agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Agacsevdalsi / Bonsai Adaylarım (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/23015.htm)

AgacSevdalisi 09-01-2011 14:46

Agacsevdalisi / Bonsai Adaylarım

Merhaba sayın bonsaiseverler; Bende bonsai denemeleri için bazı fidanlar temin ettim.Kabaca budamalarını yaptım. Bundan sonraki aşamalarda "şekil verme ve budama" konularında yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Sırasıyla resimleri yüklüyorum.Güzel bonsaili günler sizin olsun.

AgacSevdalisi 09-01-2011 14:50

Delice(Yabani)Zeytin-1

5 Eklenti(ler)
Bir arkadaşımın bahçesinin kenarından geçen hafta yamadori yaparak söktüm ve biraz budama yaparak yerine diktim.Çok fazla olmasa da saçak kökleri vardı umarım büyütebilirim.
1 veya 3 numaralı fotoyu ön taraf olarak düşünüyorum.sizinde önerilerinizi bekliyorum.

memet 09-01-2011 14:55

Delice sanırım bu. Bu sene çok fazla uygulama yapmayın yeni ortamına alışsın. Zeytin toprağa değse zaten köklenir yaşar.

Bence budanması gereken dallar var ama, acele etmeyin,sonra da yaparsınız.

tourkana 09-01-2011 17:01

Toprağın altında bir cevher yatıyor olabilir, toprağı biraz daha azaltın , genişçe bir kök boğazı kısmı var mı yok mu bir bakın.. Şekle karar verirken onu da gözönünde bulundurmak lazım.

AgacSevdalisi 09-01-2011 18:50

sanırım toprağın bir miktar altında genişçe kök boğazı var ama ben bu sene köklenmesini ve gelişmesini bekleyeceğim sanırım.Budama konusunda fikirlerinizi bekliyorum.

AgacSevdalisi 09-01-2011 18:52

Delice(Yabani)Zeytin-2

5 Eklenti(ler)
Bu da ikinci delice zeytin fidanım.

AgacSevdalisi 09-01-2011 18:54

Delice(Yabani)Zeytin-2

4 Eklenti(ler)
İkinci dilice zeytin resimlerine devam

AgacSevdalisi 09-01-2011 18:56

Harnup

2 Eklenti(ler)
Arkadaşımın bahçesinden aldığım harnup. kökleri güzel ama umarım tuttururum.

AgacSevdalisi 09-01-2011 19:00

İncir

5 Eklenti(ler)
Bahçeden köklü olarak söktm.Muhtemelen tutmasında bir sorun olmayacak.Ama sanırım ilek denen erkek incir.

AgacSevdalisi 09-01-2011 19:03

İncir ve Yenidünya

4 Eklenti(ler)
İncirin son hali. Yenidünyayı bir arkadaş bayağa bir kesmiş ve yok etmeye çalşıyormuş.bende kurtarabilirsem dedim ve söktüm umarım kurtarabilirim.Kurtarabilirsem çok güzel gövdesi var.

AgacSevdalisi 09-01-2011 19:07

Üzüm(Asma)

1 Eklenti(ler)
Bu da bonsai yapmayı düşündüğüm siyah üzümüm.

memet 09-01-2011 19:29

1 Eklenti(ler)
Delice de böyle bir budama yapın. Harnupta da bir derin budama gerekli. Kökler zedelendiği için varolan dalları beslemesi güç olacak.

AgacSevdalisi 09-01-2011 19:35

teşekkür ederim memet bey diğer arkadaşların tavsiyelerini de alıp değerlendirme yapacağım.Sizce delice zeytin-2 deki kuru dalları ne yapmalıyım.Kuru dal üzerinde kalırsa bitkinin gelişimini etkilermi?

tourkana 09-01-2011 20:12

Şeffaf su kapları kökler için , ışık ve drenaj bakımından sorun olabilir. Geniş kök boğazını görmeden bence bir şey yapmayın. Fikir verebilir diye aşağıdaki linki ekliyorum:
www.oleabonsai.com

msgurkan 09-01-2011 20:14

1 Eklenti(ler)
İncirden ve zeytinden çelik ile gövde üretme konusunda sayfamda çok sayıda uygulama var. Sizin için faydalı olacağını düşünüyorum.

