 02-03-2014 20:46

Mükemmel. Tebrik ederim. Bu tür çalışmaları gördükçe bonsai adına çok güzel gelişmeler olduğunu kısa sürede Dünya da biz Türkiye de varız diyeceğimiz günlerimizin çok uzak olmadığının göstergesi diye düşünüyorum.
Devamını görmek isteriz elinize sağlık.
Kolay gelsin.

anily 02-03-2014 21:45

2 Eklenti(ler)
Cemallettin bey,

Ensemde bir kaşıntı başlayınca bende yazayım istedim :)
İlk bakdığımda yapmak istediğim ilk hareket, ilk resimdeki gibi lider dalı radikal budamak olurdu. Sonra üstten sağa uzayan ilk dalı ikinci resimdeki gibi zivre yapardım. Neden diye sormayınız teknik izah edemem içimden öyle geldi.

İyi çalışmalar dilerim.

Sakaki 02-03-2014 21:47

En çok sevdiğim ağaçlarınızdan birisi :)
Elinize sağlık Cemaleddin bey!

Harun Parlak 02-03-2014 22:02

1 Eklenti(ler)
Bence kısaltmaya gerek yok. Ama illada kısaltmak daha iyi bir oran ve koniklik olsun denirse. Benim ağcım olsa işaretlediğim yerden keserdim.

badrobot 02-03-2014 22:10

Cemaleddin Abi.
Ağacın son hali çok güzel, sakın fazla kurcalama. Sadece dallar biraz daha dolgunlaşsın yeter.

Cemaleddin 03-03-2014 09:50

Sevgili Arkadaşlarım, değerli görüşleriniz için hepinize çok teşekkür ederim...

Bundan bir yıl önce, 19 nolu iletideki sanal çalışma ile hedeflediğim görüntüyü yayınlamıştım... Büyük oranda hedeflenen görüntüye ulaştığımı sanıyorum... Ama, bonsai-ağaç yaşıyor, değişiyor, gelişiyor ...Yaşam tesadüflerle ve sürprizlerle dolu ve en önemlisi algı-mana derinleşiyor...

Sayın Harun Parlak, eskiden oranlara-kurallara çok takılarak ağaçları incelerdim, sonra farkettim ki, çok hoşuma giden ağaçlar da da oranlar tutmuyordu. Ağaca baktığımda bende hissettirdiği beğeni duygusu kurallara katı bir şekilde uymanın doğru olmadığı kanaatini oluşturdu... Bonsai dünyasının ustalarının da örneklerindeki gibi kuralların esnetildiğini izledim... Eğer bir bonsaiye bakıldığında beğeni duygusu oluşuyorsa estetik olarak oturmuş bir çalışma demektir... Yani demem o ki; katı kurallacı olmaktansa, ağacın bizde hissettirdiği duygu çok daha önemli ve belirleyici olmalı...

Ancak,bu demek değildir ki tüm kuralları unutalım, elbetteki hayır. Estetiğin bile kendi içinde bir takım kültürel kuralları vardır...

Değerli görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Sevgiyle kalın...

Harun Parlak 03-03-2014 11:03

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1255626)
Sayın Harun Parlak, eskiden oranlara-kurallara çok takılarak ağaçları incelerdim, sonra farkettim ki, çok hoşuma giden ağaçlar da da oranlar tutmuyordu. Ağaca baktığımda bende hissettirdiği beğeni duygusu kurallara katı bir şekilde uymanın doğru olmadığı kanaatini oluşturdu...
Sevgiyle kalın...


Ağaca baktığınızda beğni, duygunuzu okşuyorsa, zaten o zaman fazla kural dışı hareket etmemişsiniz demektir.

Fotağraftaki bonsaiye ilk baktığınızda estetik görünebilir. Ama dikkatli incelediğinizde gözünüze takılan kısımlar kural dışıdır.

Cemaleddin 14-03-2014 11:07

1 Eklenti(ler)
Karaağaç, badem gibi ağaçların içinde en erken uyanan ve hızlı gelişen ağaçlardan...

Eklenti 476064 9mart2014

Sakaki 14-03-2014 11:36

1 Eklenti(ler)
Çok güzel görünüyor gittikçe, elinize sağlık Cemaleddin bey.
Bu ağacınızda gözüme tek batan şey zirveye varmadan hemen önce öne (bakana) doğru uzayan dal. O olmadan daha güzel görüneceğini düşünüyorum.

Başarılarınızın devamını dilerim.


Eklenti 476065

Cemaleddin 14-03-2014 12:55

Sayın Sakaki ve Sayın Sagol; işaretlediğiniz dal, bakana doğru değil yukarı doğru uzamış bir dal... Bakana doğru diyebilmemiz için dalın zirvesinin gözümüzün içine batıyor hissi uyandırması gerekli, diye düşünüyorum... :)

Kolaylıklar diliyorum...

Cemaleddin 14-03-2014 13:07

Ama belki zirve sola doğru biraz düzeltilirse işaretlediğiniz dal da sağ da kalacaktır... Ben bunun üzerinde biraz çalışayım. :)

sagol 14-03-2014 13:40

Evet böylece dal dalın arkasında kalmamış olur.

İyi çalışmalar dilerim....


Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1259351)
Ama belki zirve sola doğru biraz düzeltilirse işaretlediğiniz dal da sağ da kalacaktır... Ben bunun üzerinde biraz çalışayım. :)


Cemaleddin 01-04-2014 11:26

1 Eklenti(ler)
Karaağaç serbest gelişimine devam ediyor...

Sakaki 01-04-2014 14:30

Çok güzel görünüyor gittikçe. Birkaç seneye harika bir bonsai olacağı belli. :)

Cemaleddin 16-04-2014 19:11

1 Eklenti(ler)
Sayın Sakaki'nin, zirve altında önden yukarı doğru çıkan dalı (bakana doğru olduğu gerekçesiyle) kesme önerisini ilk duyduğumda bana çekici gelmemişti. Çünkü dalın gözü rahatsız edecek konumda olmadığını ve taç'ı olgunlaştırdığını düşünüyordum... Ama Taner Bey'in bu fikrini heybeme atmıştım bir kere...

Değerli arkadaşlarımın hiç bir önerisine ciddiyetsizlikle yaklaşmadım. Tüm önerileri, beni o an rahatsız etse bile, samimiyetle ve daha sonra ağacı inceleyerek değerlendiriyorum... Taner Beyin önerisini söylediği 14marttan beri ağacın her yanına gittiğimde, nasıl olur acaba? diye eğdim, büktüm, inceledim... Bu arada yüze yakın bonsaiyi inceledim... Taner Beyin önerisinde haklı oduğunu ANLADIM...
Bundan sonra yapılacak işlemler, dal aralarındaki karşıklığı düzenlemek, ana dallardan çıkan yan dalların gelişimini teşvik etmek, sağ alt dalın boyunu kısaltmak ve belki de ilerde sağ alt dalı tümden kaldırmak olabilir...

Teşekkür ederim Sevgili Taner... :)

meetoo 16-04-2014 19:31

çok güzel bir ağaç sn cemaleddin bey ...
sn sakakiyi önerisi için sizde cesaretiniz için tebrik ederim ...

Cemaleddin 16-04-2014 19:48

Teşekkür ederim Sayın Meetoo... Ağacın şeklini değiştirecek dallardaki budamalara karar vermek; dönüşü olmadığı için hep sancılı oluyor...


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021