agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   _gurbuz_ /ağaç hatmi (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/25746.htm)

_gurbuz_ 05-12-2011 16:27

_gurbuz_ /ağaç hatmi

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde aileye katılan minik Nar için sizlerden tavsiye isteyeceğim.. Çift gövde olması çok hoşuma gitti her ne kadar şu an çok estetik durmuyor olsa bile yapraklar çıktığında güzel görüneceğini düşünüyorum. Dalları sıklaştırmak için nerelerden budamamı önerirsiniz??

Teşekkürler,

Gürbüz

memet 05-12-2011 17:48

1 Eklenti(ler)
Bu biçimde bir budama yapılabilir.
Eklenti 258356

Bunun dışında arada budanması gereken dallar var.
Aynı noktadan çıkan dallar var. Onlardan birini bırakıp diğerini budamak iyi olur.

Yaz boyunca yeni çıkan dallarda budamalar yapıp dallanmayı arttırabilirsiniz.
Dalları budarken gözlerin olduğu yerlere dikkat edip onların üstünden budamalısınız.

Harun Parlak 05-12-2011 18:28

1 Eklenti(ler)
Merhaba gurbuz_ bey Nar güzel görünüyor. Dalların gelişmesi fena değil. Benim önerim Budamayı kalın dallarda iki göz diğer dallarda 1 göz bırakarak budamanız. Bu şekilde budama ilerde hem boğum aralarının kısalmasını sağlayacak hem orantılı dallanma ve kalınlaşma sağlayacağı gibi tac kısmı da çok yükselmemiş olacak.

_gurbuz_ 05-12-2011 22:01

Sayın Memet ve Sayın Tekin, değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bu hafta sonu resimlerde göstermiş olduğunuz gibi budamayı yapacagım fakat Sn. Tekin Bey'in dediği göz bırakma tavsiyesindeki gözler dalların üzerinde beliren her bir nokta, değil mi?

Teşekkür ederim tekrardan, umarım güzel bir uygulama yapabilirim..

memet 05-12-2011 22:06

Evet yeni dallanmalar o noktalardan olacak. Budama yaparken buna dikkat etmek gerekiyor.

AslındaTekin bey bir toplantı organize edecek sanırım biraz bekleyip orada yapabilirsiniz çalışma.

_gurbuz_ 05-12-2011 23:01

oo süper, ben kendisini yarın arayıp sorayım, toplantıya saklarım budamayı.. Teşekkür ederim Memet Bey.. İyi geceler dilerim..

Harun Parlak 05-12-2011 23:07

Gürbüz bey fotoğraf ta 1 numaralı işaretlediğim dalı şimdilik kesmeyin. Seneye enerjinin çoğunu o harcayarak kalınlaşmasını sağlayın ki ilk dal olmayı kalınlaşarak hak etsin. Toplantıyı büyük ihtimal Aralık ayı içinde yapacağız iyi akşamlar.

_gurbuz_ 05-12-2011 23:14

Tamam dediğiniz gibi yaparım.. Bir de sizden kişisel ricam bana bey diye hitap etmezseniz memnun olurum, sizler benim abimsiniz ne de olsa.. :) Teşekkürler, iyi geceler..

Harun Parlak 05-12-2011 23:28

1 Eklenti(ler)
Budama yapmak için acele etmeyin. Daha zaman çok Şubat sonuna kadar vaktiniz var. Bu zaman içinde kafanızda başka tasarımlar da oluşabilir.
Tekrar bir örnek karaladım size değişik fikirler vermesi bakımından faydalı olur umarım.

_gurbuz_ 21-04-2012 16:59

5 Eklenti(ler)
Merhaba dostlar,

Baharın gelmesiyle yeşillikler belirmeye, balkonumuza renk katmaya başladılar. Ben bu sevinci yaşarken, bir yandan da yanlış bilgilendirilmiş olduğumu öğrenmiş bulunuyorum. Ha bu beni üzdü mü? Tabii ki hayır! Her ağaç, her yeşillik benim için aynı değere sahiptir, bin liralık akçaağaç da öyle, 10 liralık ardıç da! Keza çok sahip olmayı istediğim ve öyle olduğu söylenen Nar ağacımın, yapraklarını çıkarmasıyla aslında nar olmadığını öğrenmiş bulunmaktayım. Zannediyorum bir "ağaç hatmi" , siz ne dersiniz? Her ne ise, bence çok güzel! :)

Eğer "ağaç hatmi" ise konu başlığımın bu şekilde değiştirilmesini de rica edeceğim.

Gelelim adayımızın durumuna; toprağına, köküne hiç dokunmadım, sadece ustaların tavsiyesi doğrultusunda gerekli dal budamasını yaptım ve bakımına devam etmekteyim.Bakalım dallar uzadıkça, nasıl bir form alacak. Aslında ben şu an ki gelişimi ve formundan memnunum, umarım sizler de beğenirsiniz.

Yine tavsiye doğrultusunda, kalınlaşması için alt dalı uzamaya bıraktım. Dikkat ederseniz, enerji nasıl da dalların en ucunda yoğunlaşıyor! Gözlemlemek gerçekten de çok ilginç, değil mi??

Tavsiyelerde bulunan ustalara teşekkür ederim,

Herkese iyi hafta sonları dilerim,

Yeşille kalın!

Gürbüz

memet 21-04-2012 17:06

Evet nar ağaç hatmi gibi görünmeye başladı.

_gurbuz_ 21-04-2012 17:17

:) Teşekkürler başlık için.. Evet neye niyet neye kısmet.. Olsun bir gün Nar da katılır aralarına..

İyi günler dilerim..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024