agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Süleyman Koçak / Acemiler İçin Adım Adım Bonsai (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/23256.htm)

Süleyman Koçak 01-02-2011 09:55

Süleyman Koçak / Acemiler İçin Adım Adım Bonsai

Merhaba acemi bonsaiciler. Bu başlığı sayın memet' in tavsiyesi üzerine şefleramı adım adım bonsaiye dönüştürme konusunda yardım almak için açtım.
Uzaktan yordam yöntemi ile bonsai üstadlarının tecrübelerini evimizdeki bitkilerimizde uygulayacağız. Kendi adıma heyecanlı ve eğlenceli bir paylaşım olacağını düşünüyorum. http://www.agaclar.net/forum/showthr...p?t=569&page=2
Yukarıdaki linkte bu başlığın ilk birkaç yazışması var.

Süleyman Koçak 01-02-2011 10:03

başlangıç

2 Eklenti(ler)
İlk olarak evimdeki bitkilerimden bonsai için en uygun olanı aradım. sayın memetle birlikte daha önce boyu 160 cm olan http://www.agaclar.net/forum/showthr...rme#post393487 ve üst kısımlarından havai köklendirme yapmış olduğum bu şeflerayı uygun bulduk.

Süleyman Koçak 01-02-2011 10:08

ilk adım

1 Eklenti(ler)
Daha sonra sayın memet saksının küçük olduğunu, kök gelişimi için büyük bir saksıya ihtiyaç bulunduğunu ve perlit miktarının da fazla olduğunu söyledi. Ben de bonsai adayı şefleramı daha büyük bir saksıya alarak saksı harcındaki perlit miktarını en aza indirmeye çalıştım.

Süleyman Koçak 01-02-2011 10:13

Şimdi sayın memet ve diğer bonsai üstadlarının değerli yardım, katkı ve yönlendirmelerini bekliyorum.

lili_bdm 01-02-2011 10:25

Süleyman Bey,

Ellerinize sağlık, çok sağlıklı görünüyorlar.
Ben de yeni başladım 2 bonsai sahibiyim.
Neler yapabileceğimi bilmiyorum sadece şu ara bol bol okuyup, bilgileri not alıyorum.
% 5 yaşama şansına sahip bir bonsai ile hayata tutunuyoruz :)))

Süleyman Koçak 01-02-2011 10:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lili_bdm (Mesaj 750362)
Süleyman Bey,
Ellerinize sağlık, çok sağlıklı görünüyorlar.

Teşekkür ederim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lili_bdm (Mesaj 750362)
% 5 yaşama şansına sahip bir bonsai ile hayata tutunuyoruz :)))

Allah yardımcınız olsun, inşallah yaşarlar..

lili_bdm 02-02-2011 13:53

Süleyman Bey,
Sanırım % 5 de olsa o şansı yakaladım.

Bu seneyi tellendirme yapamadan sanırım atlatacağım. Varsın öyle olsun kurtulsun da :)))

biraz kendisine gelirse fotoğraflarını sizlerle paylaşırım.

Kolay gelsin

Süleyman Koçak 02-02-2011 14:13

İlginize teşekkürler sayın lili_bdm. Ama bence şimdiki halinin de fotoğrafını yollayın ki sonraki hali ile kıyas yapabilelim.

sibelmuge 02-02-2011 17:41

Ellerinize sağlık,çok güzel bir bonsai olacak! benim çok fazla bir bilgim yok ama araştırdığım kadarıyla uygulamaya çalışıyorum,sanırım benim söğüt bonsaim olacak dogadan alıp köklendirdim,yani henüz köklenme aşamasında,umarım yaşatabilirim.Bu arada perlit in ne olduğunu sorsam çok mu amatörce olur:(

bonsaisan 02-02-2011 20:18

Elinizdeki tür ile çalışmanızı kllaylaştıraçağına inandığım sayfa size yararlı olaçaktır.
Hawai Şemsiyesi olarak bilinen bu trü için diğer örnek çalışmalara bakınız.
http://www.fukubonsai.com/
Yukarıda ki link en önemli linktir.
Saygılar

Süleyman Koçak 04-02-2011 09:41

Teşekkürler, bonsaisan.