Her ikisi de kolay köklendikleri için zaman kaybını önlemek açısından gereksiz bütün dal ve gövde parçalarını ta baştan kesip atmak gerekiyor. Ağaç köklenirken çıkacak taze dallardan da tarza uygun olanları seçersiniz.

Aksi halde taze dallar bu gereksiz dal ve gövde parçaları üzerinde oluşacak, hatta belki de çıkmasını istediğiniz bölgelerde ise dal oluşmayacaktır. 1-2 Yıl sonra, tarz seçimine uygun olarak, tekrar derin budama yapmak zorunda kaldığınızda başa dönmüş olacaksınız.

Kısaca özellikle incir ve zeytin için yamadori ve çelik uygulamalarında tarza uymayan ve gereksiz olduğu kesin olan bütün dalların budanmasını ben kendi adıma tavsiye ediyorum.

Ağacın dalları resimden çok iyi görünmüyor ancak örnek olarak bir zeytin ağacınız için şu uygulama olabilir.

Eklenti 188068

AgacSevdalisi 09-01-2011 20:35

teşekkür ederim sayın tourkana tavsiyenize uyacağım.Geniş kök boğazını görmeden bir işlem yapmayacağım ama diğer arkadaşların tavsiyelerinide alacağım.

Sayın msgurkan ben sizin çalışmalrınızı takip ettim ve kalın incir dalları keserek köklendirmeyi planlıyorum.Resim üzerinde yaptığınız uygulama çok derin bir budama. bu kadar derin dumaya kıyabilirmiyim bilmiyorum.Kıysam sonuçta nasıl bişey olacak onuda bilmiyorum.Derin budamaya kıymasam dalların bir kısmını budayarak şekil vermeye çalışsam nasıl olur acaba? Ben photoshop'ta bir deneme yapacağım.Yine sizlerin tavsiyelerini bekliyorum.

Harun Parlak 09-01-2011 21:19

1 Eklenti(ler)
Sayın AgacSevdalisi. Aramza hoş geldiniz. Çok güzel adaylarınız var. Bunlar üzerinde güzel deneyimler kazanıp ilerde çok güzel bonsai ler yapacaksınız. Her ağca ayrı ayrı gözler le bakmak insanı geliştiriyor.
Sizler de düşündüklerinizi ve ağaç üzerinde ki hayellerinizi çizim ile yansıtabilirseniz eminim bizlerde değişik açılardan bakma şansı görürüz.
Şimdilik ilk ağcınıza ben de ilk gördüğümü yansıtmaya çalıştım. Ağcınız sizin yanınızda biz tam olaraak göremiyoruz.
Bu ikili gövdeli ağcınızı ortadan ikiye bölerek iki güzel bonsai elde edebilirsiniz.
Önerilere ayrı ayrı bakıp son kararı siz vereceksiniz. Bu kararınız yanlış da olsa üzülmeyin.
Bu size tecrübe de kazandıracaktır. Yeterki ağcınızı öldürmeyin. Başlangıç için dayanıklı tür seçmişsiniz başarılar ve kolaylıklar dilerim.

memet 09-01-2011 21:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi (Mesaj 738796)
Sizce delice zeytin-2 deki kuru dalları ne yapmalıyım.Kuru dal üzerinde kalırsa bitkinin gelişimini etkilermi?

Kuru dalın olumsuz bir etkisi olmaz. Kuru dal uygulaması da yapılabilir onlarla, tabi tercih size ait.

