agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Tourkana /Karaçam - Çelebi Tarzı (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/25510.htm)

tourkana 15-10-2011 15:26

Tourkana /Karaçam - Çelebi Tarzı

5 Eklenti(ler)
En sevdiğim tarzı en çok hoşlandığım çam türünde uygulama fırsatı buldum.
Yalova Bonsai'den aldığım karaçam fidanının üzerinde
-İlk olarak , eski paslanmış ve çok sert yapıda olan demir teli temizledim,
-Sağ alttaki 1.dalı yok ettim, bir süre o dalı ölü gövde ölü dal efekti yapabilir miyim diye bıraktım ama sonra tamamen kesmeye karar verdim.
-Sırasıyla dalları aşağıya eğdim, ilk olarak sağ dal, ikinci sol dal, üçüncü arkaya bakan dal ve zirveden oluşan bir model uyguladım.

Şubat ayında güzel bir saksıya almayı düşünüyorum.

Harun Parlak 15-10-2011 17:23

1 Eklenti(ler)
Merhaba tourkana hoşgeldin. Güzel bir sergi gezmişsin çok da güzel fotoraflar çekmişsin onları burada paylaşmayacakmısın.
Bu ağcın güzel çelebi olacak ama alt dalların tümünü alırsan çelebi tarzını yakalayabilirsin diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
Belki diyeceksin ne yaptın ağcı kuşa çevirmişsin.:)

tourkana 15-10-2011 21:09

Tekin Bey, ağacın biraz iğnelerle dolu olmasını istiyorum , çizdiğiniz şekil biraz bundan uzak ama yine de teşekkür ederim.

Sergi fotoğraflarının boyutu çok yüksek onları ayarlayıp bir kısmını mutlaka koyup paylaşacağım. Bundan sonraki sergilere beraber gitme fırsatlarımız da olur inşallah.

Harun Parlak 15-10-2011 23:11

Sergiyi biraz anlatabilirmisin. Bizim oralarda bir laf vardır gezmeden gelenlere söylenir.
Yediğin içtiğin sizin olsun gördüklerini anlat derler.:)
İnşallah bizler de bu tür sergilere gidebilme şansı yakalarız.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 870180)
Tekin Bey, ağacın biraz iğnelerle dolu olmasını istiyorum , çizdiğiniz şekil biraz bundan uzak

Bu çelebi tarzından vaz geçeceğin anlamına mı geliyor.

tourkana 16-10-2011 07:35

Tekin Bey,
Şu linkteki gibi bir literati düşünüyorum, buna göre ilerde bazı dalları kısaltmak gerekecek mesela soldaki ilk dalı ..

The Art of Bonsai Project - A Brief Exploration of the Literati Style

Harun Parlak 16-10-2011 09:02

Anladım Sayın tourkana linkdeki çalışmaya göre biraz boy kısa gibi duruyor ama benim düşünemediğim bir şekil var aklınızda demek ki zamanla ulaşmak istediğiniz şekil ortaya çıkınca göreceğiz sanırım kolay gelsin.

bonsaisan 16-10-2011 22:44

Hasan Ali Vallaha ağaç hakkında yorum yapmayacağım.
Bio gold Almışsın masanın üzerinde duruyor saksı almışsın sanırım.
Ama oraya kadar gidilmiş neden kiloluk alüminyum tel almadın da bu güzelim karaçam çalışmadan bu telli kullandın?

tourkana 17-10-2011 13:42

Orçun , kullandığım tel de alüminyum, rengi yanıltmasın. orda kg su 20 Euro ben topkapıdan kg su 6 tl ye alıyorum. O yüzden almadım . :))

bonsaisan 17-10-2011 14:58

Vay iyimiş valaha tabi ekonomi daha önemli.
Ağaçda başarılar.Güzel olaçatır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024