mstfaoncul 04-02-2011 09:55

Bende acemi biri olarak ilk önce buradan okuduğum bilgiler doğrultusunda benjamin çiceğimi Hawai köklendirme çalışması yaptım.Resimlerini buraya yükleme yapacam.

mstfaoncul 04-02-2011 09:57

Elimde bir tanede bodur bir ağaç vardı.Adını tam olarak bilmiyorum ama cüce benjamin galiba onunda gövdesini sardım kaynama yapsın diye sonrada telle sardım kalınlaşsın fotoğraflarını yollayacam

mstfaoncul 04-02-2011 10:28

bonsai adaylarım

5 Eklenti(ler)
Benjaminim hawai köklendirme yaptım

mstfaoncul 04-02-2011 10:30

devamı

3 Eklenti(ler)
Umarım doğru yapmışımdır.03.02.2011

mstfaoncul 04-02-2011 10:37

Bonsai adaylarım2

4 Eklenti(ler)
Bunuda geçen sene aldım .Aldığım kişi bodur dedi fazla büyümez dedi adını demişti ama o zaman fazla ilgilenmediğim için unutmuştum .Biraz budama yaptım ,gövdesini sardım kaynasın diye birde telle sardım kalınlaşsın diye umarım doğru yapmışımdır.

memet 04-02-2011 11:41

Az ışık alıyor gibi görünüyor bana.

lili_bdm 04-02-2011 13:24

Merhaba Süleyman Bey,
"üyelerin bonsai çalışmaları" bölümünde lili_bdm adı altında şu anki resmi var :(
sn. memet bana bi kaç öneride bulundu toprağını değiştirmek gibi.
gerekli malzemelerini temin edersem bugün aksam düşünüyorum.
Çünkü, bugün sabah kontrol ederken gözlemlediğim ağacın köklerinin toprak üzerinde gördüm. Ayrıca, kökten biraz yukarıdaki bölümde de beyaz pamukçuk gördüm küçük küçük.
:(((((
çok istiyorum hayatta kalmasını ama bu durumda ne yapacağım bilmiyorum.
iyi günler

jeomeo 04-02-2011 13:28

Bonsaide havai köklendirme, nadir bulunan, yavaş gelişen bitkileri çoğaltmak ve kalın gövdeli adaylar elde etmek için kullanılıyor. Benjaminde yaptığınız bu uygulama belirttiğim sebeplerden dolayı gereksiz görünse de havai köklendirme için tecrübe olacaktır ve daha sonra yapacağınız çalışmalarda başarma ihtimaliniz artacaktır.

Fotoğraftan anlaşılan biraz fazla toprak kullandığınız. O kalınlıktaki bir dal için yumruk büyüklüğünde toprak yeterli olacaktı. Bir enjektör yardımıyla bölgeyi nemlendirmeniz ve bulabiliyorsanız az miktarda B1 vitamini katmanız bu tarz uygulamalarda başarı oranını yükseltecektir.

mstfaoncul 04-02-2011 13:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mstfaoncul (Mesaj 751550)
Bunuda geçen sene aldım .Aldığım kişi bodur dedi fazla büyümez dedi adını demişti ama o zaman fazla ilgilenmediğim için unutmuştum .Biraz budama yaptım ,gövdesini sardım kaynasın diye birde telle sardım kalınlaşsın diye umarım doğru yapmışımdır.

Bu bitkinin adı ne acaba

mstfaoncul 04-02-2011 19:55

Doğrumu sizce

5 Eklenti(ler)
Bu ağaç türünün gövdesini kalınlaştımak için birbirine sardım .Daha sonra telle sarma yaptım acaba doğrumu ?

mstfaoncul 04-02-2011 19:57

Doğrumu sizce

1 Eklenti(ler)
Sizce doğru yapılmış mı ?

jeomeo 04-02-2011 23:23

İşlem doğru. Yalnız gövdeler kaynamadan önce teller iz yapmaya başlayacaktır. En geç 3 ay içinde kontrol etmeniz gerekiyor. Bu tarz uygulamalarda telden önce tüm gövdeye rafya sarılıyor (bazı bitkilerde benzer işlemler için aluminyum folyo veya elektrikçi bantı da kullanılıyor).

mstfaoncul 05-02-2011 16:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bir enjektör yardımıyla bölgeyi [I
nemlendirmeniz [/I]ve bulabiliyorsanız az miktarda B1 vitamini katmanız bu tarz uygulamalarda başarı oranını yükseltecektir.