Harun Parlak 09-01-2011 23:30

1 Eklenti(ler)
Başka bir seçenek.

AgacSevdalisi 10-01-2011 07:30

tekin bey gerçekten çok güzel fikirler verdiniz.Birleşik olarak verdiğiniz de ayrılmış olarak verdiğiniz de çok güzel.Ama ben birleşik olarak yapmayı düşünüyorum şimdilik. çünkü ortadan ikiye bölüp kaybetme riskini göze alamıyorum.Ellerinize sasğlık çok güzel çalışma olmuş.Bende deneye yanıla öğreneceğim bonsai yapmayı galiba

AgacSevdalisi 10-01-2011 09:39

Delice Zeytin

3 Eklenti(ler)
Öneride bulunan arkadaşlardan esinlenerek bende bir photoshop çalışması yaptım.

Ali H. ALI 10-01-2011 10:28

AgacSevadlisi, iyi gunler.

Bonsaide budama esastir. Bu dala kiyamam bunu kesemem dusunceleri ile hareket ederseniz istediginiz bonsaileri elde edemezsiniz. Elinizde guzel adaylar var. Agaclariniza bir heykeltiras gibi bakmiya calisiniz. Bu ham meteryallerden nasil bir eser cikarabilirsiniz diye hayal gucunuzu zorlayiniz. Hayalinizdeki agaci gozunuzun onune getirip uygun budamalari yapiniz diger arkadaslarimin da belirtigi gibi kurumus govde ve dal gorunumleri de verebilirsiniz.

Sectiginiz turler yasamayi seven agaclar, derin budamalardan korkmayiniz( yeter ki siz ne yapmak istediginize karar veriniz) derin budamalardan sonra agcalariniz bircok surgun verecek bu surgunleri de siz degerlendirip agaclariniz uzerinde dizeceksiniz.

Iki govdeli zeytin agacinizinortasinda bosluk olusmus( agac govdeleri birbirinden uzaklasmis ve yukarilarda tekrar yakinlasmis.) Govdeleri yaklastirip bu boslugu kapatmaniz imkansiz degil ama zor. Belki Tekin beyin cizdigi agaclari ayirip iki agac elde etme onerisini gozden gecirirsiniz.

Agaclarinizi bilincli olarak budarken, Onlari istediginiz sekle sokmakla birlikte sagliklarinin da daha iyi olmasina yardimci olacaginizi unutmayiniz.

Kolay gelsin.

AgacSevdalisi 10-01-2011 13:47

tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim sayın Ali H.Ali. Benim amacım hem bonsai tarzında ağaçcıklar oluşturmak hemde onları yaşatarak üzerinden bir iki tane de olsa meyvelerini görebilmek. Budama ve şekil verme konusunda sizin engin tecrübelerinizi de almak isterim. Kolay gelsin.

AgacSevdalisi 12-01-2011 09:51

Delice Zeytin

3 Eklenti(ler)
arkadaşlar delice zeytinimden bir tanesi eklediğim örnekteki gibi bir tarz düşünüyorum sizce nasıl olur?

Hazeyn 14-01-2011 11:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi (Mesaj 738777)
Arkadaşımın bahçesinden aldığım harnup. kökleri güzel ama umarım tuttururum.

Hemşerim merhaba ;
Sanırım harnupun yapraklarında bir sorun var ,bunun nedenide sökülmesi ve köklerinin budanması bence dalları olmasını istediğin forma yakın derin budamalasın.Kolay gelsin.

Hazeyn 14-01-2011 11:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi (Mesaj 740791)
arkadaşlar delice zeytinimden bir tanesi eklediğim örnekteki gibi bir tarz düşünüyorum sizce nasıl olur?

Bence istediğin tarzı zamanla ve sabırla yakalarsın diye düşünüyorum.

AgacSevdalisi 14-01-2011 12:16

teşekkür ederim sayın hazeyn harnupa derin budama yapacağım haftasonu.inşallah kurtarabilirim.

AgacSevdalisi 18-02-2011 18:59

5 Eklenti(ler)
Merhabalar; zeytinleri budadım en son halleri resimdeki gibi.

AgacSevdalisi 18-02-2011 19:04

Murt

2 Eklenti(ler)
Bunlarda yeni diktiğim murt fidanlarım.

kalambaklı 19-02-2011 07:38

Zeytinlerinize mantar ve kurtlara karşı bordobulamacı atmalısınız.
Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024