B1 vitamini nasıl bulabilirim eczanelerde satılan şuruplardan mı yoksa

jeomeo 06-02-2011 20:33

Ben eczaneden ampül ya da hap olarak alıp kullanıyorum. Sırf B1 olarak bu şekilde bulması zor, B1+B12 olarak bulunuyor. Kimyevi malzeme satan yerlerde saf B1 (Thiamin) bulunabiliyor.

Yurt dışında yüksek B1 oranlı, superthrive ve benzeri, bitkiler için üretilmiş muhtelif ürünler bulunuyor.

Ayrıca bazı bonsaicilerin B vitamini takvitesinde bulunmak için sulama sularına alkolsüz bira karıştırdıklarını okudum.

ligustrum 06-02-2011 20:56

Arı poleni versek bir yönde "organik" uygulama olur mu?

jeomeo 06-02-2011 21:21

Arı polenini kullanan birini hiç duymadım ve nasıl bir işe yarayabileceğini de bilmiyorum. Belki böceklenmeye sebep olabilir.
Zaten bonsailerimizi yemeyeceğimizi düşünürsek muhtelif ihtiyaçları (besin, hormon, vitamin, zirai ilaçlar vb.) inorganik malzemelerle karşılıyor ve genel olarak daha çok verim alıyoruz. "Organik" malzemelerin çoğunun muhteviyati hakkında pek fazla bilgi sahibi olmuyoruz. Bu yüzden mesela söğüt suyu yerine aspirin, bira yerine vitamin hapı gibi çözümleri tercih ediyorum. Ama birçok şeyde organik malzemeleri tercih eden bonsaiciler dünyada çok sayıda var.

Süleyman Koçak 07-02-2011 10:43

''polen'' tevafukun böylesi!

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum (Mesaj 752266)
Arı poleni versek bir yönde "organik" uygulama olur mu?

Sayın ligustrum'un sorduğu soru benim de aklıma gelmişti. Zira buzdolabında bir müddet durduktan sonra artık yenmeyeceğini düşündüğüm bir miktar polen vardı. Önce forumda sorup sonra denemek istedim. Sonra vazgeçip yarım litrelik bir plastik şişeye 3 -4 çay kaşığı polen karıştırıp deneme amaçlı olarak telgraf çiçeğime verdim. Faydası olmuş mudur bilemiyorum. Ama şu ana kadar herhangi bir zarar belirtisi görmedim.
Acaba insan vücuduna kolaylıkla alınabilen vitaminler, aynı şekilde bitkilerin de bünyesine girebiliyor mu?
Üstadlara bunu sormak lazım. Ancak haşlanmış sebze sularının bitkilere iyi geldiği iddia ediliyor. Polen de bu kapsamda değerlendirilebilir. Ama polenin maddi değeri ile haşlanmış sebze suyunun maddi değerini de hesaba katmakta fayda var. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbaya değmeli..

jeomeo 07-02-2011 22:09

Süleyman Bey'in dediği gibi bir sebepten dolayı kullanacağımız aletin veya malzemenin yerine bir alternatif kullanmak istiyorsak, o alternatifin maddi yükü, bulunabilirliği ve aldığı zamanı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Eczaneden alınabilecek birkaç liralık B vitamini, aspirin gibi şeyler varken aynı etkiyi yaratması için kırk dereden su getirmenin bir deneme yapmaktan fazla bir anlamı yok.

Gacemer 03-03-2015 09:49

hediye bonsai'yi yaşatmak.

1 Eklenti(ler)
Resimde hediye gelen bonsaim var. 1 haftada 5-6 yaprak kaybedince işin ciddiyetine vardım. Yeni yeni bir şeyler okuyorum ancak hızlı bir ilk yardım için yardım edecek var mı? Daha fazla kayıp yaşamamak için öncelikli ne yapmalıyım?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024